"Warszawiacy pytają się, jak mogą nam pomóc". Drugi dzień białego miasteczka obok kancelarii premiera

"Białe miasteczko 2.0" stanęło w sobotę obok kancelarii premiera po tym, jak pracownicy ochrony zdrowia przeszli w proteście ulicami Warszawy. Medycy zapowiadają, że ich protest będzie trwać, dopóki nie zostaną zrealizowane ich postulaty. Domagają się nie tylko wyższych zarobków, ale zmian prawnych i systemowych. W drugim dniu białego miasteczka medyków odwiedzali mieszkańcy Warszawy, zapewniając o swoim wsparciu.

Błogosławiony Stefan Wyszyński. W Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna

Kardynał Stefan Wyszyński, prymas tysiąclecia, został błogosławionym całego Kościoła rzymskokatolickiego. W czasie Powstania Warszawskiego Stefan Wyszyński był kapelanem Armii Krajowej. Pomagał walczącym i rannym. Po wojnie przewodził polskiemu Kościołowi przez cały okres najmroczniejszych lat komunizmu. Był internowany przez Urząd Bezpieczeństwa, spędził w odosobnieniu 3 lata. Zmarł w 1981 roku. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się osiem lat później i trwał trzydzieści lat. W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna.

Polska miała szyć maseczki. Zakład w Stalowej Woli nic nie szyje, bardzo drogi materiał prawdopodobnie się zmarnował

Agencja Rozwoju Przemysłu w ramach programu "Polskie Szwalnie" miała zapewnić produkcję polskich maseczek ochronnych. Program został zainicjowany przez Ministerstwo Rozwoju i objęty patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a jego koszt to ponad ćwierć miliarda złotych. Miał trzy filary: produkcja własna w zakładzie w Stalowej Woli, współpraca z polskimi szwalniami w produkcji maseczek, a także z wyspecjalizowanymi firmami zewnętrznymi. Zakład w Stalowej Woli nic dziś nie produkuje. Materiał kupiony za 50 milionów złotych prawdopodobnie jest przeterminowany i się zmarnuje.

Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"

Dokładnie półtora roku temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 530 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że liczba osób przebywających w szpitalach z powodu COVID-19 to 666, czyli o 168 więcej niż tydzień temu w sobotę. Dlatego eksperci wciąż zachęcają do szczepień. Na dowód ich skuteczności Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne wyliczenia - wśród zaszczepionych, po upływie czternastu dni od podania ostatniej dawki, koronawirusem zakaziło się mniej niż jeden procent osób.

W sobotę poznamy zwycięzców konkursu głównego Mastercard Off Camera

Finałowy weekend 14. edycji Mastercard Off Camera w Krakowie to ostatnie chwile, by posmakować najlepszego niezależnego kina i ostatnia szansa, by obejrzeć autorskie filmy z całego świata. W sobotę poznamy zwycięzców festiwalu. Ewelina Witenberg rozmawiała z przewodniczącym jury konkursu głównego.

Pytania o działania policjantów na Dolnym Śląsku

Pytania o okoliczności śmierci trzech młodych mężczyzn po trzech rożnych interwencjach policjantów z Dolnego Śląska na przestrzeni jednego tygodnia. Jeden z funkcjonariuszy, którzy 30 sierpnia zatrzymali 25-letniego obywatela Ukrainy, został zwolniony ze służby. Sprawę bada prokuratura.

Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"

Im bardziej premier Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład, tym bardziej opozycja dopytuje o szczegóły i źródła finansowania. A program rządu oparty jest także o środki unijne. Zdaniem ekspertów środki krajowe nie wystarczą na pokrycie wszystkich zapowiedzianych inwestycji. Ratunkiem ma być fundusz odbudowy, ale Polska wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Wielki protest medyków w Warszawie. Przed kancelarią premiera powstało "białe miasteczko 2.0"

W sobotę 11 września w Warszawie odbywa się wielka manifestacja pracowników ochrony zdrowia. Przed kancelarią premiera ma powstać tak zwane białe miasteczko 2.0. Protestujący domagają się wyższych zarobków i zmian w systemie. Zapowiadają, że strajk ma trwać do skutku. W piątek przedstawiciele pracowników systemu ochrony zdrowia przerwali rozmowy z resortem zdrowia, bo nie zjawił się na nich premier Mateusz Morawiecki.

Radni Małopolski wciąż nie uchylili uchwały anty-LGBT. Zamiast tego odwołali wicemarszałka sejmiku

Województwom, które przyjęły uchwały anty-LGBT zostały cztery dnia na ich uchylenie. W innym przypadku Komisja Europejska zapowiada konsekwencje i utratę przez te regiony unijnych środków. Jednak na razie radni województwa małopolskiego zajęli się personaliami i z funkcji wicemarszałka odwołali Tomasza Urynowicza, który wskazywał, ile region może stracić przez kontrowersyjną uchwałę.

Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Kolejni uczniowie wracają do zdalnej nauki

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 528 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim. Coraz więcej uczniów z powodu wykrytych w ich szkołach zakażeń musi przechodzić na tryb nauki zdalnej. Tylko w województwie wielkopolskim kwarantanną objęto dotychczas uczniów z kilkunastu szkół.

200 tysięcy żołnierzy i prawie 800 wozów bojowych. Ruszają rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021

Na terytorium Rosji i Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad-2021. W ćwiczeniach udział weźmie około 200 tysięcy żołnierzy oraz blisko sto samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów. W czwartek natomiast prezydenci Rosji i Białorusi ustalili tak zwane mapy drogowe integracji, które zakładają jeszcze ściślejszą współpracę Moskwy i Mińska.

Senat odrzucił ustawę anty-TVN. Co dalej z projektem?

Senat odrzucił w czwartek ustawę anty-TVN. Wniesiony przez posłów PiS projekt ponownie trafi do Sejmu. Posłowie w głosowaniu mogą odrzucić senacki sprzeciw - bezwzględną większością głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów - o ile ustawa nie trafi do sejmowej zamrażarki.

Burza po słowach posła Suskiego o "okupancie brukselskim". "Taka wypowiedź nie powinna paść"

Poseł PiS Marek Suski polsko-unijne relacje zestawia z czasem wojny, mówiąc o "walce z okupantem brukselskim". Po twierdzeniach ministra Zbigniewa Ziobry o prawnej "wojnie hybrydowej" z Unią i po ostrzeżeniach wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego o "szukaniu drastycznych rozwiązań" i przywoływaniu brexitu, to kolejna w całej serii antyunijnych wypowiedzi czołowych polityków obozu władzy. Dlatego senacka większość alarmuje i we wspólnym oświadczeniu mówi o groźnym trendzie sprzecznym z polską racją stanu.

Niepokojący wzrost liczby zakażeń. Ponad pół tysiąca nowych przypadków SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 510 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Eksperci nie mają wątpliwości: czwarta fala zachorowań na COVID-19 przybiera na sile. Dynamika zakażeń w ostatnich dniach jest niepokojąco wysoka. Resort zdrowia przywiduje, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni można spodziewać się tysiąca przypadków zakażeń dziennie.

29-latek zmarł po interwencji policji. "Gazeta Wyborcza" ujawnia nagranie sprzed mieszkania Łukasza

"Gazeta Wyborcza" ujawnia nagranie dźwiękowe sprzed mieszkania Łukasza Łągiewki, gdzie doszło do policyjnej interwencji wobec 29-latka. Mężczyzna kilkanaście godzin później zmarł. Na nagraniu słychać słowa Łukasza: "duszę się" oraz głośne krzyki. Śledztwo w sprawie śmierci 29-latka prowadzi prokuratura. Własne dochodzenie wszczęła również policja. Ma ono wyjaśnić, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

"Wicemarszałek polskiego Sejmu wskazuje nam brexit jako wzór zachowania"

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w środę stwierdził, że Polska "musi szukać rozwiązań drastycznych" w relacjach z Unią Europejską i wskazał na przykład Brytyjczyków, którzy "pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada" i opuścili Wspólnotę. Wywołało to falę komentarzy. Zdaniem opozycji słowa Terleckiego odwzorowują "prawdziwy głos narad na Nowogrodzkiej". Sam marszałek Terlecki odniósł się do swojej wypowiedzi. W krótkim komunikacie na Twitterze napisał, że "polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24".

Polacy zapłacą więcej za prąd? Eksperci prognozują wzrost cen o nawet 40 procent

Z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w tym roku rachunki za prąd dla gospodarstw domowych wzrosły średnio o 8 złotych miesięcznie, czyli około 10 procent. Polacy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek cen pądu, chociaż PiS obiecywał, że ich nie będzie. W przyszłym roku miałyby wzrosnąć nawet 40 procent, jak wynika z najwyższych szacunków ekspertów.

Ratownicy medyczni zaatakowani w Poznaniu podczas interwencji

W Poznaniu ratownicy medyczni wezwani do kobiety na ulicy zostali zaatakowani przez osoby postronne, mężczyzną i inną kobietę. Na nagraniu widać między innymi, jak kobieta próbuje uderzyć ratownika butelką. Sprawą zajmuje się policja. Jednak to nie pierwszy w Polsce taki atak na ratowników medycznych.

"Komisja Europejska już widzi, że sama siebie kompromituje przewlekaniem"

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę w związku z niezastosowaniem środków tymczasowych nakazujących zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. O wysokości kar decyduje TSUE. - Komisja Europejska już widzi, że sama siebie kompromituje przewlekaniem - skomentował prof. Robert Grzeszczak.