Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN
Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo
Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo
Marek Nowicki/Fakty TVN
Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowoMarek Nowicki/Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

W dziecięcym szpitalu klinicznym w Warszawie pielęgniarki właśnie przygotowywały izolatkę dla dziecka z podejrzeniem odry, które zostanie tam za chwilę przywiezione. Jest to choroba bardzo zakaźna, stąd najwyższe środki bezpieczeństwa.

- Mamy izolację, czyli mamy śluzę, podwójnie zamykane drzwi, mamy filtry, które nie przepuszczają po prostu bakterii i wirusów - wymieniała pielęgniarka Aleksandra Lament.

Odra rozprzestrzenia się wśród dzieci niezaszczepionych, które, szukając pomocy w szpitalach, zaczęły zakażać innych pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Zachorowań na pewno przybędzie

- Ogniska, które znamy, wystąpiły w poczekalniach, w izbach przyjęć szpitali, bo tam po prostu czekają chore dzieci, nie wiedzą, że mają odrę, a pozostałe czekają na swoją kolej i, niestety, taki kontakt wystarczy do zarażenia - mówi dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert LUX MED.

W tej chwili najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu. Mniejsze, kilkuosobowe ogniska, sanepid odnotował też w Szczecinie, w Łodzi i w Poznaniu. - W ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy większą liczbę przypadków zachorowań na odrę. Jest to zaskakująca zmiana w porównaniu do lat ubiegłych - przekazuje dr hab. Ewelina Gowin z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Wielkopolskim Centrum Pediatrii.

Przypadków jeszcze na pewno przybędzie, bo w całym kraju liczba zachorowań rośnie lawinowo. Tylko w dwóch ostatnich tygodniach kwietnia pojawiły się 53 nowe zakażenia. To dużo, bo w całym 2023 roku było ich zaledwie 36. Od początku tego roku zachorowało w sumie 128 osób.

Lekarze zachęcają dorosłych do szczepień

- Blisko setka z tych zakażeń to są osoby nieszczepione, a pozostałe to w większości osoby niedoszczepione, które nie wykonały pełnego cyklu szczepień - mówi Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Szpitale nie są przepełnione, bo większość dzieci choruje w domach. Do szpitali trafiają te w najcięższym stanie, z powikłaniami, czyli z niewydolnością oddechową, zapaleniem płuc, zapaleniem ucha środkowego i najpoważniejszym: zapaleniem mózgu - jednym z wielu możliwych przy odrze powikłań neurologicznych.

- One na szczęście zdarzają się rzadziej, ale przy masie zakażeń, z jaką mamy teraz do czynienia, jest niemal pewne, że prędzej czy później spotkamy i taki przypadek - mówi dr Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dlatego lekarze zachęcają dorosłych do tak zwanych szczepień pierścieniowych przeciwko odrze.

ZOBACZ TEŻ: WHO: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały 154 miliony ludzi

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"
Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

- Trzeba chronić te osoby z warunków domowych na przykład, albo osoby wspólnie pracujące przed zachorowaniem, za pomocą jednorazowej dawki szczepionki, w przypadku, jeśli te osoby były w przeszłości, w dzieciństwie, poprawnie szczepione przeciwko odrze - tłumaczy dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka do spraw chorób zakaźnych, ordynatorka w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Kiedy opuszczaliśmy dziecięcy szpital kliniczny w Warszawie, właśnie przyjechało oczekiwane tam dziecko z podejrzeniem odry. Walka trwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS