Czwarta fala się rozpędza. Najwięcej przypadków tam, gdzie jest najmniej szczepień

Czwarta fala epidemii w Polsce się rozpędza - słychać z Ministerstwa Zdrowia, które informuje o ponad 720 zakażeniach. Najwięcej przypadków i hospitalizacji jest tam, gdzie jest najmniej szczepień, czyli na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i na Podlasiu. Eksperci prognozują, że pod koniec września możemy osiągnąć nawet 2000 przypadków na dobę, a w szczycie czwartej fali kilkadziesiąt tysięcy.

Europarlamentarzyści debatowali na temat wolności mediów w Polsce

W Parlamencie Europejskim debatowano o praworządności i wolności mediów w Polsce. Jest w tej sprawie ostra diagnoza Komisji Europejskiej. Jej wiceszefowa mówi, że gdy wolność i pluralizm mediów są zagrożone, zagrożona jest demokracja. Mowa była o ustawie anty-TVN i o obawach, że strategia repolonizacji mediów jest sprzeczna z unijnymi wartościami i rynkiem wewnętrznym. Europosłowie związani z PiS odpierali - jak mówili - kłamliwe zarzuty i zarzucali Unii traktowanie Polski jak państwa drugiej kategorii.

Protest pracowników ochrony zdrowia. Manifestujący chcą rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim

Protest pracowników ochrony zdrowia trwa. Protestujący na rozmowy trójstronne się nie wybierają, piszą list do premiera i do prezesa PiS i niezmiennie domagają się rozmów z Mateuszem Morawieckim, bo ministrowi zdrowia nie ufają i się na nim zawiedli. W Sejmie wykluczono z obrad posła Konfederacji Grzegorza Brauna, bo groził Adamowi Niedzielskiemu. Już jest w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Wyciek domniemanych wiadomości szefa kancelarii premiera. Chodzi o Sąd Najwyższy

Jest kolejny wyciek domniemanych wiadomości szefa kancelarii premiera. Tym razem maile odsłaniają kulisy wyboru obsady Sądu Najwyższego. W roli głównej - premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Dworczyk, prezydencki minister Paweł Mucha i "prezes Julia". Pytania dziennikarzy o polityczny wpływ na obsadę Sadu Najwyższego kończą się ze strony rzecznika PiS sugestią podążania drogą rosyjskich hakerów. Pytań w sprawie jest wiele.

Ruszyła akcja szczepień w szkołach, ale zainteresowanie jest znikome

W niektórych szkołach mogą zaszczepić się uczniowie i członkowie ich rodzin. W wielu placówkach zainteresowanie jest znikome - zbyt małe, aby utworzyć punkt szczepień. Samych deklaracji chęci zaszczepienia dziecka dotychczas wpłynęło nieco ponad 48 tysięcy, jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Instytucje unijne się nie cofają, samorządy też nie. Przez "uchwały anty-LGBT" całe województwa mogą ucierpieć

Sejmiki województw, które uchwaliły tak zwane uchwały anty-LGBT, nie chcą się z nich wycofać, choć z powodu tych deklaracji grozi im utrata funduszy unijnych. Komisja Europejska i Parlament Europejski postrzegają te uchwały jako dyskryminujące mniejszości seksualne. Zagrożone utratą środków z UE są województwa małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, łódzkie i lubelskie.

Reporterzy bez Granic ogłosili "stan wyjątkowy dla wolności prasy w Polsce"

Z powodu lex TVN i ograniczeń dla dziennikarzy na obszarach objętych stanem wyjątkowym organizacja Reporterzy bez Granic ogłosiła "stan wyjątkowy dla wolności prasy w Polsce". Organizacja apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował "lex TVN", jeśli trafi na jego biurko. Poseł PiS Marek Suski twierdzi, że jest dumny z kształtu nowelizacji ustawy medialnej, która wyszła z Sejmu.

Myśliwy, który polował na dziki, postrzelił 14-latka

W niedzielę wieczorem w miejscowości Załakowo w województwie pomorskim myśliwy, który polował na dziki, postrzelił 14-latka. Chłopiec przybywał w okolicy pola kukurydzy. Pomoc wezwał sam myśliwy. Okoliczności wypadku badają organy ścigania.

Protestujący medycy nie chcą rozmawiać z ministrem zdrowia, tylko z premierem

Minister zdrowia Adam Niedzielski jest gotów spotkać się z protestującymi przedstawicielami zawodów medycznych. Protestujący nie chcą rozmawiać z samym ministrem, chcą po drugiej stronie widzieć premiera. Problemy polskiej ochrony zdrowia są następujące: niskie płace, nadgodziny i braki kadrowe. Wszystkie te problemy się ze sobą łączą.

Znikome zainteresowanie szczepieniami w szkołach

Zainteresowanie szczepieniami w szkołach jest znikome. Wśród uczniów powyżej 12. roku życia zaszczepiony jest co trzeci. 60 procent rodziców takiej potrzeby u swoich dzieci nie widzi. Wariant delta jest jednak groźny także dla młodych. W całym kraju zaszczepionych w pełni jest ponad 19 milionów Polaków. I coraz trudniej o kolejnych chętnych.

TVN24 wciąż czeka na decyzję KRRiT. "Od 18 miesięcy mamy do czynienia z bezprawnym działaniem"

Zostało 13 dni do wygaśnięcia koncesji dla TVN24. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 77 procent Polaków uważa, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna przedłużyć koncesję TVN24. W oczekiwaniu na decyzję w tej sprawie ważą się też losy ustawy anty-TVN. W poniedziałek podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności eksperci wskazywali, że przepisy nowelizacji naruszają obowiązujące prawo.

Czerwone punto blokowało przebudowę ulicy w Łodzi. Właściciel nie odpowiadał, ale problem został rozwiązany

Budowniczy, którzy pracują przy remoncie ulicy Traktorowej w Łodzi natknęli się na problem. Ich pracę na placu budowy zablokował mały, czerwony samochód. Nie mogli usunąć auta, bo nie zagrażało ono bezpieczeństwu. Z właścicielem pojazdu również nie udało się skontaktować. W sprawie jednak nastąpił niespodziewany zwrot akcji. W nocy z niedzieli na poniedziałek ktoś przestawił auto, a przy okazji zniszczył tak, że samochód stał się wrakiem.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrasta, a tempo szczepień hamuje

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 269 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To wzrost względem ubiegłego poniedziałku o 47 procent. Lekarze przyznają, że czwarta fala nabiera rozpędu, w przeciwieństwie do tempa szczepień. W regionalnych danych widać zależność między małą liczbą zaszczepionych, a liczbą nowych zakażeń.

Pytania o rządowy program "Polskie Szwalnie". Opozycja zapowiada wniosek do NIK

Program "Polskie Szwalnie", zainicjowany przez Ministerstwo Rozwoju, kosztował ćwierć miliarda złotych i miał zapewnić produkcję polskich maseczek ochronnych. Tymczasem - jak wynika z ustaleń "Superwizjera" TVN - za kwoty przewyższające ceny rynkowe wytworzono miliony sztuk maseczek, które nie nadają się do użytku, a zakład w Stalowej Woli obecnie nic nie produkuje. Opozycja mówi o marnotrawstwie na wielką skale i zapowiada złożenie do Najwyższej Izby Kontroli wniosku o kontrolę rządowego programu.

Nowe informacje w sprawie śmierć 34-letniego Bartosza. Opublikowano nagrania z karetki

Nowe ustalenia w sprawie śmierci Bartosza z Lubina. Policja twierdziła, że 34-latek, wobec którego funkcjonariusze podjęli interwencję, "miał puls i oddychał". Jednak z nagrań opublikowanych przez onet.pl wynika, że mężczyzna nie żył już przed przyjazdem karetki. - Pojechaliśmy na miejsce tej interwencji i tam się okazało, że pacjent nie żyje - tak relacjonuje ratowniczka.