Spór wokół uchwał anty-LGBT. Część samorządów rozważa wycofanie się

Część samorządów rozważa wycofanie się z kontrowersyjnych uchwał anty-LGBT. Rozmowy trwają między innymi w Małopolsce, gdzie zarząd województwa spotkał się w tej sprawie z radnymi PiS. Do zmiany stanowiska przymierza się też województwo lubelskie. Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się ze - zdaniem unijnych urzędników - dyskryminujących regulacji prawnych, wstrzymane zostaną wypłaty unijnych dotacji.

Protest pracowników ochrony zdrowia zmienia formułę

Protest pracowników ochrony zdrowia w "białym miasteczku 2.0" przyjął formę "Cichego Dyżuru" po tym, jak w sobotę na terenie miasteczka doszło do samookaleczenia. Mężczyzna, który tego dokonał - zmarł. Protestujący nie rezygnują ze swoich postulatów i pozostaną w pobliżu kancelarii premiera, ale nie będą prowadzić już tam akcji edukacyjnych.

Platforma Obywatelska pracuje nad projektem nowelizacji konstytucji

Platforma Obywatelska przygotowuje projekt zmian w konstytucji po propozycji Donalda Tuska. Chodzi o to, by wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywało się większością dwóch trzecich. Pomysł jest reakcją na słowa polityków PiS-u o "brukselskiej okupacji", "wojnie hybrydowej" i o szukaniu "drastycznych rozwiązań" w stosunkach z Unią Europejską.

Coraz więcej nowych zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia wskazuje, w których regionach sytuacja jest najgorsza

Czwarta fala zachorowań na COVID-19 nabiera tempa. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W szpitalach zajętych jest 1070 łóżek przez pacjentów z COVID-19. Widoczna jest zależność liczby zakażeń i hospitalizacji w stosunku do niskiego poziomu zaszczepienia w poszczególnych regionach. Minister Zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek wskazał województwa, w których sytuacja jest najtrudniejsza - to województwa lubelskie, podlaskie, zachodniopomorskie i podkarpackie.

Dziennikarze apelują do rządu o dopuszczenie do rejonów objętych stanem wyjątkowym

Dziennikarze nie mogą filmować i pokazywać wydarzeń z polsko-białoruskiego pogranicza, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy. Reporterzy przeprowadzają relacje spoza tej strefy, przez co trudno zweryfikować oficjalne komunikaty. O dopuszczenie dziennikarzy do pracy na obszarze stanu wyjątkowego zaapelowało kilkadziesiąt redakcji, w tym TVN24 i "Fakty" TVN. W piśmie do władz redakcje powołały się na wolność słowa i prawo do rzetelnej informacji.

Ciała uchodźców znalezione na granicy z Białorusią. Szef MSWiA: ci ludzie są amunicją polityczną reżimu Łukaszenki

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej - tuż przy granicy z Polską - znaleziono zmarłą kobietę. W poniedziałek odbyła się narada premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego Straży Granicznej generała Tomasza Pragi. Rozmowy dotyczyły sytuacji na polsko-białoruskiej.

Coraz więcej chorych na COVID-19 wymaga hospitalizacji

W szpitalach obecnie przebywa ponad tysiąc osób chorych na COVID-19 - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. To dwa razy więcej niż przed dwoma tygodniami. W ciągu ostatniej doby natomiast odnotowano 540 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Ustawa antykorupcyjna autorstwa Kukiz'15 przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął w piątek tak zwaną ustawę antykorupcyjną autorstwa koła Kukiz'15, która zakłada zaostrzenie prawa w tym zakresie między innymi wobec polityków. Przepisy ustawy miałby jednak zacząć obowiązywać dopiero za 2 lata, dlatego opozycja twierdzi, że Paweł Kukiz dał się oszukać.

