Kary za nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi. Nowe przepisy w Sopocie

Sopot ustanowił przepisy, które umożliwiają odholowywanie z dróg nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. W piątek w mieście rozpoczęło się ich wielkie sprzątanie. Usuwane są wszystkie nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi. Ich właściciele zapłacą karę za holowanie urządzeń oraz za każdą dobę ich przechowywania.

W dom przy zakręcie przez lata uderzały samochody. Droga została poprawiona po nagłośnieniu sprawy

Rodzina z Sułkowic żyła w nieustannym strachu, bo w jej dom bardzo często uderzały samochody wypadające z zakrętu. Łącznie doszło tam do około 50 wypadków. Rodzina od lat pisała w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, ale urzędnicy ignorowali prośby o zajęcie się problemem, a winę zrzucali na kierowców przekraczających prędkość. Dopiero po wyemitowaniu materiału na ten temat w TVN24 urzędnicy postanowili podjąć decyzję o wyremontowaniu drogi. Od tamtego czasu wypadki ustały.

Tokio 2020. Awans polskich siatkarzy do ćwierćfinału, nasi lekkoatleci i żeglarze też nie dają za wygraną

Polacy na igrzyskach olimpijskich w Tokio na razie zdobyli jeden medal, ale wciąż możemy liczyć na więcej. Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów awansowała do finału. Awans do ćwierćfinału przypieczętowali polscy siatkarze. Z kursu na złoto nie zbaczają płynące w żeglarskiej klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar - po półmetku rywalizacji wciąż są liderkami.

Setki niewyjaśnionych śmierci dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Nie cichną apele o przeprosiny

W Kanadzie na jaw wychodzą kolejne fakty związane ze sprawą setek nieoznaczonych grobów dzieci przy byłych szkołach dla rdzennych mieszkańców. Przeszukane mają być kolejne tereny. W szkołach stworzonych specjalnie dla dzieci rdzennych mieszkańców uczniowie byli maltretowani, a czasami torturowani. Szkoły te prowadziły kościoły, najczęściej Kościół katolicki. Przeprosił rząd Kanady, przeprosiły kościoły protestanckie. Nie przeprosił Watykan. Dlatego dziś Kanadyjczycy oczekują przeprosin od papieża, i to wygłoszonych w Kanadzie.

Marian Banaś oficjalnie poinformowany o wniosku o uchylenie jego immunitetu

W piątek Marian Banaś przekazał, że do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęła informacja od marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu prezesa NIK. Śledczy chcą prezesowi NIK postawić między innymi zarzut składania fałszywych oświadczeń majątkowych. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk uważa, że Marian Banaś jest "politycznym świadkiem koronnym" w sprawach afer PiS.

Wzrost cen w Polsce najwyższy od dekady. GUS przekazał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z czerwcem - o 0,4 procent - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest najszybsze od maja 2011 roku. Premier Mateusz Morawiecki wskazuje, że kwestia inflacji niepokoi zarówno rząd, jak i Radę Polityki Pieniężnej. Jednocześnie podkreśla, że inflację należy zestawiać ze wzrostem wynagrodzeń.

Profesor Horban rekomenduje obowiązkowe szczepienia i to nie tylko dla lekarzy

Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw związanych z pandemią COVID-19, zapowiedział w czwartek w TVN24, że Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych. Profesor Horban najpierw wskazał na pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają kontakt z pacjentami, ale wymienił także nauczycieli oraz pracowników sklepów wielkopowierzchniowych. Według ekspertów czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce to kwestia tygodni, dlatego warto już teraz podejmować działania prewencyjne.

