Ustawa wyborcza z poprawkami Senatu trafiła do Sejmu

W poniedziałek wieczorem Senat przyjął wszystkie poprawki zgłoszone do ustawy dotyczącej tegorocznych wyborów prezydenckich. W sumie przyjętych zostało 36 poprawek. Sprawozdawca prac senackich Marek Borowski wskazał, że trzy z nich mają charakter zasadniczy, decydujący o tym, czy "wybory będą uczciwe, powszechne, równe". Sejm obraduje nad poprawkami Senatu.

"Praca zdalna to nasza nowa rzeczywistość"

Nie ma sektora, który nie odczułby skutków przymusowej społecznej kwarantanny. Pierwsze etapy "odmrożenia" gospodarki pokazują, że powrót do tego, co było przed pandemią, wcale nie jest taki oczywisty i opłacalny. Co zmieniła pandemia COVID-19 w biznesie?

Pomnik Tadeusza Kościuszki zdewastowany. "Bardzo smutny widok"

Mija szósta doba protestów po śmierci George'a Floyda. Zamieszki w Stanach Zjednoczonych nie ustają, a aktów wandalizmu jest coraz więcej. W kilkudziesięciu miastach wciąż obowiązuje godzina policyjna. W Waszyngtonie demonstranci starli się z policją przed Białym Domem, zdemolowali też pomnik Tadeusza Kościuszki.

Pytania o rozliczenia w sprawie wyborów, których nie było

Przygotowania do wyborów prezydenckich, które nie odbył się 10 maja, kosztowały 70 milionów złotych. Pojawia się zatem pytanie: kto odpowiada za nadzorowanie przygotowań. Prokuratura w tej sprawie nie wszczęła żadnego postępowania, a Centralne Biuro Antykorupcyjne milczy. Z kolei opozycja przypomina, że przed fiaskiem ich organizacji ostrzegali lekarze i konstytucjonaliści.

Loty krajowe wznowione. Nowe zasady dla podróżujących

Samoloty wróciły na pasy startowe. Na razie latają tylko na odcinkach krajowych, ale to dobry początek. Stratuje też "odmrażanie" branży transportowej. Zmieniają się limity pasażerów w pociągach, autokarach i komunikacji miejskiej. We wszystkich tych pojazdach pasażerów obowiązują nowe zasady. Dystans, dezynfekcja i maseczki, to podstawa.

Zima wróciła w Tatry. "Warunki są dosyć ciężkie"

1 czerwca to początek meteorologicznego lata. Tymczasem w Tatrach zima na całego. Na Kasprowym Wierchu kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu. Wciąż obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ci, którzy mają ochotę na wycieczkę, muszą uważać, bo warunki są bardzo niekorzystne.

Opozycja pyta o zawiadomienie Gowina do CBA w sprawie grantów

Nowy wątek w sprawie firm związanych z rodziną Szumowskich. Jak opisuje "Gazeta Wyborcza"  Jarosław Gowin, ówczesny nauki i szkolnictwa wyższego, w kwietniu 2016 roku złożył zawiadomienie do CBA w związku z podejrzeniem korupcji przy przyznawaniu niektórych grantów. Pół roku później powierzył Łukaszowi Szumowskiemu stanowisko wiceministra w swoim resorcie.

Daty wyborów wciąż nie ma, nieoficjalna kampania trwa

Kandydaci walczą o głosy elektoratu - nieoficjalnie, bo jeszcze nie została ogłoszona oficjalna data wyborów. Ton kampanii nadaje kalendarz. 1 czerwca to Dzień Dziecka, więc o najmłodszych sporo w wystąpieniach kandydatów na prezydenta. Jakie mają pomysły na edukację i bezpieczną przyszłość?

Gwardia Narodowa na ulicach wielu miast. Protesty w USA nie ustają

Stany Zjednoczone w stanie wrzenia - godzina policyjna w kilkudziesięciu miastach i Gwardia Narodowa na ulicach. Protesty po śmierci czarnoskórego George'a Floyda wymykają się spod kontroli. Zamieszki nie ustają, wciąż plądrowane są sklepy i podpalane samochody. W jednych miejscach - ostre starcia z policją, w innych - policjanci ramię w ramię z demonstrantami. Napięta sytuacja panuje także w Waszyngtonie. Przed siedzibą prezydenta doszło do demonstracji.

Szpitale powoli wracają do trybu pracy sprzed pandemii

Szpitale w Polsce wracają do działalności sprzed epidemii COVID-19. Jeszcze nie wszystkie i nie w całości, na razie tylko tam, gdzie zakażeń koronawirusem jest najmniej. Najgorsza sytuacja wciąż jest na Śląsku. W poniedziałek potwierdzono 202 nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, z czego 170 w województwie śląskim.

Kiedy wybory? Uchwała PKW została opublikowana

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw została opublikowana uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów prezydenckich. PKW stwierdziła, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" w terminie zarządzonym na 10 maja. Publikacja uchwały to punkt zwrotny dla kalendarza wyborczego. Teraz marszałek Sejmu musi w ciągu 14 dni zarządzić nowe wybory.

Senat wznowił prace nad ustawą dotyczącą wyborów

W poniedziałek trzy senackie komisje wznowiły prace nad nową ustawą dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak zapowiada marszałek Tomasz Grodzki, głosowanie nad nowymi przepisami w Senacie może odbyć się w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. W nowej ustawie przewidziano, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych.

Pierwsza pomoc w czasie pandemii? Medycy pokazują, jak ratować bezpiecznie

Pogotowie bez ciebie jest kompletnie bezsilne - mówią ratownicy medyczni i przypominają, że w cieniu epidemii ludzie chorują i umierają nie tylko z powodu koronawirusa. Często najgorszemu da się zapobiec, jeśli wiemy jak udzielić pierwszej pomóc. Dlatego ratownicy oprócz udzielania doraźnej pomocy stawiają też na edukację.

"Poradzimy sobie ze zbieraniem podpisów". Trzaskowski największym rywalem Dudy

Oficjalnie kampania jeszcze się nie rozpoczęła, bo wciąż nie jest znany termin wyborów. Mimo to kandydaci na prezydenta są bardzo aktywni. Sondaże nie dają żadnemu z nich pewnego zwycięstwa, a według ostatnich najsilniejszym przeciwnikiem urzędującego prezydenta jest Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Polityk w sobotę odwiedził Poznań, podczas wystąpienia przedstawił swój plan dla Polski.

Bez maseczek na ulicach. Epidemiolodzy sceptycznie o luzowaniu restrykcji

Od soboty 30 maja rozpoczął się czwarty etap znoszenia obostrzeń w związku z epidemią COVID-19 w Polsce. Nie ma już obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, jednak nadal musi być zachowany dwumetrowy dystans. Część epidemiologów decyzji rządu o zdjęciu maseczek, tam gdzie są największe skupiska ludzi, uważa za błąd.

Uchwała PKW nie została opublikowana. KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury

Politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiadają złożenie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego. Sprawa dotyczy nieopublikowanej dotąd uchwały Państwowej Komisji Wyborczej stwierdzającej nieodbycie się wyborów prezydenckich 10 maja. Dopiero po publikacji uchwały marszałek Sejmu Elżbieta Witek mogłaby wyznaczyć nową datę wyborów. Jednocześnie rządzący za brak terminu wyborów winią Senat.

Kandydaci walczą o wyborców, choć kampanii nie ma

Chociaż kampania wyborcza formalnie się nie rozpoczęła, to jednak kandydaci na prezydenta nie marnują czasu i są bardzo aktywni. Podczas podróży po Polsce przedstawiają swoje pomysły programowe. Oficjalna data wyborów prezydenckich wciąż nie została ogłoszona.

Sześć metrów plaży na plażowicza? Rząd zapoznał się z rekomendacjami

Sektory i limity wejść - tak miałyby wyglądać polskie plaże w wakacje. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny wydał rekomendacje dotyczące bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, ale rząd zgodził się tylko na część z nich. Według NIZP-PZH na każdego plażowicza powinno przypadać 6 metrów kwadratowych plaży.

Nowe ognisko SARS-CoV-2 w Starachowicach

Zakład mięsny w Starachowicach nie zawiesza działalności, ale ogranicza. 55 pracowników zakładu jest zakażonych koronawirusem. Sześciu kolejnych zakażonych to pracownicy firmy zewnętrznej. Z kolei do szpitala w Wolicy trafił pacjent z objawami COVID-19, który przeszedł już tę chorobę w kwietniu. W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 221 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym o 178 z województwa śląskiego, ale za to nie odnotowano od piątku żadnego zgonu osoby zakażonej.

Weszły w życie nowe zasady. Maseczki już nie wszędzie obowiązkowe

Od soboty nie trzeba używać maseczek na świeżym powietrzu, o ile jest zachowany dystans co najmniej 2 metrów od innych osób. Maseczki lub przyłbice wciąż należy nosić w sklepach i w komunikacji publicznej - wszędzie tam, gdzie nie można zachować tego odstępu. Weszły też w życie zmiany dotyczące reżimu sanitarnego w sklepach, urzędach, restauracjach i kościołach.

Nieoficjalna kampania w pełni. Kandydaci rozjechali się po kraju

Nieoficjalna kampania wyborcza trwa, kandydaci rozjechali się po kraju. Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej, Rafał Trzaskowski w Wielkopolsce, Szymon Hołownia w Małopolsce, Władysław Kosiniak-Kamysz w Świętokrzyskiem, Robert Biedroń w Łódzkiem, a Krzysztof Bosak na Pomorzu. W wyścigu kandydaci na prezydenta prześcigają się na pomysły i wzajemnie się krytykują.