Przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością. PiS chce zmian w Regulaminie Sejmu

Posłowie PiS zaproponowali zmiany w Regulaminie Sejmu. Zakłada on między innymi, że Sejm będzie głosował wniosek prezydenta o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Ponadto w debacie w sprawie wprowadzenia lub przedłużenia wskazanych stanów nadzwyczajnych nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.

Maile Dworczyka i odwołanie prezesa Prokuratorii Generalnej. Czy dokument był antydatowany?

Dziennikarze portalu tvn24.pl uzyskali oficjalny dokument dotyczący dymisji prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Leszka Boska. Z dokumentu wynika, że premier Mateusz Morawiecki odwołał Boska 10 października, a jego następcę powołał 12 października 2018 roku. Jednak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - jak wynika z zrzutów ekranów maili uzyskanych przez hakerów - miał namawiać premiera 11 października do odwołania szefa prokuratorii "z datą wczorajszą".

Andrzej Poczobut już pół roku jest więźniem Łukaszenki. #UwolnićPoczobuta

Mija pół roku od zatrzymania na Białorusi polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Od tego czasu w jego sprawie nie odbył się żaden proces, a sam Poczobut jest przetrzymywany w areszcie w Żodzinie. O jego zwolnienie apelują między innymi polscy dziennikarze. W sobotę o godzinie 20:30 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie ma odbyć się akcja solidarnościowa, a na budynku PKiN przez całą noc wyświetlony będzie wizerunek Poczobuta.

Mieszkańcy Goleniowa będą płacić więcej za wywóz śmieci. Kryzys zmierza ku końcowi

Od ponad dwóch tygodni nikt nie odbiera śmieci w Goleniowie w województwie zachodniopomorskim. Radni długo nie zgadzali się na podwyższenie mieszkańcom opłaty za ich wywóz. Ostatecznie się jednak zgodzili. Teraz jedna osoba będzie płacić nie 12 złotych miesięcznie, a 30 złotych. To nie koniec historii, bo władze miasta muszą jeszcze podpisać nową umowę na wywóz śmieci.

Białoruś: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut przebywają w areszcie już pół roku

Mija pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys, szefowej Związku Polaków na Białorusi. Oboje przebywają w areszcie w Żodzinie. Reżim Łukaszenki zarzuca im "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym", ale nic więcej w ich sprawie się nie dzieje. Zdaniem ekspertów Łukaszenka gra na czas, a działaczy polonijnych traktuje jak zakładników.

Spór o kopalnię Turów. Negocjacje bez rezultatów, związkowcy będą protestować w Luksemburgu

W piątek w Pradze odbyła się kolejna tura polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni Turów. W rozmowach brał udział między innymi wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Negocjacje jednak przełożono na poniedziałek. Komentatorzy uważają, że porozumienia nie uda się osiągnąć przed wyborami w Czechach 9 października. 22 października związkowcy z Solidarności mają protestować w Luksemburgu przeciwko orzeczeniom TSUE.

Prezydent Wałbrzycha zwolniony z pracy w szpitalu. Protest mieszkańców

Przed wałbrzyskim szpitalem w środę miała miejsce manifestacja wsparcia dla prezydenta Wałbrzycha, który jest z zawodu lekarzem. Roman Szełemej został zwolniony z pracy w szpitalu po 36 latach. Zdaniem władz placówki naruszył on swoje obowiązki pracownicze. Według protestujących powód zwolnienia jest zupełnie inny: polityczny. Roman Szełemej jest związany z PO.

O co chodzi w uchwale KRRiT? "Musimy być czujni"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na odnowienie koncesji dla TVN24, ale tego samego dnia przyjęła uchwałę, z której wynika, że jej zdaniem podmioty kontrolowane ostatecznie przez osoby spoza EOG do koncesji nie mają prawa. Uchwała ma charakter deklaracji, nie podano w niej podstawy prawnej. Komentarze ekspertów i polityków co do znaczenia uchwały są różne. Zdaniem zarządu TVN uchwała "stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów".

KRRiT przedłużyła koncesję dla stacji TVN24, jednocześnie wydając specjalną uchwałę

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w środę wieczorem przedłużyła koncesję dla stacji TVN24. Czterech członków było za. Najpierw jednak przyjęli uchwałę, w której oświadczyli, że ich zdaniem nie może uzyskać koncesji podmiot, który jest ostatecznie kontrolowany przez osobę spoza EOG. TVN Grupa Discovery w wydanym komunikacie poinformowała, że "zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji", a "uchwała KRRiT w sprawie koncesji dla TVN24 jednoznacznie pokazuje, że nie było żadnego uzasadnienia dla jej odwlekania przez 19 miesięcy".

Śmierć 29-letniego Łukasza. Policja wszczęła postępowania dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy

Wraca sprawa śmierci Łukasza z Wrocławia. Policja wszczęła postępowania dyscyplinarne wobec czterech z sześciu policjantów, którzy w sierpniu interweniowali w mieszkaniu 29-latka. Po tej interwencji mężczyzna trafił o szpitala i kilka godzin później zmarł. Dyscyplinarki dotyczą kamerek na policyjnych mundurach rejestrujących pracę funkcjonariusza. Po śmierci Łukasza policja pokazała jedno takie nagranie, które urywa się w kluczowym momencie.

Atak na ratowników medycznych. Policja szuka świadków

Policja szuka świadków ataku na ratowników medycznych w Poznaniu. Chodzi o zdarzenie z 5 września z ulicy Podgórnej, podczas którego ratownicy medyczni - wezwani do kobiety na ulicy - zostali zaatakowani przez osoby postronne - mężczyzną i inną kobietę. Policja przypomina, że za naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie ratowników medycznych grozi kara 3 lat więzienia.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 dla kolejnych grup. Kiedy ruszy rejestracja?

Trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć osoby powyżej 50. roku życia oraz pracownicy ochrony zdrowia. Rejestracja na szczepienie ma ruszyć 24 września. Przyjęcie trzeciej dawki będzie możliwe po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia. Tymczasem czwarta fala pandemii przybiera na sile. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 882 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Nauczyciele punktują propozycje MEiN w sprawie podwyżek. "Pan minister sobie z nas zakpił"

Związkowcy nie zostawiają suchej nitki na ofercie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Mówią między innymi o szoku i kpinie, bo wraz z podwyżkami Ministerstwo proponuje zwiększenie czasu pracy nauczycieli o kilka godzin tygodniowo. Rozmowy związkowców z resortem edukacji jeszcze się nie zakończyły. Kolejne spotkanie ma odbyć się za miesiąc.

Goleniów zasypany śmieciami. Powód? Radni chcą oszczędzić mieszkańcom 19 złotych

Na ulicach Goleniowa zalegają od blisko dwóch tygodni śmieci, nikt ich nie wywozi. Gminy nie stać na wysokie dopłaty do wywozu opadów, a radni nie zgadzają się na zaproponowaną podwyżkę opłat za wywóz śmieci, która obciążyłaby mieszkańców. Chodzi o podwyżkę z 12 złotych do 31 złotych od mieszkańca. Tymczasem mieszkańcy nie mogą nawet sami zawieźć śmieci do Punktu Zbiórki Odpadów Komunalnych, bo został zamknięty.