Zawetowanie lex TVN to przede wszystkim sukces społeczeństwa obywatelskiego

Tydzień temu w ponad stu miastach - tych największych i całkiem małych - Polacy protestowali po tym, jak Sejm głosami klubu PiS, trzech posłów Kukiz'15 i niezrzeszonego Łukasza Mejzy przepchnął lex TVN. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, co jest przede wszystkim zwycięstwem Polaków, którzy nie bali się walczyć o wolne media.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu lex TVN

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek poinformował, że zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną lex TVN. Ustawę 17 grudnia przyjęła sejmowa większość, odrzucając tym samym sprzeciw Senatu. Przepisy ustawy autorstwa posłów PiS wymierzone są w niezależność stacji TVN.

Liczne zarzuty konstytucjonalne wobec lex TVN. Szef Gabinetu Prezydenta RP też je wysuwa

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot zwraca uwagę, że "wprowadzone poprawki stanowią naruszenie prerogatyw pana prezydenta", jeśli chodzi o mianowanie członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Chodzi o tzw. poprawkę Konfederacji "wrzuconą" do lex TVN przez Sejm. Konstytucjonaliści zwracają jeszcze uwagę na to, że lex TVN ogranicza pluralizm mediów, a także w sposób nieuzasadniony interesem społecznym narusza prawo własności oraz swobodę działalności gospodarczej. Wątpliwości prawne budzi też tryb uchwalenia ustawy oraz fakt, że dotyka tylko jednego podmiotu na rynku.

Tak amerykańscy żołnierze spędzają święta w Polsce. "Nigdy nie widziałem śniegu w Portoryko"

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w bazie w wielkopolskim Powidzu nie mogą narzekać na brak świątecznej atmosfery, chociaż są daleko od domu. Słychać tam teraz świąteczne brzmienia rodem z Portoryko, bo to stamtąd pochodzi wielu z nich. Świąteczny czas amerykańscy żołnierze spędzają nie tylko w bazie. Żołnierze z batalionu Dark Rifles pojawili się na jarmarku w Suwałkach. W Polsce w systemie rotacyjnym stacjonuje około 4,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy.

Dla nich "magia świąt" może być problemem. Specjalna kampania Fundacji "JiM"

Dla niektórych Boże Narodzenie to wcale nie jest dobry czas. Osoby ze spektrum autyzmu wyjątkowo źle znoszą święta i wszystko, co z nimi związane. Stąd kampania społeczna Fundacji "JiM". Cztery filmy i cztery przykłady zachowania, które drażnią najbardziej. Bo to, co widzą czy słyszą, odczuwają bardziej. Dla nich im mniej, znaczy więcej.

Okradziono i zdewastowano szkołę dla niepełnosprawnych dzieci

Ten akt wandalizmu zasługuje na wyjątkowe potępienie. Złodzieje okradli szkołę we Wrocławiu dla dzieci z porażeniem mózgowym. Zabrali specjalistyczny sprzęt, bez którego terapia i rehabilitacja dzieci jest niemożliwa. Policja szuka sprawców, a nauczyciele i rodzice darczyńców.

Wzrost cen przekłada się na świąteczne zakupy Polaków

Rozpędzająca się inflacja bezpośrednio uderza w tegoroczne święta. Coraz wyższe ceny mogą mieć swoje odzwierciedlenie w skromniejszej kolacji wigilijnej. Są jednak też dobre informacje - rząd obniżył akcyzę na paliwo, co poskutkowało spadkiem cen za litr benzyny o dwadzieścia, trzydzieści groszy.

Prawnicy Łukasza Mejzy mieli pisać do rodziców ciężko chorych dzieci

Łukasz Mejza po głosowaniu za lex TVN dostał urlop w Sejmie, a zdaniem marszałka Ryszarda Terleckiego nie wróci też do rządu. Tymczasem prawnicy Mejzy mieli próbować wpłynąć na rodziców ciężko chorych dzieci, by wycofali swe relacje o tym, jak obecny wiceminister namawiał ich do korzystania z potwornie drogich i nieskutecznych kuracji.

Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce

Komisja Europejska wszczyna procedurę naruszeniową przeciw Polsce. Chodzi o orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podważające unijne prawo i orzeczenia TSUE. Zdaniem Komisji - polski Trybunał nie jest już Trybunałem, a władze brną coraz bardziej, odchodząc od praworządności. Premier odpowiada, że brnie Komisja Europejska, a Polska stawia tamę.

Został porzucony przez matkę, prawie całe życie spędził w szpitalu. Marcinek znalazł nową rodzinę

Mały Marcinek na święta dostaje bliskość, miłość i nową rodzinę. 9-miesięczny chłopiec po urodzeniu został porzucony przez matkę. Prawie całe swoje życie spędził w szpitalu. Przeszedł wiele chorób i cztery operacje. Gdy miał się już lepiej, nie można było wysłać go do domu, bo domu nie miał. Ale ta historia ma szczęśliwy finał. Marcinek trafił do rodziny zastępczej.

Rowery dla dzieci, paczki dla ubogich. Akcje pomocy przed świętami

Jak Polska długa i szeroka nie brakuje dobrych ludzi i pięknych pomysłów, z celem jest pomoc potrzebującym. W Białymstoku stare rowery dostają nowe życie i trafią do domów dziecka. W Szczecinie wypełniają się magazyny z paczkami - jeszcze przed świętami dostaną je bezdomni i ubodzy.

Nieśli pomoc migrantom na granicy, znaleźli się pod lupą prokuratury

Wolontariusze Klubu Inteligencji Katolickie nieśli pomoc humanitarną migrantom - ich punkt przeszukała policja. Teraz śledczy chcą sprawdzić, czy pomagali w przerzucie ludzi. Przedstawiciele Klubu tłumaczą, że migrantów nigdy nie ukrywali i nigdzie nie wywozili. Mówią, że pomagali ludziom - głodnym i wyziębionym. A to nie przestępstwo.

W Polsce potwierdzono kolejne przypadki zakażenia wariantem omikron

Przed świętami covidowe dane napawają przygnębieniem. Znów umiera ponad pół tysiąca ludzi jednego dnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 806 nowych zakażeniach. Wśród nich znajdują się kolejne osoby z omikronem. Do tej pory jest siedem przypadków. Ministerstwo Zdrowia spodziewa się kolejnych w najbliższych dniach.

Stany Zjednoczone kolejny raz wyrażają zaniepokojenie w sprawie lex TVN

Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone" przyjęciem lex TVN. Departament Stanu liczy, że prezydent Andrzej Duda stanie po stronie wolności słowa, świętości kontraktów i wspólnych wartości. Ustawa uderzająca w jedną konkretną medialną firmę jest już na biurku polskiego prezydenta. Blisko dwa i pół miliona Polaków podpisało się pod apelem o weto.

Służby miały użyć Pegasusa przeciwko Romanowi Giertychowi i Ewie Wrzosek

Roman Giertych i Ewa Wrzosek - zdaniem agencji AP - zostali zhakowani za pomocą Pegasusa. To program służb do śledzenia między innymi lokalizacji, korespondencji i kontaktów. Może także uruchomić kamerę w telefonie i podsłuchiwać rozmowy. Ma tropić przestępców i terrorystów. W Polsce program miał zostać użyty wobec prokurator, która chciała badać wybory kopertowe oraz wobec prawnika współpracującego z opozycją.

Mnożą się pytania w sprawie zdarzenia na lotnisku Balice

Dlaczego nie wstrzymano ruchu na lotnisku Balice, gdy zemdlał jeden z kontrolerów lotu, a na lotnisku kołował i szykował się do startu samolot z premierem na pokładzie? Sytuacje powinna wyjaśnić Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, ale zdarzenie nie zostało do niej zgłoszone. Według ekspertów sytuacja była jednoznaczna. Kontrolerzy powinni wstrzymać ruch - zarówno samolotów lądujących, jak i startujących. Tak się jednak nie stało.

Uczniowie zostali w domach. Od poniedziałku obowiązuje nauka zdalna

Na korytarzach szkolnych po raz kolejny zrobiło się pusto. Od poniedziałku szkoły przeszły w tryb nauki zdalnej. Nauczyciele, rodzice i uczniowie są zgodni, że nauka w domu - mimo zdobytego w poprzednich falach doświadczenia - to nigdy nie będzie to samo, co nauka przy tablicy. Niektórzy uczniowie już czekają na powrót.

"Zależy nam na tym, żeby żyć w wolnym kraju"

W niedzielę w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów po tym, jak sejmowa większość przyjęła nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Podczas protestów w dużych miastach przemawiali politycy i aktywiści.