Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24

Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24
Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24
Aneta Regulska | Fakty po południu
Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24Aneta Regulska | Fakty po południu

Emil Koryczan urodził się z ciężką wadą serca. Chłopczyk był tak chory, że nie miał siły ani chodzić, ani mówić. Pomóc mogło kosztowne leczenie w Stanach Zjednoczonych. Jego historia poruszyła serca widzów TVN24, dzięki którym udało się zebrać pieniądze na pilną operację. Po pięciu latach ponownie odwiedziliśmy Emila z kamerą.

Zmiany w życiu Emila widać gołym okiem. Szeroki uśmiech na jego twarzy mówi sam za siebie, a o tym, jak się czuje, chłopiec mówi krótko: jest lepiej niż dobrze.

- Dużo rzeczy lubię robić: jeździć na rowerze, pływać - opowiada Emil Koryczan.

- Jak on miał takie sine palce, do których krew, tak jakby, nie docierała w ogóle i teraz, kiedy te palce wyglądają jak u zupełnie zdrowego dziecka, to jest łza w oku. Za każdym razem - mówi Katarzyna Koryczan, mama Emila.

Emil w końcu może robić niemal to samo, co jego rówieśnicy, choć w jego przypadku nie było to takie oczywiste. Chłopiec urodził się ze skomplikowaną i ciężką wadą serca. Brakowało mu powietrza.

Emil dzisiaj o chorobie woli nie pamiętać, ale o tym, jak było, dobrze pamięta jego brat bliźniak.

- Nie chodził, jeździł na wózku i nie mógł gadać - wspomina Borys Koryczan.

Pomoc dla Emila

Pierwszy raz rodzinę Koryczanów odwiedziliśmy z kamerą w 2016 roku, kiedy apelowali o pomoc dla pięcioletniego wówczas Emila.

- Będzie umierał po prostu w cierpieniu, będziemy na to patrzeć, jeśli się nie uda pojechać i próbować go ratować - mówiła w 2016 roku Katarzyna Koryczan, mama Emila.

Życie chłopca mogła uratować tylko operacja w Stanach Zjednoczonych za ponad siedem milionów złotych. Kwotę udało się zebrać między innymi dzięki wsparciu widzów TVN24 i TVN.

- Mnóstwo ludzi się dowiedziało o zbiórce i naprawdę odzew był ogromny. Telewizja bardzo, bardzo pomogła, TVN tak samo. To jest niesamowite, jak Polacy potrafią pomagać - mówi mama Emila.

Niedługo od operacji minie pięć lat, ale moment, kiedy Emil zaczął pierwszy raz po niej biegać, mama chłopca pamięta jakby to było wczoraj.

- Ruszył biegiem i mówił, że go nogi bolą, bo nie chodził wcześniej - wspomina Katarzyna Koryczan.

Emil odzyskał kolory, ma więcej energii i nowe obowiązki. Chłopiec ciągle jest pod opieką i obserwacją lekarzy. W przyszłości będzie potrzebował kolejnej operacji, ale dziś cieszy się tym, czym każdy 10-latek.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN