"Zapraszamy młodych, zdolnych, chcących". Trójka szuka nowych dziennikarzy

Po skandalu z "unieważnieniem głosowania" na 1998. wydanie Listy Przebojów Trójki z Programu Trzeciego Polskiego Radia odchodzą kolejni dziennikarze. Z pracy zrezygnowali już między innymi Agnieszka Szydłowska, Marcin Kydryński, Hirek Wrona i sam Marek Niedźwiecki, któremu dyrekcja Trójki zarzuciła manipulowanie głosami. Kierownictwo stacji zapewnia, że teraz głosowania na Listę Przebojów Trójki będą uczciwe, i szuka nowych dziennikarzy.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami, Rafał Trzaskowski stawia na samorządowców

Kandydaci na prezydenta powoli wracają do bezpośrednich spotkań z wyborcami. Kampanii wyborczej jeszcze oficjalnie nie ma, więc nie mogą oni na przykład kupować reklam. Andrzej Duda we wtorek razem z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem Polskiej Fundacji Rozwoju rozmawiał z przedsiębiorcami o pomocy rządowej. Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski liczy na wsparcie ze strony samorządowców.

W większości województw we wtorek rano nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia podało, że we wtorek rano odnotowano 195 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Znów najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwie śląskim - 150. Trwa druga tura badań przesiewowych wśród górników. Do wznowienia wydobycia węgla sposobią się kopalnie, które w ostatnich dniach nie fedrowały. W większości województw od poniedziałkowego popołudnia nie ma jednak ani jednego nowego chorego na COVID-19. Od 11 dni taka sytuacja utrzymuje się w województwie lubuskim. Nie ma tam też żadnego chorego na COVID-19 w szpitalach.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie maseczek kupionych przez MZ

Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki za ponad 5 milionów złotych od przyjaciela rodziny Szumowskich, które okazały się bez atestów i bez wartości dla walczących z koronawirusem. Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura - po zawiadomieniu resortu zdrowia, które wpłynęło już po tym, jak sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Problem z felernymi maseczkami ma nie tylko polski rząd, ale również inne organizacje, które zaangażowały się w zakup środków ochrony, między innymi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Malarz z Nigerii utknął w Polsce przez pandemię

Nigeryjski malarz z powodu koronawirusa utknął w Polsce. To miało być wydarzenie jego życia: największa jak dotąd wystawa jego dzieł i dodatkowo pierwsza w Europie. Prac w Muzeum Narodowym w Gdańsku jeszcze nikt nie zobaczył, ale artysta na własne oczy przekonał się za to, co znaczy "polska gościnność". A wszystko za sprawą kuratorki jego wystawy.

Uzdrowiska świecą pustkami. "Tracą na tym wszyscy"

Ciechocinek tęskni za odwiedzającymi i kuracjuszami. Każdego roku odwiedza go około 100 tysięcy osób. Dziś w miasteczku jest pusto, bo odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki nie dotyczy jeszcze uzdrowisk. Sytuacja w nich jest dramatyczna - mówią sami zainteresowani. Ciechocinek traci na tym grube pieniądze.

Manifestacje po emisji filmu "Zabawa w chowanego"

Protesty z pluszowymi zabawkami i świecami - to reakcja na najnowszy film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". W wielu polskich miastach protestujący domagali się rozliczenia kościelnych hierarchów z przypadków ukrywania pedofilii.

Trzaskowski odpowiada na oskarżenia PiS

Oficjalny brak kampanii nie oznacza braku aktywności kandydatów na prezydenta. PiS surowo recenzuje Rafała Trzaskowskiego w roli prezydenta Warszawy. On odpowiada, że zarzuty to manipulacje, a startuje dlatego, że PiS chce ograniczać autonomię samorządów.

W ciągu dwóch tygodni mają zapaść decyzje w sprawie noszenia maseczek

Szpitale jednoimienne będą powoli zmieniane, a ich miejsce zajmą placówki ogólne. W ciągu dwóch tygodni mają też zapaść decyzje dotyczące noszenia maseczek w miejscach publicznych. W Bolesławcu pięciu pacjentom podano osocze ozdrowieńców. Ostatniej doby wykryto 217 przypadków zakażenia. Ponad 160 na Śląsku.

Jest projekt w sprawie hulajnóg elektrycznych

W czwartek pojawił się projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Z przepisów wynika, że kierującego hulajnogą elektryczną będą obowiązywały te same zasady co rowerzystów. Hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się głównie po ścieżkach rowerowych.

Dzieci powoli wracają do przedszkoli i żłobków

Najmłodsi powoli wracają do przedszkoli i żłobków. Teoretycznie jest to możliwe już od 6 maja, ale wiele placówek nie zdążyło przygotować się na to w ekspresowym tempie, który zaproponował polski rząd. 18 maja swoje drzwi otwierają między innymi placówki w Warszawie czy Szczecinie. Wszystkie miały wystartować też w Łodzi, ale z powodu wyników badań pracowników na obecność koronawirusa stało się to niemożliwe.

Dziennikarze odchodzą, muzycy bojkotują publiczne radio

Słynne głosy Trójki odchodzą z radia. Coraz wyraźniej słychać też głosy w obronie wolności artystycznej. Kolejni muzycy nie chcą, by Trójka grała ich utwory, skoro - jak mówią - na antenę wkroczyła polityka blokująca niewygodny przekaz.

Konie wracają na szlak do Morskiego Oka. Turystów mniej

Konie z Morskiego Oka wracają na trasę. Będą miały lżej, bo na wozie musi być mniej osób, a fiakrzy muszą zadbać o bezpieczeństwo turystów. Przewozy konne na szlaku do Morskiego Oka zostały zawieszone 12 marca. Od tamtej pory na szlaku do najsłynniejszego tatrzańskiego stawu nie pojawili się nie tylko wozacy, ale i turyści. Od dwóch tygodni można ponownie zdobywać szczyty w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tylko w ostatni weekend trasę do Morskiego Oka, jeszcze pieszo, pokonało w sumie 6000 turystów.

Nie wierzą w koronawirusa, więc noszą maseczek. Eksperci są przerażeni

Nie noszą masek, bo nie wierzą w koronawirusa. Tak niektórzy turyści tłumaczą nieprzestrzeganie obostrzeń. Coraz lepsza pogoda i luźniejsze restrykcje zachęcają do wyjazdów. Ale czy będą to wyjazdy bezpieczne? Eksperci są przerażeni. Jeśli tak dalej pójdzie, to takie miejsca jak Zakopane mogą stać się kolejnym ogniskiem choroby.

Film "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich wywołał falę komentarzy

Nie dochowano standardów - przyznaje prymas. Ofiary przestępstw seksualnych nadal są osamotnione i pozbawione wsparcia - dodaje Tomasz Sekielski. Film "Zabawa w chowanego" to opis dramatu ofiar księży pedofilów. To również dowód, że przez rok, od pierwszego głośnego filmu "Tylko nie mów nikomu" i publicznych zapowiedzi "stop pedofilii", w Kościele nie zmieniło się prawie nic.

Senator RP kontra policja. Co widać na nagraniach?

Na placu Zamkowym w Warszawie miała miejsce konfrontacja senatora Koalicji Obywatelskiej Jacka Burego z funkcjonariuszami. Jacek Bury został zatrzymany razem z protestującymi i siłą wepchnięty do radiowozu. Stołeczna komenda twierdzi, że senator do auta wszedł sam, ale na zdjęciach widać co innego.

Protest przedsiębiorców w Warszawie i pytania o reakcję policji

380 zatrzymanych i 150 mandatów - policja podsumowuje protest przedsiębiorców w Warszawie. Ale swoje podsumowanie mają też organizatorzy marszu, który ostatecznie nie doszedł do skutku, bo został zablokowany przez policję. Zdaniem uczestników protestu - zablokowany brutalnie i nieadekwatnie.

Zamieszanie z piosenką Kazika. Niedźwiecki odchodzi

Jeśli szef radiowej Trójki chciał, żeby słuchacze jak najszybciej zapomnieli o najnowszym kawałku Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", to osiągnął coś wręcz przeciwnego. Refren nuci wielu i niewielu może zrozumieć, o co ten szum. Tekst piosenki, wyraźnie inspirowany głośną wizytą prezesa PiS na zamkniętych warszawskich Powązkach chyba kogoś wystraszył. W geście protestu z Trójki odchodzi Marek Niedźwiecki, a kolejni polscy muzycy zakazują emisji tam swoich utworów.