PiS ponownie zgłasza kandydatów do TK

O tym, że PiS rezygnuje z poparcia Elżbiety Chojny-Duch, była już kandydatka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego miała się dowiedzieć od dziennikarzy. Zamiast niej kandydatem na sędziego TK został Robert Jastrzębski. Byli posłowie PiS Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz zostali zgłoszeni przez PiS jeszcze raz. Te trzy osoby są jedynymi kandydatami na sędziów TK, w miejsce trzech sędziów, którym kończy się kadencja. Opozycja mówi o upolitycznieniu Trybunału Konstytucyjnego i swoich kandydatów nie wystawia.

Niektóre były chore, inne poranione. Właścicielka "hotelu dla psów" z zarzutami

Pseudohodowla psów w Stargardzie Gubińskim zamknięta. Właścicielka ponad trzystu czworonogów działała pod szyldem hoteliku dla psów. Przywiozła je z Niemiec, gdzie dostała sądowy zakaz posiadania zwierząt. Teraz i w Polsce może mieć kłopoty. Psy pod jej opieką były poranione i chore. Właścicielka już usłyszała zarzuty znęcania się nad zwierzętami.

Tymczasowy rurociąg na ścieki wyłączony, kolektory naprawione

Ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy od soboty trafiają do oczyszczalni Czajka przez nowy odcinek rurociągu pod dnem Wisły. Po dwóch miesiącach będzie można zdemontować tymczasowy rurociąg wybudowany po sierpniowej awarii kolektorów, wskutek której nieczystości przez kilkanaście dni trafiały prosto do rzeki.

14 grudnia odbędą się prawybory prezydenckie w Platformie Obywatelskiej

Prezydent Warszawy nie chce zostać prezydentem Polski. Rafał Trzaskowski zostaje w warszawskim ratuszu, a na najmocniejszą rywalkę Andrzeja Dudy typuje Małgorzatę Kidawa-Błońską. W Platformie Obywatelskiej trwają przygotowania do prawyborów. Potencjalni kandydaci na kandydatów mają jeszcze trzy dni na zgłoszenie. Prawybory mają się odbyć 14 grudnia. Głosować będą delegaci na Konwencję Krajową.

Śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia młodego mężczyzny

Dlaczego policjant użył broni i dlaczego padły strzały? Czy 21-latek stanowił zagrożenie dla funkcjonariusza i dlaczego uciekał? Ruszyło śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia młodego mężczyzny. Prokuratura sprawdza między innymi, czy policjant nie przekroczył uprawnień.

We wtorek TSUE ma wydać wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Końcowe odliczanie w oczekiwaniu na wyrok TSUE. We wtorek usłyszymy orzeczenie i odpowiedź na pytanie czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, wybrana przez nową KRS, spełnia wymogi sędziowskiej niezawisłości. Wiadomo, że wyrok będzie obowiązujący i będzie musiał być szybko wprowadzony w życie. Nawet, jeśli będzie nie po myśli polskiego rządu.

Spór o sejmowe komisje. "Musimy jakoś ten tort pokroić"

Rząd jest już oficjalnie powołany, Sejm także dopina organizacyjne szczegóły. Kolejne komisje wyłaniają swoich przewodniczących i tu zaczynają się schody, bo najważniejsze komisje PiS zagarnął dla siebie. Co do pozostałych też nie ma pełnej zgody.

"Nie podjęła żadnych działań". Nauczycielka z Rybnika usłyszała zarzut

Nie wezwała pomocy, zlekceważyła zagrożenie i usłyszała zarzut. Nauczycielka z Rybnika nie zareagowała właściwie, kiedy w czasie szkolnej wycieczki źle się poczuł jej chory na wodogłowie uczeń. Zamiast wezwać karetkę, zostawiła go pod opieką kolegi. Dziś czternastoletni Paweł nie może samodzielnie żyć. Wychowawczyni jest drugą oskarżoną w tej sprawie osobą. Wcześniej zarzut usłyszał także lekarz pogotowia.

Miał spowodować wybuch w kamienicy. Ruszył proces Tomasza J.

Najpierw miał zabić swoją żonę, potem uszkodzić instalację gazową w jej mieszkaniu. Eksplozja była ogromna. Kamienica runęła, a pod jej gruzami zginęli ludzie. W poznańskim sądzie ruszył proces Tomasza J., oskarżonego o zabójstwo pięciu osób i usiłowanie zabójstwa kolejnych 34. 44-latek nie przyznaje się do winy i odmawia składania wyjaśnień.

Rząd szuka pieniędzy na wyborcze obietnice

Wyborczych obietnic było wiele. Opozycja dodaje, że za dużo, by udźwignął je budżet. Rząd na gwałt szuka pieniędzy. Wyższa akcyza, likwidacja 30-krotności składek na ZUS, przesuwanie środków z Funduszu Solidarności - to niektóre plany rządu. W kolejce znajdują się też projekt likwidacji OFE i perspektywa odblokowania cen prądu. Czy zrównoważony budżet to już tylko historia?

