Aktywiści na granicy polsko-białoruskiej uratowali 6-osobową rodzinę z Syrii

Na granicy z Białorusią cały czas trwają starania, by ocalić kolejne osoby. Aktywistom udało się uratować 6-osobową rodzinę z Syrii. Najmłodsze z dzieci ma trzy lata. Rodzina tułała się po lesie. Mogą mówić o szczęściu - żyją, są razem, nie zostali wypchnięci na Białoruś. Złożyli wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce.

Wiceminister obrony narodowej nie odpowiedział na pytania o wyciek maili. Wybuchł skandal

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Tematem był wyciek maili ze skrzynki ministra Michała Dworczyka. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz nie odpowiedział na pytania posłów opozycji. Przewodniczący komisji i poseł PiS Michał Jach uznał, że nie ma o czym debatować i posiedzenie zamknął. Były krzyki i oskarżenia o łamanie regulaminu. Opozycja zapowiedziała wniosek do prokuratury i skargę do marszałek Sejmu.

Ceny gazu uderzyły w przedsiębiorców. Wielu grozi ryzyko zamknięcia biznesu

Ceny za gaz wzrosły nawet o kilkaset procent. Wspólnoty, spółdzielnie, DPS-y, a nawet szkoły, żłobki i szpitale dostały bardzo wysokie rachunki. Premier obiecuje naprawę błędu. Rządowy projekt jest już w Sejmie, ale nie ma w nim mowy o przedsiębiorcach. Piekarnie, restauracje i hotele będą musiały zapłacić, albo zwijać interes.

Koronawirus w Polsce. Komisja Zdrowia poparła ustawę poszerzającą uprawnienia pracodawców

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że za około 8 procent wszystkich nowych zakażeń koronawirusem w Polsce odpowiada wariant omikron. Prawdopodobnie jego udział jeszcze się zwiększy. Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt ustawy, która ma zapewnić pracodawcom możliwość zażądania od pracowników "podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem".

Co dalej z małopolską kurator oświaty? Terlecki: nie będzie jej dymisji

Nie milkną komentarze po wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbara Nowak, która w ubiegłym tygodniu nazwała szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem" i powiedziała, że jest przeciwko wprowadzeniu takiego obowiązku dla nauczycieli. Opozycja mówi o jej odwołaniu, ale rządzący mówią o "niefortunnej wypowiedzi" i braku powodów do dymisji.

Uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. Niektórzy tylko na kilka dni

Po trzech tygodniach nauki zdalnej w poniedziałek wróciły zajęcia stacjonarne w szkołach. 17 stycznia w Wielkopolsce i czterech innych województwach rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe, dlatego część rodziców pyta, czy decyzja o powrocie dzieci do placówek na kilka dni nie była zbyt pochopna zwłaszcza, że na horyzoncie piąta fala pandemii. W poniedziałek resort zdrowia odnotował ponad 7 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, w tym 193 przypadki omikrona oraz 19 zgonów z powodu COVID-19.

"Regularnie drożeje wszystko. Coraz więcej wydajemy"

Inflacja już bije wszystkich po kieszeni, a to, co widać w rachunkach za energię dziś, zobaczymy na paragonach za miesiąc lub dwa. Drożej będzie też na kolei. Ceny biletów pójdą w górę nawet o 15 procent. Rząd zapewnia, że taniej będzie, ale na stacjach paliw.

"Prześladowanie", "rażąco niesprawiedliwe potraktowanie". Rodzice sami wychowujący dzieci krytykują Polski Ład

To miał być wielki przełom dla milionów Polaków. Polski Ład w mocy jest od ponad tygodnia i przyniósł już problemy dla pracowników budżetówki. Dostali mniej na konto - za co przeprosił premier. Przedsiębiorcy liczą straty, księgowi łapią się za głowę, ale to nie koniec znaków zapytania. Według nowych przepisów stracić mają też rodzice sami wychowujący dzieci.

Mnożą się pytania w związku z używaniem Pegasusa

Na świecie służy do ścigania gangsterów i terrorystów, w Polsce miał być wykorzystywany do inwigilowania przeciwników władzy. Prezes Kaczyński przyznał się, że Pegasusa polskie służby mają, ale zaprzeczył, że służył do wyborczej walki i podsłuchów Krzysztofa Brejzy. Wątków pojawia się coraz więcej. Tak samo jak pytań o prawo do użycia tego oprogramowania.

Spór o Turów. Polski ambasador w Pradze obwinia polską stronę. Premier chce go odwołać

Powodem sporu o kopalnię węgla brunatnego Turów był brak empatii, zrozumienia i chęci podjęcia dialogu w pierwszym rzędzie z polskiej strony - przyznał nowy polski ambasador w Pradze Mirosław Jasiński. Wywołał tym polityczną burzę. Obóz rządzący zarzucił ambasadorowi, że źle dba o polskie interesy. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania Mirosława Jasińskiego, który powołany na urząd ambasadora został nieco ponad miesiąc temu.

Polska na drodze ku autorytaryzmowi? "Wyłączone zostały wszelkie bezpieczniki"

O zakupieniu i wykorzystywaniu programu Pegasus wiedzę powinna mieć sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych. Wcześniej jej przewodniczący był wybierany rotacyjnie i byli nim również posłowie opozycji - do 2015 roku. Teraz wszystko wskazuje na to, że system Pegasus został wykorzystany w trakcie kampanii wyborczej wobec szefa komitetu wyborczego opozycyjnej partii.

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie używania systemu Pegasus przez polskie służby

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie Pegasusa. Prezes PiS twierdzi, że byłoby źle, gdyby polskie służby Pegasusa nie miały, a także, że Pegasus nie odegrał żadnej roli w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Opozycja domaga się powołania komisji śledczej, bo nie wierzy w te zapewnienia. Także Amnesty International potwierdziło, że telefon Krzysztofa Brejzy, szefa kampanii wyborczej PO w 2019 roku, był inwigilowany Pegasusem.