"Prześladowanie", "rażąco niesprawiedliwe potraktowanie". Rodzice sami wychowujący dzieci krytykują Polski Ład

To miał być wielki przełom dla milionów Polaków. Polski Ład w mocy jest od ponad tygodnia i przyniósł już problemy dla pracowników budżetówki. Dostali mniej na konto - za co przeprosił premier. Przedsiębiorcy liczą straty, księgowi łapią się za głowę, ale to nie koniec znaków zapytania. Według nowych przepisów stracić mają też rodzice sami wychowujący dzieci.

Mnożą się pytania w związku z używaniem Pegasusa

Na świecie służy do ścigania gangsterów i terrorystów, w Polsce miał być wykorzystywany do inwigilowania przeciwników władzy. Prezes Kaczyński przyznał się, że Pegasusa polskie służby mają, ale zaprzeczył, że służył do wyborczej walki i podsłuchów Krzysztofa Brejzy. Wątków pojawia się coraz więcej. Tak samo jak pytań o prawo do użycia tego oprogramowania.

Spór o Turów. Polski ambasador w Pradze obwinia polską stronę. Premier chce go odwołać

Powodem sporu o kopalnię węgla brunatnego Turów był brak empatii, zrozumienia i chęci podjęcia dialogu w pierwszym rzędzie z polskiej strony - przyznał nowy polski ambasador w Pradze Mirosław Jasiński. Wywołał tym polityczną burzę. Obóz rządzący zarzucił ambasadorowi, że źle dba o polskie interesy. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania Mirosława Jasińskiego, który powołany na urząd ambasadora został nieco ponad miesiąc temu.

Polska na drodze ku autorytaryzmowi? "Wyłączone zostały wszelkie bezpieczniki"

O zakupieniu i wykorzystywaniu programu Pegasus wiedzę powinna mieć sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych. Wcześniej jej przewodniczący był wybierany rotacyjnie i byli nim również posłowie opozycji - do 2015 roku. Teraz wszystko wskazuje na to, że system Pegasus został wykorzystany w trakcie kampanii wyborczej wobec szefa komitetu wyborczego opozycyjnej partii.

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie używania systemu Pegasus przez polskie służby

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie Pegasusa. Prezes PiS twierdzi, że byłoby źle, gdyby polskie służby Pegasusa nie miały, a także, że Pegasus nie odegrał żadnej roli w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Opozycja domaga się powołania komisji śledczej, bo nie wierzy w te zapewnienia. Także Amnesty International potwierdziło, że telefon Krzysztofa Brejzy, szefa kampanii wyborczej PO w 2019 roku, był inwigilowany Pegasusem.

Pierwsze efekty nowego taryfikatora mandatów

Nowy taryfikator mandatów kontra stare nawyki - to zderzenie bywa bolesne, o czym przekonali się już pierwsi kierowcy. Za ciężka noga naprawdę słono teraz kosztuje. 2,5 tysiąca złotych - tyle między innymi musi zapłacić mieszkanka Gliwic, która przekroczyła dozwoloną prędkość o 70 kilometrów na godzinę, czy też jeden z kierowców pędzący ulicami Łodzi.

Chaos po wejściu w życie Polskiego Ładu. Rząd zapowiada poprawki

Po wejściu w życie nowych przepisów podatkowych Polskiego Ładu słychać głosy nauczycieli, którzy otrzymali w styczniu niższe pensje. Rząd najpierw zaprzeczał, teraz jednak przyznaje, że problemy są. Dopiero nowe rozporządzenie ma doprecyzować kwestię naliczania zaliczki na podatek, sprawę ulgi dla klasy średniej i zasady składania formularza PIT-2.

Teatr Słowackiego bez dofinansowania z resortu kultury. Pomoże opozycja w Senacie?

Wystawiane w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie "Dziady" odniosły sukces, ale mogą być też powodem problemów finansowych. Spektakl najpierw skrytykowała małopolska kurator oświaty, a potem podobne oceny wyraził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister kultury Piotr Gliński. Teatr miał być współfinansowany przez resort kultury, ale ostatecznie nie otrzymał dotacji. Opozycja zapowiada, że w Senacie zgłosi poprawkę do budżetu na rzecz Teatru Słowackiego.

