Trybunał Konstytucyjny bada, co w sytuacji, gdy nie ma następcy RPO. Ogłoszono przerwę

W poniedziałek przed Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęła się, kilkakrotnie już przekładana rozprawa, dotycząca pełnienia obowiązków przez rzecznika praw obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę. To dziesiąty termin rozprawy, zainicjowanej wnioskiem grupy posłów PiS. Adam Bodnar po raz drugi złożył wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego prezes Julii Przyłębskiej. W składzie orzekającym jest między innym Stanisław Piotrowicz.

Sąd nie przedłużył aresztu dla Sławomira Nowaka

Sławomir Nowak może wyjść na wolność - zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Były minister transportu dziewięć miesięcy spędził za kratami. Nowak podejrzany jest o korupcję. Sąd zastosował wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze, między innymi zakaz opuszczania kraju i poręczenie w wysokości miliona złota. Obrończyni Nowaka zapowiedziała, że w sprawie ujawnione zostaną "bezprawne działania podejmowane przez organy ścigania i państwo". Głos w sprawie Nowaka zabrał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który zapowiedział, że prokuratura złoży zażalenie, wskazując na bezzasadność poniedziałkowej decyzji sądu.

Tusk o sprawie Nowaka. "Prokuraturę wykorzystuje się w celach politycznych"

Sławomir Nowak więźniem politycznym? Takiego określenia użył Donald Tusk w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Były premier a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej poruszał także wątek prokuratury wykorzystywanej do celów politycznych. Sławomir Nowak od dziewięciu miesięcy siedzi w areszcie. Prokuratura zarzuca mu korupcję i udział w zorganizowanej grupie przestępczej podczas jego pracy na Ukrainie. On sam do zarzutów się nie przyznaje. O tym, czy Sławomir Nowak spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące ma zadecydować w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. W śledztwie podejrzanych jest już 10 osób, a prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę 7,5 mln złotych.

101-latka wygrała walkę z koronawirusem. Opuściła szpital w Poznaniu

W trzeciej fali pandemii medycy muszą się mierzyć z trudniejszym przebiegiem brytyjskiej odmiany koronawirusa. Liczba łóżek i respiratorów jest przez wojewodów sukcesywnie zwiększana, jednak liczba osób do opieki nad pacjentami jest niezmienna. Zmęczenie medyków i braki kadrowe dają o sobie znać, ale nie poddają się i walczą o zdrowie pacjentów. 101-latka z Poznania, która przeszła COVID-19, właśnie opuściła szpital.

"Ludzie duchy, udaje się, że ich nie ma". Polska lekarka zbiera na tablety do nauki dla dzieci chorych na trąd w Indiach

Pracująca od 30 lat w Indiach doktor Helena Pyz pomaga dzieciom i dorosłym wykluczonym społecznie z powodu trądu. Pandemia znacząco pogłębiła ich wykluczenie edukacyjne, ponieważ nie mogą uczestniczyć w prowadzonych zdalnie zajęciach. Nie mają podstawowego sprzętu, a dla wielu nawet opłacenie zasięgu internetu jest zbyt kosztowe. Dlatego Polka ruszyła z akcją "Tablet dla dzieci trędowatych".

Burza po filmie podkomisji Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej

"Jeśli się okaże, że pan Jarosław Kaczyński zalecał to, żeby wylądować pomimo różnych sytuacji meteorologicznych, to będzie winny - powiedział w niedzielę w "Kawie na ławę" wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka stwierdziła, że wierzy, iż jesteśmy coraz bliżej poznania tego, co wydarzyło się w Smoleńsku. To wszystko 11 lat po katastrofie, która nie tylko była narodową tragedią, ale stała się też powodem do narodowego podziału.

Policja wkroczyła na wesele. "Tydzień, który się zbliża, będzie najistotniejszy"

W niedzielę resort zdrowia poinformował o 21703 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, oraz o śmierci 245 osób. Podłączenia do respiratora wymaga 3459 chorych, to najwięcej od początku pandemii w Polsce. Dwie dawki szczepionki podano ponad dwu milionom Polaków, z kolei jedną dawkę otrzymało ponad pięć milionów osób. Specjaliści od początku trzeciej fali wirusa alarmują, że za późno chorzy za późno zgłaszają się do szpitali, ignorując pierwsze objawy zakażenia.

