12 polskich uczennic spędziło dzień w ambasadach. Dyplomaci zachwyceni. "Cudowne dziewczyny"

12 polskich uczennic spędziło dzień w ambasadach. Dyplomaci zachwyceni. "Cudowne dziewczyny"
12 polskich uczennic spędziło dzień w ambasadach. Dyplomaci zachwyceni. "Cudowne dziewczyny"
Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24
12 polskich uczennic spędziło dzień w ambasadach. Dyplomaci zachwyceni. "Cudowne dziewczyny"Maria Bilińska | Fakty po południu TVN24

Polskie finalistki konkursu "Zostań panią ambasador" w Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, który jest obchodzony 11 października, przekonały się, jak wygląda praca w ambasadach. Zuzanna Pogońska mogła poczuć się jak ambasador Kanady, a Julia Cieślikowska poznała ambasadę Izraela, a Iga Mojsa cały dzień spędziła u boku ambasador Irlandii. Dziewczyny myślą nie tylko swojej karierze, ale także o tym, do jakich pozytywnych zmian chciałyby się przyczynić.

Przez cały dzień u boku ambasador Kanady w Polsce Zuzanna sama mogła się poczuć jak ambasador. Nastolatka przyjmowała gości, nagrywała wystąpienia, uczestniczyła w spotkaniach i jeździła ambasadorską limuzyną. - Dzień jeden ma milion, cudownie spędzony, zero rutyny, tylko tak naprawdę dzień z życia wzięty pani ambasador - opowiada Zuzanna Pogońska, laureatka konkursu "Zostań panią ambasador".

- W Kanadzie mówimy, że jeśli czegoś nie widzisz, to nie możesz tym zostać. A w przypadku młodych dziewczyn, jeśli nie mogą na własne oczy zobaczyć kobiet na przywódczych stanowiskach, to nie mogą sobie wyobrazić, że same to kiedyś osiągną - przekonuje Leslie Scanlon, ambasador Kanady w Polsce.

Zuzanna to jedna z 12 polskich finalistek konkursu "Zostań panią ambasador". Wszystko z okazji ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Dziewczyny. - Są to wspaniałe dziewczyny, pełne pomysłów, pełne determinacji i marzeń na przyszłość. Uważam, że powinniśmy wspierać takie talenty - powiedziała Aleksandra Gren, prezes Fundacji imienia Leopoldy Wild, organizatorka konkursu.

Nastolatki musiały najpierw przygotować esej o tym, że nawet jeden głos może zmienić świat na lepsze. Spośród 150 prac jury wybrało 12 najlepszych. - Prace, które zostały przysłane w ramach konkursu "Zostań panią ambasador", były bardzo dojrzałe. Zwłaszcza wziąwszy pod uwagę, że pisały je dziewczęta w wieku od 14. do 18. roku życia, a większość z nich tak naprawdę miała 14 lub 15 lat - przekonuje Aleksandra Gren.

"Cudowne dziewczyny"

Finalistki najpierw uczestniczyły w 10-miesięcznym programie szkoleń. Wisienką na torcie był właśnie dzień w jednej z dwunastu ambasad. - Myślałam, że będzie bardziej formalnie, a bardziej było tak spokojne podejście, kulturalnie bardzo, ale nie było bardzo sztywno. Było zupełnie tak luźno, sympatycznie. Po prostu cudownie było - mówi Julia Cieślikowska, laureatka konkursu "Zostań panią ambasador".

Julia, która w tym roku zdaje maturę, była w ambasadzie Izraela. - Wszystkie cudowne dziewczyny, które tu poznaliśmy, są bardzo mądre i błyskotliwe, to robi wrażenie. Mają własną inicjatywę i już dużo dają temu społeczeństwu. Bardzo się cieszymy, że towarzyszymy im w tej drodze - mówi Irit Yakhnes, charge d'affaires Ambasady Izraela w Polsce.

Iga z Gliwic cały dzień spędziła u boku ambasador Irlandii w Polsce. - To było tak napakowane. Dużo informacji w tak krótkim czasie, ale jestem przeszczęśliwa z tego, co wyciągnęłam z tego programu - zapewnia Iga Mojsa, laureatka konkursu "Zostań panią ambasador".

- Zadawała bardzo ważne i interesujące pytania, co pokazuje, że już jest bardzo zaangażowana w to, co się dzieje. Nie mam żadnych wątpliwości, że daleko zajdzie i będzie miała duży wpływ na otoczenie - uważa Emer O'Connell, ambasador Irlandii w Polsce.

Marzenia laureatek konkursu

Czym dziewczyny chciałyby się zająć w przyszłości? Część nie ukrywa, że myśli właśnie o dyplomacji. Między innymi po to, żeby pomagać tym, które nie miały tyle szczęścia. - Wiem, że nie wszyscy mają taką pozycję uprzywilejowaną, jakby nie patrzeć. Europejki, Polki, która ma dostęp do edukacji, (...) i wiem, że to jest problem, który ma miejsce na świecie i z którym chciałabym też w pewien sposób, przez swoją działalność, walczyć - przyznaje Julia Oleszyńska, laureatka konkursu "Zostań panią ambasador" .

W krajach rozwijających się dziewczynki i nastolatki często nie mają żadnych szans na edukację, muszą wcześnie zaczynać pracę i są zmuszane do wczesnego rodzenia dzieci. - To jest 200 milionów dziewcząt, które nie mają możliwości edukacji. Co piąta dziewczynka w kraju rozwijającym się, która jest już dorosłą kobietą w tym momencie, została wydana przedwcześnie za mąż - mówi Monika Kacprzak, rzeczniczka UNICEF Polska.

W Europie problemy są inne - mowa chociażby o równych szansach zawodowych. - Wśród specjalistów do spraw sztucznej inteligencji tylko co piąta osoba jest kobietą i to nie zależy od tego, czy jest się mieszkańcem kraju rozwijającego się, czy bogatego. Po prostu dziewczynki mają w życiu trudniej - uważa Monika Kacprzak.

- To jest już nam wpajane od najmłodszych lat. Od podstawówki tak naprawdę. Że nie możemy na przykład wykonywać pewnych zawodów, bo w końcu jesteśmy kobietami, a niektóre są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. A to wpływa na każde małe dziecko, które tylko chce spełniać swoje marzenia, a nie ma takiej możliwości - mówi Zuzanna Pogońska.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS