"Jestem już naprawdę zmęczony". Migranci żałują, że dali się wykorzystać przez Łukaszenkę

Migranci przerzucani przez Białoruś twierdzą, że są bici i okradani przez białoruskie służby. Niektórzy po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zostali zawróceni na Białoruś tylko po tym, żeby białoruskie służby znowu nielegalnie ich wypchały. Innym udaje się dotrzeć do Niemiec lub złożyć wniosek o azyl w Polsce. - Jestem już naprawdę zmęczony. Chcę powiedzieć ludziom: nie przyjeżdżajcie tutaj - mówi Rafik z Iraku.

5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niedzielski: mamy do czynienia z eksplozją pandemii

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 5559 nowych zakażeń koronawirusem i 75 zgonów osób chorych na COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że najgorsza sytuacja jest na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Te dwa województwa odpowiadają za ponad 1/3 wszystkich nowych zachorowań. Zapowiedział, że jeśli taka dynamiczna tendencja wzrostu zachorowań się utrzyma, potrzebne będą drastyczne kroki.

Czego Komisja Europejska oczekuje od Polski? Trzy punkty Ursuli von der Leyen

W Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego pod hasłem "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Podczas debaty głos zabrała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która przedstawiła co w ocenie Komisji Europejskiej jest konieczne, aby Polska spełniała wymóg zapewnienia skutecznych środków prawnych w myśl Traktatu o Unii Europejskiej. To trzy rzeczy: likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN, przywrócenie do pracy zawieszonych sędziów oraz odtworzenie niezależności wymiaru sprawiedliwości.

"Mateusz Morawiecki zderzył się ze ścianą". Raczej nie przekonał eurodeputowanych

W Parlamencie Europejskim we wtorek odbyła się debata na temat praworządności w Polsce. Przedstawiciele największych frakcji w europarlamencie przygotowują wspólną rezolucję w sprawie Polski. W treści dokumentu ma się znaleźć apel do Komisji Europejskiej, by nie akceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co wstrzymałoby miliardy euro na wsparcie dla Polski. Mateusz Morawiecki, który we wtorek przemawiał w PE, według komentatorów niewiele wskórał.

Mieszkańcy i wolontariusze organizują zbiórki dla migrantów

Droga przez las, ogrodzenie na granicy i bagna często kończy się zawróceniem migrantów z powrotem na stronę białoruską. Często muszą wytrzymać bez wody i jedzenia po kilkanaście godzin. Dlatego organizacje, wolontariusze i mieszkańcy ze strefy stanu wyjątkowego organizują zbiórki dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy.

W Radomsku od kilku miesięcy nie działa oddział pediatrii. Mieszkańcy domagają się interwencji

Szpital Powiatowy w Radomsku szuka ordynatora pediatrii. Oddział nie działa od kilku miesięcy, bo chętnych na to stanowisko brak. Chore dzieci muszą szukać pomocy medycznej w innych miastach oddalonych od Radomska przynajmniej o 40 kilometrów. Rodzicom powoli kończy się cierpliwość, dlatego manifestowali swoje niezadowolenie przed szpitalem i oczekują interwencji starosty powiatu radomszczańskiego.

Prokuratura Krajowa odpowiada na zarzuty prezesa NIK Mariana Banasia

Marian Banaś twierdzi, że prokuratura i służby miały nakłaniać do składania obciążających go fałszywych zeznań. Na informacje przekazane przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli zareagowała Prokuratura Krajowa. W wydanym oświadczeniu przekazała, że "w żadnym z postępowań prowadzonych przez wszystkie prokuratury, prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania Mariana Banasia".

Rada Medyczna rekomenduje trzecią dawkę wszystkim powyżej 18. roku życia

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wszystkim zaszczepionym pełnoletnim osobom przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dawkę przypominającą miałoby się przyjmować nie wcześniej niż pół roku od pełnego zaszczepienia. Tymczasem czwarta fala gwałtownie wzbiera. Ministerstwo Zdrowia odnotowało we wtorek 3931 nowych zakażeń koronawirusem.

