Niepokojący wzrost liczby zakażeń. Ponad pół tysiąca nowych przypadków SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 510 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Eksperci nie mają wątpliwości: czwarta fala zachorowań na COVID-19 przybiera na sile. Dynamika zakażeń w ostatnich dniach jest niepokojąco wysoka. Resort zdrowia przywiduje, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni można spodziewać się tysiąca przypadków zakażeń dziennie.

29-latek zmarł po interwencji policji. "Gazeta Wyborcza" ujawnia nagranie sprzed mieszkania Łukasza

"Gazeta Wyborcza" ujawnia nagranie dźwiękowe sprzed mieszkania Łukasza Łągiewki, gdzie doszło do policyjnej interwencji wobec 29-latka. Mężczyzna kilkanaście godzin później zmarł. Na nagraniu słychać słowa Łukasza: "duszę się" oraz głośne krzyki. Śledztwo w sprawie śmierci 29-latka prowadzi prokuratura. Własne dochodzenie wszczęła również policja. Ma ono wyjaśnić, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

"Wicemarszałek polskiego Sejmu wskazuje nam brexit jako wzór zachowania"

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w środę stwierdził, że Polska "musi szukać rozwiązań drastycznych" w relacjach z Unią Europejską i wskazał na przykład Brytyjczyków, którzy "pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada" i opuścili Wspólnotę. Wywołało to falę komentarzy. Zdaniem opozycji słowa Terleckiego odwzorowują "prawdziwy głos narad na Nowogrodzkiej". Sam marszałek Terlecki odniósł się do swojej wypowiedzi. W krótkim komunikacie na Twitterze napisał, że "polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24".

Polacy zapłacą więcej za prąd? Eksperci prognozują wzrost cen o nawet 40 procent

Z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w tym roku rachunki za prąd dla gospodarstw domowych wzrosły średnio o 8 złotych miesięcznie, czyli około 10 procent. Polacy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek cen pądu, chociaż PiS obiecywał, że ich nie będzie. W przyszłym roku miałyby wzrosnąć nawet 40 procent, jak wynika z najwyższych szacunków ekspertów.

Ratownicy medyczni zaatakowani w Poznaniu podczas interwencji

W Poznaniu ratownicy medyczni wezwani do kobiety na ulicy zostali zaatakowani przez osoby postronne, mężczyzną i inną kobietę. Na nagraniu widać między innymi, jak kobieta próbuje uderzyć ratownika butelką. Sprawą zajmuje się policja. Jednak to nie pierwszy w Polsce taki atak na ratowników medycznych.

"Komisja Europejska już widzi, że sama siebie kompromituje przewlekaniem"

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę w związku z niezastosowaniem środków tymczasowych nakazujących zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. O wysokości kar decyduje TSUE. - Komisja Europejska już widzi, że sama siebie kompromituje przewlekaniem - skomentował prof. Robert Grzeszczak.

Policjanci wyłowili z jeziora skradzione sejfy

Policjanci wyłowili w jednym z akwenów na Pomorzu cztery skradzione sejfy, które zatopił gang włamywaczy. W jednym z nich śledczy znaleźli kopertę z pieniędzmi, którą najprawdopodobniej przeoczyli przestępcy.

Zaczął uciekać przed funkcjonariuszami, padł strzał. Policja publikuje wizerunek mężczyzny

Policjanci szukają mężczyzny, który uciekł podczas próby zatrzymania na wrocławskich Partynicach. Do zdarzenia doszło w niedzielę po południu. Mężczyzna na widok funkcjonariuszy zabarykadował się w samochodzie, w pewnym momencie gwałtownie ruszył i omal nie potrącił przechodnia z dzieckiem. Policja oddała strzał w kierunku odjeżdżającego auta. Funkcjonariusze również opublikowali zdjęcie poszukiwanego mężczyzny.

Co z walką z nepotyzmem w PiS? "Jest fikcyjna"

Prawo i Sprawiedliwość miało ukrócić nepotyzm, by - jak mówił szef partii Jarosław Kaczyński - "nie dawać pretekstów", dodając jednocześnie, że to szkodliwe zjawisko. Przedstawiciele partii mówią, że walka z nepotyzmem idzie dobrze. Jednak opozycja widzi to zdecydowanie inaczej, bo jej zdaniem na obietnicach i działaniach pozorowanych się skończyło. Walce PiS z nepotyzmem przyjrzeli się również dziennikarze "Czarno na białym".

Nowe informacje w sprawie śmierci 25-latka w izbie wytrzeźwień

Pojawiają się kolejne pytania w sprawie śmierci 25-letniego Dmytra Nikiforenki. Mężczyzna zmarł we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. Przed śmiercią miał być bity i duszony przez policjantów i pielęgniarza. Policja twierdzi, że mężczyzna zachowywał się agresywnie. Jednak zachowanie zarejestrowane na nagraniu z monitoringu przed przystankiem nie wskazuje, by 25-latek był agresywny.

