Czeka nas gigantyczna podwyżka rachunków za wodę?

Samorządowcy biją na alarm i apelują o zablokowanie ustawy. Chodzi o zaplanowane zwiększenie opłat za wydobywanie wód podziemnych. Ta podwyżka odbije się także na konsumentów, ponieważ będzie musiała zdrożeć woda dostarczana do domów i mieszkań. Dalszą konsekwencją może być także wzrost cen żywności. Projekt ustawy został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Czy posłowie przyjmą nowe regulacje?

Mateusz Morawiecki będzie kolejnym kandydatem PiS na prezydenta?

Temat relacji między prezydentem a prezesem PiS powraca regularnie. Tym razem dzieje się tak za sprawą propozycji, jaką Jarosław Kaczyński miał złożyć Mateuszowi Morawieckiemu. Wicepremier miał usłyszeć, że jeśli sprawdzi się w rządzie, to będzie następnym kandydatem na prezydenta PiS. To perspektywa na razie odległa, a wręcz – jak uważa Grzego Schetyna – „political fiction”, ale – według lidera PO – ma na celu wywarcie presji na prezydenta Andrzeja Dudę.

Premier spotkała się z paraolimpijczykami. „To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich”

- Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali – tak mówiła w poniedziałek premier Beata Szydło podczas spotkania z medalistami igrzysk paraolimpijskich Rio 2016. Polacy zdobyli tam 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji zajęli 10. miejsce. – Ta rywalizacja jest symbolem rywalizacji sportowej, kiedy ludzie stają po to, by pokonać nie tylko innych zawodników, ale przede wszystkim swoje słabości. To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich – podkreśliła premier Szydło.

64-latek proponował seks dziewczynce. Na umówionym spotkaniu czekała na niego policja

Skuteczna pułapka na domniemanego pedofila. 64-latek z województwa łódzkiego miał używać zdjęcia młodego chłopaka i w internecie szukał młodych dziewczynek, z którymi mógłby się spotkać. Jedna z nich powiedziała o tym rodzicom, a przyjaciółka rodziny postanowiła podszyć się pod młodą dziewczynkę i zastawić na mężczyznę wirtualną pułapkę. Na spotkaniu – już w realnym świecie – na mężczyznę zamiast młodej dziewczynki czekali policjanci z kajdankami.

Ma na swoim koncie aż 452 zarzuty prokuratorskie, ale nadal uczy w szkole

Barbara R. – była dyrektor policealnej szkoły medycznej – podejrzana jest o branie łapówek od swoich byłych pracowników. Półtora roku temu została zwolniona. Szkołę zamknięto, ale kobieta jednocześnie pracowała w innej placówce, w której nadal jest zatrudniona. W obecnej placówce nikt powodów do jej zwolnienia nie widzi.

Wzrasta liczba przestępstw z nienawiści. Władze bagatelizują problem, eksperci ostrzegają

Profesor pobity w tramwaju za to, że rozmawiał po niemiecku z innym wykładowcą. Azjatki zaatakowane w metrze, zniszczony samochód, bo właścicielka przypominała… cudzoziemkę. To tylko przykłady z ostatnich dni przestępstw popełnianych z nienawiści na tle rasowym, narodowym lub religijnym. Władze problem bagatelizują – twierdzą, że to margines. W ogólnej liczbie przestępstw to rzeczywiście promil, niemniej ekspertów bardzo niepokoi, że w Polsce liczba takich czynów zdecydowanie rośnie. Dlaczego tak się dzieje i jak tej fali przeciwdziałać? Eksperci wyjaśniają i apelują.

Kampania miała łączyć, a dzieli. Biskupi ostro o zachęcaniu do tolerancji osób homoseksualnych

„Znak pokoju” jednak nie ze wszystkimi. Polscy biskupi ostro wypowiedzieli się o najnowszej kampanii wzywającej ludzi wierzących do tolerancji wobec osób homoseksualnych. Akcja nosi wymowny tytuł „Przekażmy sobie znak pokoju”. Stoją za nią środowiska tak zwanych „katolików otwartych”. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski stanowczo sprzeciwia się takiej integracji. „Katolicy nie powinni brać w niej udziału” – czytamy w komunikacie.

To prawdziwa „trasa śmierci”. W wypadku auta i karetki zginęły dwie osoby – jedną była pacjentka przewożona do szpitala

Droga krajowa numer 27 w województwie lubuskim znowu zbiera śmiertelne żniwo. Ostatnio doszło na niej do trzech poważnych wypadków. W najbardziej tragicznym zginęły dwie kobiety, w tym pacjentka transportowana przez karetkę. Mieszkańcy drogę nazywają „trasą śmierci”. W czym tkwi problem i jak na te zatrważające statystyki reagują służby?

Znów atak na Polaków w Wielkiej Brytanii. 21-letni student ugodzony w szyję rozbitą butelką, bo mówił po polsku

W mieście Telford na zachodzie Anglii trzej młodzi sprawcy zażądali od grupy Polaków, by zaczęli mówić po angielsku. Potem zaatakowali. Do szpitala trafił 21-latek ugodzony w szyję rozbitą butelką. Rana była głęboka, ale życie mężczyzny nie jest zagrożone. Na razie nie zatrzymano żadnego podejrzanego. Policjanci szukają świadków. Śledztwo ma być monitorowane przez Konsula Generalnego RP w Manchesterze.

Niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Czarownice do Krakowa przyleciały na… Aerosabat

Kraków chyba jeszcze nigdy tak bardzo nie zbliżył się do nieba. Czarownice z całej Polski zleciały się na Aerosabat i oczarowały mieszkańców. Niecodzienny widok, który mogli zaobserwować mieszkańcy Krakowa, to nic innego jak niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Po raz pierwszy odbyło się ono w Krakowie, a lotniczki udowadniały, że w każdym wieku można latać. Wśród czarownic były takie, które swój pierwszy skok ze spadochronem zaliczyły w wieku 80 lat, ale także takie, które na co dzień pilotują wojskowe samoloty transportowe.

Policjanci szukali narkotyków. W mieszkaniu znaleźli ciało niemowlęcia

Szokującego i makabrycznego odkrycia dokonali policjanci, którzy wykonywali – z pozoru zwyczajnej – akcji. Wszystko zaczęło się od zatrzymania w Kamiennej Górze kierowcy skutera, przy którym znaleziono narkotyki. Później przeszukano jedno z mieszkań – tam znaleziono ciało 7-miesięcznego niemowlaka. Dziecko prawdopodobnie nie żyło od kilku dni. Mężczyzna, w mieszkaniu którego dokonano tego makabrycznego odkrycia, był dziadkiem dziecka.

Wkrótce premiera płyty z muzyką tylko dla… kotów

Już wkrótce premiera płyty, która nie jest zarezerwowana dla jednego gatunku – i nie chodzi bynajmniej o gatunek muzyczny. Jedna z wytwórni wyda album z muzyką dla… kotów. Ścieżkę skrojoną na potrzeby kocich uszu skomponował wiolonczelista amerykańskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, który ma na koncie współpracę między innymi z Metalliką.

Koniec dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu za granicą. KE chce wprowadzić nowe zasady

Większości z nas trudno się rozstać z telefonem. Jednocześnie korzystanie z niego za granicą dla wielu Polaków jest mało atrakcyjne. Powód oczywisty – wysokie opłaty. Wkrótce może się to jednak zmienić. Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów, które poza granicami pozwalają dzwonić za tyle samo, ile płacimy w kraju. Co prawda na razie tylko przez 90 dni w roku, ale to i tak dobra wiadomość.

Związkowcy chcą zakazu handlu w niedziele. Minister finansów ma całkiem inny pomysł

W ubiegły piątek w Sejmie złożony został – przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi "Solidarność" oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców – obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Minister finansów po raz pierwszy wypowiedział się w tej sprawie. Paweł Szałamacha powiedział w TVN24, że wolna od handlu mogłaby być pierwsza niedziela w miesiącu i że dobrze byłoby zaobserwować przez 2 lata, jak na to zareaguje rynek. "Solidarność" słucha i radzi ministrowi, żeby porozmawiał z kolegami i koleżankami z rządu.

Polak wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków. 18-letni saksofonista sensacją konkursu

Polskie zwycięstwo na Eurowizji dla Młodych Muzyków. 18-letni Łukasz Dyczko z Gorlic tak zagrał „Rapsodię na saksofon altowy”, że pokonał wszystkich i zajął pierwsze miejsce. „Jeszcze się nie zdarzyło, żeby saksofon zwyciężył” – mówił w poniedziałek w TVN24 i przyznaje, że konkurs dodał mu pewności siebie. Może świętować nie tylko z powodu wygranej, ale i nagrody – to 10 tysięcy euro.

