Cmentarne kwesty przeniosły się do internetu

1 listopada kojarzy się z kwestami na cmentarzach. Najsłynniejsze odbywają się na Powązkach w Warszawie, ale też w Krakowie czy w Łodzi. W tym roku - z powodu zamkniętych nekropolii - zbiórki pieniędzy przeniosły się do internetu.

Cmentarze puste. Znicze i wieńce przed bramami

Na polskich cmentarzach panują pustki w związku z rządową decyzją o zamknięciu nekropolii. Niektórych pilnuje policja i straż miejska, a ci, którzy chcieli odwiedzić swoich bliskich, wieńce i znicze składają przed zamkniętymi bramami.

Kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe

Jest coraz mniej wolnych łóżek dla chorych na COVID-19, a kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe. W Katowicach chorzy mają znaleźć miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Prace ruszają w poniedziałek.

Pytania o "piątkę dla zwierząt"

Piątka dla zwierząt - z kręgów PiS słychać, że tak ważny dla Jarosława Kaczyńskiego projekt, który wyprowadził tłumy rolników na ulice, nie będzie więcej procedowany. Czy i kiedy będzie nowy?

Spacery po plaży, kwiaty przed siedzibami PiS. Polacy wyrażają sprzeciw

Spacery po plaży, inscenizacje teatralne, koncerty ludowych pieśni i symboliczne pogrzeby. Kolejny dzień tysiące Polaków wyrażało swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przed siedzibami Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się znicze i kwiaty. Ale to już - jak mówi część protestujących – nie tylko protest kobiet i nie tylko w kwestii aborcji.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany dotyczące testów na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zapowiada szersze wykorzystanie testów antygenowych, których wyniki nie będą musiał być potwierdzane - jak dotąd - w laboratorium. Ma to ułatwić i przyśpieszyć diagnostykę osób zakażonych koronawirusem. Eksperci zwracają jednak uwagę, że testy antygenowe są też znacznie mniej czułe, dlatego powinny być przeprowadzane w określonych okolicznościach i czasie.

Poseł i aktywista wśród rannych po atakach na uczestników protestów

W piątek w Warszawie odbył się kolejny protest przeciwko wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W ramach protestu tysięczne pochody jego uczestników ruszyły z placu Zamkowego, z placu Zawiszy i spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkały się przy rondzie Dmowskiego. Policja ocenia, że podczas protestu było spokojnie, choć przyznaje, że doszło do kilku incydentów. Wśród poszkodowanych znalazł się miejski aktywista Jan Śpiewak i były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Zdjęcia swoich obrażeń udostępnili w mediach społecznościowych.

Cmentarze zamknięte "z dnia na dzień". "To niepoważne"

Smutek rodzin, wściekłość sprzedawców. Zgodnie z decyzją rządu od soboty do poniedziałku zamknięte zostały cmentarze w całej Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zakaz tłumaczy zagrożeniem epidemicznym. Sprzedawcy zniczy i kwiatów załamują ręce i pytają: dlaczego decyzja zapadała na ostatnią chwilę, kiedy oni już kupili towar.

"Liczyliśmy na to, że pandemia wyhamuje, niestety tak się nie stało"

Epidemia w Polsce nie hamuje. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sobotę 21 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To największy bilans od początku epidemii. Resort przekazał także informację o śmierci 280 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Krzywa zakażeń rośnie, ubywa za to wolnych respiratorów i miejsc w szpitalach. W całym kraju budowane są szpitale tymczasowe. Ten na Stadionie Narodowym wkrótce ma przyjąć pierwszych pacjentów.

Projekt prezydenta w sprawie ustawy aborcyjnej. Są wątpliwości, również prawne

W chwili gdy rozpoczynał się marsz w Warszawie, w Sejmie była już inicjatywa ustawodawcza prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie aborcji. Prezydent chce, by przesłanką do legalnej aborcji były tak zwane wady letalne. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada prace na propozycją prezydenta. Z kolei część opozycji się dystansuje, część otwarcie mówi: nie ma mowy o takim kompromisie.

Z trzech miejsc ruszyli na Żoliborz. Tak wyglądał marsz "Wszyscy na Warszawę"

Kilkadziesiąt tysięcy protestujących przeszło ulicami Warszawy. To był największy, jak do tej pory, protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestujący ruszyli z trzech lokalizacji: sprzed siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z placu Zamkowego, a także z placu Zawiszy. Punktem docelowym trzech marszów było rondo Dmowskiego, gdzie spotkały się pochody protestujących, a potem przeszły przed dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Protestujący podkreślali, że wyszli na ulice, bo chcą mieć wybór i nie godzą się na zaostrzenie prawa aborcyjnego.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt zmian w ustawie aborcyjnej

Piątek to kolejny dzień manifestacji przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Pada polityczna propozycja ze strony prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca rozwiązania konfliktu. Prezydent przekazał w piątek, że zdecydował się na złożenie projektu ustawy o zmianie ustawy dotyczącej aborcji.

