"GetBack to trzy razy Amber Gold". Czy powstanie komisja śledcza?

Czy będzie komisja śledcza w sprawie afery GetBack? Po raporcie NIK, który wymienia zaniedbania państwowych instytucji w tej sprawie, coraz głośniej domaga się tego opozycja. Posłowie PiS nie chcą komisji śledczej. Zapewniają, że w tej sprawie działania organów ścigania są wystarczające, a poszkodowanym zalecają cierpliwość.

Sejm wkrótce ma ponownie głosować nad "ustawą represyjną"

Sejm jeszcze w czwartek ma zdecydować o losie tak zwanej "ustawy represyjnej". Senat odrzucił ustawę w całości, ale Sejm może ponownie ją uchwalić. Projekt posłów z klubu PiS zakłada między innymi wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów, ustalenie nowej definicji sędziego, a także zmianę zasad wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Wymiana pism między Małgorzatą Gersdorf a Julią Przyłębską

W czwartek przed południem rozpoczęło się posiedzenie 60 sędziów z trzech izb Sądu Najwyższego w związku z wnioskiem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. Prof. Małgorzata Gersdorf chce ustalić, czy sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą orzekać. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska chciała "zawiesić" posiedzenie, ale prof. Małgorzata Gersdorf na to nie pozwoliła. Zdaniem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nie ma żadnego sporu kompetencyjnego między sądem, którym kieruje, a prezydentem bądź Sejmem.

Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała decyzję Senatu o odrzuceniu "ustawy represyjnej". Politycy opozycji alarmują, że nowe przepisy otworzą furtkę do uciszania sędziów krytykujących zmiany PiS. Projekt ustawy o dyscyplinowaniu sędziów skrytykowała już między Komisja Wenecka, Parlament Europejski i amerykańscy kongresmeni.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie sędziego Nawackiego

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Sędzia Nawacki przerwał urlop i cofnął delegacje Juszczyszyna po czym na urlop wrócił. Posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą z kolei, że Kancelaria Sejmu złamała prawo lekceważąc wyrok sądu, który nakazał ujawnienie list poparcia do nowej KRS sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia

W związku z planowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów powołanych przez nową KRS marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między Sejmem i prezydentem, a Sądem Najwyższym. W oficjalnym oświadczeniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że TK wszczął postępowanie w tej sprawie, a więc posiedzenie powinno zostać zawieszone. Jednak rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zaznaczył, że nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia.

Wrak B-25 odnaleziony w Bieruniu. Na pokładzie były ciała załogi

W miejscowości Bieruń na Śląsku w pobliskim lesie odkryto wrak amerykańskiego bombowca B-25 Mitchell z czasów II wojny światowej. Samolot używany przez armię radziecką został zestrzelony przez wojsko niemieckie 19 stycznia 1945 roku nad Oświęcimiem. Zginęło czterech członków załogi, przeżył dowódca, który trafił do niemieckiej niewoli.

Górnicy z kopalni "Pokój" grożą protestami. Obawiają się likwidacji

To próba likwidacji kopalni - tak o wstrzymaniu inwestycji w wydobycie węgla mówią związkowcy z kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Górnicy boją się, że stracą pracę. Winią niekompetentnych menedżerów i wskazują, że to efekt nadmiernego importu węgla z zagranicy. Na zwałach przy kopalniach w całym kraju jest ponad trzy miliony ton węgla. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że ma plan jak ten problem rozwiązać.

Nancy Pelosi w Polsce. "To oznacza, że otrzyma informacje z pierwszej ręki"

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, w towarzystwie marszałka Sejmu i Senatu, odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Przewodnicząca ma spotkać się raz jeszcze z marszałkiem Senatu. W Krakowie planowana jest rozmowa z profesorem Grodzkim, zainicjowana przez stronę amerykańską. Nie jest wykluczone, że będzie dotyczyła stanu praworządności w Polsce.

Szaleńczy rajd pijanego kierowcy Ubera po Wrocławiu

Pędził ponad 120 kilometrów na godzinę w centrum miasta Wrocławia. Kierowca Ubera nie zważał na pieszych ani inne pojazdy. Jazdę przerwał klient, który zdołał obezwładnić kierowcę i zawiadomić policję. Okazało się, że mężczyzna prowadził pod wpływem alkoholu - miał dwa promile w wydychanym powietrzu.

Metamfetamina we krwi 9-miesięcznego chłopca. Matka usłyszała zarzuty

Dziewięciomiesięczny chłopiec miał zostać nafaszerowany narkotykami. W stanie krytycznym trafił do szpitala w Elblągu. Badania wykazały w jego organizmie obecność metamfetaminy, amfetaminy, mefedronu i ecstasy. Zabójczą mieszankę dziecku miała podać matka. Kobieta usłyszała już zarzuty. Chłopcem zajmie się rodzina zastępcza.

Nawacki wysłał faks, odręcznie dopisał godzinę 6.30

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w Kancelarii Sejmu, ale list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie zobaczył. "Zaplanowane czynności uniemożliwiło wycofanie delegacji" - tak brzmi oficjalny komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu. Prezes Sądu w Olsztynie oraz członek nowej KRS Maciej Nawacki przerwał urlop i wycofał delegację na wyjazd służbowy Juszczyszynowi.

Autobusem pod prąd w centrum Szczecina. W mieście powstał kontrapas

Zmiany dla kierowców w Szczecinie. Tam autobus ma prawo pojechać pod prąd. W centrum miasta powstał właśnie pierwszy kontrapas. Mieszkańcy nie kryją zdziwienia zmianą, ale urzędnicy zapowiadają, że to rozwiązanie na czas remontu innych dróg. Choć nie wykluczają, że być może kontrapas pozostanie w użyciu dłużej.

Prezydent powołał nową Państwową Komisję Wyborczą

Państwowa Komisja Wyborcza w nowym składzie. Komisja została wyłoniona według nowych zasad, w których rolę dominującą odgrywa Sejm. Wicepremier Gowin mówi, że to gwarancja bezstronności, ale opozycja widzi w tym próbę zdominowania przez obóz rządzący tej instytucji.

Miał znęcać się nad żoną i sześciorgiem dzieci. 32-latek usłyszał zarzut

32-latek z Włocławka usłyszał zarzut znęcania się nad swoją rodziną - żoną i sześciorgiem dzieci. Dwaj synowie mężczyzny ze złamaniami kończyn trafili do szpitala. Reszta rodzeństwa na obserwację, bo dzieci wyglądały na zaniedbane. Ich ojcu grozi do dziecięciu lat więzienia. Sprawę wyjaśnia prokuratura, bo rodzina była pod opieką kuratora, a do znęcania mogło dochodzić już od dłuższego czasu.

"Wysoce nieprzyzwoite zaatakowanie sędziów"

Środowiska sędziowskie odpowiadają na ostrą krytykę ze strony prezydenta. Przestrzegają przed antagonizowaniem Polaków i podgrzewaniem emocji, bo, jak twierdzą, to może być groźne. Andrzej Duda w ostatnich dniach mówił między innymi o potrzebie "oczyszczenia polskiego domu".

Kongresmeni piszą do prezydenta w sprawie ustaw sądowych

Dwaj amerykańscy kongresmeni piszą list do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeden z nich jest szefem komisji spraw zagranicznych. Uważają, że ustawy o sądach autorstwa PiS osłabiają ich niezależność, a przyjęcie zmian będzie dla naszego kraju "krokiem wstecz". Stąd apel do prezydenta, by ich nie podpisywał.

Co się zmieni dla księcia Harry'ego i księżnej Meghan?

Od wiosny nie będą już mogli być tytułowani "ich królewskimi wysokościami". Książę Harry i księżna Meghan oprócz tego nie będą już mogli formalnie reprezentować rodziny królewskiej, ani nie będą otrzymywać pieniędzy ze środków publicznych. Wciąż jednak pozostaną księciem i księżną Sussex.

Już nie muszą wydreptywać pieniędzy. Siostry "pingwiny" budują nowy dom, darczyńca sam się znalazł

Podbiły internet jako "siostry-pingwiny" i w ciągu dwóch lat wybudowały dom dla 56 niepełnosprawnych chłopców. Siostry dominikanki z Broniszewic wtedy wydreptały sześć milionów złotych, a teraz ruszają z nowym projektem i nową budową: osobnym domem dla tych podopiecznych, którzy są autystyczni i potrzebują ciszy. Tym razem jednak pieniędzy nie zbierają, bo jak mówią, darczyńca już się znalazł.

"Na podbój świata". Traktoriada kilkudziesięcioletnim ursusem

Traktoriada, czyli "niekończąca się wyprawa dookoła świata", jak tłumaczy jej pomysłodawca Marcin Obałek. To projekt, który jest realizowany etapami 18 lat, i polega na pokonywaniu kilkudziesięcioletnim ursuem dróg i bezdroży całego świata. Za traktorzystami-obieżyświatami Ameryka Południowa, przed nimi między innymi Afryka, Azja i Australia. Ich misją jest promocja Polski i polskiej myśli technicznej.

Nowe fotoradary i nie tylko. Rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że do końca tego roku w 13 województwach stanie 26 nowych fotoradarów. Na przejazdach kolejowych pojawią się też kamery rejestrujące wjazd pojazdów na czerwonym świetle. To tylko część rozbudowy systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Cel to poprawa bezpieczeństwa, bo tylko na przejazdach kolejowych w ubiegłym roku doszło do blisko 200 kolizji i wypadków. Zginęły w nich 64 osoby.