"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"
"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- To patriotyczny, normalny człowiek - tak Aleksandr Łukaszenka, dyktator Białorusi, ocenia Tomasza Szmydta. - Jego sobie wzięli na własność, jak psa, i to jest zdrajca - skomentował Bartłomiej Sienkiewicz, były minister kultury i kandydat w wyborach europejskich z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Szmydt już nie jest sędzią, oficjalnie ma status osoby podejrzanej o szpiegostwo. Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Tomaszowi Szmydtowi. Niedługo do sądu ma trafić wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Jeśli sąd wniosek uwzględni, prokurator będzie mógł wydać list gończy.

- Prokuratura stawia mu zarzuty. Człowiekowi, który wyjechał i nigdy nie będzie można tutaj dokonać jego ekstradycji w obecnym układzie politycznym na Białorusi - stwierdził Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- To w żaden sposób nie może przeszkodzić działaniom państwa polskiego. Zdrajców trzeba ścigać. Będziemy ścigać zdrajców, niezależnie, gdzie przebywają - odpowiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jest szansa na zmiany w prawie. Bodnar: Czeka nas debata

Rozpoczęła się rozmowa o zmianach w prawie, żeby zapobiec kolejnym takim przypadkom. - Uczmy się na błędach. Pokazujmy, że będziemy robić lepszy system - powiedział Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. Najpoważniejszym problemem są przepisy o dostępie sędziów i prokuratorów do informacji niejawnych.

- Ten ich przywilej, polegający na tym, że ich się nie sprawdza, jest niezrozumiały, i tutaj to zawiodło - zwraca uwagę Maciej Konieczny, poseł Nowej Lewicy.

Premier oskarżył rządy PiS o bycie rosyjską i białoruską agenturą
Premier oskarżył rządy PiS o bycie rosyjską i białoruską agenturąKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja w sprawie immunitetu sędziego Szmydta. "Brał udział w wojnie hybrydowej"

- Czeka nas debata. Poważna, merytoryczna debata z udziałem środowisk sędziowskich, z udziałem środowisk obywatelskich, z korzystaniem z najlepszych wzorców międzynarodowych - zapowiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Na politycznym polu trwa za to debata dotycząca kondycji polskich służb. Kontrwywiad nie zainteresował się życiem Szmydta i jego wyjazdami na Białoruś, a takie wyjazdy miały się odbywać choćby w zeszłym roku.

- Długo był agentem. Był agentem jeszcze za czasów prawdopodobnie pierwszego rządu Tuska, więc Tusk niech też uderzy się w piersi - skomentowała Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

- Mamy do czynienia albo z napastliwym i obrzydliwym kłamstwem politycznym, do czego formacja pani Szydło i ona sama już nas trochę przyzwyczaiła, albo mamy do czynienia z jakąś niesłychaną historią, gdzie był agent i PiS o tym wiedział, włącznie z premierem - odpowiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Za rządów Zjednoczonej Prawicy Szmydt szybko piął się po szczeblach kariery. Był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Został szefem wydziału prawnego w neo-KRS. Był też zamieszany w hejt sędziów sprzeciwiających się upolitycznieniu sądownictwa. - Afera nabiera teraz zupełnie tak naprawdę innego wymiaru - skomentowała Aleksandra Leo, posłanka Polski 2050-Trzecia Droga.

Pada pytanie: gdzie były służby? - Pytanie jest, dlaczego pan Szmydt nie był też inwigilowany Pegasusem, bo pan Kaczyński mówił, że do tego właśnie Pegasus. Tymczasem Pegasus był wykorzystywany do podsłuchiwania opozycji. - zwraca uwagę Aleksandra Leo.

- Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka (Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości za czasów Ziobry - przyp. red.), czyli element układu politycznego - skomentował Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Białoruski kanał, zaplanowany wyjazd do Turcji. Nowe ustalenia w sprawie Szmydta

Tusk o Szmydcie: został wyznaczony przez PiS, aby zaatakować niezawisłych sędziów
Tusk o Szmydcie: został wyznaczony przez PiS, aby zaatakować niezawisłych sędziówTVN24

Tomasz Siemoniak otrzymał zadanie

Prawo i Sprawiedliwość próbuje przerzucić odpowiedzialność na obecnie rządzących. - Ja szczególnie interesuję się sytuacją, w której ten człowiek przygotowywał się na wyjazd. Rozmawiał wielokrotnie z ludźmi, którzy mu w tym pomagali. Ostatnie tygodnie to były te najintensywniejsze - powiedział Waldemar Buda.

Za to wiele wątpliwości budzą działania rządów Zjednoczonej Prawicy wobec służb. - Wybiły zęby służbom specjalnym, prawda? Wielu funkcjonariuszy, bardzo doświadczonych, odeszło w stan spoczynku. Zostali zastąpieni przez bardzo młodych funkcjonariuszy - skomentowała profesor Danuta Plecka, kierownik Zakładu Systemów Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Zmiany w służbach to wyzwanie dla Tomasza Siemoniaka, który od poniedziałku będzie łączył funkcję koordynatora służb specjalnych i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Belta.by

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS