Tokio 2020. Hubert Hurkacz awansował, Anna Plichta i Katarzyna Niewiadoma bez medali

Kibice czekają na pierwszy medal dla biało-czerwonych na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. W niedzielę blisko zwycięstwa była kolarka Anna Plichta, która przez wiele kilometrów utrzymywała się przed peletonem, ale kilkanaście kilometrów przed metą została doścignięta. Ze zmiennym powodzeniem startowali polscy tenisiści. Magda Linette odpadła z rywalizacji singlistek, ale za to na korcie triumfował Hubert Hurkacz. Polak pokonał Australijczyka Luke'a Saville'a. W różnych nastrojach z boiska schodzili reprezentanci Polski w koszykówce 3x3. Najpierw 12:15 przegrali z liderami światowego rankingu Serbami, później pokonali drużynę Rosjan 21:16.

Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu: to była pokazówka, żeby uderzyć w mojego ojca

Syn prezesa NIK Jakub Banaś został w piątek zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na lotnisku w Krakowie. W sobotę został doprowadzony do prokuratury w Białymstoku, gdzie usłyszał siedem zarzutów. Jak relacjonuje, w drodze z Krakowa do Białegostoku pilnowało go 13 uzbrojonych funkcjonariuszy. - To była pokazówka, żeby uderzyć w mojego ojca - oświadczył w rozmowie z Onetem. Opozycja widzi związek między zatrzymaniem syna Mariana Banasia a wnioskiem o odebraniem immunitetu prezesowi NIK, któremu prokuratura również zamierza postawić zarzuty. Padają słowa o "polityce hakowej i "wojnie gangów".

Leon Kieres, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, przeszedł w stan spoczynku

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego profesor Leon Kieres w piątek przeszedł w stan spoczynku. Funkcję sędziego TK pełnił przez dziewięć lat. Kieres był ostatnim sędzią wybranym sprzed zmian PiS. Sędzia Kieres niejednokrotnie składał zdania odrębne do orzeczeń TK - ostatnio od wyroku w sprawie przepisów aborcyjnych. Sejm nie wybrał dotąd jego następcy.

Nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Lekarze apelują, by się szczepić

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 122 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło sześć osób chorujących na COVID-19. Widać powolny wzrost dziennej liczby zachorowań - alarmują eksperci analizując dane z ostatnich tygodni. Jednocześnie nie ustają apele zachęcające do szczepień przeciwko COVID-19.

Zbigniew Ziobro chce pociągnięcia Mariana Banasia do odpowiedzialności karnej

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi. Śledczy chcą postawić Banasiow kilkanaście zarzutów w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Zdaniem opozycji zarzuty wobec prezesa NIK to pokłosie jego krytycznych wobec rządzących raportów.

Pol'and'Rock Festival rusza 29 lipca na lotnisku Makowice-Płoty

Tegoroczny Pol'and'Rock Festival rusza w czwartek 29 lipca. Ze względu na pandemię festiwal odbędzie się w nowej lokalizacji - na nieczynnym lotnisku Makowice, niedaleko miejscowości Płoty. Będą też dodatkowe obostrzenia - liczba uczestników została ograniczona do 20 tysięcy osób. Pozostali, wzorem ubiegłego roku, będą mogli śledzić jego przebieg w internecie.

Co dalej z nieuznawaną Izbą Dyscyplinarną?

Co dalej z nieuznawaną Izbą Dyscyplinarną? Czy PiS szykuje zmianę frontu? Tuż po orzeczeniu TSUE rządzący przekonywali, że nie ma mowy o jego wykonaniu. Teraz premier mówi o potrzebie przeglądu pracy Izby i być może jesiennych zmianach.

Dyskusja o wykonaniu budżetu państwa w 2020 roku. Opozycja mówi o "kreatywnej księgowości"

W czwartek w prezes NIK Marian Banaś przedstawił w Sejmie wyniki oceny wykonania budżetu Polski za 2020 rok. Deficyt budżetowy w ubiegłym roku wyniósł 86 miliardów złotych., ale w tym samym czasie dług publiczny wzrósł o 290 miliardów złotych. Jak zwrócił uwagę Banaś, choć zastosowane przez rząd działania są zgodne z prawem, to "zakłócały one przejrzystość i roczność realizacji budżetu państwa".

Co z walką z nepotyzmem w PiS? Opozycja mówi o działaniach pozornych

PiS i opozycja zupełnie inaczej widzą proces uwalniania spółek podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych od grzechu nepotyzmu. Opozycja mówi o grze na przeczekanie i o działaniach pozornych. Na liście młodzieżówki PSL-u jest już ponad 400 nazwisk tak zwanych "tłustych kotów". Lewica też zbiera i weryfikuje nazwiska krewnych parlamentarzystów PiS na intratnych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa.

Tempo szczepień spada. Rząd wprowadza kolejne zmiany

Spadek tempa szczepień w Polsce jest wyraźny. To, co teraz oficjalnie przyznaje rząd, w punktach szczepień widać gołym okiem od dawna. O kolejkach nie ma mowy. Poczekalnie wręcz świecą pustkami. Niecałe 44 procent zaszczepionych to za mało, by ze spokojem czekać na nadejście czwartej fali, a widać ją na horyzoncie wyraźnie. Resort zdrowia zmienia część zasad w programie szczepień.

Specustawa o lasach w Sejmie. Pytania o "Lex Izera"

Rządzący chcą wybudować fabrykę, w której będą produkowane samochody elektryczne. Tylko dlaczego pod topór mają przez to pójść setki hektarów lasów? - pytają ekolodzy w związku z wielką inwestycją w Jaworznie i Stalowej Woli, dla której napisano nawet specustawę.

Minister zdrowia zapowiada większe pieniądze dla szpitali. Przedstawił nowy projekt ustawy

W czwartek mister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił główne założenia ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. Przepisy zakładają powstanie rejestru działań niepożądanych, funduszu kompensacyjnego i łatwiejsze dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne. Ustawa zakłada również zwiększenie finansowana szpitali, które zapewnią pacjentowi wysoką jakość świadczonych usług.

Co Polacy sądzą na temat wolności mediów?

Zdaniem większości Polaków wolność mediów jest jedną z podstawowych wartości demokracji, a media powinny patrzeć politykom na ręce - tak wynika z sondażu Kantar dla TVN i TVN24. O tym, jak wygląda codzienność bez wolności słowa wiedzą doskonale opozycjoniści z czasów PRL. Dlatego teraz alarmują w sprawie ustawy anty-TVN.

Wiele miejsc, tysiące uczestników i wspólny cel. TVN24 od lat wspiera Wings for Life

Oryginalna formuła, wyjątkowy cel i największa na świecie skala. Wings For Life to charytatywny bieg, z którego dochód przeznaczony jest na badania mające na celu znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. Od lat częścią rodziny Wings for Life jest TVN24. To na antenie naszej stacji można było śledzić zarówno przygotowania do tego wydarzenia, jak i samą rywalizację, której przyświeca tak szczytny cel.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartek przeprowadziła dwa głosowania w sprawie koncesji dla TVN24 - pierwsze dotyczyło wyrażenia zgody na przyznanie koncesji, drugie - odmowie. Obydwa wnioski nie uzyskały wymaganej większości 4 głosów. Również w czwartek w siedzibie KRRiT zjawił się poseł PiS Marek Suski - wnioskodawca ustawy anty-TVN. Jak przekazała rzeczniczka Rady, poseł spotkał się z Elżbietą Więcławską-Sauk, z którą miał rozmawiać na temat przygotowanej nowelizacji.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Izba Dyscyplinarna SN naruszyła prawo do sprawiedliwego procesu

Polska przegrała sprawę przed Europejskiej Trybunałem Praw Człowieka. Orzekł on, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego naruszyła europejską konwencję o ochronie praw człowieka, a dokładniej jej przepis o prawie do sprawiedliwego procesu i bezstronnego sądu. Orzeczenie ma związek ze sprawą adwokatki Joanny Reczkowicz, która złożyła skargę na decyzję Izby Dyscyplinarnej. Reczkowicz ma otrzymać odszkodowanie w wysokości 15 tysięcy euro. Po wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej jest ultimatum Komisji Europejskiej, ale także dylemat pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

Spada tempo szczepień. "To jest kompletnie niezrozumiałe"

W pełni zaszczepionych osób w Polsce jest ponad 16 milionów. Eksperci alarmują, że to za mało, by mówić o zbiorowej odporności i uniknąć czwartej fali pandemii. Stąd nieustające apele lekarzy, ale też ostrzeżenia. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 124 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci trzech osób z powodu COVID-19. Resort zdrowia podkreśla, że blisko 60 procent zakażonych wariantem Delta to osoby do 39. roku życia.

Fabian zaginął pięć lat temu. Policja oferuje nagrodę za informacje

Wielkopolska policja oferuje 10 tysięcy złotych za informacje o losie 17-letniego Fabiana Zydory spod Wrześni. Chłopak zaginął pięć lat temu. Poszedł spotkać się ze kolegami i już nigdy nie wrócił do domu. Policja jest zdeterminowana, by zagadkę zniknięcia nastolatka wyjaśnić. Śledczy podejrzewają, że Fabian został zamordowany, a jego ciało ukryte.

Wieczorem głosowanie w sprawie wotum nieufności dla ministra Czarnka

W środę wieczorem Sejm ma zająć się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Odrzucenie wniosku zarekomendowała we wtorek sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży. Wniosek o odwołanie ministra Czarnka złożyli w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej. Lista zarzutów opozycji pod adresem ministra jest bardzo długa.

Ustawa anty-TVN trafi do komisji. "Trwa poszukiwanie brakujących głosów"

We wtorek politycy PiS wskazywali, iż plan zakłada, że Sejm zajmie się projektem ustawy anty-TVN jeszcze w tym tygodniu. Jednak w środę rano wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że projekt ustawy będzie rozpatrywany raczej na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia. Obóz władzy walczy o poparcie dla projektu, ale nie wszyscy kolacyjni są na tak. Porozumienie Jarosława Gowina głośno sprzeciwia się propozycjom i zapowiada, że nie poprze projektu w zaproponowanej formie.

Długa lista krytyków ustawy anty-TVN

Organizacje pozarządowe, ludzie biznesu, sędziowie czy działacze opozycji w PRL - przeciwko projektowi ustawy anty-TVN jest wiele osób oraz instytucji, które przypominają, jak ważna jest wolność słowa i jak wiele osób o nią walczyło.