Pierwsza dama spotkała się z posłankami opozycji

Agata Kornhauser-Duda podziela obawy co do lex Czarnek - relacjonują posłanki Koalicji Obywatelskiej po poniedziałkowym spotkaniu z pierwszą damą. Agata Kornhauser-Duda obiecała posłankom, że porozmawia z mężem na temat ustawy. Chce też uczestniczyć w spotkaniu prezydenta z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Opozycja na liście najcięższych grzechów nowelizacji ustawy wymienia przede wszystkim upolitycznienie oraz uderzenie w autonomię szkół i liczy na weto prezydenta.

Piąta fala nabiera rozpędu w Polsce. "Bardzo duże obłożenie punktów testowania"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 29 100 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o dwóch zgonach z powodu COVID-19. Resort jeszcze w tym tygodniu spodziewa się 50 tysięcy zakażeń dziennie, dlatego szpitale przygotowują się na falę chorych. Ponadto minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza decyzji o nauce zdalnej, a premier Mateusz Morawiecki na wtorek zaprosił przedstawicieli opozycji na konsultacje w sprawie walki z COVID-19.

Co z komisją śledczą w sprawie Pegasusa? O jej losie zdecydują pojedyncze głosy

Już w przyszłym tygodniu w Sejmie ma się pojawić wniosek opozycji o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać kwestię inwigilacji - w tym systemem Pegasus. PiS jest przeciwko, ale o powołaniu komisji zdecydują pojedyncze głosy posłów, bo wniosek przygotował Paweł Kukiz, który jeszcze niedawno głosował ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością.

"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"

Rozstrzygnięto plebiscyt Dziennikarz Medyczny Roku 2021. Dziennikarka magazynu TVN24 "Polska i Świat" Adrianna Otręba otrzymała nagrodę główną oraz nagrodę specjalną konkursu. Doceniona została za cykle "Blizny" oraz "Blizny. Onkologia" prezentowane w TVN24 GO. - Chciałam, żeby ten cykl był przewodnikiem dla tych osób, które chorują i tych, które dopiero zaczynają ścieżkę onkologiczną. Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej - mówiła w "Faktach po Południu" wyróżniona dziennikarka.

Ryzykowali swoim życiem, by uratować innych. Bohaterska postawa dwóch strażaków

Strażak z Krapkowic w Dolnośląskim po służbie uratował sześć osób z płonącego budynku. Na miejsce wezwał pomoc, ale zanim dotarły pierwsze jednostki, lokatorzy byli już bezpieczni. Za bohaterską postawę został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę młodszy ogniomistrz Łukasz Gryciak z Myśliborza. Strażak narażał własne życie, żeby uratować z zadymionego mieszkania dwoje dzieci i ich babcię. Kiedy zaczęli się dusić bez wahania oddał im swoją maskę z tlenem.

Aukcje, licytacje i e-skarbonka. Tak można wesprzeć cel 30. Finału WOŚP

Jurek Owsiak z piernika, czapka Kamila Stocha, korki Roberta Lewandowskiego, mikrofon legendarnego lektora Tomasza Knapika, obraz namalowany dla Moniki Olejnik, wizyta na planie Master Chefa czy dzień w redakcji TVN24 - choć 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie dopiero 30 stycznia, to licytacje i aukcje już rozgrzewają emocje, a e-skarbonka ułatwia zbiórkę. W tym roku WOŚP zagra dla polskiej okulistyki.

"System podatkowy zmienia się z konferencji na konferencję"

W piątek premier zapowiedział korekty w przepisach Polskiego Ładu dotyczących nowych podatków. To między innymi rozszerzenie tak zwanej ulgi dla klasy średniej i możliwość skorzystania ze starych rozwiązań podatkowych, gdyby nowe okazały się niekorzystne. Nie wiadomo na razie, jak miałoby to wyglądać w praktyce. Zdaniem ekspertów taka zmiana spowoduje, że w Polsce będą działać obok siebie dwa systemy podatkowe.

Nie żyje dyrektor z CBA, który wprowadzał i nadzorował system Pegasus

Zmarł dyrektor pionu techniki operacyjnej CBA, który odpowiadał za uruchomienie systemu do inwigilacji Pegasus i jego funkcjonowanie przez trzy lata - dowiedzieli się dziennikarze portalu tvn24.pl. Jednocześnie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przyznaje, że nic nie wie o podsłuchiwaniu osób z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy za pomocą tego systemu. Paweł Soloch zapewnia, że "telefon prezydenta i środki łączności, którymi dysponuje, są pod ochroną odpowiednich służb".

Koronawirus w Polsce. Ponad 40 tysięcy nowych przypadków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 40 876 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 193 zgonach z powodu COVID-19. Wariant omikron odpowiada już za co najmniej 25 procent zakażeń. Zdaniem ekspertów w nadchodzących tygodniach w Polsce pojawi się zalew przypadków zakażeń omikronem i będzie on dominującym wariantem.

Wyłudzenia "na COVID-19". Policja rozbiła grupę oszustów

Policjanci rozbili grupę przestępczą działająca na terenie Łodzi i Niemiec. Oszuści dzwonili do seniorów w Niemczech i przekonywali ich, że ktoś z ich rodziny pilnie potrzebuje pieniędzy na kosztowne leczenie po zakażeniu się koronawirusem. Jak przekazała policja, grupa wyłudziła setki tysięcy euro, ale poszkodowanych może być znacznie więcej.

Konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. "Kontrolerów mówią, że czują się zagrożeni"

Jak wynika z informacji portalu tvn24.pl, opóźnienia startów i lądowań na polskich lotniskach pod koniec ubiegłego roku mogły być spowodowane przez konflikt między szefostwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a kontrolerami lotów. Powodem konfliktu miała być między innymi zmiana warunków pracy. Pracownicy agencji pytają w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, "czy musi dojść do katastrofy", by poprawiły się warunki ich pracy? Szef rządu jednak milczy.

Bartłomiej Misiewicz i były poseł PiS mieli być pierwszymi inwigilowanymi Pegasusem

Pierwszymi osobami inwigilowanymi przez CBA za pomocą systemu Pegasus miał być Bartłomiej Misiewicz, były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i Mariusz Antoni K., były poseł PiS - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej". Opozycja chce w porozumieniu z grupą posłów Pawła Kukiza powołać w Sejmie komisję śledczą, która miałaby zbadać inwigilację Pegasusem między innymi szefa kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy, mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

Krótsza kwarantanna, darmowe testy na koronawirusa w aptece. Rząd zapowiada zmiany w walce z COVID-19

W związku z rozpędzającą się piątą falą epidemii premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w piątek zapowiedzieli szereg zmian w walce z COVID-19. Wśród nich między innymi: darmowe testy na obecność koronawirusa w aptekach, zwiększona liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, badanie u lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin od pozytywnego testu czy skrócenie kwarantanny. W piątek resort zdrowia poinformował o 36 665 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 248 zgonach z powodu COVID-19.

Przedsiębiorcy wciąż czekają na ustawę pozwalającą im na weryfikację szczepień

Obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej - to najnowsze wytyczne resortu zdrowia. Projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych. Minister Adam Niedzielski apeluje też do pracodawców, by wprowadzili pracę zdalną, gdzie tylko się da. Przedsiębiorcy wciąż czekają na ustawę o sprawdzaniu szczepień i inne regulacje, które im w tym pomogą. Skarżą się, że wciąż nie mają żadnej broni do walki z COVID-19.