Igor Tuleya domaga się przywrócenia do orzekania

Sędzia Igor Tuleya we wtorek rano stawił się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Złożył wniosek o przywrócenie do orzekania w sekretariacie wiceprezesa sądu Przemysława Radzika, który zastępuje prezesa Piotra Schaba będącego na urlopie. Zdaniem Tulei jego powrót na salę sądową jest możliwy po zeszłotygodniowych orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Tłuste koty" z państwowych spółek. PSL pokazało listę 357 nazwisk

Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentowali we wtorek w Sejmie listę "tłustych kotów". To lista osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, które w spółkach Skarbu Państwa lub spółkach córkach Skarbu Państwa zasiadają w zarządach lub radach nadzorczych. Na liście znalazło się 357 nazwisk. PiS z kolei zapewnia, że po decyzji prezesa Kaczyńskiego tropi partyjne "tłuste koty" i pozbawia je stanowisk. Jednak -j ak do tej pory - mówi się o odejściu 13 osób.

Tusk wzywa Kaczyńskiego do debaty. "Stań ze mną twarzą w twarz"

Donald Tusk w poniedziałek wezwał Jarosława Kaczyńskiego, by zamiast - jak powiedział - dzielić Polaków, stanął z nim do debaty na argumenty "na ubitej ziemi". Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel odpowiada, że prezes Kaczyński nie zrobi byłemu premierowi tej uprzejmości, a poseł Marek Suski z PiS-u proponuje dyskusję z premierem Mateuszem Morawieckim.

Sejm ma się zająć ustawą anty-TVN jeszcze w tym tygodniu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje projekt ustawy anty-TVN i podkreśla wagę dla demokracji wolnych mediów. O zagrożeniach dla praworządności i wolnych mediów mówiła też we wtorek Komisja Europejska. Głos w sprawie ustawy anty-TVN zabrał również były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Andrzej Zoll. Podkreślił, że niezależność mediów umożliwia kontrolę władzy. Najbliższe dni mogą być decydujące dla projektu PiS-u, którym niedługo ma zająć się Sejm. Poseł Marek Suski - przedstawiciel wnioskodawców projektu - zapewnia, że ustawa przejdzie.

Mateusz H. został skazany za wysadzenie apartamentowca i podpalenie koparek

W lipcu 2018 roku na placu budowy osiedla w Bielsku-Białej Mateusz H. miał podłożyć pod jeden z apartamentowców butle z gazem i spowodować wybuch. Wcześniej miał podpalić koparki podwykonawcy. Na szczęście nikt nie zginął, ani nie został ranny, ale deweloper oszacował straty na ponad milion złotych. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej nie miał wątpliwości co winy Mateusza H. Skazał go na 6 i pół roku więzienia.

25-letni kierowca zbiegł z miejsca wypadku. Został zatrzymany w Niemczech

Policja zatrzymała domniemanego sprawcę wypadku, w którym zginęło 3-letnie dziecko. 25-letni Dominik H., kierując Audi A6, najpierw zderzył się z samochodem, którym jechali chłopczyk i jego matka w siódmym miesiącu ciąży, a potem uciekł z miejsca zdarzenia. Do wypadku doszło koło Zgorzelca 6 czerwca. Dominik H. został w końcu zatrzymany na terenie Niemiec. Grozi mu do 12 lat więzienia.

W środę Sejm ma zająć się projektem ustawy anty-TVN

Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a zaczyna się ono w środę, PiS chce, by posłowie zajęli się projektem ustawy anty-TVN. Projekt przewiduje między innymi, że spółka taka jak TVN S.A. nie mogłaby otrzymać żadnych koncesji. Porozumienie Jarosława Gowina zapowiada przedstawienie poprawek do projektu, które umożliwiłyby jednak TVN S.A. ubieganie się o koncesje. Marek Suski, przedstawiciel wnioskodawców, wcześniej powiedział, że chodzi właśnie o zdobycie wpływu na TVN.

Izba Dyscyplinarna wciąż działa. Kolegium Sądu Najwyższego nie zbierze się

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zaprzestała swojej działalności. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ją całkowicie "odmroziła". Powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że wykonywanie postanowień o środkach tymczasowych TSUE, które ingerują w ustrój i funkcjonowanie polskich sądów, jest niezgodne z konstytucją. Grupa sędziów Sądu Najwyższego zażądała zwołania kolegium, ale Małgorzata Manowska nie zgodziła się na to.

Skreśleni pływacy wrócili do Polski. "Potworne rozgoryczenie, żal"

Czas na zmiany - mówią rozgoryczeni polscy pływacy, którzy musieli wrócić do kraju bez walki o medale. W Polskim Związku Pływackim panuje taki bałagan, że związek nie potrafił nawet poprawnie zgłosić polskich olimpijczyków zgodnie z zasadami międzynarodowej federacji. Pływacy domagają się natychmiastowej dymisji prezesa Pawła Słomińskiego oraz zarządu PZP. Rozważają też pozwanie związku.

Liczne podtopienia po sobotnich burzach, które przeszły nad Polską

W ciągu ostatniej doby z powodu skutków nawałnic strażacy interweniowali ponad półtora tysiąca razy - najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Duże szkody, w tym uszkodzenia budynków, burze wyrządziły na południu Polski, w powiecie myślenickim. W miejscowości Głogoczów mieszkańcy musieli uciekać przed wodą z własnych domów. Na zakopiance powstało zastoisko wodne. Synoptycy wciąż ostrzegają przed burzami z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województw lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Narasta bunt w Nowej Lewicy. "Włodku, nie idź drogą Jarosława Kaczyńskiego"

Nowa Lewica ma się składać z dwóch równoważnych frakcji: SLD i Wiosny. Taka forma połączenia budzi jednak sprzeciw części działaczy. W sobotę przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zawiesił sześcioro posłów w prawach członków partii. Później, w czasie posiedzenia Zarządu Krajowego Nowej Lewicy, kolejnych dwóch.

Witek do protestujących: tu jest Polska, a nie Unia

Sobotnie wystąpienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w Otyniu odbija się szerokim echem. W trakcie prezentacji założeń Polskiego Ładu grupa osób zakłócała jej przemówienie, skandując między innymi hasła "konstytucja" i "wolne sądy". - Tu jest Polska, a nie Unia - odpowiedziała marszałek Sejmu. Ponadto zwróciła się do protestujących z pretensjami, zarzucając im, że biorą pieniądze od rządu. - Bierzecie i narzekacie - stwierdziła.

W pierwszej połowie lipca utonęło w Polsce 38 osób

Ponad 140 osób utonęło w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach lipca życie pod wodą straciło już 38 osób. Do najczęstszych przyczyn tragedii nad wodą służby zaliczają: zbytnią pewność siebie, brak odpowiednich umiejętności, wybieranie plaż bez ratowników oraz wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Dlatego ratownicy wciąż apelują o ostrożność.

Izba Dyscyplinarna będzie działać dalej. Część sędziów SN chce zwołać kolegium

TSUE w ramach postanowienia o środkach tymczasowych zobowiązał Polskę do zamrożenia działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących immunitetów sędziów. W innej sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej już zapadł ostateczny wyrok - TSUE stwierdził, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE, a obowiązujące przepisy stwarzają możliwość politycznej kontroli orzeczeń lub nacisków na sędziów. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska oświadczyła, że środki tymczasowe nałożone przez TSUE na Izbę Dyscyplinarną nie zostaną wykonane. Część sędziów Sądu Najwyższego chce jak najszybszego zwołania kolegium w tej sprawie.

Rzecznik Praw Dziecka uznał, że szczepienie dzieci to eksperymentowanie. Ekspert rządu go poprawił

Na czwartkowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Sanitaryzmu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapytał, czy szczepienia dzieci na COVID-19 to "prawnie dopuszczalne eksperymentowanie". Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19, poprawił Mikołaja Pawlaka, tłumacząc, że szczepienie dzieci zatwierdzonymi przez EMA szczepionkami na COVID-19 to nie są eksperymenty.

"Izba dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana". Komentarze polityków po wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w środę postanowieniu zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek swoje stanowisko w tej sprawie zabrała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, która poinformowała, że Izba będzie dalej pracować. Wywołało to falę komentarzy polityków.

W czasie wakacji spada liczba dawców. Apel o oddawanie krwi

Lekarze alarmują, że w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa brakuje krwi. W związku z okresem wakacyjnym do punktów pobrań zgłasza się mniej dawców, a potrzeby rosną. Bez zapasów krwi szpitale zmuszone są odwoływać planowe zabiegi, stąd apele o poświęcenie chwili i podzielenie się tym, co ratuje zdrowie i życie.

Porozumienie ma propozycję poprawki do ustawy anty-TVN: wyjątek dla państw OECD

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki ostrzega przed międzynarodowym skandalem i przypomina, że Polska to wciąż demokratyczne państwo prawne, a nie dyktatura. To kolejny krytyczny komentarz pod adresem proponowanej przez PiS ustawy anty-TVN. Porozumienie proponuje poprawkę do projektu ustawy: żeby koncesję mogły uzyskać także podmioty kontrolowane przez podmioty mające siedzibę w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To objęłoby także między innymi USA, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Nową Zelandię i Australię.