Ponad 400 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 406 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem - to o ponad 40 procent więcej niż tydzień temu. Resort przekazał również, że minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 13 osób. Z kolei w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest blisko połowa Polaków.

Coraz więcej ratowników medycznych odmawia pracy. Co czwarta kareta bez obsady

Kryzys w systemie ochrony zdrowia przybiera na sile. W całym kraju w geście protestu do pracy nie przychodzą kolejni ratownicy medyczni. Według danych resortu zdrowia co czwarta kareta nie pracuje. Ratownicy medyczni domagają się miedzy innymi podwyżek. Ministerstwo Zdrowia deklaruje dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych na ratownictwo i mówi o nowej wycenie pracy ratowników niezatrudnionych na etacie.

Prezydent zawetuje ustawę anty-TVN? Komentarz szefa gabinetu Andrzeja Dudy

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot przekazał, że prezydent Andrzej Duda jest gotowy zawetować lex TVN w obecnym kształcie. W rozmowie z "Radiem Zet" potwierdził, że stanowisko prezydenta zostało przekazane rządowi i pomysłodawcom projektu. Ponadto w poniedziałek na wspólnym posiedzeniu trzech połączonych senackich komisji senatorowie opowiedzieli się za odrzuceniem ustawy anty-TVN w całości.

Sejm zdecydował w sprawie stanu wyjątkowego. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata

Sejm na poniedziałkowym specjalnym posiedzeniu nie uchylił stanu wyjątkowego wprowadzonego na granicy polsko-białoruskiej. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Politycy opozycji zwracali uwagę na brak obecności prezydenta Andrzeja Dudy na sali plenarnej. Głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, że tego, co dzieje się na granicy, nie mogą obserwować dziennikarze.

Partia Zieloni zwraca uwagę na problem setek wraków zalegających na dnie Bałtyku

Partia Zieloni zwraca uwagę na problem ponad 400 wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego. Słona woda powoduje korozję i jest tylko kwestią czasu, kiedy do wody trafią groźne chemikalia. Zieloni zwracają też uwagę na kwestię nawozów sztucznych, które spływają rzekami do morza. Dlatego apelują do rządu o podjęcie natychmiastowych działań.

Na dożynkach, na odpuście czy po mszy świętej. Mobilne punkty szczepień w wielu miejscach Polski

W Polsce cały czas trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19. W niedzielę preparaty można było przyjąć między innymi na dożynkach, na odpuście, na pielgrzymce czy po mszy świętej. Zdaniem lekarzy szczepienia to jedyny sposób na powstrzymanie wzbierającej w Polsce czwartej fali zachorowań na COVID-19. Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepionych zostało blisko 19 milionów osób.

11 września ma odbyć się protest ratowników i innych zawodów medycznych. Powstanie białe miasteczko?

Ratownicy medyczni w różnych częściach Polski protestują przeciwko niskim wynagrodzeniom oraz złym warunkom pracy. Część z nich nie bierze dodatkowych dyżurów, idzie na urlopy lub składa wypowiedzenia. Ponadto 11 września w Warszawie ma odbyć się wielka manifestacja przedstawicieli zawodów medycznych. Do ratowników mają dołączy pielęgniarki i lekarze rezydenci. Padają groźby zbudowania białego miasteczka. Z propozycją pomocy w negocjacjach między medykami a rządem wystąpiła prezydencka minister Bogna Janke.

KE wstrzymała się z zatwierdzeniem KPO. Morawiecki: Polska nie ma nad sobą żadnego pana

Komisja Europejska z niepokojem patrzy na spór prawny w Polsce dotyczący sądownictwa i zgodności traktatów unijnych z polską konstytucją. Dlatego Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zatwierdzony, a środki z unijnego funduszu odbudowy do Polski na razie nie popłyną. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska nie ma nad sobą żadnego pana, a o pieniądze z Unii Europejskiej nie prosi, bo jej się należą.

Opozycja chce od rządu wyjaśnień w sprawie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Opozycja oczekuje od rządu więcej informacji dotyczących powodów wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy wschodniej granicy Polski. Rząd mówi o manewrach wojskowych Rosji i Białorusi, a także o kryzysie migracyjnym. Zdaniem opozycji za decyzją o wprowadzeniu stanu wyjątkowego chodzi o niedopuszczenie kamer do miejsc, gdzie przebywają migranci, którzy przychodzą z Białorusi. W poniedziałek Sejm zdecyduje o tym, czy uchyli rozporządzenie prezydenta.