Przejechał 800 kilometrów na rowerze. Zbierał pieniądze dla dzieci porzuconych przez rodziców

Z Zakopanego na Hel...na rowerze. Bartek Pierzyński z Łodzi pokonał ponad 800 kilometrów, by pomóc finansowo chorym i porzuconym przez swoich rodziców dzieciom. 30-latek nie zsiadał z roweru przez ponad dwie doby i w niedzielę szczęśliwie dojechał do celu. Cel wyprawy osiągnięty nie tylko geograficznie. Pieniądze, które udało mu się zebrać podczas wyprawy, trafią na konto Fundacji "Dom w Łodzi".

Poznań: sukces kiermaszu 8-letniej Asi. Dla jej chorej mamy zebrano ponad 100 tysięcy złotych

Tłumy osób, które przyszły z sobotę na kiermasz na jedno z osiedli, naprawdę otworzyły swoje serca i portfele. Niespodziewane wydarzenie, którego inicjatorką była 8-letnia Asia chcąca pomóc swojej mamie, było sukcesem organizacyjnym i przełożyło się na wielki sukces finansowy. Udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych podczas kiermaszu, a zbiórka w internecie nadal trwa. Zebrana kwota wystarczy na rehabilitację mamy Asi, wystarczy na wizyty u specjalistów. Wystarczy – żeby Asia znowu miała nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji? PO sprzeciwia się „niszczeniu polskiej szkoły”

Platforma Obywatelska stawia się w kontrze do rządowych pomysłów zmian w oświacie. Mówi stanowcze nie” dla niszczenia polskiej szkoły, ale także „nie” dla minister edukacji. Władze partii nie wykluczają wniosku o wotum nieufności wobec Anny Zalewskiej. Główny zarzut to chaos i – co za tym idzie – wielka niepewność i strach: rodziców, uczniów i nauczycieli. Uczestnicy regionalnej konwencji programowej PO podpisali w tej sprawie tzw. Deklarację Wrocławską.

Wyjątkowy hołd dla tragicznie zmarłego żużlowca. Koledzy z toru wystąpili w specjalnym teledysku

Na stadionie żużlowym w Toruniu żużlowcy z kilku klubów wzięli udział w nagraniu teledysku poświęconego Krystianowi Rempale. 18-letni żużlowiec uległ dramatycznemu wypadkowi na torze w Rybniku. Zawodnik zderzył się podczas wyścigu ze swoim rywalem, zgubił kask, a następnie uderzył głową w tor i bandę. Przez cały czas po wypadku zawodnik był w śpiączce, po kilku dniach zmarł. Piosenkę do teledysku zaśpiewała siostra sportowca - Martyna Rempała.

Anna Lewandowska prezesem olimpiad specjalnych

Anna Lewandowska mistrzyni Polski, świata i Europy w karate tradycyjnym, pierwszy raz oficjalnie wystąpiła jako prezes Olimpiad Specjalnych Polska. We wtorek na stadionie lekkoatletycznym warszawskiej AWF miał także miejsce plan zdjęciowy teledysku wspierającego polskich sportowców przed występem w Rio.

Wrocław: awantura o dyrektora Teatru Polskiego. Aktorzy protestują, dyrektor oficjalnie powołany

Nic nie dały protesty aktorów z Teatru Polskiego. Zarząd województwa Dolnośląskiego podjął decyzję – Cezary Morawski będzie nowym dyrektorem. Ma nadzieje, że uda mu się dojść do porozumienia z aktorami. W poniedziałek na Dworcu Głównym czekała na Morawskiego kilkunastoosobowa grupa aktorów z Teatru Polskiego. Wręczyli aktorowi bilet powrotny do Warszawy, ale nie przyjął go.

Echa pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Przepychanki zwolenników KOD oraz ONR i pytania o interwencję policji

„Mamy prezydenta, który dla retorycznych popisów fałszuje historie” - to ostry głos z Platformy Obywatelskiej po głosie z pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”. Ale polityczna dyskusja po słowach Andrzeja Dudy to jedno, a policyjna interwencja po przepychankach zwolenników KOD z członkami ONR – to drugie. Podczas uroczystości pogrzebowych przed Bazyliką Mariacką doszło do przepychanek pomiędzy liderami KOD oraz członkami ONR. Szef KOD na Pomorzu, twierdzi, że został pobity i złożył do prokuratury wniosek o ściganie sprawców. Są pytania i do polityków, i do policji.