Polska liderem w spożyciu piwa w Europie. Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego

Przeciętny Polak powyżej 15. roku życia rocznie wypija 136 litrów piwa, co oznacza 272 półlitrowe puszki - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Dane klasyfikują Polskę jako lidera w ilości spożywanego piwa w Europie. Duża dostępność, spory wybór i niewysoka cena sprawiają, że po piwo sięgamy coraz częściej - tłumaczy były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

Rekordowa liczba podsłuchów. MSWiA i prokurator generalny przedstawili raporty

Według informacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry liczba osób inwigilowanych przez służby w Polsce w ubiegłym roku wyniosła ponad 6 tysięcy. Minister Mariusz Kamiński podał z kolei, że tylko jedna ze służb - policja - w 2020 roku wnioskowała o przeprowadzenie kontroli operacyjnej ponad 10 tysięcy razy. To o prawie 2 tysiące razy więcej niż w 2019 roku.

KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji. Niemal 100 dziennikarzy podpisało list otwarty w obronie TVN

Pod listem otwartym w obronie telewizji TVN podpisało się już niemal stu dziennikarzy, w tym sześciu redaktorów naczelnych różnych mediów w Polsce. Prawnicy nie mają wątpliwości, że TVN S.A. ma prawo otrzymywać koncesje na nadawanie telewizji. Od 2015 roku w strukturze właścicielskiej TVN S.A. jest kapitał amerykański i nigdy nie stanowiło to przeszkody, gdyż nigdy nie była to kontrola bezpośrednia - TVN S.A. jest spółką zależną od Polish Television Holding z siedzibą w Holandii. Jeszcze w zeszłym roku ta sama Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznawała koncesje kanałom TVN.

Awarie prądu, powalone drzewa, setki interwencji. Bilans burz nad Polską

Przez Polskę w środę przeszły burze, które w województwach łódzkim i warmińsko-mazurskim doprowadziły do przerw w dostawach prądu. Na Śląsku wiatr powalił tysiące drzew, uszkodził dachy domów i samochody. Gwałtowna nawałnica przeszła również przez Bory Tucholskie, gdzie nadleśnictwo wciąż liczy straty.

Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

Lex TVN z poprawką. Projekt trafi pod obrady Sejmu w sierpniu. Z komisji wyszedł ze zmianą zaproponowaną przez Pawła Kukiza, PiS odrzucił przy tym poprawkę Porozumienia Jarosława Gowina. Poprawka zaproponowana przez Pawła Kukiza mówi, że mediów nie może kupić ani spółka skarbu państwa, ani żadna inna z nią powiązana. Co zmienia ta poprawka?

Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepionych zostało zaledwie 17 milionów osób. W rosnącym zagrożeniu przed czwartą falą pandemii, powracają apele i pojawiają się kolejne akcje ułatwiające zaszczepienie - tak, jak bus SZCZEPanek na ulicach Sosnowca. Szczepienia w Polsce są dobrowolne, ale premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że rozważana jest możliwość obowiązkowych szczepień dla pracowników służby ochrony zdrowia.

Politycy PiS szukają głosów do poparcia dla lex TVN. "Telefony dzwonią"

Prawo i Sprawiedliwość szuka w Sejmie większości, by przyjąć lex TVN. Koalicyjne Porozumienie przekonuje, że ustawa w obecnym kształcie jest szkodliwa i uderza w inwestycje amerykańskiego sojusznika. We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu, głosami PiS-u, ustawie anty-TVN dała zielone światło. Przeszła z poprawkami złożonymi przez Kukiz'15 i Marka Suskiego Wielu ekspertów podkreśla, że projekt autorstwa PiS-u zagraża koncesjom TVN i TVN24.

Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu i działaniach PiS wobec Mariana Banasia

Syn prezesa NIK Jakub Banaś w środę był gościem w TVN24. Opowiedział między innymi o swoim zatrzymaniu, relacjach Banaś-PiS oraz o zwrocie w tych relacjach, kiedy jego ojciec z "kryształowego" stał się "prezesem na celowniku". Marian Banaś w NIK to był pomysł Jarosława Kaczyńskiego. Teraz prezes PiS chce NIK zneutralizować, aby mieć czyste pole do wyborów - mówił Jakub Banaś. Syn szefa NIK kilka dni temu został zatrzymany przez CBA na lotnisku. Białostocka prokuratura postawiła mu siedem zarzutów. Jak ocenił w TVN24, sposób jego zarzynania "był spektakularny".

