Gigantyczne podwyżki cen za gaz uderzają w DPS-y i szpitale

Szpitale i domy pomocy społecznej w nowym roku muszą się mierzyć z kilkusetprocentowymi podwyżkami cen za gaz i prąd. Tak jest między innymi w przypadku DPS-u dla dzieci i młodzieży w Opolnicy na Dolnym Śląsk, gdzie rachunek za gaz z około 200 tysięcy skoczył do miliona złotych.

Czwarta fala znów podnosi łeb. Adam Niedzielski nie wyklucza nowych obostrzeń

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w poniedziałek 6422 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To o ponad jedną czwartą więcej niż tydzień temu - i kolejne potwierdzenie, że dotychczasowy trend spadkowy się odwraca. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi już o sygnale ostrzegawczym i nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Decyzje mogą zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Koalicja Obywatelska reaguje na podwyżki cen gazu. Przygotowała projekt ustawy

W nowym roku Polacy mierzą się z gigantycznymi podwyżkami za prąd i gaz. Rozwiązaniem rządu jest tarcza antyinflacyjna, jednak opozycja uważa, że jest ona nieszczelna. Dlatego Koalicja Obywatelska przedstawiła własny projekt ustawy, który ma pomóc odbiorcom indywidualnym. Swoje pomysły przedstawia też lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Rząd natomiast koncentruje się na zapewnieniach, że za drożyznę odpowiada Kreml i Unia Europejska.

Nauczyciele, uczniowie, samorządowcy przeciwni lex Czarnek. Akcje protestacyjne w całym kraju

We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która zajmie się projektem ustawy zwiększającej rolę kuratoriów oświaty, czyli tak zwanym lex Czarnek. Projektowane przepisy spotykają się z ogromnym sprzeciwem społecznym. W poniedziałek przed kuratoriami oświaty w całej Polsce odbyły się protesty, natomiast na wtorek zaplanowano centralną manifestację przed budynkiem Sejmu.

Pobił pracownicę poczty, bo zwróciła mu uwagę. Policja szuka napastnika

To nie pierwszy taki przypadek wybuchu agresji, kiedy ktoś słyszy prośbę o założenie maseczki. Policja prosi o pomoc w znalezieniu napastnika z Zabrza. Mężczyzna pobił pracownicę poczty i zdemolował jej miejsce pracy. Pięścią odpowiedział na prośbę o zasłonięcie twarzy. Policja pokazuje nagranie i prosi o wsparcie.

Rewolucja podatkowa. Polski Ład wszedł w życie

Wraz z 1 stycznia 2022 roku w życie wszedł Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych. Wielu emerytów odczuje ulgę, ale już większość przedsiębiorców, nawet tych mikro, zapłaci więcej. Nowy rok ciągnie na swoich barkach rekordową inflację, a to oznacza, że niemal za wszystko Polacy zapłacą więcej. Na horyzoncie są też podwyżki cen prądu i gazu.

W piątek rząd odnotował 638 zgonów z powodu COVID-19

Rok 2021 był najgorszym rokiem pod względem śmiertelności Polaków od II wojny światowej. Zmarło ponad pół miliona spośród nas. Czwarta fala wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w piątek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 638 zgonów z powodu COVID-19.

Pożary we wsi Unewel i w Opolu. Śledczy wyjaśniają ich przyczyny

Dwa pożary i dwie tragedie. We wsi Unewel w województwie łódzkim w pożarze domu zginęli 39-letnia matka i jej trzech synów w wieku trzech, pięciu i dziewięciu lat. Policja sprawdza, czy w tragedii nie było udziału osób trzecich. W Opolu w pożarze mieszkania w bloku zginęły trzy osoby. Ogień błyskawicznie rozprzestrzeniał się na inne piętra. Ewakuowano ponad 40 osób.

Afera mailowa w znacznym stopniu naznaczyła polską politykę w 2021 roku

Rok 2021 stał pod znakiem wielu afer. Jedną z nich była afera mailowa, czyli wyciek poczty z prywatnej skrzynki mejlowej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Rząd przekonuje, że stać za tym może któraś ze wschodnich służb, ale jednocześnie nie chce się tłumaczyć z tego, że minister w korespondencji z premierem i urzędnikami nie korzystał z poczty służbowej.

To działo się w Polsce w 2021 roku

Ostatni dzień roku to czas różnych podsumowań. W Polsce wiele się działo. To był ciężki rok - pandemia, inflacja, drożyzna, kryzys na granicy, rządowe spory z Unią. To tylko wycinek tego, co działo się w naszym kraju w 2021 roku.

Ewa Wrzosek: oddanie telefonu przed wszczęciem postępowania jest niezgodne z procedurą

Prokurator Ewa Wrzosek złożyła zawiadomienie do warszawskiej prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie domniemanego włamania na jej telefon przy pomocy oprogramowania Pegasus. Jednak śledczy odmówili, tłumacząc swoją decyzję między innymi tym, że Ewa Wrzosek nie chciała oddać swojego telefonu. Sama zainteresowana odpowiada, że oddanie telefonu przed wszczęciem postępowania jest niezgodne z procedurą.

W czwartek rząd odnotował śmierć 709 osób z powodu COVID-19

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w czwartek ponad 14 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem oraz 709 zgonów z powodu COVID-19. Opozycja mówi o niechlubnych statystykach i za brak strategii rządu na froncie walki z pandemią domaga się dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Donald Tusk o słowach premiera w sprawie Pegasusa: ponury żart

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że nie ma wiedzy na temat inwigilacji przeciwników rządu Pegasusem przez polskie służby. Szef rządu oraz inni politycy obozu władzy idą nawet o krok dalej i sugerują, że za włamaniami mogą stać obce służby. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że wypowiedzi premiera Morawieckiego to "ponury żart".