Nowa ustawa, brak publikacji wyroku TK? Scenariusze rozwiązania sporu wokół aborcji

Po sześciu dniach, od trwających protestów w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, zabrała też Julia Przyłębska. Jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, choć miał możliwość odpowiedzi, pytania dziennikarzy zbył milczeniem. W tle dyskusji o samym orzeczeniu dotyczącym aborcji - debata czy to w ogóle orzeczeniem jest, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie został powołany zgodnie z prawem - mówi o tym Koalicja Obywatelska. Z kolei Lewica chce pełnej legalizacji aborcji i w tej sprawie zapowiada projekt ustawy.

Burzliwe obrady Sejmu. Ostre słowa Terleckiego, interwencja Straży Marszałkowskiej, zablokowana mównica

We wtorek Sejm po godzinie 10 rozpoczął zaplanowane na dwa dni posiedzenie. Podczas ob rad niektórzy posłowie opozycji mieli maseczki z czerwoną błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet i trwających od czwartku protestów, dotyczących wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Skomentował to prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, który w symbolu widzi znaki "do złudzenia przypominające symbole Hitlerjugend i SS". Następnie posłanki Lewicy zeszły w stronę miejsc posłów Prawa i Sprawiedliwości i próbowały otoczyć Jarosława Kaczyńskiego, ale na pomoc ruszyli mu posłowie jego partii. Ryszard Terlecki wezwał Straż Marszałkowską do przeprowadzenia interwencji.

"Wszystkie ręce na pokład". Lekarze proszą o wsparcie studentów medycyny

Oddział ratunkowy w garażu dla karetek, dramatyczne apele pielęgniarek i lekarzy o pomoc, czy karetka czekająca 18 godzin aż ktokolwiek przyjmie pacjenta - tak wygląda rzeczywistość w szpitalach w całej Polsce. Choć covidowych łóżek ciągle przybywa, to ciągle przybywa też nowych chorych potrzebujących leczenia szpitalnego.

Nowe zasady w szkołach. Jak przebiega nauka zdalna?

Część uczniów szkolne ławki zamieniła na domowe biurka. Samorządy i dyrektorzy szkół radzą sobie, jak mogą. W poniedziałek zawiesił się najpopularniejszy program do nauki zdalnej. Obecnie do placówek uczęszczają tylko dzieci nauczania początkowego - klasy 1-3.

Ponad 10 tysięcy nowych zakażeń SARS-CoV-2. Minister Zdrowia nie wyklucza kolejnego lockdownu

Resort zdrowia potwierdził w poniedziałek 10241 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 45 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Zajętych jest ponad 60 procent covidowych łóżek. "Jeśli będziemy dalej obserwować wykładnicze tempo wzrostu, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu" - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Nie da rady każda kobieta udźwignąć takiego ciężaru"

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zakazu aborcji z uwagi na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Co dla kobiet oznacza poród z ciężką wadą? Jak wygląda ich życie już po porodzie?

"Zjednoczona Prawica zobaczyła, jak kończy się tchórzostwo"

"Przekroczono granice" - mówi o protestach szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Polityk zapytany o to, co dalej z prawem aborcyjnym, odpowiada, że "niewiele można dyskutować, bo rozstrzygnięcie Trybunału jest jednoznaczne". Innego zdania jest koalicjant PiS-u Jarosław Gowin, który mówi, że "nie wolno dopuścić do sytuacji, w której kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo będą zmuszane prawnie do heroizmu".

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną dla medyków

Psychologowie obserwują, że z powodu pandemii coraz więcej osób zgłasza się do nich po wsparcie. Strach, lęk, obawy przed utratą pracy to emocje, z którymi coraz gorzej sobie radzimy. Epidemia to szczególnie trudny czas dla personelu medycznego. Nieustające zmęczenie, ogromny stres i codzienna walka o ludzkie życie - to od kilku miesięcy rzeczywistość pracowników medycznych. Żeby ich wesprzeć Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną. Wystarczy zadzwonić. Infolinia działa całą dobę. Chodzi o to, by osoby narażone na traumatyczne przeżycia mogły zadzwonić, podzielić się swoimi emocjami i otrzymać adekwatne wsparcie.

Nowe obostrzenia w kościołach. Duchowni apelują do wiernych

Zgodnie z nowymi wytycznymi w uroczystościach religijnych może uczestniczyć jedna osoba na siedem metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż półtora metra. Jak wyglądała pierwsza niedziela odkąd cała Polska znalazła się w czerwonej strefie?

