Wyższe mandaty i grzywny. Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy przewidują między innymi podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tysięcy złotych, a punkty karne mają być kasowane dopiero po upływie dwóch lat. Zmianie mają ulec również kwoty mandatów. Przepisy mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi.

Ustawa anty-TVN. Eksperci i przedsiębiorcy kwitują: projekt szkodliwy, zbędny i wadliwy

We współczesnym świecie dostęp do informacji i wiedzy to potężny oręż. Ustawa anty-TVN może go jednak ograniczyć, jak alarmują organizacje pozarządowe. Helsińska Fundacja Praw Człowieka projekt ustawy anty-TVN autorstwa PiS porównuje do standardów rosyjskich. Wątpliwości, że ustawa jest wymierzona w TVN S.A., nie mają Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza i Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Mały Jaś choruje na SMA. Zbiórka przyspieszyła - brakuje tylko 3,7 miliona złotych

Mały Jaś i jego rodzice cały czas potrzebują pomocy. Chłopiec ma pięć miesięcy i choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Leczenie refundowanym przez NFZ lekiem jest niewystarczające. Choroba niszczy nie tylko mięśnie odpowiadające za poruszanie się, ale również za oddychanie czy połykanie. Już teraz Jaś żyje dzięki wspomaganiu respiratorem. Rodzice nie mają już czasu. Jak najszybciej trzeba poddać chłopca terapii genowej. Widzowie TVN i TVN24 ruszyli z pomocą. Brakuje już tylko ponad 3,7 miliona złotych.

Trybunał Konstytucyjny: przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne zaskarżone przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele, a umorzył sprawy dwóch innych przepisów. Wyrok zapadł niejednomyślnie. Przepisy, o których konstytucyjności TK nie rozstrzygnął, bezpośrednio dotyczą zakazu handlu w niedzielę i wyjątków od niego. TK uznał, że sprawa dotyczy pracowników, a Konfederacja Lewiatan zrzesza pracodawców i nie może w tej sprawie występować.

Policja w Zakopanem zwróciła grupie osób uwagę za brak maseczek. Doszło do przepychanek

Funkcjonariusze w Zakopanem zauważyli grupę pięciu osób, z których żadna nie miała założonej maseczki. Po pouczeniu przez policjantów trzy osoby zignorowały prośbę i zaczęły oddalać się. Kiedy odmówiły wylegitymowania się, policjanci zdecydowali, żeby zidentyfikować obywateli na komendzie. Wtedy doszło do przepychanek - słownych i fizycznych. Wcześniej w Grodzisku Mazowieckim grupa antyszczepionkowców zaatakowała nie tylko policjantów, ale i ratowników medycznych.

Tempo szczepień przeciw COVID-19 niebezpiecznie zwolniło. Na horyzoncie widmo czwartej fali

Walka z koronawirusem trwa. Jeśli nie chcemy kolejnego lockdownu, zawieszania w szpitalach operacji planowych i destabilizacji gospodarki kraju, to mamy ostatni moment, żeby się zaszczepić i nie dopuścić do kolejnej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce. Tak przekonuje nie tylko minister zdrowia, ale i lekarze. Coraz więcej jest różnego rodzaju zachęt, ale tempo szczepień niebezpiecznie zwolniło.

Sejmowa komisja skierowała projekt ustawy anty-TVN do prac w Sejmie

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła forsowany przez PiS projekt ustawy anty-TVN. Wniosek o odrzucenie projektu w całości został odrzucony, tak samo jak wniosek o wysłuchanie publiczne. Przeszła poprawka niepozwalająca na przejecie kontroli nad TVN S.A. przez spółki z "bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa" - zgłoszona przez Kukiz'15 i wsparta przez PiS. Komisja skierowała projekt do dalszych prac w Sejmie.

TVN24 to nie tylko telewizja, ale też portal internetowy. "Internet stał się ważny"

TVN24 ma nie tylko widzów, ale też czytelników - portalów informacyjnych tvn24.pl. Serwis tvn24.pl istnieje od 2007 roku, jest zatem o kilka lat młodszy niż kanał TVN24, ale dziś jest jego nieodzowną częścią. Na portalu są dostępne nie tylko materiały antenowe, ale także własne, jak te publikowane w ramach sekcji Premium. Dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka otrzymała nagrodę Grand Press za cykl artykułów o dzieciach, które w czasie pandemii "zniknęły" z systemu nauczania. - Internet stał się ważny - podkreśla.

