Rośnie w Polsce liczba potrzebujących. Jednym z powodów jest pandemia

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku zlikwidowano w Polsce prawie 120 tysięcy miejsc pracy. Z tego prawie 25 procent z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego lawinowo rośnie liczba osób potrzebujących. Banki żywności szacują, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wydają o 40 procent więcej paczek. Z ich pomocy coraz częściej korzystają osoby młode, które zarabiają mniej lub stracili jedyne źródło dochodu.

Wygaszony kierunek "ratownictwo medyczne". Ratownicy krytykują decyzję

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie zamyka kierunek "ratownictwo medyczne". W tym roku odbędzie się ostatni nabór. Władze uczelni twierdzą, że chętnych i absolwentów jest zbyt mało, aby było to opłacalne. Ta decyzja oburza ratowników, którzy twierdzą, że w efekcie ratowników po prostu zabraknie.

Znów można latać z Polski za granicę. Liczba krajów ograniczona

Od środy 17 czerwca polskie linie lotnicze znów mogą realizować loty międzynarodowe, ale tylko niektóre. Rząd nagle zrezygnował z połączeń z Wielką Brytanią i Irlandią Północną, Szwecją oraz Portugalią. Informacja o tym pojawiła się w rozporządzeniu Rady Ministrów opublikowanym w Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem, a więc na kilkanaście godzin przed pierwszymi lotami.

Cenne torfowiska na Podlasiu wysychają. Ktoś nielegalnie pogłębił rowy melioracyjne

Bezcenne torfowiska niedaleko Biebrzańskiego Parku Narodowego wysychają. Ekolodzy z Fundacji Dzika Polska alarmują, że ktoś pogłębia rowy melioracyjne i doprowadza tym samym do osuszania terenu. Winnych szuka już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która o sprawie powiadomiła policję. Skutki odwadniania mogliśmy obserwować zaledwie dwa miesiące temu podczas wielkiego pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Miało być 1200 respiratorów, jest 50. Mają tajemnicze pochodzenie

Są nowe wątki i informacje w sprawie zakupów Ministerstwa Zdrowia. Jak ustalił portal tvn24.pl, 50 respiratorów, które w czerwcu trafiły do Polski jako część kontraktu wartego 200 milionów złotych, w marcu zostało sprzedanych do Pakistanu przez ich niemieckiego producenta. W jaki sposób te urządzenia uzyskała firma E&K, która dostarczyła je Ministerstwu Zdrowia? Niemiecki producent twierdzi, że nic nie wie.

Nie wiesz, gdzie będziesz 28 czerwca lub 12 lipca? Pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Pierwsza tura wyborów prezydenckich już 28 czerwca. Ewentualna druga tura - 12 lipca. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina - jeśli nie wiesz, gdzie będziesz 28 czerwca albo 12 lipca, odbierz z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie można pobrać do 26 czerwca. Senatorowie mówią o trudnościach, jakie w związku z wyborami napotykają Polacy za granicą. Szef PKW wstępnie zapowiedział, że oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich poznamy najpóźniej 1 lipca.

Czterech pracowników SOP objętych kwarantanną. Zakażeń i ognisk COVID-19 w Polsce jest coraz więcej

Alarm w Służbie Ochrony Państwa - kwarantanną objęto czterech pracowników. Są zakażenia w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bukowcu na Dolnym Śląsku, a że zakład jest częścią dużego szpitala, to pod kątem koronawirusa badani są wszyscy pracownicy i pacjenci. W środę od rana Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnych 14 zakażonych. Łączna liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce zbliża się do 31 tysięcy.

Kończy się proces kierowcy seicento w sprawie wypadku limuzyny Beaty Szydło

To nie był zwykły wypadek i nie był to zwykły proces. Teraz przyszedł czas na mowy końcowe w procesie o spowodowanie wypadku z udziałem limuzyny, którą podróżowała ówczesna premier Beata Szydło. W Oświęcimiu seicento zderzyło się z samochodem BOR-u. Prokuratura winą obarcza Sebastiana Kościelnika, kierowcę seicento. Jego obrońca podkreśla, że kolumna BOR nie była uprzywilejowana, bo nie dawała sygnałów dźwiękowych, a tylko świetlne. Wyrok ma zapaść na początku lipca.

Karpacz chce zwiększyć wartość bonu turystycznego i obiecuje 10 procent zniżki

"Karpacz na 10" to bon turystyczny dający 10 procent zniżki. Karpacz będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym turyści uzyskają dodatkowe dofinansowanie do bonu turystycznego. Będzie to 10 procent zniżki dla osób, które zrealizują go w obiektach na terenie miasta. Jest tylko jeden warunek: 10 procent zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne będzie można wykorzystać tylko razem z bonem turystycznym obiecanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Powstańcy Warszawscy bronią praw osób LGBT. "Nie wolno nie reagować"

Powstańcy Warszawscy zabierają głos w sprawie praw osób LGBT. Związek Powstańców Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego w oświadczeniu piszą, że każdemu człowiekowi należą się szacunek i godność. - Nie wolno nie reagować. Ja jestem z szarych szeregów. To, czego nas uczyli, to nie stój obojętnie, kiedy dzieje się krzywda drugiemu człowiekowi - twierdzi Wanda Traczyk-Stawska. Politycy PiS twierdzą, że LGBT to nie ludzie, lecz ideologia - stąd ta reakcja.