Afera mailowa. Współpracownik premiera: mamy prośbę, by TVP bardzo ładnie zaatakowało te osoby

We wtorek opublikowano kolejną korespondencję afery mailowej, która jest datowana na 27 września 2018 roku. Mariusz Chłopik, który był wówczas nieformalnym doradcą premiera, zwrócił się z prośbą do prezesa telewizji publicznej Jacka Kurskiego i ówczesnego szefa "Wiadomości" Jarosława Olechowskiego w sprawie przekazu dotyczącego sędziów. "Mamy prośbę, by jutro TVP bardzo ładnie zaatakowało te osoby, które taki wyrok wydały" - napisał Chłopik.

Lex Czarnek przyjęty przez komisję sejmową, pomimo głosów protestu

We wtorek odbyło się pierwsze czytanie tzw. lex Czarnek, czyli projektu ustawy zmian w przepisach oświatowych. Na początku były problemy z połączeniem online kilku posłów Prawa i Sprawiedliwości. Choć na posiedzeniu było kworum, to jednak prezydium komisji nie chciało rozpocząć prac. Po wielogodzinnej debacie posłowie przyjęli projekt z poprawkami zgłoszonymi przez PiS.

Horrendalne podwyżki rachunków za gaz. Jacek Sasin obiecuje poprawę

Szpitale, szkoły, domy pomocy społecznej, a nawet wspólnoty mieszkaniowe kupujące gaz jako wspólnota - te instytucje zobaczyły rachunki za gaz kilkukrotnie wyższe niż dotychczas. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiada zmiany przepisów, dzięki którym podwyżki dla tego rodzaju instytucji będą rzędu zaledwie kilkudziesięciu procent. Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe, żeby walczyć z inflacją. To oznacza wyższe raty kredytów.

Afera mailowa. Tak rząd miał planować akcję pomocy dla najuboższych

Kolejna korespondencja ujawniona w ramach afery mailowej pochodzi z 28 i 29 listopada 2020 roku i dotyczy kwestii organizacji akcji pomocy najuboższym. Wymiana maili miała się odbyć między premierem Mateuszem Morawieckim, jego doradcą Mariuszem Chłopikiem i Michałem Kuczmierowskim, prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zorganizowanie akcji - jak wynika z opublikowanych maili - miało być szansą wizerunkową dla szefa rządu. - Zrobiłbym akcję: rząd opiekuje się najciężej potrzebującymi w czasie COVID - miał proponować Chłopik.

Górnicy z PGG wyszli na tory. Blokują dostawy węgla do elektrowni

We wtorek rano związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęły blokadę wysyłki węgla do krajowych elektrowni i ciepłowni. To konsekwencja sporu z zarządem spółki między innymi o rekompensaty dla górników za przepracowane weekendy oraz wielkość tegorocznego funduszu płac. Do protestu dołączyli też rolnicy zrzeszeni w Agrounii. Akcja ma potrwać dwie doby.

"Nie ma co liczyć na jakieś cudowne spadki"

Resort zdrowia potwierdził we wtorek 11 670 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 72 przypadki to zakażenia wariantem omikron. Resort przekazał też, że ostatniej doby zmarły 433 osoby chorujące na COVID-19. Niewykluczone, że wprowadzone zostaną nowe obostrzenia, ale - jak mówi rzecznik resortu zdrowia - oficjalnie takich decyzji jeszcze nie ma.

Lex Czarnek w Sejmie. "To jest typowy straszak dla nauczycieli"

We wtorek w Sejmie obywa się posiedzenie połączonych sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej, na którym posłowie zajmują się lex Czarnek - czyli rządowym projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Przeciwko nowym przepisom są nauczyciele, uczniowie i rodzice. Zorganizowali oni przed Sejmem protest.

Gigantyczne podwyżki cen za gaz uderzają w DPS-y i szpitale

Szpitale i domy pomocy społecznej w nowym roku muszą się mierzyć z kilkusetprocentowymi podwyżkami cen za gaz i prąd. Tak jest między innymi w przypadku DPS-u dla dzieci i młodzieży w Opolnicy na Dolnym Śląsk, gdzie rachunek za gaz z około 200 tysięcy skoczył do miliona złotych.