Drożyzna w restauracjach i barach. "Potrzebujemy czasu, żeby się podnieść"

Od maja restauracje i bary mogą normalnie działać, zapraszać gości do środka i serwować dania na miejscu. Klienci narzekają jednak na drożyznę - szczególnie w miejscowościach turystycznych. Restauratorzy twierdzą, że to wina inflacji. Niektóre restauracje kolejnych lockdownów nie przetrwały, a na horyzoncie jest widmo czwartej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Rząd chce zlikwidować możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Oto założenia ustawy

Minister finansów Tadeusz Kościński w poniedziałek przedstawił założenia ustawy, która wprowadzi "Polski Ład" w podatkach. Proponowane rozwiązania to między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych i zmiana progów podatkowych. Kontrowersje budzi propozycja podwyższenia składki ubezpieczenia zdrowotnego i likwidacja możliwości odliczenia jej od podatku.

Konkret24: rząd PiS zrezygnował z projektu przeciwpowodziowego dla Myślenic i Pcimia

Ostatnia powódź w powiecie myślenickim wyrządziła ogrom strat. Żywioł dotknął ponad 100 zabudowań, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych. Zdaniem senatora niezrzeszonego Stanisława Gawłowskiego zniszczeniom można było zapobiec, gdyby został zrealizowany projekt ochrony przeciwpowodziowej. Jednak, jak ustalił Konkret24, dwa lata temu rząd PiS z z projektu zrezygnował z kontraktu na inwestycje przeciwpowodziowe na Rabie.

Opozycja stanie po stronie Mariana Banasia? "Stał się niezależny wobec władzy"

Synowi prezesa NIK Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce postawiono w sobotę siedem zarzutów. Ich obrońca zapowiedział złożenie zażaleń na działania służb wobec jego klientów. Mają one dotyczyć między innymi samego zatrzymania i sposobu, w jaki go dokonano. Ponadto w sprawie samego szefa NIK Mariana Banasia do Sejmu wpłynął wniosek od uchylenie jego immunitetu. Ze strony opozycji słychać głosy, że mogą głosować przeciw.

Ograniczenia dla niezaszczepionych w Polsce? Niedzielski: nie ma żadnych decyzji

Tempo szczepień w Polsce zwolniło, a czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce jest na horyzoncie. Dlatego nasilają się pytania, czy w Polsce, wzorem Francji, zostaną wprowadzone ograniczenia dla osób niezaszczepionych. W obozie władzy już słychać głosy na tak. - Przymus jest zły, ale gorsze od przymusu są dramaty setek tysięcy osób, które straciły bliskich i znajomych - napisał na Twitterze Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia. Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek podkreślił, że na razie nie ma żadnych decyzji w sprawie przymusu szczepień.

Tempo szczepień zwalnia. Tylko 45 procent mieszkańców Polski jest w pełni zaszczepionych

W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest blisko 17 milionów Polaków, czyli niecałe 45 procent całej populacji. Tempo szczepień w całej Polsce spada z dnia na dzień - alarmują eksperci, którzy obawiają się, że jesienią wystąpi czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce. Preparaty cały czas czekają na chętnych, a w większości punktów szczepień nie ma kolejek lub zbędnych formalności.

Tragedia podczas rejsu żaglówką. Ojciec utonął na oczach córki

W środę obywatel Niemiec wpadł do wody z pokładu żaglówki niedaleko wejścia do portu w Kołobrzegu. Miał zostać uderzony bomem i stracić przytomność. Nie udało się dotychczas odnaleźć jego ciała - utonął na oczach córki. Policjanci i ratownicy apelują o ostrożność i rozwagę do wszystkich, którzy zamierzają skorzystać z jednostek pływających wszelkiego rodzaju, od kajaków, przez rowery wodne, po żaglówki i motorówki.

Mateusz Morawiecki zapowiedział "remont" systemu dyscyplinarnego sędziów

Komisja Europejska czeka do 16 sierpnia na informację polskiego rządu w sprawie dostosowania przepisów o systemie dyscyplinarnym sędziów do norm unijnych. W razie braku postępów KE zastrzega sobie prawo do wystąpienia o kary finansowe dla Polski. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "będziemy mieli też jakieś pomysły na ten temat". - Żeby przystąpić do pewnego remontu systemu - dodał.

Kierowca w Szczecinku wyprzedził na pasach, prawie potrącając rowerzystę

W sobotę w Szczecinku kierowca peugeota omal nie potrącił rowerzysty, który przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Cała sytuacja została nagrana. Policja doszła do wniosku, że zarówno kierowca, jak i rowerzysta, popełnili wykroczenia. Nie wolno bowiem przejeżdżać rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych. Z kolei kierowca wyprzedzał na przejściu dla pieszych, jadąc z dużą prędkościową lewym pasem.

Tokio 2020. Hubert Hurkacz awansował, Anna Plichta i Katarzyna Niewiadoma bez medali

Kibice czekają na pierwszy medal dla biało-czerwonych na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. W niedzielę blisko zwycięstwa była kolarka Anna Plichta, która przez wiele kilometrów utrzymywała się przed peletonem, ale kilkanaście kilometrów przed metą została doścignięta. Ze zmiennym powodzeniem startowali polscy tenisiści. Magda Linette odpadła z rywalizacji singlistek, ale za to na korcie triumfował Hubert Hurkacz. Polak pokonał Australijczyka Luke'a Saville'a. W różnych nastrojach z boiska schodzili reprezentanci Polski w koszykówce 3x3. Najpierw 12:15 przegrali z liderami światowego rankingu Serbami, później pokonali drużynę Rosjan 21:16.

Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu: to była pokazówka, żeby uderzyć w mojego ojca

Syn prezesa NIK Jakub Banaś został w piątek zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na lotnisku w Krakowie. W sobotę został doprowadzony do prokuratury w Białymstoku, gdzie usłyszał siedem zarzutów. Jak relacjonuje, w drodze z Krakowa do Białegostoku pilnowało go 13 uzbrojonych funkcjonariuszy. - To była pokazówka, żeby uderzyć w mojego ojca - oświadczył w rozmowie z Onetem. Opozycja widzi związek między zatrzymaniem syna Mariana Banasia a wnioskiem o odebraniem immunitetu prezesowi NIK, któremu prokuratura również zamierza postawić zarzuty. Padają słowa o "polityce hakowej i "wojnie gangów".

Leon Kieres, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, przeszedł w stan spoczynku

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego profesor Leon Kieres w piątek przeszedł w stan spoczynku. Funkcję sędziego TK pełnił przez dziewięć lat. Kieres był ostatnim sędzią wybranym sprzed zmian PiS. Sędzia Kieres niejednokrotnie składał zdania odrębne do orzeczeń TK - ostatnio od wyroku w sprawie przepisów aborcyjnych. Sejm nie wybrał dotąd jego następcy.

Nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Lekarze apelują, by się szczepić

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 122 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło sześć osób chorujących na COVID-19. Widać powolny wzrost dziennej liczby zachorowań - alarmują eksperci analizując dane z ostatnich tygodni. Jednocześnie nie ustają apele zachęcające do szczepień przeciwko COVID-19.

Zbigniew Ziobro chce pociągnięcia Mariana Banasia do odpowiedzialności karnej

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi. Śledczy chcą postawić Banasiow kilkanaście zarzutów w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Zdaniem opozycji zarzuty wobec prezesa NIK to pokłosie jego krytycznych wobec rządzących raportów.

Pol'and'Rock Festival rusza 29 lipca na lotnisku Makowice-Płoty

Tegoroczny Pol'and'Rock Festival rusza w czwartek 29 lipca. Ze względu na pandemię festiwal odbędzie się w nowej lokalizacji - na nieczynnym lotnisku Makowice, niedaleko miejscowości Płoty. Będą też dodatkowe obostrzenia - liczba uczestników została ograniczona do 20 tysięcy osób. Pozostali, wzorem ubiegłego roku, będą mogli śledzić jego przebieg w internecie.