Budynki grożą zawaleniem. Lokatorzy odmawiają wyprowadzki

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi orzekł, że 17 budynków grozi zawaleniem. Wojewoda nakazał natychmiastową wyprowadzkę mieszkańców, ale nie wszyscy mają na to ochotę. Czas nagli, bo kamienice w każdej chwili mogą runąć. W tej sytuacji miasto zdecydowało się na radykalny ruch i skierowało wobec opornych lokatorów sprawy do sądu.

Nowe informacje w sprawie zabójstw kobiet w Kołobrzegu

Nowe ustalenia w sprawie oskarżonego mężczyzny z Kołobrzegu. Śledczy w czerwcu znaleźli szpadel i siekierę, na których było DNA ostatniej ofiary Mariusza G. Mężczyzna jest podejrzany o zabicie trzech kobiet. Ale niewykluczone, że ofiar mogło być więcej. Według prokuratury mężczyzna mógł także liczyć na pomoc dwóch innych osób.

Trzynasta emerytura z funduszu dla niepełnosprawnych? "Jestem tu po to, żeby zapobiec grabieży"

Trzynasta emerytura ma być sfinansowana z pieniędzy przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. W środę posłowie PiS złożyli projekt, zakładający zmianę nazwy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na Fundusz Solidarnościowy. Za zmianą nazwy idzie też zmiana założeń. Pieniądze mają pokryć wyborczą obietnicę jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

Światowy Dzień Cukrzycy. Specjaliści zachęcają do badań

Bywa podstępna i śmiertelnie groźna. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań cukrzycy. Można z nią żyć, tylko jest jeden warunek - trafna i szybka diagnoza. Specjaliści przypominają o tym w Światowym Dniu Cukrzycy. Ponad pół miliona osób w Polsce choruje, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.

Za prąd zapłacimy jednak więcej? Prognoza NBP

Po kampanijnych obietnicach czas na powyborczą rzeczywistość. W najnowszej prognozie Narodowy Bank Polski przewiduje, że w kolejnych latach wzrosną ceny energii. Przeciętny odbiorca w skali roku może zapłacić za prąd o 8 procent więcej. To może oznaczać, że droższe będą także usługi czy żywność.

Nadchodzi 7. edycja Wings for Life World Run. Zapisy na imprezę już ruszyły

Choć do startu siódmej edycji Wings for Life World Run jeszcze kilka miesięcy, to już 13 listopada wystartowały zapisy na imprezę. 3 maja 2020 roku przed samochodem pościgowym będzie uciekać 100 tysięcy osób na całym świecie. Ten, kto chce wystartować w Poznaniu, musi się spieszyć, bo prawie połowa pakietów już została sprzedana. Cały dochód z biegu przeznaczony zostanie na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym.

Kolejny sprzęt od WOŚP trafia do szpitali

WOŚP dzieli się sprzętem. Tym razem z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To tam trafił super nowoczesny rezonans magnetyczny, który został kupiony za pieniądze z ostatniej zbiorki. Orkiestra Jurka Owsiaka przygotowuje się też do kolejnego finału. Wiadomo już, że w mieście zamordowanego Pawła Adamowicza odbędzie się on pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem".

Wyrok na poznańskiego kamienicznika

Działał bezprawnie, brutalnie i z premedytacją - tak o Josefie L., właścicielu kamienicy w Poznaniu, mówiła sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu. Mężczyzna ma spędzić w więzieniu osiem miesięcy. To kara za to, że oszukał dwie mieszkanki i w bezwzględny sposób chciał się ich pozbyć z budynku. Jedną z nich była pani Stefania. Zmarła w czerwcu w wieku 101 lat. Proces był kontynuowany, bo pokrzywdzona w tej sprawie była też jej córka.

Wieczorem spotkanie premiera z prezydentem

Zaprzysiężenie nowego rządu ma odbyć się w najbliższy piątek. W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa ma dotyczyć strategii działań na nadchodzące miesiące. Jednym z wyzwań ma być spowolnienie gospodarcze.

Zerwane dachy i powalone drzewa. Straty na Podhalu po silnych wichurach

Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne i dachy, a nawet przewrócone stragany. To efekt wtorkowej wichury w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu wiatr osiągnął prędkość niemal 200 km/h. Słowaccy ratownicy musieli ewakuować polskiego turystę, a TOPR-owcy zdecydowanie odradzają wychodzenie w góry.

Prezydium Sejmu w nowym składzie

Każdy klub parlamentarny będzie miał swojego przedstawiciele w prezydium Sejmu. Po długim oczekiwaniu udało się wybrać wszystkich wicemarszałków. Pracami Sejmu pokieruje Elżbieta Witek. Z ogólnego porozumienia nie jest zadowolona tylko Konfederacja, która jako koło swojego przedstawiciele w prezydium mieć nie będzie.