Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24

Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24
Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24
Aneta Regulska | Fakty po południu
Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24Aneta Regulska | Fakty po południu

Emil Koryczan urodził się z ciężką wadą serca. Chłopczyk był tak chory, że nie miał siły ani chodzić, ani mówić. Pomóc mogło kosztowne leczenie w Stanach Zjednoczonych. Jego historia poruszyła serca widzów TVN24, dzięki którym udało się zebrać pieniądze na pilną operację. Po pięciu latach ponownie odwiedziliśmy Emila z kamerą.

Zmiany w życiu Emila widać gołym okiem. Szeroki uśmiech na jego twarzy mówi sam za siebie, a o tym, jak się czuje, chłopiec mówi krótko: jest lepiej niż dobrze.

- Dużo rzeczy lubię robić: jeździć na rowerze, pływać - opowiada Emil Koryczan.

- Jak on miał takie sine palce, do których krew, tak jakby, nie docierała w ogóle i teraz, kiedy te palce wyglądają jak u zupełnie zdrowego dziecka, to jest łza w oku. Za każdym razem - mówi Katarzyna Koryczan, mama Emila.

Emil w końcu może robić niemal to samo, co jego rówieśnicy, choć w jego przypadku nie było to takie oczywiste. Chłopiec urodził się ze skomplikowaną i ciężką wadą serca. Brakowało mu powietrza.

Emil dzisiaj o chorobie woli nie pamiętać, ale o tym, jak było, dobrze pamięta jego brat bliźniak.

- Nie chodził, jeździł na wózku i nie mógł gadać - wspomina Borys Koryczan.

Pomoc dla Emila

Pierwszy raz rodzinę Koryczanów odwiedziliśmy z kamerą w 2016 roku, kiedy apelowali o pomoc dla pięcioletniego wówczas Emila.

- Będzie umierał po prostu w cierpieniu, będziemy na to patrzeć, jeśli się nie uda pojechać i próbować go ratować - mówiła w 2016 roku Katarzyna Koryczan, mama Emila.

Życie chłopca mogła uratować tylko operacja w Stanach Zjednoczonych za ponad siedem milionów złotych. Kwotę udało się zebrać między innymi dzięki wsparciu widzów TVN24 i TVN.

- Mnóstwo ludzi się dowiedziało o zbiórce i naprawdę odzew był ogromny. Telewizja bardzo, bardzo pomogła, TVN tak samo. To jest niesamowite, jak Polacy potrafią pomagać - mówi mama Emila.

Niedługo od operacji minie pięć lat, ale moment, kiedy Emil zaczął pierwszy raz po niej biegać, mama chłopca pamięta jakby to było wczoraj.

- Ruszył biegiem i mówił, że go nogi bolą, bo nie chodził wcześniej - wspomina Katarzyna Koryczan.

Emil odzyskał kolory, ma więcej energii i nowe obowiązki. Chłopiec ciągle jest pod opieką i obserwacją lekarzy. W przyszłości będzie potrzebował kolejnej operacji, ale dziś cieszy się tym, czym każdy 10-latek.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS