Holenderski parlament chce, żeby środki unijne dla Polski zostały zablokowane

Holenderski parlament zaapelował do rządu o podjęcie kroków zmierzających do zablokowania wypłaty unijnych funduszy dla Polski. Zdaniem holenderskich polityków zablokowanie funduszy miałoby wywrzeć nacisk na polski rząd, żeby nie dążyć do polexitu. O sytuacji w Polsce w przyszły wtorek będzie debatował Parlament Europejski. Premier Mateusz Morawiecki ma być gościem specjalnym na posiedzeniu.

Ceny wciąż rosną. Rząd nie rozważa obniżenia akcyzy na paliwo, będzie za to podwyżka akcyzy na alkohol

Ceny wciąż rosną. Podwyżki zaczynają się na stacjach paliw, kończą w sklepach i punktach usługowych. Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie należy obniżać akcyzy na paliwo. Jednocześnie Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt znaczącego podniesienia akcyzy na alkohol, rozłożony na lata: o 10 procent w 2022 roku i o 5 procent w każdym kolejnym aż do 2027 roku.

Organizacje humanitarne apelują o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego

Na teren stanu wyjątkowego nie mogą wejść wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy są gotowi, żeby nieść pomoc humanitarną. Ograniczony dostęp ma też Polski Czerwony Krzyż, który może wejść tylko do placówek Straży Granicznej. Wolontariusze alarmują, że w przygranicznych lasach mogą być osoby, które wymagają pomocy. Dlatego apelują do rządu o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego.

Trzech nastolatków uszkodziło karetkę. Naprawę wyceniono na niemal 40 tysięcy złotych

Trzech nastolatków zdewastowało karetkę, gdy ratownicy byli u pacjenta. Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w Gutowcu koło Czerska. Młodzi mężczyźni skakali po dachu ambulansu. wyrządzili szkody o wartości prawie 40 tysięcy złotych - karetka będzie wyłączona z użytkowania co najmniej miesiąc. 17-latek i 18-latek usłyszeli już zarzuty zniszczenia mienia. 16-latek jako nieletni sprawca czynu karalnego odpowie przed sądem rodzinnym. Jego starsi koledzy mogą już jednak za przestępstwo zniszczenia mienia trafić na pięć lat do więzienia.

Warszawscy kierowcy autobusów uczyli się pomagać niewidomym pasażerom

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, który jest obchodzony 15 października, w piątek Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zorganizowały warsztaty na temat korzystania z komunikacji autobusowej przez osoby niewidome i słabowidzące. Kierowcy uczyli się na nich między innymi tego, jak pomagać niewidomym i słabowidzącym pasażerom.

Sejm przyjął ustawę o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią

Sejm w czwartek uchwalił rządową ustawę o budowie zabezpieczenia na granicy Polski i Białorusi. Przeciwko głosowały Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Za byli posłowie klubu PiS, a także PSL, Porozumienia, Kukiz'15, Konfederacji i koła Polskie Sprawy. Szacowany koszt budowy zabezpieczenia to miliard 615 milionów złotych. Ustawa ma uprościć procedury.

Coraz więcej Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek. Jak to wygląda w innych krajach?

Czwarta fala zachorowań na COVID-19 wzbiera na sile. Ministerstwo Zdrowia odnotowało w czwartek 3000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał, że z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 60 osób. Tymczasem pracownicy sklepów i komunikacji miejskiej zawracają uwagę, że coraz więcej Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek, zachowywania dystansu czy dezynfekcji rąk. O to jak wygląda przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego w innych krajach zapytaliśmy Polaków tam mieszkających.

Policja w pobliżu granicy odnalazła ciało 24-letniego Syryjczyka

Policyjny patrol w strefie stanu wyjątkowego w środę znalazł ciało 24-letnieg Syryjczyka. Dokumenty wizowe wskazują, że zmarły od połowy września przebywał na Białorusi. Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego ani wolontariusze, ani dziennikarze do tej strefy nie mają wstępu. Jednak wciąż podkreślają, że kryzys na granicy, wywołany przez reżim Łukaszenki, ma konkretną twarz - twarz ludzi błagających o pomoc.

Rekonstrukcja rządu. Prezes PiS podał nazwisko nowego ministra sportu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował o pierwszych zmianach w rządzie. Wraca resort sportu - przy poprzedniej rekonstrukcji połączony z ministerstwem kultury. Na jego czele ma stanąć poseł PiS Kamil Bortniczuk. Wcześniej polityk był związany z Porozumieniem Jarosława Gowina, które w sierpniu opuściło Zjednoczoną Prawicę. Z kolei wiceministrem sportu ma zostać poseł Łukasz Mejza. Sam Jarosław Kaczyński rządową posadę zamierza porzucić. Z początkiem roku ma się skupić już tylko na kierowaniu partią.

Burzliwa debata w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią

W środę późnym wieczorem rozpoczęło się w Sejmie drugie czytanie projektu o budowie muru na granicy Polski z Białorusią. Debata wywołała liczne emocje. Politycy opozycji nie są przekonani co do skuteczności zapory ani przejrzystości jeśli chodzi o jej budowę. Szacowany koszt budowy to ponad półtora miliarda złotych, z możliwością pominięcia przepisów o publicznych zamówieniach, jaką daje specustawa. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się jeszcze w czwartek. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiadają, że będą przeciw.

Stowarzyszenie Bąkiewicza dostanie kolejne miliony z rządowego funduszu? Posłowie KO zapowiadają kontrolę

Z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mogą popłynąć kolejne miliony złotych dla organizacji Roberta Bąkiewicza zrzeszającej narodowców - informują posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości ubiega się o blisko 4 miliony złotych na zakup siedziby dla Centrum Niepodległości. Dlatego posłowie Joński oraz Szczerba zapowiadają kolejną kontrolę. Fundusz Patriotyczny, podlegający pod resort kultury, jak dotąd przekazał ponad 3 miliony złotych dla dwóch stowarzyszeń Bąkiewicza.

Protest samorządowców przeciwko zmianom podatkowym w Polskim Ładzie

Samorządowcy w środę zorganizowali w Warszawie protest przeciwko propozycjom zmian zawartych w Polskim Ładzie. Zdaniem lokalnych władz samorządy w ciągu najbliższych lat stracą około 140 miliardów złotych na zmianach. Uczestnicy protestu najpierw spotkali się w Teatrze Roma, a następnie przeszli przed gmach Sejmu, gdzie zorganizowano konferencję prasową.

Dzieci z Michałowa koczują po białoruskiej stronie granicy. "Jest bardzo zimno"

Reporterowi TVN24 udało się nawiązać kontakt z grupą migrantów koczujących w lesie po białoruskiej stronie granicy. Paweł Szot podczas połączenia wideo widział jedną z dziewczynek, która była wcześniej w placówce Straży Granicznej w Michałowie. Według relacji przebywającego z nimi mężczyzny, dziewczynka ma ranną nogę, na której pojawiły się pęcherze. Straż Graniczna zapewnia, że od dwóch tygodni, od kiedy zawróciła dzieci z Michałowa do linii granicy, nie wie, co się z nimi dzieje.

Sejm w środę zajmie się specustawą o budowie muru na granicy z Białorusią

Do Sejmu we wtorek trafił projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Jak wyjaśnił szef MSWiA Mariusz Kamiński, projekt zakłada stworzenie "solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu" na granicy polsko-białoruskiej. W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze i drugie czytanie zapisów ustawy, a w czwartek posłowie mają nad ustawą głosować.

12 polskich uczennic spędziło dzień w ambasadach. Dyplomaci zachwyceni. "Cudowne dziewczyny"

Polskie finalistki konkursu "Zostań panią ambasador" w Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, który jest obchodzony 11 października, przekonały się, jak wygląda praca w ambasadach. Zuzanna Pogońska mogła poczuć się jak ambasador Kanady, a Julia Cieślikowska poznała ambasadę Izraela, a Iga Mojsa cały dzień spędziła u boku ambasador Irlandii. Dziewczyny myślą nie tylko swojej karierze, ale także o tym, do jakich pozytywnych zmian chciałyby się przyczynić.

2118 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Chorują niemal wyłącznie niezaszczepieni

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 2118 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Pod koniec października dzienny przyrost nowych zakażeń może sięgać pięciu tysięcy. Minister zdrowia zapewnia, ze infrastruktura szpitalna jest przygotowana, ale są regiony, gdzie łóżka covidowe zapełniają się szybko. Zwłaszcza tam, gdzie stosunkowo mało osób się zaszczepiło na COVID-19.

Adrian W. usłyszał wyrok w sprawie zabójstwa 16-latka w Kołobrzegu

15 lat więzienia za zabójstwo kolegi, 16-latka z Kołobrzegu. W chwili popełnienia zbrodni Adrian W. był rok starszy. Przyznał się do winy, wyraził skruchę, ale nie powiedział, dlaczego kuchennym nożem zadał kilka ciosów w szyję i klatkę piersiową. Podobno się kłócili, podobno w grę wchodziło kompromitujące nagranie z imprezy. Do zbrodni doszło w grudniu 2019 roku w Kołobrzegu. Sebastian został zaatakowany przez Adriana W. na klatce schodowej, kiedy rano wychodził na szkolne praktyki.

TSUE rozpatruje skargę dotyczącą powiązania unijnych wypłat z przestrzeganiem zasad praworządności

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął proces w sprawie skargi na powiązanie unijnych wypłat z przestrzeganiem zasad praworządności, które mają chronić unijny budżet. Rozporządzenie zostało zaskarżone przez Polskę i Węgry - zdaniem Budapesztu i Warszawy akt nie ma podstawy prawnej. W samym rozporządzeniu jako podstawę prawną został wskazany artykuł 322 ustęp 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.