Rośnie liczba pacjentów pod respiratorami

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek 21629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To największy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 202 osób, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. W szpitalach zajętych jest coraz więcej miejsc, w niektórych placówkach zaczyna brakować łózek. W weekend ma zacząć działać szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Takie placówki mają powstać w całej Polsce. Premier Mateusz Morawiecki do ich budowania mobilizuje spółki Skarbu Państwa.

Nowe zasady kwarantanny i wiele wątpliwości

Kwarantanna po nowemu. Osoba która miała kontakt z chorym na COVID-19 musi się izolować, ale jej bliscy - już nie. Co zrobić jeśli koronawirus pojawił się w przedszkolu? Dziecko powinno być na kwarantannie, rodzice według nowych przepisów - już nie, a zatem mają iść do pracy. Pytanie - kto zajmie się dzieckiem.

Rząd wycofuje się z dodatku dla medyków

We wtorek Sejm przyjął poprawkę Senatu, która zakładała wypłatę dodatku w wysokości stu procent dla wszystkich pracowników medycznych walczących z epidemią. Następnego dnia z tej decyzji się wycofał. Posłowie PiS-u zgłosili chęć ponownego głosowania. Opozycja grzmi. Mówi o kpinie, chaosie, dzieleniu personelu medycznego.

Polonez przed siedzibą PiS i w Poznaniu. A w Krakowie techno

Mocne, czasami wulgarne plakaty i okrzyki - to tylko jedno z oblicz protestów, które od tygodnia zdominowały ulice polskich miast. Manifestacje, marsze i blokady to nie tylko oznaka sprzeciwu ale i solidarności z prostującymi kobietami. Kreatywność ich uczestników jest niewyczerpana.

"Szpital tymczasowy to już nie jest opcja rezerwowa"

Kolejne europejskie kraje wprowadzają surowe zasady związane z epidemią koronawirusa. Czasem oznacza to właściwie zamknięcie kraju z jego gospodarką i społeczną aktywnością. Obowiązujące w Polsce obostrzenia na razie pozostają bez zmian. Premier Morawiecki ze swoimi ministrami na konferencji prasowej w szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie zapewniał, że rząd robi wszystko, by skutki epidemii opanować.

Ponad 20 tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2

Potwierdzono ponad 20 tysięcy zakażeń. zmarło ponad 300 osób z COVID-em. To najgorsze dane od początku pandemii w Polsce. Koronawirus przekracza kolejną psychologiczną granicę, a lekarze mówią, że cały system jest na granicy wytrzymałości. Rośnie nie tylko krzywa zakażeń. Coraz więcej zajętych jest łóżek i respiratorów. Na Mazowszu wolnych jest jeszcze raptem dziewięć urządzeń.

Premier apeluje do protestujących

Prezydent chce pracy z ekspertami. Premier zachęca do dyskusji, apeluje aby gniew kierować do niego, a nie wychodzić na ulice, bo trwa pandemia. Tydzień po ogłoszeniu wyroku Trybunału - jest reakcja na szczycie na społeczny sprzeciw. Padają słowa, nie propozycje, a na horyzoncie widać kolejny protest. Czy jest szansa, że pojawi się tam też porozumienie?

Atak na uczestników marszu we Wrocławiu. "Jest osoba zatrzymana"

Protestujący we Wrocławiu zostali zaatakowani. Zamaskowani mężczyźni bili w głowy i pryskali gazem manifestujących. Jeden z napastników uderzył dziennikarkę, a ta upadła na krawężnik. Wszystko widać na nagraniach. Policja przyznaje, że dostawała sygnały o agresji. Zatrzymała jedną osobę.

Godziny rektorskie dla studentów, którzy chcą protestować

Środowisko akademickie strajkuje razem z kobietami. Największe uczelnie w Polsce zwolniły w środę studentów i doktorantów z zajęć, by mogli uczestniczyć w protestach. Z dewizą "nec temere, nec timide", czyli bez strachu, ale z rozwagą, rozpoczęła się demonstracja na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Bez wulgarnych transparentów i okrzyków, a do tego z zachowaniem dystansu. Kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego apeluje do władz o zażegnanie konfliktu społecznego.

Odwołane zajęcia, zwolnienia z pracy. Siódmy dzień protestów po orzeczeniu w sprawie aborcji

W Krakowie przed rozpoczęciem dyżuru protestowali pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. W Warszawie setki demonstrantów pojawiły się przed siedzibą Ordo Iuris. W Łodzi, według szacunków organizatorów, w proteście wzięło udział około 10 tysięcy osób. To już siódmy dzień protestów, które rozpoczęły się w zeszły czwartek po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Prezes PiS wezwał do obrony kościołów. "Wyglądało to jak prowokacja"

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który znacznie ogranicza dostęp do aborcji. Wicepremier i szef rządzącej partii stwierdził, że protesty w dobie pandemii narażają zdrowie i życie obywateli, a także wezwał zwolenników PiS do obrony kościołów. W tle protestów trwa polityczna burza.