Nie tylko karty. Zmarnują się wszystkie druki wyborcze, które zamówił Jacek Sasin

135 milionów kartek, o łącznej masie mniej więcej 620 ton. Karty wyborcze zamówione przez ministra Jacka Sasina na wybory 10 maja zmarnują się. Nie tylko dlatego, że zmienił się kandydat Koalicji Obywatelskiej. PKW zmieniła nawet wzór oświadczeń o tajnym i osobistym głosowaniu, a także instrukcji głosowania korespondencyjnego. Poczta Polska wyrzuciła w błoto 70 milionów złotych. Przewodniczący PO Borys Budka obiecuje, że Jacek Sasin jeszcze zostanie rozliczony.

Saperzy zdetonowali poniemiecką minę koło portu w Gdyni

Bulwar Nadmorski w Gdyni świecący pustkami to naprawdę rzadki widok. Bulwar został ewakuowany, bo w pobliżu portu saperzy detonowali niemiecką minę ważącą tonę. Zagrażała ona bezpiecznej żegludze, więc trzeba się było jej pozbyć. Po kilku tygodniach planowania operacja mogła wejść w fazę realizacji.

Ruszyły egzaminy ośmioklasistów, jakich "jeszcze do tej pory nie było"

348 tysięcy uczniów w całym kraju podeszło do egzaminu ósmoklasisty. Obowiązywał specjalny reżim sanitarny. Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. We wtorek uczniowie najpierw zmierzyli się z językiem polskim. W ciągu dwóch godzin musieli rozwiązać dwadzieścia dwa zadania, część pytań poświęcona była powieści Henryka Sienkiewicza - "Quo Vadis". W środę odbędzie się egzamin z matematyki, a w czwartek - z języka obcego.

Prawie 400 tysięcy Polaków zarejestrowało się, by zagłosować za granicą

Blisko 380 tysięcy Polaków przebywających za granicą chce głosować w wyborach prezydenckich. To rekord, bo w poprzednich wyborach prezydenckich chętnych do głosowania za granicą było niemal dwa razy mniej. Minął termin na rejestrację. Do 22 czerwca do zarejestrowanych wyborców za granicą muszą trafić pakiety wyborcze, które oni z kolei, wypełnione, muszą odesłać do 26 czerwca.

"Wszystko wskazuje na to, że rząd planuje upadłość Polskich Linii Lotniczych"

Związki zawodowe linii lotniczych LOT chcą porozmawiać z wicepremierem Jackiem Sasinem, bo zarząd linii zamierza obciąć pracownikom pensje i premie. Przedstawiciele pracowników LOT spotkali się z politykami Lewicy. Zdaniem Lewicy rząd chce doprowadzić do upadku PLL LOT. Związki zawodowe i Lewica domagają się dymisji zarządu i zapowiadają wniosek o audyt w LOT do Najwyższej Izby Kontroli.

Weselnicy zakazili się koronawirusem w Kotfinie. Nowe ogniska COVID-19

Zamknięta szkoła, przedszkole i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Tak jest w Świętochłowicach. Powodem jest koronawirus. Pojedyncze przypadki zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w każdym z tych miejsc. Trwają przesiewowe testy wśród górników. Ogniska COVID-19 są też w województwie łódzkim. Sanepid bada próbki pobrane od osób, które bawiły się na weselu w miejscowości Kotfin w województwie mazowieckim. Dotąd koronawirusa potwierdzono u 11 weselników.

Trzaskowski zapowiada audyt bezpieczeństwa narodowego, Kosiniak-Kamysz wraca do idei paktu dla zdrowia

Do wyborów pozostało 12 dni. Kampania wyborcza w szczycie, kandydaci w terenie. Andrzej Duda spotkał się z wyborcami w Płońsku. Rafał Trzaskowski zapowiedział audyt bezpieczeństwa narodowego, mówi o Trybunale Stanu dla Antoniego Macierewicza. Szymon Hołownia zaproponował rozdział państwa od Kościoła. Władysław Kosiniak-Kamysz powtórzył ruch z wyborów parlamentarnych i zasugerował stworzenie ponadpartyjnego paktu na rzecz zdrowia.

Narracja PiS i Andrzeja Dudy. Od "jesteśmy wspólnotą" do "LGBT to nie ludzie"

W kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi wielu spodziewało się zwrotów, ale nie takich, które wskazują, kto jest, a kto nie jest człowiekiem. LGBT to w narracji PiS i Andrzeja Dudy "ideologia", która ma zagrażać rodzinie. W rzeczywistości to skrótowiec denotujący mniejszości seksualne. Pięć lat temu Andrzej Duda mówił, że "jesteśmy wielką wspólnotą".

Msza, wesele, ortopeda. Epidemia COVID-19 nie kończy się, ognisk przybywa

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano 396 kolejnych zakażeń koronawirusem. Pojawiło się kilka nowych ognisk COVID-19 w całym kraju. W Kiełkowie na Podkarpaciu trwają poszukiwania uczestników mszy, po tym, jak podczas uroczystości Bożego Ciała młoda osoba zakażona koronawirusem przyjęła komunię. Przyjęcie ślubne, na którym w sumie bawiło się blisko sto trzydzieści osób, okazało się ogniskiem COVID-19. W innym przypadku jeden ortopeda mógł zarazić nawet sto osób. W kilku powiatach odnotowano lawinowy wzrost zachorowań. Epidemia COVID-19 w Polsce trwa.