Referendum w sprawie aborcji? Politycy o możliwych scenariuszach

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego zmusza do doprecyzowania przepisów - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera, który został zapytany o to, co dalej z prawem aborcyjnym. - Jedyne, co można zrobić, to wstrzymać publikacje i przeprowadzić referendum - mówiła posłanka Urszula Pasławska z Koalicji Polskiej.

Protesty po decyzji TK nie ustają

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartkowym orzeczeniu za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Ta decyzja wyprowadziła tysiące osób na ulice wielu polskich miastach.

Rozporządzenie premiera wprowadza nowe ograniczenia dla seniorów

Wraz z wprowadzeniem na terenie całego kraju strefy czerwonej, ograniczenia dotknęły również seniorów. W opublikowanym rozporządzeniu - podpisanym przez Mateusza Morawieckiego - można przeczytać, że osoby, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celach związanych z pracą zawodową, z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb życia codziennego i sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego.

Szpital wezwał taksówkę do zakażonego pacjenta

Zakażony koronawirusem pacjent ze szpitala wrócił taksówką. Na jej wezwanie w nocy zdecydowała się pielęgniarka. W trakcie zamawiania poinformowała dyspozytora o tym, że pacjent miał dodatni wynik na obecność SARS-CoV-2.

Od soboty nowe ograniczenia w Polsce

Od soboty czerwoną strefą objęta jest cała Polska. Dodatkowymi obostrzeniami - restauracje, kawiarnie i bary, które obecnie posiłki mogą wydawać wyłącznie na wynos. Seniorzy i młodzież mają ograniczoną możliwość wychodzenia z domu. Wesela, komunie, jakiekolwiek przyjęcia okolicznościowe zostają odwołane. W kościołach może przebywać mniej wiernych. Wszystkich obowiązuje niezmiennie dystans, częsta dezynfekcja i maseczka i na ustach i na nosie.

Kolejny dzień protestów po orzeczeniu TK w sprawie aborcji

W sobotę rozpoczęły się kolejne protesty przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Demonstracje odbywają się już między innymi w Łodzi i Poznaniu, a kolejne zaplanowane są w wielu innych miastach Polski.

Niemcy uznali Polskę za obszar podwyższonego ryzyka

Polska została określona przez Niemców obszarem podwyższonego ryzyka. Nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy wprowadzają obostrzenia dla osób przyjeżdżających z Polski - w tym obowiązek kwarantanny i testowania.

Cała Polska została objęta czerwoną strefą

Premier zapewnia o przemyślanej strategii rządu, ale obostrzenia wprowadza z dnia na dzień, czym w kłopoty finansowe i logistyczne wpędza przede wszystkim właścicieli lokali gastronomicznych, bo ci na przystosowanie do nowej sytuacji dostali raptem kilkanaście godzin. Od soboty 24 października - przez co najmniej dwa tygodnie - restauracje będą zamknięte, a posiłki wydawać mogą wyłącznie na wynos. Od 24 października cała Polska jest tak zwaną czerwoną strefą.

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Premier: decyzja w przyszłym tygodniu

Zamiast odwiedzin na cmentarzu - modlitwa. Zamiast wizyty na grobach pierwszego listopada można wybrać inny dzień. Na sytuację związaną z pandemią reagują najwyżsi hierarchowie kościelni. Na czele z papieżem Franciszkiem. Swoje rozwiązania wprowadzają samorządy, a premier wciąż nie wyklucza zamknięcia cmentarzy.

Komentarze po orzeczeniu TK w sprawie prawa antyaborcyjnego

PiS wydał wojnę kobietom, ale to kobiety tę wojnę wygrają - mówi wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Lider Platformy Borys Budka dorzuca, że pod osłoną pandemii i rękami "pseudosędziów PiS" zaostrza ustawę aborcyjną. Choć przedstawiciele obozu władzy przekonują, że Trybunał podjął niezależną decyzję, a państwo będzie pomagać kobietom rodzącym niepełnosprawne dzieci. Czwartkowe orzeczenie praktycznie przekreśla obowiązujący od niemal 30 lat tak zwany kompromis aborcyjny.

"Nie dla piekła kobiet". Manifestacje w wielu polskich miastach

Zdecydowane "nie" dla piekła kobiet słychać było nie tylko w Warszawie. Chcemy same o sobie decydować - mówiły uczestniczki protestów w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy Łodzi. Mimo szalejącej pandemii i mimo obostrzeń. To jest wojna - mówią organizatorki akcji i nie zamierzają składać broni.