Somonino, Kaszuby: prawie 80 psów uratowanych z pseudohodowli

Były trzymane na krótkich łańcuchach, spały w rozpadających się budach albo pod gołym niebem i jadły nieświeże mięso. Cierpienie zwierząt przerwali inspektorzy OTOZ Animals, którzy we wtorek 31 sierpnia w asyście policji, z powiatowym lekarzem weterynarii i prokuratorskim nakazem weszli na teren gospodarstwa w gminie Somonino na Kaszubach. Znaleźli tam prawie 80 psów. To kolejna taka pseudohodowla zamknięta dzięki inspektorom OTOZ Animals.

"Niepokorny" sędzia miał zostać odsunięty od orzekania. Nie został, sprzeciwił się prezes sądu

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik chciał odsunięcia od orzekania sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Adama Synakiewicza, byłego prezesa sądu. Obecny prezes SO Rafał Olszewski się na to nie zgodził. Adam Synakiewicz uchylił wyrok w sprawie karnej, gdyż w I instancji w składzie orzekającym zasiadała sędzia powołana na wniosek nowej KRS. To sprowadziło na niego krytykę ze strony ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz postępowanie wyjaśniające.

Spór prawny UE i rządu Polski trwa. Wypłata z funduszu odbudowy wstrzymana

W ramach funduszu odbudowy do Polski mogłoby popłynąć nawet 57 miliardów euro. Na razie tak się nie stanie. Wszystko z powodu tego, że Komisja Europejska czeka na wyjaśnienia polskiego rządu w sprawie obowiązywania i stosowania w Polsce zasady nadrzędności prawa unijnego nad prawem krajowym. W Trybunale Konstytucyjnym 22 września ma się odbyć rozprawa w sprawie konstytucyjności przepisów TUE, które wiążą się z tą zasadą.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią obowiązuje. Nie możemy pokazać, co tam się dzieje

Rozporządzenie prezydenta zostało opublikowane w czwartek, stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią zaczął obowiązywać. Rządzący mówią, że jego wprowadzenie było konieczne. Opozycja, działacze praw człowieka i część prawników pytają, czy konieczne było ograniczenie swobód obywatelskich i dostępu do informacji publicznej. Sejm może jeszcze uchylić rozporządzenie prezydenta na posiedzeniu w poniedziałek.

25-letni Ukrainiec zmarł po tym, jak był bity w izbie wytrzeźwień. Czterech policjantów zawieszonych

25-letni Ukrainiec Dmytro Nikiforenko zmarł we wrocławskiej izbie wytrzeźwień 30 lipca. Z nagrań, do których dotarła "Gazeta Wyborcza", wynika, że przed śmiercią był bity, kopany i duszony przez policjantów i pracowników izby wytrzeźwień. Śledztwo dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci 25-latka prowadzi teraz Prokuratura Okręgowa w Świdnicy. Czterech policjantów zostało zawieszonych.

Lekarze potwierdzili zgon 5-letniego Alego. 6-letni Mustafa ma złe rokowania

Toksyna okazała się za silna dla dziecięcych organizmów. W czwartek badania potwierdziły śmierć mózgu i zgon młodszego brata, 5-letniego Alego. 6-letni Mustafa też ma złe rokowania, bo chociaż przeszczepiona wątroba podjęła pracę, to jego system nerwowy został poważnie uszkodzony. Chłopcy i ich 17-letnia krewna trafili do Centrum Zdrowia Dziecka po ostrym zatruciu muchomorem sromotnikowym. Dziewczynę udało się uratować - opuściła już szpital.

6-letni Mustafa przeszedł przeszczep wątroby

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka bardzo ostrożnie mówią o rokowaniach wobec sześcioletniego Mustafy - jednego z trojga dzieci afgańskich uchodźców, które zatruły się grzybami. Chłopiec przeszedł przeszczep wątroby, ale jego stan jest wciąż krytycznie ciężki. 5-letni Ali w czwartek ma być poddany badaniom potwierdzającym śmierć mózgu. W sprawie zatrucia się grzybami przez Afgańczyków w ośrodku dla cudzoziemców policja prowadzi dochodzenie pod nadzorem prokuratury w Grodzisku Mazowieckim.

Nowy rok szkolny oficjalnie się rozpoczął

Szkoły wracają w pełen tryb stacjonarny. Ponad cztery i pół miliona polskich uczniów wraca do ławek i spotkań twarzą w twarz z kolegami i nauczycielami. Dystans jest nadal wskazany - ale to i tak lepsze niż godziny przed monitorem. Nowy rok szkolny to też rok zmian forsowanych przez ministra Przemysława Czarnka. W kanonie lektur czy prawie oświatowym. Więc to może też być rok pod znakiem protestów.

Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta

Trwa oczekiwanie na stanowisko prezydenta w sprawie wniosku rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach. Jeśli prezydent powie "tak" - stan wyjątkowy zacznie obowiązywać. Decyzję Andrzeja Dudy może uchylić Sejm, ale potrzebna jest bezwzględna większość. Na rozstrzygnięcia czekają przede wszystkim mieszkańcy 183 miejscowości położonych w pasie przy granicy z Białorusią. To ich bezpośrednio ten nadzwyczajny stan dotknie.

Andrzej Poczobut nagrodzony. "Walczy o wolność jak żaden z polskich dziennikarzy"

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów Medalu Wolności Słowa. To nowa nagroda ustanowiona przez Fundację Grand Press, medale zostały rozdane po raz pierwszy. Andrzej Poczobut wygrał Medal Wolności Słowa w kategorii "Media", ale nie mógł jej odebrać. Jest więźniem politycznym Alaksandra Łukaszenki. W jego imieniu w poniedziałek nagrodę odebrał dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński, który wygłosił z tej okazji przemówienie.

Sześć osób na ławie oskarżonych. Ruszył proces w sprawie wybuchu gazu i zawalenia się domu w Szczyrku

Przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej ruszył proces osób oskarżonych w sprawie wybuchu gazu i zawalenia się domu w Szczyrku. Do katastrofy doszło na początku grudnia 2019 roku. Zginęło osiem osób - w tym czworo dzieci. Oskarżonych jest sześć osób, z czego trzy osoby zdaniem prokuratury są odpowiedzialne za sprowadzenie katastrofy. Ze śledztwa wynika, że do wybuchu doszło w wyniku przewiercenia gazociągu.

Afgańczycy zatruli się grzybami w ośrodku pod Warszawą. 6-letni Mustafa już po przeszczepie wątroby

5-letni Ali jest w stanie agonalnym, a jego 6-letni brat Mustafa jest już po przeszczepie wątroby. Do Centrum Zdrowia Dziecka - wraz z 17-letnią koleżanką - trafili po zjedzeniu muchomorów sromotnikowych. Muchomorami zatruło się także kilkoro dorosłych Afgańczyków. Afgańczycy zjedli grzyby, które sami zebrali na terenie ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku koło Warszawy.