Afera mailowa. Współpracownik premiera: mamy prośbę, by TVP bardzo ładnie zaatakowało te osoby

We wtorek opublikowano kolejną korespondencję afery mailowej, która jest datowana na 27 września 2018 roku. Mariusz Chłopik, który był wówczas nieformalnym doradcą premiera, zwrócił się z prośbą do prezesa telewizji publicznej Jacka Kurskiego i ówczesnego szefa "Wiadomości" Jarosława Olechowskiego w sprawie przekazu dotyczącego sędziów. "Mamy prośbę, by jutro TVP bardzo ładnie zaatakowało te osoby, które taki wyrok wydały" - napisał Chłopik.

Lex Czarnek przyjęty przez komisję sejmową, pomimo głosów protestu

We wtorek odbyło się pierwsze czytanie tzw. lex Czarnek, czyli projektu ustawy zmian w przepisach oświatowych. Na początku były problemy z połączeniem online kilku posłów Prawa i Sprawiedliwości. Choć na posiedzeniu było kworum, to jednak prezydium komisji nie chciało rozpocząć prac. Po wielogodzinnej debacie posłowie przyjęli projekt z poprawkami zgłoszonymi przez PiS.

Horrendalne podwyżki rachunków za gaz. Jacek Sasin obiecuje poprawę

Szpitale, szkoły, domy pomocy społecznej, a nawet wspólnoty mieszkaniowe kupujące gaz jako wspólnota - te instytucje zobaczyły rachunki za gaz kilkukrotnie wyższe niż dotychczas. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiada zmiany przepisów, dzięki którym podwyżki dla tego rodzaju instytucji będą rzędu zaledwie kilkudziesięciu procent. Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe, żeby walczyć z inflacją. To oznacza wyższe raty kredytów.

Afera mailowa. Tak rząd miał planować akcję pomocy dla najuboższych

Kolejna korespondencja ujawniona w ramach afery mailowej pochodzi z 28 i 29 listopada 2020 roku i dotyczy kwestii organizacji akcji pomocy najuboższym. Wymiana maili miała się odbyć między premierem Mateuszem Morawieckim, jego doradcą Mariuszem Chłopikiem i Michałem Kuczmierowskim, prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zorganizowanie akcji - jak wynika z opublikowanych maili - miało być szansą wizerunkową dla szefa rządu. - Zrobiłbym akcję: rząd opiekuje się najciężej potrzebującymi w czasie COVID - miał proponować Chłopik.

Górnicy z PGG wyszli na tory. Blokują dostawy węgla do elektrowni

We wtorek rano związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęły blokadę wysyłki węgla do krajowych elektrowni i ciepłowni. To konsekwencja sporu z zarządem spółki między innymi o rekompensaty dla górników za przepracowane weekendy oraz wielkość tegorocznego funduszu płac. Do protestu dołączyli też rolnicy zrzeszeni w Agrounii. Akcja ma potrwać dwie doby.

"Nie ma co liczyć na jakieś cudowne spadki"

Resort zdrowia potwierdził we wtorek 11 670 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 72 przypadki to zakażenia wariantem omikron. Resort przekazał też, że ostatniej doby zmarły 433 osoby chorujące na COVID-19. Niewykluczone, że wprowadzone zostaną nowe obostrzenia, ale - jak mówi rzecznik resortu zdrowia - oficjalnie takich decyzji jeszcze nie ma.

Lex Czarnek w Sejmie. "To jest typowy straszak dla nauczycieli"

We wtorek w Sejmie obywa się posiedzenie połączonych sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej, na którym posłowie zajmują się lex Czarnek - czyli rządowym projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Przeciwko nowym przepisom są nauczyciele, uczniowie i rodzice. Zorganizowali oni przed Sejmem protest.

Gigantyczne podwyżki cen za gaz uderzają w DPS-y i szpitale

Szpitale i domy pomocy społecznej w nowym roku muszą się mierzyć z kilkusetprocentowymi podwyżkami cen za gaz i prąd. Tak jest między innymi w przypadku DPS-u dla dzieci i młodzieży w Opolnicy na Dolnym Śląsk, gdzie rachunek za gaz z około 200 tysięcy skoczył do miliona złotych.

Czwarta fala znów podnosi łeb. Adam Niedzielski nie wyklucza nowych obostrzeń

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w poniedziałek 6422 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To o ponad jedną czwartą więcej niż tydzień temu - i kolejne potwierdzenie, że dotychczasowy trend spadkowy się odwraca. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi już o sygnale ostrzegawczym i nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Decyzje mogą zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Koalicja Obywatelska reaguje na podwyżki cen gazu. Przygotowała projekt ustawy

W nowym roku Polacy mierzą się z gigantycznymi podwyżkami za prąd i gaz. Rozwiązaniem rządu jest tarcza antyinflacyjna, jednak opozycja uważa, że jest ona nieszczelna. Dlatego Koalicja Obywatelska przedstawiła własny projekt ustawy, który ma pomóc odbiorcom indywidualnym. Swoje pomysły przedstawia też lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Rząd natomiast koncentruje się na zapewnieniach, że za drożyznę odpowiada Kreml i Unia Europejska.

Nauczyciele, uczniowie, samorządowcy przeciwni lex Czarnek. Akcje protestacyjne w całym kraju

We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która zajmie się projektem ustawy zwiększającej rolę kuratoriów oświaty, czyli tak zwanym lex Czarnek. Projektowane przepisy spotykają się z ogromnym sprzeciwem społecznym. W poniedziałek przed kuratoriami oświaty w całej Polsce odbyły się protesty, natomiast na wtorek zaplanowano centralną manifestację przed budynkiem Sejmu.

Pobił pracownicę poczty, bo zwróciła mu uwagę. Policja szuka napastnika

To nie pierwszy taki przypadek wybuchu agresji, kiedy ktoś słyszy prośbę o założenie maseczki. Policja prosi o pomoc w znalezieniu napastnika z Zabrza. Mężczyzna pobił pracownicę poczty i zdemolował jej miejsce pracy. Pięścią odpowiedział na prośbę o zasłonięcie twarzy. Policja pokazuje nagranie i prosi o wsparcie.

Rewolucja podatkowa. Polski Ład wszedł w życie

Wraz z 1 stycznia 2022 roku w życie wszedł Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych. Wielu emerytów odczuje ulgę, ale już większość przedsiębiorców, nawet tych mikro, zapłaci więcej. Nowy rok ciągnie na swoich barkach rekordową inflację, a to oznacza, że niemal za wszystko Polacy zapłacą więcej. Na horyzoncie są też podwyżki cen prądu i gazu.