Co z komisją śledczą w sprawie Pegasusa? O jej losie zdecydują pojedyncze głosy

Już w przyszłym tygodniu w Sejmie ma się pojawić wniosek opozycji o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać kwestię inwigilacji - w tym systemem Pegasus. PiS jest przeciwko, ale o powołaniu komisji zdecydują pojedyncze głosy posłów, bo wniosek przygotował Paweł Kukiz, który jeszcze niedawno głosował ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością.

"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"

Rozstrzygnięto plebiscyt Dziennikarz Medyczny Roku 2021. Dziennikarka magazynu TVN24 "Polska i Świat" Adrianna Otręba otrzymała nagrodę główną oraz nagrodę specjalną konkursu. Doceniona została za cykle "Blizny" oraz "Blizny. Onkologia" prezentowane w TVN24 GO. - Chciałam, żeby ten cykl był przewodnikiem dla tych osób, które chorują i tych, które dopiero zaczynają ścieżkę onkologiczną. Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej - mówiła w "Faktach po Południu" wyróżniona dziennikarka.

Ryzykowali swoim życiem, by uratować innych. Bohaterska postawa dwóch strażaków

Strażak z Krapkowic w Dolnośląskim po służbie uratował sześć osób z płonącego budynku. Na miejsce wezwał pomoc, ale zanim dotarły pierwsze jednostki, lokatorzy byli już bezpieczni. Za bohaterską postawę został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę młodszy ogniomistrz Łukasz Gryciak z Myśliborza. Strażak narażał własne życie, żeby uratować z zadymionego mieszkania dwoje dzieci i ich babcię. Kiedy zaczęli się dusić bez wahania oddał im swoją maskę z tlenem.

Aukcje, licytacje i e-skarbonka. Tak można wesprzeć cel 30. Finału WOŚP

Jurek Owsiak z piernika, czapka Kamila Stocha, korki Roberta Lewandowskiego, mikrofon legendarnego lektora Tomasza Knapika, obraz namalowany dla Moniki Olejnik, wizyta na planie Master Chefa czy dzień w redakcji TVN24 - choć 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie dopiero 30 stycznia, to licytacje i aukcje już rozgrzewają emocje, a e-skarbonka ułatwia zbiórkę. W tym roku WOŚP zagra dla polskiej okulistyki.

"System podatkowy zmienia się z konferencji na konferencję"

W piątek premier zapowiedział korekty w przepisach Polskiego Ładu dotyczących nowych podatków. To między innymi rozszerzenie tak zwanej ulgi dla klasy średniej i możliwość skorzystania ze starych rozwiązań podatkowych, gdyby nowe okazały się niekorzystne. Nie wiadomo na razie, jak miałoby to wyglądać w praktyce. Zdaniem ekspertów taka zmiana spowoduje, że w Polsce będą działać obok siebie dwa systemy podatkowe.

Nie żyje dyrektor z CBA, który wprowadzał i nadzorował system Pegasus

Zmarł dyrektor pionu techniki operacyjnej CBA, który odpowiadał za uruchomienie systemu do inwigilacji Pegasus i jego funkcjonowanie przez trzy lata - dowiedzieli się dziennikarze portalu tvn24.pl. Jednocześnie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przyznaje, że nic nie wie o podsłuchiwaniu osób z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy za pomocą tego systemu. Paweł Soloch zapewnia, że "telefon prezydenta i środki łączności, którymi dysponuje, są pod ochroną odpowiednich służb".

Koronawirus w Polsce. Ponad 40 tysięcy nowych przypadków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 40 876 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 193 zgonach z powodu COVID-19. Wariant omikron odpowiada już za co najmniej 25 procent zakażeń. Zdaniem ekspertów w nadchodzących tygodniach w Polsce pojawi się zalew przypadków zakażeń omikronem i będzie on dominującym wariantem.

Wyłudzenia "na COVID-19". Policja rozbiła grupę oszustów

Policjanci rozbili grupę przestępczą działająca na terenie Łodzi i Niemiec. Oszuści dzwonili do seniorów w Niemczech i przekonywali ich, że ktoś z ich rodziny pilnie potrzebuje pieniędzy na kosztowne leczenie po zakażeniu się koronawirusem. Jak przekazała policja, grupa wyłudziła setki tysięcy euro, ale poszkodowanych może być znacznie więcej.

Konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. "Kontrolerów mówią, że czują się zagrożeni"

Jak wynika z informacji portalu tvn24.pl, opóźnienia startów i lądowań na polskich lotniskach pod koniec ubiegłego roku mogły być spowodowane przez konflikt między szefostwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a kontrolerami lotów. Powodem konfliktu miała być między innymi zmiana warunków pracy. Pracownicy agencji pytają w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, "czy musi dojść do katastrofy", by poprawiły się warunki ich pracy? Szef rządu jednak milczy.

Bartłomiej Misiewicz i były poseł PiS mieli być pierwszymi inwigilowanymi Pegasusem

Pierwszymi osobami inwigilowanymi przez CBA za pomocą systemu Pegasus miał być Bartłomiej Misiewicz, były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i Mariusz Antoni K., były poseł PiS - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej". Opozycja chce w porozumieniu z grupą posłów Pawła Kukiza powołać w Sejmie komisję śledczą, która miałaby zbadać inwigilację Pegasusem między innymi szefa kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy, mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

Krótsza kwarantanna, darmowe testy na koronawirusa w aptece. Rząd zapowiada zmiany w walce z COVID-19

W związku z rozpędzającą się piątą falą epidemii premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w piątek zapowiedzieli szereg zmian w walce z COVID-19. Wśród nich między innymi: darmowe testy na obecność koronawirusa w aptekach, zwiększona liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, badanie u lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin od pozytywnego testu czy skrócenie kwarantanny. W piątek resort zdrowia poinformował o 36 665 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 248 zgonach z powodu COVID-19.

Przedsiębiorcy wciąż czekają na ustawę pozwalającą im na weryfikację szczepień

Obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej - to najnowsze wytyczne resortu zdrowia. Projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych. Minister Adam Niedzielski apeluje też do pracodawców, by wprowadzili pracę zdalną, gdzie tylko się da. Przedsiębiorcy wciąż czekają na ustawę o sprawdzaniu szczepień i inne regulacje, które im w tym pomogą. Skarżą się, że wciąż nie mają żadnej broni do walki z COVID-19.

Pegasus. Rosną szanse na komisję śledczą w sprawie inwigilacji. Popiera ją Kukiz'15

Dzięki porozumieniu z Pawłem Kukizem opozycja może mieć w Sejmie większość w głosowaniu nad powołaniem sejmowej komisji śledczej do wyjaśnienia afery Pegasusa. Komisja w sprawie podsłuchów wprawdzie jest już w Senacie, ale nie ma ona uprawnień śledczych. Opozycja chce, by wniosek w tej sprawie był głosowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, co jednak może być blokowane przez marszałek Elżbietę Witek.

Cezary Kulesza wciąż nie zdradza nazwiska nowego selekcjonera

Są domysły, jest faworyt, ale selekcjonera piłkarskiej kadry wciąż brak. W środę zebrał się zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale prezes Cezary Kulesza nazwiska następcy Paula Sousy jeszcze kibicom nie zdradza. Najwięcej wskazuje na to, że będzie nim Adam Nawałka. Byłby to jego powrót do reprezentacji. Biało-Czerwonych prowadził w latach 2013–2018.

Po raz 29. rozdano Paszporty "Polityki"

Paszporty "Polityki" zostały wręczone po raz 29. Wśród laureatów znaleźli się: Jana Shostak, Ralph Kaminski, Aleksandra Terpińska i Teoniki Rożynek. Nagrodę Kreator Kultury przyznano Katarzynie Nosowskiej, a wyróżnienie specjalne Kultura Zdalna trafiło do twórców Unsound Festival - Małgorzaty Płysy i Mata Schulza.

Manifestacje w obronie niezależności sędziów w wielu miejscach

We wtorek wieczorem w wielu miejscach w Polsce odbyły się manifestacje w obronie niezależności sędziów. Takie protesty 18. dnia każdego miesiąca odbywają się już od roku. To dzień solidarności z represjonowanymi sędziami. Twarzami protestów są sędziowie karani przez Izbę Dyscyplinarną.

Komisja Europejska przechodzi do kolejnego etapu w sprawie kar dotyczących Turowa

Komisja Europejska w sprawie Turowa przechodzi do kolejnego etapu Po tym jak minął ostateczny termin na zapłatę pierwszej transzy, Bruksela sprawdza gdzie i jak potrącić Polsce pieniądze. Suma kar rośnie każdego dnia o pół miliona euro - to już 60 milionów euro do zapłaty. Ostatnia runda negocjacji na linii Polska-Czechy zakończyła się bez podpisanego porozumienia.

Senator Krzysztof Brejza odpowiadał przed senacką komisją

Państwo PiS działa w obsesji podsłuchiwania - powiedział przed senacką komisją do spraw inwigilacji Krzysztof Brejza. Senator opozycji był inwigilowany przy użyciu Pegasusa ponad 30 razy. Polityk twierdzi, że atak był elementem kampanii wyborczej w 2019 roku. Postępowanie w sprawie podsłuchiwania Brejzy wszczęła prokuratura. Trzy miesiące po zawiadomieniu.

Ponad 30 tysięcy nowych przypadków SARS-CoV-2. "Omikron stał się faktem"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 586 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Piąta fala już jest - ogłasza minister zdrowia. Rząd wysyła urzędników do pracy zdalnej, ale lawina zakażeń dopiero przyjedzie. W przyszłym tygodniu może być już powyżej 50 tysięcy przypadków jednej doby. To ogromne ryzyko dla systemu opieki zdrowotnej.