Od soboty zostaną ponownie otwarte place zabaw i siłownie pod chmurką

Dobre wiadomości dla rodziców i miłośników sportu. Od soboty znów można korzystać z placów zabaw oraz siłowni pod chmurką. To kolejny etap "odmrażania gospodarki". Ministerstwo Zdrowia apeluje, aby podczas zabaw z dziećmi i podczas ćwiczeń pamiętać o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego. Z kolei 6 czerwca działalność będą mogły wznowić kina, teatry, basenyi kluby fitness.

Nowe zarzuty dyscyplinarne dla Waldemara Żurka. Ważą się losy immunitetu Igora Tuleyi

Dla sędziego Waldemara Żurka, byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, są kolejne zarzuty dyscyplinarne, a dla sędziego Igora Tuleyi - oczekiwanie na decyzję w sprawie uchylenia immunitetu. Sprawę Igora Tuleyi ma rozpatrzyć Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego - instytucja nieuznawana przez wielu sędziów za sąd, a także izba, która miała zawiesić działalność z uwagi na postanowienie o środkach tymczasowych TSUE.

Ta wieś zasłynęła z tego, że rodzą się w niej same dziewczynki. To się wreszcie zmieniło

W Miejscu Odrzańskim na Opolszczyźnie 2 maja na świat przyszedł Bartuś. To sensacja na całą gminę, bo od 10 lat w Miejscu Odrzańskim rodziły się same dziewczynki. Miejscowością interesowały się media z całego kraju i zza granicy. Rok temu wójt wyznaczył nawet nagrodę i obiecywał, że chłopak, który przyjdzie na świat, zostanie hucznie powitany. Tak się też stało. Rodzice od gminy dostali prezenty, a wśród nich bon w wysokości 1500 złotych.

Fryzjerka zakażona koronawirusem przyjmowała klientów. Ryzyko nowych ognisk COVID-19 wciąż realne

Zanim u fryzjerki z salonu w Wieluniu wykryto zakażenie koronawirusem, przyjęła 56 klientek. W Pliszczynie niedaleko Lublina zakażonych jest dwóch księży. Odprawiali msze, udzielali komunii świętej. Kolejne zakażenia w Warszawie - w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus. Zainfekowanych jest 20 osób. To zarówno pracownicy szpitala, jak i pacjenci. Jak podało MZ, od czwartkowego popołudnia zmarło 5 osób, u których wykryto koronawirusa. W tym czasie wykryto 141 nowych przypadków zakażenia. Najwięcej, bo 98, w województwie śląskim.

Wotum nieufności wobec Jacka Sasina zostało odrzucone

Jacek Sasin został obroniony. Wotum nieufności, głosami posłów PiS, zostało odrzucone. Odwołać ministra aktywów państwowych chciała Koalicja Obywatelska, oskarżając go o próbę bezprawnego zorganizowania wyborów prezydenckich i narażanie Poczty Polskiej na straty. Według PiS to opozycyjna Koalicja Obywatelska ponosi winę za wyborcze fiasko. Poczta Polska na nieprzeprowadzone wybory wydała blisko 70 milionów złotych. Jest w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce znów będzie możliwe

Kopalnia soli w Wieliczce zostanie ponownie otwarta 8 czerwca. Znów będzie można ją zwiedzać, ale nieco inaczej, bo w mniejszych grupach i z obowiązkowym pomiarem temperatury. Trwają ostatnie prace, dzięki którym kopalnia będzie gotowa na przyjęcie odwiedzających w nowym reżimie sanitarnym.

Wesele last minute? Poluzowanie ograniczeń pobudziło pomysłowość firm weselnych

Czas wyciągać szampana i zamawiać torty. Organizacja ślubów i uroczystości rodzinnych jest znów możliwa. Rząd zezwolił na wyprawianie tych ceremonii od 6 czerwca. Limit do 150 osób, ale za to bez maseczek. W internecie pojawia się mnóstwo ofert weselnych last minute. Firmy z branży weselnej robią, co mogą, by znów przyciągnąć klientów.

Luzowanie obostrzeń, choć "nie jesteśmy na krzywej opadającej"

Z danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce krzywa zachorowań na COVID-19 nie ma jeszcze tendencji spadkowej. Od ponad miesiąca jest ona płaska. Mimo to rząd znosi ograniczenia. W innych krajach rządy zazwyczaj czekają z tym, aż pojawi się wyraźna tendencja spadkowa w liczbie nowych zachorowań.

Od soboty wchodzą w życie nowe zasady zasłaniania ust i nosa

Decyzją rządu obowiązek zasłaniania ust i nosa od soboty będzie obowiązywał wciąż w komunikacji miejskiej, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i w urzędach. Osoby samotnie spacerujące ulicą nie będą już musiały nosić maseczki, pod warunkiem zachowania co najmniej dwumetrowego dystansu od innych przechodniów.

"Była prośba, czy mogę zostać jeszcze 12 godzin". Dzień z życia ratownika

Muszą mieć nerwy ze stali i dużo determinacji, bo w dobie pandemii ich praca stała się jeszcze bardziej wymagająca. Ratownicy medyczni często jako pierwsi mają styczność z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Pracują teraz na najwyższych obrotach, a dodatkowo towarzyszy im niepewność. Jak wygląda dzień z ich życia i specjalne procedury na czas pandemii?

Morderstwo 15-letniej Małgosi w Miłoszycach. Śledczy mają nowe dowody

Nowe dowody rzucają nowe światło na zbrodnię, za którą niesłusznie skazany został Tomasz Komenda. Próbki zebrane w Miłoszycach w 1997 roku zostały ponownie zbadane. - Uzyskaliśmy mieszaninę DNA, która jest zgodna z profilami oskarżonych Ireneusza M. i Norberta B., a także czysty profil tego drugiego - zeznał przed sądem biegły Krzysztof Koloch. Sprawa dotyczy brutalnie zgwałconej i zamordowanej w sylwestrową noc 15-letniej Małgosi.

Amstaff wyprowadzany przez 13-latkę pogryzł 11-latkę i 10-latka

W Legnicy w piątek pies pogryzł dwoje dzieci. 11-letnia dziewczynka i o rok młodszy chłopiec z obrażeniami rak i twarzy trafili do szpitala. Rany były poważne, na szczęście nie na tyle żeby zagrażały życiu dzieci. Chłopiec wyszedł ze szpitala w poniedziałek, dziewczynka we wtorek. Sprawą zajmuje się nie tylko policja, ale również sąd rodzinny, bo agresywne zwierzę przypominające amstaffa było na spacerze pod opieką 13-latki.

Dane resortu zdrowia. 127 nowych przypadków COVID-19, 69 z województwa śląskiego

Spośród 127 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek rano, ponad połowa dotyczy właśnie województwa śląskiego. Masowo testowani są górnicy, ale badaniom poddawani są też pracownicy meblarskiego zagłębia w Kępnie w Wielkopolsce. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu potwierdzono nowe przypadki zakażeń. To tam jeszcze kilka tygodni temu sytuacja była najpoważniejsza w regionie.

W Jeziorze Dywickim znaleziono ludzkie zwłoki. To może być Joanna Gibner

To może być finał sprawy zamordowanej przed dwudziestoma czterema latami Joanny Gibner. Joanna Gibner miała 23 lata. Zaginęła w 1996 roku, trzy tygodnie po ślubie z Markiem W. Za zabójstwo po kilku latach poszukiwań skazano jej męża. Zwłok wtedy nie odnaleziono. W środę po południu na dnie Jeziora Dywickiego motorówka z magnesami neodymowymi namierzyła torbę z ludzkimi szczątkami. Śledczy muszą jeszcze potwierdzić, czy są to faktycznie zwłoki Joanny Gibner.

30 maja i 6 czerwca zaczynają się nowe etapy "nowej normalności"

W ciągu najbliższych kilkunastu dni pożegnamy się z większością epidemicznych obostrzeń. Wrócą wesela, uroczystości rodzinne, otwarte będą kina, teatry, baseny, siłownie i kluby fitness, będą koncerty na powietrzu - ale to wszystko pod pewnymi warunkami. Od soboty obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie mocno ograniczony.

Poskarżyli się na wykładowczynię, wezwano ich na komisariat

Kilkanaścioro studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach poskarżyło się władzom uczelni na sposób prowadzenia zajęć przez jedną z wykładowczyń. Władze uczelni wszczęły postępowanie dyscyplinarne, a profesor uniwersytetu straciła tytuł, bo zrezygnowała z pracy. O tym, że jest szykanowana stróżów prawa miała zawiadomić osoba trzecia. I tak na zlecenie prokuratury policja rozpoczęła przesłuchania.

Brakuje krwi. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Zapasy krwi topnieją, dawców nie przybywa, a banki krwi apelują o pomoc. Igły nie trzeba się bać, bo stacje krwiodawstwa wdrożyły specjalne procedury pandemiczne. Są ankiety, pomiar temperatury i czekoladki.