Komentarze po debacie w europarlamencie

Politycy komentują wtorkową debatę w europarlamencie o praworządności w Polsce z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. - Byliśmy świadkami zderzenia PiS-owskiego rządu ze ścianą - ocenia lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki Tuska oskarża o wywoływanie w Polsce wojny domowej na polecenie Brukseli lub Berlina. Tymczasem Polska nadal czeka na zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę.

W Parlamencie Europejskim obyła się debata o praworządności w Polsce

We wtorek w Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Najpierw głos zabrała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Następnie wystąpił premier Mateusz Morawiecki, który przekonywał, że rząd nie dąży do polexitu. Przemawiali też członkowie wszystkich frakcji politycznych w PE. Warszawie zarzucano przede wszystkim kwestionowanie prymatu prawa unijnego i nierespektowanie wyroków TSUE.

Ceny gazu zaazotowanego w gminach pod Poznaniem wzrosły o 170 procent

Mieszkańcy podpoznańskich gmin nie zgadzają się na rekordowo wysokie podwyżki cen gazu, aż o 170 procent, i zbierają podpisy pod petycją. Wójtowie i burmistrzowie gmin również reagują - piszą pisma do instytucji odpowiedzialnych za politykę energetyczną. Mieszkańcy wykorzystują gaz do ogrzewania domów, dlatego jest to dla nich słona podwyżka.

Zbigniew Ziobro potwierdza: są projekty ustaw zmieniających ustrój sądownictwa

Sądy rejonowe zostaną zlikwidowane, staną się filiami sądów okręgowych. Kasacje nie będą rozpatrywane przez Sąd Najwyższy, tylko sądy regionalne. Sąd Najwyższy będzie tylko stać na straży jednolitości orzecznictwa. To zmiany zakreślone przez Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził, że "tego rodzaju projekty są gotowe".

Kryzys humanitarny w Afganistanie. "Będzie jeszcze gorzej"

95 procent mieszkańców Afganistanu nie jest w stanie wykarmić swoich rodzin. Coraz więcej ludzi żyje na ulicach. Organizacje humanitarne ostrzegają, że to dopiero początek. Bez natychmiastowej pomocy sytuacja będzie się pogarszać. Na skutek braku pieniędzy i żywności zamknięty może zostać jeden z sierocińców w Kabulu, który zapewnia schronienie ponad setce dzieci.

Wojciech Skrzypczak pobił dwa rekordy Polski i wsparł Fundację TVN

Były nauczyciel wf-u, sportowiec i rekordzista Polski w rzucaniu lotkami do tarczy w 12 godzin, Wojciech Skrzypczak, pobił właśnie kolejne dwa rekordy - w rzucaniu lotkami przez 12 i 24 godziny. Ale - jak sam mówi - nie tylko to było celem. Ważna była pomoc innym. Tym razem zebrane środki przekaże Fundacji TVN budującej Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Przez pandemię profilaktyka raka piersi zeszła na dalszy plan

Pandemia to nie tylko zachorowania i zgony na COVID-19. Pandemia to też koszmar dla chorych na raka. Profilaktyka nowotworowa zeszła na dalszy - nierzadko zabójczy plan. Z powodu pandemii w ubiegłym roku rozpoznano 20 procent mniej nowotworów. Nie dlatego, że ludzie przestali na nie chorować, a dlatego, że nie były one diagnozowane.

Atak nożownika w Oleśnicy. Nie żyje jedna osoba

Nie żyje kobieta ugodzona nożem na miejscowym przystanku w Oleśnicy. Była tam z mężem. Mężczyzna stanął w jej obronie, jest ranny. Wciąż przebywa w szpitalu - ma poderżnięte gardło. Nożownik został zatrzymany, przyznał się do ataku na małżeństwo. Twierdzi, że nie chciał nikogo zabić. Prokuratura postawiła mu zarzuty usiłowania zabójstwa oraz spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W związku ze śmiercią kobiety zarzuty będą modyfikowane.

Aktywista: w lasach na granicy jest co najmniej 700 osób

Polsko-białoruskie pograniczne jest niezmiennie orężem w polityczne walce - w najnowszej jej odsłonie pojawia się kwestia ogrodzenia, jakie chce postawić tam rząd. Na pierwszym planie jest jednak dramat ludzi - dorosłych i dzieci. Według jednego z aktywistów w lasach jest co najmniej siedemset osób.