Rodzeństwo z Koszalina wypadło z okna na dziewiątym piętrze

Nie żyje rodzeństwo z Koszalina, które we wtorek wieczorem wypadło z okna na dziewiątym piętrze. Rodzice zostali objęci pomocą psychologiczną. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. W domach i na wakacjach - szczególnie latem - dochodzi do coraz częstszych wypadków dzieci.

Część Polaków ignoruje zalecenia związane z pandemią. Małopolska policja reaguje

Ponad 380 potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Tak wyglądają dane Ministerstwa Zdrowia, które już w poniedziałek ogłosiło, że pierwsza tura wyborów prezydenckich była bezpieczna. Poczucia bezpieczeństwa nie zwiększa jednak widok osób, które robią zakupy bez maseczek. Dlatego małopolska policja postanowiła skontrolować tych, którzy nie trzymają się i tak poluzowanych już obostrzeń.

Morawiecki wspiera Dudę i rozdaje czeki. "To jest niebywałe"

Premier Morawiecki jest aktywny w kampanii i agitacji na rzecz prezydenta. Premier odwiedza nawet kilka miejscowości dziennie i samorządowcom rozdaje czeki. Problem w tym, że rozdaje pieniądze, których rozdawać nie może, bo ustawa nie przeszła jeszcze nawet przez parlament.

Walka o niezdecydowanych. To niemal 10 procent wyborców

Andrzej Duda jako prezydent na poligonie w Drawsku, jako kandydat również w Złotowie i Czarnkowie. Chwali się zasługami rządu, że ceny gazu idą w dół, że obniżony jest też VAT na niektóre produkty. Kolejny raz mówi o obronie polskiej rodziny m.in. przed seksualizacją dzieci. Rafał Trzaskowski też z żołnierzami, ale i z samorządowcami - w Szczecinku, Pile i Wałczu. Mówi o apolityczności - policji i wojska, ale i rozmowie z Szymonem Hołownią i innymi kandydatami o wspólnym programie zmiany. Obaj walczą o niezdecydowanych, a według sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 to blisko 10 procent wyborców.

Debata niezgody. Czy Andrzej Duda przyjmie zaproszenie?

Zaproszenie na debatę prezydencką TVN, TVN24, portalu Onet oraz WP jest wciąż otwarte! Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski już potwierdził swoją obecność, ale na jednoznaczną odpowiedź sztabu Andrzeja Dudy wciąż trzeba poczekać.

Co z debatą prezydencką? Głos zabrał rzecznik sztabu Andrzeja Dudy

Druga tura wyborów, pierwsza debata, ale zgoda i chęć udziału - tylko od jednego kandydata. Cztery niezależne redakcje, nawet 20 milionów odbiorców, pytania od widzów. TVN, TVN24 i portale Onet i Wirtualna Polska zaprosiły na debatę Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. Na razie widzowie mogą liczyć tylko na obecność kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Jego wyborcy mogą przesądzić o zwycięstwie. Na kogo może zagłosować elektorat Hołowni?

Nie wszedł do kolejnej tury, ale stanął na podium i zajął trzecie miejsce. Wyborców przekonał do siebie tym, że jest niezależny i wcześniej niezwiązany z polityką. Miał być prezydentem ponad podziałami, ale jego głosy mogą teraz zaważyć o zwycięstwie jednego z dwóch pozostających w grze kandydatów. Kogo poprze Szymon Hołownia i pod jakimi warunkami może to zrobić? Kim są jego wyborcy?

Wyborcze "bastiony". Gdzie kandydaci mogą liczyć na najwięcej głosów?

13 województw dla Andrzeja Dudy, trzy dla Rafał Trzaskowskiego. Obaj mają swoje bastiony, w których od lat liczyć mogą na sporą liczbę głosów. W miastach powyżej pięciuset tysięcy poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej sięga niemal 50 procent. Obecny prezydent przoduje na wsiach. W niektórych gminach mógł liczyć nawet na 80-procentowe poparcie.

Jak przed drugą turą dotrzeć do nowych wyborców?

Druga tura wyborów prezydenckich, jak pokazał sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 - powinna być bardzo wyrównana. Kandydatów dzieli tylko 7 dziesiątych punktu procentowego. Jednak niemal 10 procent wyborców wciąż nie wie, na kogo zagłosuje. Kim jest ta grupa, jakie może mieć poglądy, co może ich przekonać do głosowania, jak do nich dotrzeć i z jakim przekazem?

Wyborcze szanse w II turze. Oceny ekspertów

Urzędujący prezydent Andrzej Duda jest faworytem w wyborach prezydenckich. Drugą turę zaczyna z przewagą - podkreśla większość komentatorów. Jednocześnie słychać również, że kilkunastoprocentowy dystans zupełnie nie przekreśla szans Rafała Trzaskowskiego. Kandydaci stanęli teraz przed podobnym zadaniem - muszą przekonać elektorat innych kandydatów.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Analiza struktury wyborców

Grupy społeczne w zależności do wieku czy miejsca zamieszkania mają swoich wyraźnych faworytów. Gdyby w pierwszej turze wyborów głosowali tylko mieszkańcy wsi albo osoby powyżej 60. roku życia, to druga tura wyborów nie byłaby potrzebna. Według sondażu late poll zrealizowanego przez Ipsos Andrzej Duda w tych grupach uzyskał największe poparcie. Inaczej poszło mu wśród młodych, a także mieszkańców dużych miast.

Jak głosowali Polacy za granicą?

Urzędujący prezydent Andrzej Duda pierwszą turę wyborów wygrywa w USA i Kanadzie. Z kolei lepsze wiadomości dla kandydata Koalicji Obywatelskiej płyną z Europy. Państwowa Komisja Wyborcza wciąż czeka na protokoły z Wielkiej Brytanii. Zainteresowanie tymi wyborami wśród Polaków za granicą było wyjątkowe. Spore jest też rozczarowanie w przypadkach, gdy pakiety nie docierały na czas.

Do drugiej tury nie weszli, ale mogą mówić o sukcesie

Szymon Hołownia na wyborczym podium zajął trzecie miejsce. To jego debiut w polityce i prawie 14 procent głosów poparcia. Kandydat niezależny zapowiada, że ten potencjał chce przekuć w ruch. Jednak jaki będzie jego ruch w drugiej turze? Tego do końca nie zdradza. Krzysztof Bosak swojego poparcia nie przekaże nikomu. Prawie 7 procent przyjmuje z satysfakcją, bo widzi w tym rosnącą siłę Konfederacji.

"Jestem przekonany, że wygramy te wybory"

Rafał Trzaskowski, podobnie jak Andrzej Duda, swój powyborczy poniedziałek zaczął od podziękowań za poparcie i prośby o większą mobilizację. Kandydat Koalicji Obywatelskiej, by wygrać wyścig o Pałac Prezydencki, musi odrobić stratę. Jak rozkłada polityczne akcenty na tym etapie?

"To dopiero pierwsza tura. Trzeba się jeszcze bardziej zmobilizować"

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski z walką o głosy nie czekali długo. Kandydaci zaczęli zabiegać o wyborów już po zamknięciu lokali. II tura wyborów prezydenckich to jednocześnie otwarcie nowego, finalnego etapu kampanii. Dlatego olbrzymią wartość mają bezpośrednie spotkania z wyborcami. Takich w poniedziałkowym palnie jest bardzo wiele. Jak przebiega powyborczy poniedziałek w wykonaniu Andrzeja Dudy?

Duda i Trzaskowski nie zwalniają tempa. Kogo poprą wyborcy pozostałych kandydatów?

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów prezydenckich w I turze z 99,78 procent obwodów głosowania. Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zdobył 43,67 procent głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,34 procent. Na podium znalazł się także Szymon Hołownia. Kandydat niezależny zdobył 13,85 głosów poparcia. Krzysztof Bosak uzyskał 6,75 procent głosów, Władysław Kosiniak Kamysz niecałe dwa i pół procent, a Roberta Biedronia poparło 2,21 procent głosujących. Pozostali kandydaci uzyskali wynik poniżej jednego procenta poparcia. Oznacza to, że w II turze wyborów urzędujący prezydent zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Obaj kandydaci nie zwalniają tema i od samego rana walczą o elektorat.

Robert Lewandowski piąty raz sięgnie po tytuł króla strzelców

Jest najjaśniej świecącą gwiazdą kończącego się właśnie sezonu niemieckiej Bundesligi. Robert Lewandowski uznany został najlepszym piłkarzem tych rozgrywek. Piłkarz po raz piąty sięgnie po tytuł króla strzelców. Z Bayernem Monachium zdobył mistrzostwo Niemiec, ale ani Lewandowski, ani jego koledzy z drużyny poprzestać na tym nie zamierzają.