Wyższe kary dla właścicieli i opiekunów psów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jeżeli nie zachowamy środków ostrożności przy wyprowadzaniu psa na spacer, możemy zapłacić mandat w wysokości od 50 do 250 złotych. Jeżeli agresywne zwierzę będzie stwarzało zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, ale też innych zwierząt, kara będzie surowsza i może wynieść 500 złotych.

Lekarze szykują się na napływ nowych pacjentów do szpitali

Dobowe statystyki zakażeń dają nadzieję, że trzecia fala zaczyna opadać, ale na razie to tylko nadzieja. Lekarze szykują się na nową falę pacjentów. Liczba hospitalizacji będzie rosnąć. Pytanie - czy dla wszystkich wystarczy miejsc? Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest na Śląsku. W Poznaniu wojewoda wydał skierowania do pracy dla ponad 400 osób.

"Przyszły tydzień pokaże, jak wygląda sytuacja w Polsce"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 24856 nowych zakażeniach i 749 zgonach. Prezydent po radzie gabinetowej mówi, że "sytuacja wygląda lepiej, niż się spodziewano", z czym kompletnie nie zgadzają się lekarze, którzy na co dzień walczą z pandemią.

11 lat temu doszło do katastrofy w Smoleńsku

11 lat temu doszło do katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku rano prezydencki Tupolew rozbił się podchodząc we mgle do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. W wielu miejscach uczczono pamięć wszystkich 96 ofiar katastrofy, w której zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i Ryszard Kaczorowski - były prezydent Polski na uchodźstwie. Rocznica katastrofy smoleńskiej to również dzień, w którym padają pytania o przyczyny i polityczną odpowiedzialność za to, co się stało.

Galerie handlowe liczą straty. Sytuacja branży jest dramatyczna

Rząd szykuje kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. Wynajmującym lokale w centrach handlowych mają zostać zwolnieni z części opłat. Właściciele galerii protestują, bo - jak mówią - to oni poniosą te koszty, a wsparcia w zamian nie dostają. Swoje dotychczasowe straty tylko z tytułu pomocy najemcom wyliczyli na ponad pięć miliardów złotych.

Problemy ze szczepieniami w Darłowie

W Darłowie osoby poniżej wieku 80 plus nie maja szans na szczepienie w kwietniu. Na maj zarejestrowane są osoby w wieku 70 plus. 60 plus i młodsi na szczepienie poczekają dłużej. Chyba, że pojadą do ościennych miejscowości. Wszystko dlatego, że w Darłowie jest tylko jeden punkt szczepień, który jest wstanie zaszczepić 30 osób tygodniowo pierwszą dawką i 30 drugą. Szefowa punktu szczepień przyznaje, że jest potrzeba uruchomienia co najmniej jednego dodatkowego punktu szczepień.

"Ta komisja ma odsuwać Polaków od prawdy"

10 kwietnia 2021 roku minie 11 lat od katastrofy smoleńskiej. Jak co roku Antoni Macierewicz przedstawia swoje stare i nowe ustalenia. Wątpliwości co do rzetelności ustaleń podkomisji Antoniego Macierewicza wyraziła też ostatnio związana z PiS-em Małgorzata Wassermann.

Masowe szczepienia i mnóstwo wątpliwości

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28487 zakażeniach SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarło 768 osób. Dane są alarmujące. Trzecia fala przetacza się przez szpitale, gdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi walczy o życie. Od poniedziałku rusza rejestracja kolejnych roczników na szczepienia. Punkty masowych szczepień jeszcze nie zaczęły szczepić, a już dzielą samorząd i rząd.

Szpital imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie zbada dzieci, które przeszły COVID-19

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie rozpoczął się program badań diagnostycznych dla dzieci, które przeszły COVID-19. Zgłaszać mogą się wszyscy chętni. Badania trwają dzień lub dwa dni, w zależności od objawów pacjenta. Obejmują głównie układ oddechowy oraz układ krążenia, ale są też dostępne konsultacje specjalistów z dziedziny kardiologii, pulmonologii, alergologii, nefrologii, okulistyki, laryngologi i chorób zakaźnych, a także psychiatrów.