"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"
"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- To patriotyczny, normalny człowiek - tak Aleksandr Łukaszenka, dyktator Białorusi, ocenia Tomasza Szmydta. - Jego sobie wzięli na własność, jak psa, i to jest zdrajca - skomentował Bartłomiej Sienkiewicz, były minister kultury i kandydat w wyborach europejskich z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Szmydt już nie jest sędzią, oficjalnie ma status osoby podejrzanej o szpiegostwo. Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Tomaszowi Szmydtowi. Niedługo do sądu ma trafić wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Jeśli sąd wniosek uwzględni, prokurator będzie mógł wydać list gończy.

- Prokuratura stawia mu zarzuty. Człowiekowi, który wyjechał i nigdy nie będzie można tutaj dokonać jego ekstradycji w obecnym układzie politycznym na Białorusi - stwierdził Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- To w żaden sposób nie może przeszkodzić działaniom państwa polskiego. Zdrajców trzeba ścigać. Będziemy ścigać zdrajców, niezależnie, gdzie przebywają - odpowiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jest szansa na zmiany w prawie. Bodnar: Czeka nas debata

Rozpoczęła się rozmowa o zmianach w prawie, żeby zapobiec kolejnym takim przypadkom. - Uczmy się na błędach. Pokazujmy, że będziemy robić lepszy system - powiedział Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. Najpoważniejszym problemem są przepisy o dostępie sędziów i prokuratorów do informacji niejawnych.

- Ten ich przywilej, polegający na tym, że ich się nie sprawdza, jest niezrozumiały, i tutaj to zawiodło - zwraca uwagę Maciej Konieczny, poseł Nowej Lewicy.

Premier oskarżył rządy PiS o bycie rosyjską i białoruską agenturą
Premier oskarżył rządy PiS o bycie rosyjską i białoruską agenturąKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja w sprawie immunitetu sędziego Szmydta. "Brał udział w wojnie hybrydowej"

- Czeka nas debata. Poważna, merytoryczna debata z udziałem środowisk sędziowskich, z udziałem środowisk obywatelskich, z korzystaniem z najlepszych wzorców międzynarodowych - zapowiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Na politycznym polu trwa za to debata dotycząca kondycji polskich służb. Kontrwywiad nie zainteresował się życiem Szmydta i jego wyjazdami na Białoruś, a takie wyjazdy miały się odbywać choćby w zeszłym roku.

- Długo był agentem. Był agentem jeszcze za czasów prawdopodobnie pierwszego rządu Tuska, więc Tusk niech też uderzy się w piersi - skomentowała Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

- Mamy do czynienia albo z napastliwym i obrzydliwym kłamstwem politycznym, do czego formacja pani Szydło i ona sama już nas trochę przyzwyczaiła, albo mamy do czynienia z jakąś niesłychaną historią, gdzie był agent i PiS o tym wiedział, włącznie z premierem - odpowiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Za rządów Zjednoczonej Prawicy Szmydt szybko piął się po szczeblach kariery. Był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Został szefem wydziału prawnego w neo-KRS. Był też zamieszany w hejt sędziów sprzeciwiających się upolitycznieniu sądownictwa. - Afera nabiera teraz zupełnie tak naprawdę innego wymiaru - skomentowała Aleksandra Leo, posłanka Polski 2050-Trzecia Droga.

Pada pytanie: gdzie były służby? - Pytanie jest, dlaczego pan Szmydt nie był też inwigilowany Pegasusem, bo pan Kaczyński mówił, że do tego właśnie Pegasus. Tymczasem Pegasus był wykorzystywany do podsłuchiwania opozycji. - zwraca uwagę Aleksandra Leo.

- Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka (Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości za czasów Ziobry - przyp. red.), czyli element układu politycznego - skomentował Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Białoruski kanał, zaplanowany wyjazd do Turcji. Nowe ustalenia w sprawie Szmydta

Tusk o Szmydcie: został wyznaczony przez PiS, aby zaatakować niezawisłych sędziów
Tusk o Szmydcie: został wyznaczony przez PiS, aby zaatakować niezawisłych sędziówTVN24

Tomasz Siemoniak otrzymał zadanie

Prawo i Sprawiedliwość próbuje przerzucić odpowiedzialność na obecnie rządzących. - Ja szczególnie interesuję się sytuacją, w której ten człowiek przygotowywał się na wyjazd. Rozmawiał wielokrotnie z ludźmi, którzy mu w tym pomagali. Ostatnie tygodnie to były te najintensywniejsze - powiedział Waldemar Buda.

Za to wiele wątpliwości budzą działania rządów Zjednoczonej Prawicy wobec służb. - Wybiły zęby służbom specjalnym, prawda? Wielu funkcjonariuszy, bardzo doświadczonych, odeszło w stan spoczynku. Zostali zastąpieni przez bardzo młodych funkcjonariuszy - skomentowała profesor Danuta Plecka, kierownik Zakładu Systemów Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Zmiany w służbach to wyzwanie dla Tomasza Siemoniaka, który od poniedziałku będzie łączył funkcję koordynatora służb specjalnych i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Belta.by

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS