Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Źródło:
Fakty TVN
Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"
Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość grzmi o finansowym głodzeniu państwowych instytucji. Rządzący mówią z kolei o neoinstytucjach i widzą tu raczej finansowy racjonalizm. Odchudzone mają być między innymi budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Koalicja rządowa chce zmusić do refleksji Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa, ograniczając tym instytucjom budżet na przyszły rok.

- Żeby dwa razy obejrzeli złotówkę polskiego podatnika, zanim wydadzą - mówi Patryk Jaskulski, poseł Koalicji Obywatelskiej i członek sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Był taki zamysł, żeby wszystkie oszczędności z tych instytucji przekazać na skutki walki z powodzią - informuje poseł Lewicy Tomasz Trela.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Inicjatywa wyszła od ministra finansów i premiera. Przeciwko podwyżkom budżetów instytucji była większość posłów z komisji sprawiedliwości, a teraz to posłowie z komisji finansów wyliczą, o ile konkretnie je zmienić. Chodzi o instytucje, które według rządzących działają niezgodnie z prawem, pogłębiając chaos prawny, do tego o instytucje, które - ich zdaniem - są wykorzystywane przez polityków dzisiejszej opozycji.

- Najpierw będziemy przepytywać przedstawicieli tych instytucji, na co chcą przeznaczyć te pieniądze, dlaczego założyli wyższe budżety, a później zaproponujemy zmiany i to będą cięcia - zapowiada Tomasz Trela.

SN, TK i KRS wnioskują z kolei o wzrost wydatków 

Przedstawiciele Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego zawnioskowali o wzrost wydatków na przyszły rok - odpowiednio o 50 milionów złotych i o 6 milionów złotych, a w przypadku Krajowej Rady Sądownictwa - o ponad 2,5 miliona złotych.

ZalTVN24

Ich przedstawiciele tłumaczą, że wynika to przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń i kosztów bieżącej działalności, ale pojawiają się też nowe wydatki. - Nieuzasadnione wydatki, jak na przykład zakup mieszkań dla członków Sądu Najwyższego czy też próba opłacenia dodatkowej ochrony - wymienia Patryk Jaskulski.

Trwają prace nad budżetem na przyszły rok. Czy Sejm obetnie finansowanie TK i neo-KRS?
Trwają prace nad budżetem na przyszły rok. Czy Sejm obetnie finansowanie TK i neo-KRS?Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

"Anarchia w czystej postaci"

W obronie instytucji stają politycy PiS. Ci sami, którzy poprzez zmianę prawa wspólnie z prezydentem doprowadzili do chaosu w polskim wymiarze sprawiedliwości, do podważenia wiarygodności tych instytucji i do ich upolitycznienia. - Oczywiście instytucje, których się nie lubi, trzeba ukarać - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

Dziś to politycy PiS zarzucają rządzącym łamanie prawa. - Wypowiedzieli wojnę Sądowi Najwyższemu, Trybunałowi Konstytucyjnemu i Krajowej Radzie Sądownictwa. Nie uznają tych instytucji. To jest anarchia w czystej postaci. Teraz wychodzą z założenia, że zagłodzą te instytucje - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Śliwka. - Nie głodem, tylko chcemy pokazać kategoryczny sprzeciw z czymś, z czym się fundamentalnie nie zgadzamy - mówi Paweł Śliz, poseł Polski 2050 i przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: "Największy kryzys od 1989 roku". NIK o wymiarze sprawiedliwości

Niezależnie od prawnej i politycznej oceny działań każdej z tych instytucji politycy ekipy rządzącej zapowiadają, że uszczuplenie ich budżetów nie spowoduje zmniejszenia wynagrodzeń szeregowych pracowników czy ich zwolnień.

- W KRS-ie pracują też urzędnicy, pracują zwykłe osoby, które są karane za to, że ten skład KRS-u jest niezgodny z polską konstytucją - mówi posłanka Lewicy i członkini sejmowej komisji sprawiedliwości Anna Maria Żukowska. - Nie można zagłodzić instytucji - dodaje.

Mniejszy budżet ma mieć również Instytut Pamięci Narodowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Będzie nowy przedmiot w szkołach - edukacja zdrowotna. Na zajęciach poruszane będą kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dojrzewania płciowego. W niedzielę w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Pojawili się na nim między innymi politycy PiS-u, a także kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki. W niedzielę opublikowany został także list w obronie nowego przedmiotu, którego sygnatariusze zaznaczyli, że właściwa edukacja chroni dzieci przed krzywdzeniem. 

Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przepisy o wspomaganym umieraniu właśnie zostały przegłosowane przez brytyjską Izbę Gmin. Przed ustawą jeszcze długa droga, ale zwolennicy przepisów mówią o uldze i nadziei, że prawo zostanie zmienione. Wspomagane umieranie to procedura, w której śmiertelnie chory pacjent sam podaje sobie środek powodujący zgon. Medycy tylko uczestniczą w przygotowaniach. 

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS