Padło około pół miliona pszczół. Sprawę bada policja

W 140 ulach zapanowała cisza. Trzech pszczelarzy z okolic Wągrowca w Wielkopolsce straciło w sumie prawie pół miliona pszczół. Powodem są prawdopodobnie rolnicze opryski. Na miejscu była policja. Pobrano próbki. Pszczelarze mówią o tragedii i bezmyślności.

Uchwała PKW wciąż nie została opublikowana

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Nową ustawą zajmują się senatorowie, ale nową datę ma wyznaczyć marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ta czeka. Opozycja mówi, że zwleka. Ten sam zarzut o przeciąganie decyzji pada ze strony rządu pod adresem Senatu.

Prezydent zdecydował w sprawie pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Była wiceministrem w resorcie Zbigniewa Ziobry, a teraz będzie pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na to stanowisko. Od zgromadzania sędziów dostała 25 głosów wsparcia, czyli dwa razy mniej niż profesor Włodzimierz Wróbel. Małgorzata Manowska do Sądu Najwyższego została wskazana przez nową KRS.

Instruktorka arteterapii prowadzi zajęcia dla chorych dzieci przez internet

W dobie koronawirusa dobrych ludzi i dobrych uczynków nie brakuje. Jedną z takich osób jest pani Malwina Bieganowska, która prowadzi zdalne zajęcia arteterapii dla chorych dzieci. Wystarczy jej do tego telefon. Arteterapia to leczenie sztuką - śpiewem, tańcem czy rysowaniem. W ten sposób pani Malwina pomaga chorym dzieciom, które leżą w szpitalu.

Ogrody zoologiczne czekają na odwiedzających

Do polskich ogrodów zoologicznych powoli wracają odwiedzający. Jednym z pierwszych, które na nowo otworzyły swoje bramy było zoo w Gdańsku. Cały czas obowiązują limity osób i dodatkowe środki ostrożności. Jak wygląda pierwszy weekend zoologicznego "odmrożenia"?

"Strajk przedsiębiorców". Paweł Tanajno zatrzymany, wyjaśnienia policji

Sobotni "strajk przedsiębiorców" po raz kolejny zakończył się policyjną interwencją. Funkcjonariusze zatrzymali jednego z organizatorów demonstracji Pawła Tanajnę. Spędził noc w areszcie. Policja twierdzi, że Tanajno naruszył nietykalność cielesną jednego z policjantów. W sumie podczas protestu zatrzymano siedem osób.

Marian Lichtman w akcji #Hot16Challenge2

Charytatywna akcja #Hot16Challenge2 miała pomóc we wsparciu personelu medycznego, który walczy z koronariwusem. Jeśli chodzi o twórczość ludzi niebędących raperami, to dużą popularnością cieszyło się wykonanie prezydenta Andrzeja Dudy, zdolności profesora Matczaka lub fascynujący wideoklip Beaty Kozidrak. Sporym zainteresowaniem cieszyło się również wykonanie Mariana Lichtmana. Artysta właśnie wypuścił kolejne nagrania z dedykacją dla młodych medyków.

W niezwykłych kreacjach zatańczyli dla najmłodszych pacjentów

Najmłodsi, którzy muszą być leczeni w szpitalach z powodu białaczki lub innych chorób onkologicznych, szczególnie teraz ciężko znoszą pobyty w placówkach. Niedostępne są świetlice, zabroniony jest kontakt z rówieśnikami. Do szpitali nie mogą wchodzić animatorzy zabaw, a nawet psychologowie. Jednak członkowie zaangażowani w projekt charytatywny "Pompujemy radość" znaleźli sposób, by na chwilę rozweselić małych pacjentów.

Ogromny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w kolejnym województwie

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 305 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i o śmierci dwóch osób. Najgorsza sytuacja jest wciąż na Śląsku. Z kolei głównym ogniskiem zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce jest fabryka mebli we wsi Jankowy. Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono 21 236 zakażenia, a 995 pacjentów zmarło.

Andrzej Duda podsumowuje pięć lat swojej prezydentury

Mija pięć lat od dnia, gdy wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda. Z okazji rocznicy liczy on na przychylną ocenę swojej kadencji i podsumowuje pięć lat swojej aktywności. Kampania wyborcza jeszcze oficjalnie nie ruszyła, jednak w sobotę w sieci pojawiło się nagranie, na którym Andrzej Duda kupował truskawki na targu i robił zakupy w sklepie. I to w czasie, kiedy pełnomocnik wyborczy Dudy zawiadamia PKW, że to jego kontrkandydaci prowadzą kampanię.

Kandydaci na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Kim jest Małgorzata Manowska?

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego w sobotę wybrało pięciu kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa. Nominację uzyskała między innymi sędzia Małgorzata Manowska. Zdobyła 25 głosów, a więc nie uzyskała poparcia większości. Jednak to właśnie ona jest uznawana za faworytkę do objęcia kierownictwa nad Sądem Najwyższym. Sędzia Manowska to była wiceminister. Kilka tygodni temu było o niej głośno, gdy ze szkoły sędziów i prokuratorów, którą Małgorzata Manowska kieruje, wyciekły dziesiątki tysięcy danych polskich sędziów i prokuratorów.

Kto zostanie Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego? Jest pięciu kandydatów

W sobotę Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wskazało pięciu kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Najwięcej głosów otrzymał sędzia Włodzimierz Wróbel. W wygłoszonym przez siebie oświadczeniu sędzia podkreślił, jak ważna jest niezależność sądu od polityków. Zgodnie z ustawą ostatecznego wyboru na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego dokona prezydent Andrzej Duda.

Polacy znów chętnie korzystają z rowerów miejskich. O czym należy pamiętać?

Rower to dobry środek transportu na czas epidemii. W tramwajach i autobusach cały czas obowiązują limity pasażerów, dlatego lepiej i bezpieczniej jest przesiąść się na dwa kółka. Odkąd znów działają miejskie wypożyczalnie rowerów, Polacy chętnie z nich korzystają. Ważne jednak żeby robić to z głową i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Polskie kina studyjne postanowiły stworzyć własną platformę online

Pandemia COVID-19 sprawiła, że polskie kina wpadły w kłopoty finansowe, a widzowie zostali pozbawieni szansy oglądania nowości na dużym ekranie. Dlatego 45 kin studyjnych z całej Polski postanowiło wspólnie uruchomić nową platformę online. W repertuarze mają znaleźć się ambitne filmy z ich autorskiego programu. Wydarzeniem otwierającym działalność platformy MOJEeKINO.pl będzie 26. edycja festiwalu Wiosna Filmów.

Jak radzą sobie firmy w nowych warunkach?

Za nami pierwszy tydzień kolejnego etapu "odmrażania gospodarki". Jak radzą sobie ponownie otwarte firmy? W restauracjach czy pubach frekwencja jest niska, a na ściance wspinaczkowej zupełna pustka. Nieco lepsza sytuacja jest w salonach kosmetycznych.

Opozycja: duże nieprawidłowości w NCBiR

W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju miało dochodzić do sytuacji, kiedy eksperci odpowiedzialni za przyznawanie grantów oceniali własne projekty - przekonują posłowie opozycji po kontroli w sprawie spółki powiązanej z ministrem Łukaszem Szumowskim i jego bratem. Sam minister zapewnia o swojej niewinności, a obóz władzy w takich doniesieniach widzi próbę zdyskredytowania szefa resortu zdrowia.

Wysokie kary za happening. RPO zaskarżył decyzje sanepidu

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar staje w obronie artystów, którzy protestowali przed Sejmem i zostali ukarani grzywną w wysokości 10 tysięcy złotych. Happening był sprzeciwem wobec planowanych wyborów korespondencyjnych. Bodnar ocenia, że kara jest nieproporcjonalnie wysoka, a postępowanie ma braki proceduralne.

Milczący protest przed siedzibą Trójki

Po odejściu Marka Niedźwieckiego piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostały zawieszone. Wzbudziło to oburzenie wśród słuchaczy radia i w piątek wieczorem dziesiątki osób zebrały się przed budynkiem stacji, protestujących przeciwko ostatnim wydarzeniom w rozgłośni. Ten protest wielu potraktowało jak pożegnanie z najbardziej znanym radiowym adresem w Polsce.