Samolot z polskimi pasażerami z Etiopii wylądował w Warszawie

Pasażerowie samolotu lecącego z Kenii do Warszawy, który w sobotę awaryjnie lądował w Etiopii, są już w Polsce. Przylecieli z 27-godzinnym opóźnieniem. Powodem opóźnienia było najpierw zadymienie w bagażniku samolotu jeszcze przed startem, potem w trakcie lotu awaria silnika.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" apeluje o wykonanie wyroków TSUE i zmianę przepisów o KRS

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przyjęło uchwałę, w której apeluje o jak najszybsze prace nad ustawą o nowej KRS i regulacją dotyczącą odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Wzywają też wykonania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z kolei do likwidacji konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości do polskich władz zaapelowała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

Premier Morawiecki odpowiada na propozycję Tuska

Donald Tusk, pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, podczas sobotniej konwencji partyjnej zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, by wpisać do konstytucji zapis, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich. Chodzi między innymi o członkostwo Polski w Unii Europejskie i bezpiecznik, który utrudniałby wyprowadzenie naszego kraju ze Wspólnoty. Do propozycji lidera Platformy odniósł się premier Mateusz Morawiecki i stwierdził, że "partia rządząca jest gotowa do rozmów".

Sejm przyjął ustawę uszczelniającą przepisy dotyczące handlu w niedziele

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę została przyjęta przez Sejm. Zgodnie z nową ustawą w niedziele będą mogły funkcjonować tylko te obiekty, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. Przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 procent przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Przybywa nowych zakażeń wśród niezaszczepionych. Pod respiratorami leżą też młodzi ludzie

Czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce nie zwalnia. W sobotę rząd odnotował 797 nowych zakażeń i zgony 14 osób, które chorowały na COVID-19. Dokładnie rok temu, gdy startowała druga fala zachorowań, nowych zakażeń było mniej niż dziś. Lekarze alarmują, że do szpitali trafia coraz więcej ludzi, niemal wszyscy to osoby niezaszczepione. Z pomocy respiratorów muszą też korzystać młodzi ludzie.

Grzegorz Braun ukarany przez prezydium Sejmu

Zawiadomienie do prokuratury i odebranie połowy uposażenia przez pół roku - tak zakończyło się wystąpienie posła Konfederacji. Grzegorz Braun zwrócił się do ministra Adama Niedzielskiego słowami "będziesz pan wisiał". Wywołały one natychmiastową reakcję ze wszystkich stron sceny politycznej.

Wytruto prawie pół miliona pszczół. Jeden ze sprawców w rękach policji

Prawie pół miliona wytrutych pszczół w rejonie miejscowości Tworzymirki w Wielkopolsce. Jeden ze sprawców jest już w rękach policji. To 34-letni mężczyzna - lokalny pszczelarz. Teraz trwają poszukiwania drugiego ze sprawców. Zniszczenie pasieki to zniszczenie mienia, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Wiceminister Waldemar Buda pisze do samorządowców. Chodzi o uchwały anty-LGBT

Wiceminister Waldemar Buda napisał do samorządów, które przyjęły uchwały anty-LGBT, żeby sprawdziły, czy nie ma w nich dyskryminacji, bo w Unii Europejskiej być jej nie może. Buda przyznaje, że przestrzeganie zasad jest niezbędne, by dostać unijne dofinansowanie. Oburzyło to ministra Zbigniewa Ziobrę, który te uchwały wspierał.

Spór o raport podkomisji Antoniego Macierewicza

Mam prawo zobaczyć raport podkomisji smoleńskiej, a pan wybiera rodziny, którym go pan pokazuje - mówiła w środę w Sejmie Barbara Nowacka, zwracając się do szefa tej podkomisji Antoniego Macierewicza. Jest raport dostępny, wszyscy państwo będziecie mieli go do dyspozycji - odpowiedział Macierewicz.

Sejm pracuje nad przepisami uszczelniającymi zakaz handlu w niedzielę

Sejm zajął się w czwartek projektem uszczelniającym zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym.

Fundacja Redemptoris Missio organizuje akcję "opatrunek na ratunek"

Kosztuje dosłownie grosze, a może ratować ludzkie życia. Fundacja Redemptoris Missio już po raz dziewiąty organizuje akcję "opatrunek na ratunek". Zbierają rzeczy, które dla nas są dostępne w każdej aptece - bandaże, plastry czy gazy. Dla mieszkańców Afryki są nieosiągalne i niezastąpione.