Wyższe mandaty i grzywny. Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy przewidują między innymi podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tysięcy złotych, a punkty karne mają być kasowane dopiero po upływie dwóch lat. Zmianie mają ulec również kwoty mandatów. Przepisy mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi.

Ustawa anty-TVN. Eksperci i przedsiębiorcy kwitują: projekt szkodliwy, zbędny i wadliwy

We współczesnym świecie dostęp do informacji i wiedzy to potężny oręż. Ustawa anty-TVN może go jednak ograniczyć, jak alarmują organizacje pozarządowe. Helsińska Fundacja Praw Człowieka projekt ustawy anty-TVN autorstwa PiS porównuje do standardów rosyjskich. Wątpliwości, że ustawa jest wymierzona w TVN S.A., nie mają Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza i Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Mały Jaś choruje na SMA. Zbiórka przyspieszyła - brakuje tylko 3,7 miliona złotych

Mały Jaś i jego rodzice cały czas potrzebują pomocy. Chłopiec ma pięć miesięcy i choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Leczenie refundowanym przez NFZ lekiem jest niewystarczające. Choroba niszczy nie tylko mięśnie odpowiadające za poruszanie się, ale również za oddychanie czy połykanie. Już teraz Jaś żyje dzięki wspomaganiu respiratorem. Rodzice nie mają już czasu. Jak najszybciej trzeba poddać chłopca terapii genowej. Widzowie TVN i TVN24 ruszyli z pomocą. Brakuje już tylko ponad 3,7 miliona złotych.

Trybunał Konstytucyjny: przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne zaskarżone przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele, a umorzył sprawy dwóch innych przepisów. Wyrok zapadł niejednomyślnie. Przepisy, o których konstytucyjności TK nie rozstrzygnął, bezpośrednio dotyczą zakazu handlu w niedzielę i wyjątków od niego. TK uznał, że sprawa dotyczy pracowników, a Konfederacja Lewiatan zrzesza pracodawców i nie może w tej sprawie występować.

Policja w Zakopanem zwróciła grupie osób uwagę za brak maseczek. Doszło do przepychanek

Funkcjonariusze w Zakopanem zauważyli grupę pięciu osób, z których żadna nie miała założonej maseczki. Po pouczeniu przez policjantów trzy osoby zignorowały prośbę i zaczęły oddalać się. Kiedy odmówiły wylegitymowania się, policjanci zdecydowali, żeby zidentyfikować obywateli na komendzie. Wtedy doszło do przepychanek - słownych i fizycznych. Wcześniej w Grodzisku Mazowieckim grupa antyszczepionkowców zaatakowała nie tylko policjantów, ale i ratowników medycznych.

Tempo szczepień przeciw COVID-19 niebezpiecznie zwolniło. Na horyzoncie widmo czwartej fali

Walka z koronawirusem trwa. Jeśli nie chcemy kolejnego lockdownu, zawieszania w szpitalach operacji planowych i destabilizacji gospodarki kraju, to mamy ostatni moment, żeby się zaszczepić i nie dopuścić do kolejnej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce. Tak przekonuje nie tylko minister zdrowia, ale i lekarze. Coraz więcej jest różnego rodzaju zachęt, ale tempo szczepień niebezpiecznie zwolniło.

Sejmowa komisja skierowała projekt ustawy anty-TVN do prac w Sejmie

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła forsowany przez PiS projekt ustawy anty-TVN. Wniosek o odrzucenie projektu w całości został odrzucony, tak samo jak wniosek o wysłuchanie publiczne. Przeszła poprawka niepozwalająca na przejecie kontroli nad TVN S.A. przez spółki z "bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa" - zgłoszona przez Kukiz'15 i wsparta przez PiS. Komisja skierowała projekt do dalszych prac w Sejmie.