Zapadł wyrok w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego

Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał we wtorek trzech mieszkańców Warszawy winnymi przewrócenia pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego. Z uwagi jednak na niewielką szkodliwość czynu, sąd odstąpił od wymierzenia kary. Oskarżeni muszą jedynie zapłacić za wyrządzone szkody. Wyrok nie jest prawomocny.

Obostrzenia wrócą? Rzecznik resortu zdrowia: nie wykluczamy żadnego rozwiązania

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o kolejnych 975 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To wzrost o 37 procent względem ubiegłego wtorku. Ostatniej doby zmarło natomiast 29 osób chorych na COVID-19. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje, że rząd na razie nie planuje obostrzeń, jednocześnie dodaje, że w późniejszych okresach nie jest to wykluczone.

Małopolski sejmik uchylił deklarację dotyczącą "ideologii LGBT"

Sejmik Małopolski uchylił w poniedziałek deklarację z 2019 roku dotyczącą "ideologii LGBT". W nowym dokumencie pojawił się zapis o tym, że "samorząd województwa małopolskiego będzie sprzeciwiał się wszelkim przejawom dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny". Tego samego dnia decyzje o uchyleniu dyskryminujących stanowisk podjęli radni lubelscy oraz podkarpaccy.

Duchowni apelują w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek biskup Krzysztof Zadarko zapewnia, że głos polskiego Kościoła w sprawie pomocy dla migrantów na granicy jest stanowczy. Jego zdaniem politycy powinni jasno argumentować, dlaczego sprawa migrantów rozgrywa się w ten sposób. Głos w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej zabrał także prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Rząd zwróci się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego

Rząd podjął decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. Przedstawiciele rządu konieczność przedłużenia stanu wyjątkowego uzasadniają między innymi wojną hybrydową ze strony Mińska. Zdaniem opozycji sytuacja na granicy nie uległa poprawie przez wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Zapadł wyrok w sprawie "kanibali spod Choszczna". 25 lat więzienia dla głównego oskarżonego

25 lat więzienia dla Roberta M. za kierowaniem zabójstwem nieustalonego mężczyzny orzekł w poniedziałek szczeciński sąd. Mężczyzna miał nakazać obcięcie głowy i konsumpcję części ciała ofiary. Sąd za najważniejsze uznał dowody z podsłuchów i zeznania w toku śledztwa jednego z oskarżonych - Rafała O. Pozostali trzej oskarżeni, zdaniem sądu, byli tylko świadkami zabójstwa.

Tragedia na weselu. Ze stawu wyłowiono ciało 21-latki

Ciało 21-letniej kobiety odnaleziono w niedzielę, około godziny 7 rano, w stawie w miejscowości Żelechlinek. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wcześniej bawiła się na przyjęciu weselnym. Przyczyną śmierci było utonięcie, jak wykazała przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok. Sprawę wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Kolejne samorządy zmieniają uchwały anty-LGBT

W poniedziałek sejmik województwa lubelskiego podjął decyzję o zmianie uchwały anty-LGBT. Również sejmik województwa podkarpackiego uchylił dokument. W jego miejsce radni przyjęli stanowisko "Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji". Natomiast radni z Małopolski wciąż debatują nad zapisami dyskryminującej uchwały.

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje od 2 września. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. We wtorek Rada Ministrów ma zając się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego. Zgodnie z Konstytucją RP stan wyjątkowy może być przedłużony tylko raz, na okres nie dłuższy niż 60 dni.

Setki posad dla ludzi Morawieckiego, Sasina, Błaszczaka i Ziobry. "Każdy rząd ma prawo dobierać sobie współpracowników"

Z pięciu tysięcy osób na kierowniczych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa co najmniej 900 ma związki z politykami Zjednoczonej Prawicy - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej", Onetu i Radia ZET. Politycy rządu artykuły uznają za nieobiektywne, a obsadzanie funkcji w spółkach Skarbu Państwa za ich prawo. Lewica chce kontroli NIK w sprawie zatrudnień w państwowych spółkach, a politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiadają stworzenie mapy nepotyzmu i korupcji od szczebla centralnego do powiatów.

Ciąg dalszy rozmów Polski i Czech w sprawie kopalni Turów

W poniedziałek po południu w Pradze ma się odbyć kolejne spotkanie zespołów negocjacyjnych Polski i Czech w sprawie kopalni Turów. Dotychczasowe negocjacje nie przyniosły rezultatów. Protokół rozbieżności pozostaje bez zmian, podobnie jak lista oczekiwań po stronie czeskiej. Nie zmienia się również stanowisko polskiego rządu, który podkreśla, że nie zamierza wstrzymać pracy kopalni ani płacić nałożonej przez TSUE kary.

Wielki sukces meczu charytatywnego w Bytomiu. Zebrano ponad 20 tysięcy złotych

Ponad 20 tysięcy złotych udało się zebrać podczas sobotniego meczu charytatywnego w Bytomiu. Drużyna TVN24 zmierzyła się z Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich. Na taflę wyjechali między innymi Arleta Zalewska, Robert Kantereit, Dariusz Łapiński, Maciej Maleńczuk, generał Roman Polko i Mariusz Kałamaga. Mecz zakończył się remisem 7:7, ale wygranym jest Łukasz Wysocki - dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację 18-latka poszkodowanego w wypadku.

Małopolscy radni ponownie zajmą się uchwałą anty-LGBT

Marszałek województwa małopolskiego zapowiedział nowelizację uchwały anty-LGBT. Projekt ma zostać przestawiony podczas najbliższego posiedzenia sejmiku, czyli w poniedziałek. Małopolska to nie pierwsze województwo, które nad uchwałą znów się pochyla. W czwartek dokument uchylili radni sejmiku województwa świętokrzyskiego. Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się z tych deklaracji, to nie otrzymają określonych funduszy unijnych.

"Ludzie zapomnieli o wirusie. W wielu przypadkach nie noszą maseczek, nie zachowują dystansu"

Ostatniej doby w Polsce odnotowano prawie 650 nowych przypadków zakażeń SARS-COV-2. Wraz ze wzrostem liczby zakażeń, rośnie liczba pacjentów ciężko przechodzących COVID-19, którzy wymagają specjalistycznego leczenia w szpitalach. To jednak wciąż nie przekonuje Polaków do szczepień. Wiele osób - jak zwracają uwagę eksperci - zapomina też o noszeniu maseczek czy zachowywaniu dystansu.

Stan wyjątkowy zostanie przedłużony? Prezydencki minister tego nie wyklucza

Straż Graniczna poinformowała, że w sobotę odnotowano 259 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Ponadto przekazano, że funkcjonariusze zatrzymali 18 migrantów. Do 30 września przy granicy z Białorusią, w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Przedłużenia go nie wyklucza Andrzej Dera z kancelarii prezydenta.

Wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta przed PKiN. Wizerunek uwięzionego dziennikarza wyświetlony na fasadzie budynku

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbył się w sobotę wieczorem wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta. Polski dziennikarz, działacz na rzecz praw człowieka na Białorusi, od sześciu miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu. Podczas wiecu został odczytany list od liderki białoruskiej opozycji Swietłany Cichanouskiej, a na fasadzie PKiN wyświetlona została podobizna Andrzeja Poczobuta.

Premier Morawiecki o sporze wokół Turowa: nasza skłonność do porozumienia będzie niższa

Dzień przed kolejna turą polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów premier Mateusz Morawiecki grozi, że kolejne polskie propozycje już nie będą lepsze, lecz gorsze. Jednocześnie dodaje, że Czesi kierują się logiką wyborczą, a jest to "logika pozbawiona gotowości do porozumienia". Ponadto premier odwołał swoją wizytę w Budapeszcie, gdzie w sobotę odbył się tzw. szczyt demograficzny, w którym uczestniczył czeski premier Andrej Babisz. Tymczasem kara nałożona na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rośnie z dnia na dzień.

W Niemczech trwają wybory do Bundestagu. Kto zastąpi Angelę Merkel?

W niedzielę w Niemczech odbywają się wybory powszechne do parlamentu. Głosowanie ma potrwać do godziny 18:00. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. Nie jest jednak pewne, kto ją zastąpi. Według przedwyborczych sondaży socjaldemokraci nieznacznie wyprzedzają chadeków.

30 września zakończy się spis powszechny. Kto się nie spisał, ryzykuje wysoką grzywną

Zostało już tylko kilka dni, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Polacy mają czas do czwartku 30 września. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa wiąże się z ryzykiem otrzymania kary grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Kara za podawanie nieprawdziwych informacji może być surowsza, bo nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Spisać można się przez internet, telefon lub osobiście. W wielu miastach powstały specjalne punkty, gdzie można spotkać rachmistrzów.

Przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością. PiS chce zmian w Regulaminie Sejmu

Posłowie PiS zaproponowali zmiany w Regulaminie Sejmu. Zakłada on między innymi, że Sejm będzie głosował wniosek prezydenta o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Ponadto w debacie w sprawie wprowadzenia lub przedłużenia wskazanych stanów nadzwyczajnych nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.

Maile Dworczyka i odwołanie prezesa Prokuratorii Generalnej. Czy dokument był antydatowany?

Dziennikarze portalu tvn24.pl uzyskali oficjalny dokument dotyczący dymisji prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Leszka Boska. Z dokumentu wynika, że premier Mateusz Morawiecki odwołał Boska 10 października, a jego następcę powołał 12 października 2018 roku. Jednak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - jak wynika z zrzutów ekranów maili uzyskanych przez hakerów - miał namawiać premiera 11 października do odwołania szefa prokuratorii "z datą wczorajszą".

Andrzej Poczobut już pół roku jest więźniem Łukaszenki. #UwolnićPoczobuta

Mija pół roku od zatrzymania na Białorusi polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Od tego czasu w jego sprawie nie odbył się żaden proces, a sam Poczobut jest przetrzymywany w areszcie w Żodzinie. O jego zwolnienie apelują między innymi polscy dziennikarze. W sobotę o godzinie 20:30 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie ma odbyć się akcja solidarnościowa, a na budynku PKiN przez całą noc wyświetlony będzie wizerunek Poczobuta.