Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Źródło:
Fakty TVN
Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły
Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły
Paweł Szot/Fakty TVN
Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siłyPaweł Szot/Fakty TVN

Podejrzany statek na Bałtyku to tym razem tylko ćwiczenia w ramach operacji pod kryptonimem "Strażnik Bałtyku-25". Podczas tych ćwiczeń Straż Graniczna próbuje wejść na jego pokład. Zaraz po niej przypływają żołnierze i komandosi. W pobliżu są łodzie Formozy, a w powietrzu snajperzy GROM-u.

Jeden z cywilnych statków wyłącza transponder radarowy i wykonuje podejrzane manewry - to ćwiczenia, ale mocno osadzone w nowej bałtyckiej rzeczywistości. - To jest bardzo realistyczny scenariusz, który obserwujemy w tej chwili na Bałtyku już od jakiegoś czasu - zaznacza kmdr Artur Kołaczyński, szef Sztabu Centrum Operacji Morskich.

Działania podejmują łodzie patrolowe Straży Granicznej. Funkcjonariusze próbują wejść na pokład jednostki. - Morski Oddział Straży Granicznej co do zasady działa w rejonie polskich obszarów morskich. To jest teren, na którym my możemy dokonywać kontroli statków. W ustawie o Straży Granicznej jest zawarty artykuł, który pozwala nam wezwać polskie siły zbrojne do pomocy w określonych przypadkach - podkreśla mł. chor. Katarzyna Przybysz z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na wezwanie o wsparcie odpowiadają Marynarka Wojenna i Siły Specjalne. Na niebie pojawia się samolot rozpoznawczy Bryza. Załoga gromadzi informacje o podejrzanej jednostce. Z portu wojennego w Gdyni w morze wychodzi fregata ORP Generał Tadeusz Kościuszko. Na pokładzie są między innymi strzelcy wyborowi i marynarze z grupy boardingowej.

W pobliżu pojawiają się szybkie łodzie jednostki specjalnej Formoza. Z pokładów śmigłowców Black Hawk operacje zabezpieczają snajperzy GROM-u. Morscy komandosi dostają się na pokład i przejmują kontrolę nad statkiem. Po chwili dołączają do nich marynarze z Kościuszki.

Zachodzi podejrzenie, że z pokładu statków wyrzucono do wody nieznany ładunek. Dlatego pod wodę zostają spuszczone bezzałogowe pojazdy rozpoznawcze. 

CZYTAJ TEŻ: Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

"Strażnik Bałtyku-25" to nie tylko ćwiczenia, to także pokaz siły. - Liczymy na to, że zademonstrujemy naszemu przeciwnikowi, że jesteśmy gotowi na wszelkie scenariusze i nie zawahamy się realizować naszych zadań bez względu na to, jakie siły i środki zaangażuje po to, żeby nam zaszkodzić - mówi kmdr Piotr Smela, dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych, 3. Flotylla Okrętów w Gdyni.

Tusk o Straży Bałtyckiej: uznajemy reakcję NATO za wystarczającą na tym etapie
Tusk o Straży Bałtyckiej: uznajemy reakcję NATO za wystarczającą na tym etapieTVN24

Akty sabotażu na Bałtyku

W ostatnich miesiącach na Bałtyku regularnie dochodzi do aktów sabotażu z udziałem powiązanych z Rosją jednostek. W odpowiedzi NATO tworzy Straż Bałtycką. Dołączą do niej cztery polskie okręty. Równocześnie Polska już prowadzi na swoich wodach operację "Zatoka". 

- Polega ona na monitorowaniu tego, co się dzieje, na przewidywaniu zagrożenia i na fizycznej bytności okrętu w morzu, na patrolowaniu, na byciu w gotowości do reagowania - wyjaśnia wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.

ZOBACZ TEŻ: Zatrzymali statek, który miał uszkodzić kable na dnie Bałtyku. Cała załoga to Rosjanie

Nowe zagrożenia wymagają nowych procedur i nowych środków. Jeszcze niedawno Marynarka Wojenna RP była najbardziej niedocenianym i niedofinansowanym rodzajem polskich sił zbrojnych. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że znalazła się w centrum uwagi, bo Bałtyk okazał się akwenem, na którym toczy się cicha rywalizacja między Rosją a NATO. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak 3. Flotylla Okrętów w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS