Co dalej z Radą Medyczną? Minister zdrowia ma przedstawić swój plan

13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze w piątek złożyło rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Frustracja w Radzie Medycznej miała narastać już od początku września, kiedy rząd przestał stosować się do jej zaleceń. Pojawiają się zatem pytania, jaką formułę przyjmie Rada. Jeszcze w poniedziałek minister zdrowia ma przedstawić pomysły.

Ruszyły prace senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji Pegasusem

Ruszyły prace nadzwyczajnej senackiej komisji w sprawie inwigilacji systemem Pegasus. Jako pierwsi zostali wysłuchani eksperci z kanadyjskiej grupy Citizen Lab. Komisja nie ma uprawnień śledczych, może za to rzucić więcej światła na sprawę senatora KO Krzysztofa Brejzy, prokuratora Ewy Wrzosek i mecenasa Romana Giertycha. Obóz władzy komisję dyskredytuje i bojkotuje. Miejsca w składzie dla przedstawicieli PiS pozostają wolne.

Przygotowania do 30. Finału WOŚP. Licytacje już ruszyły

Do tej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych i kupiła ponad 67 tysięcy urządzeń. Ten obywatelski ruch i wspólne dobro jest kontynuowane. Przed nami jubileuszowy finał. W 2022 roku Orkiestra zagra już po raz 30. Tym razem pieniądze zostaną przekazane na diagnostykę i leczenie chorób oczu, zwłaszcza wśród najmłodszych.

W poniedziałek pierwsze posiedzenie senackiej komisji w sprawie Pegasusa

W poniedziałek ma ruszyć senacka komisja w sprawie Pegasusa. Na tę sejmową zgody władzy nie ma, bo władza - zdaniem kanadyjskich ekspertów - miała tę ofensywną broń wywiadowczą wykorzystywać do politycznej walki. Na celowniku mieli być senator Krzysztof Brejza, mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Nie milkną komentarze po rezygnacjach w Radzie Medycznej

Po rezygnacji większości doradców Rady Medycznej przy premierze w poniedziałek minister Adam Niedzielski ma przedstawić nową formułę funkcjonowania rady. Lekarze i opozycja oskarżają rząd o podporządkowanie się antyszczepionkowej mniejszości. Lewica chce dymisji ministra Niedzielskiego. To wszystko przed zapowiadaną piątą falą pandemii, która ma przynieść setki tysięcy zakażeń dziennie.

NIK udostępniła faktury i dokumenty związane z zakupem Pegasusa przez CBA

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła faktury na łączną kwotę 25 milionów złotych, które dotyczą zakupu przez CBA "środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości". W fakturach nie pada słowo Pegasus, ale kwota jest tożsama z ceną systemu. Ponadto na dokumentach jest podpis wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, który twierdził niedawno, że nie wie, co to Pegasus.

Większość członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację

Resort zdrowia w piątek odnotował ponad 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem oraz 423 zgony z powodu COVID-19. Rada Medyczna przy premierze obawia się, że z powodu wariantu omikron sytuacja epidemiologiczna w kraju może być jeszcze gorsza i zwraca uwagę, że w czasie czwartej fali rząd zrobił niewiele. Dlatego większość członków rady złożyła rezygnację.

Trzecia rocznica zamachu na Pawła Adamowicza

Mijają trzy lata od tragicznej śmieci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Samorządowiec 13 stycznia 2019 roku został raniony nożem podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oskarżony o zbrodnię jest Stefan W. Początkowo uznany był za niepoczytalnego, ale przed sądem jednak stanie. Akt oskarżenia do gdańskiego sądu wpłynął w grudniu ubiegłego roku.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Sejm przegłosował nowe przepisy

Sejm w czwartek uchwalił ustawę w sprawie drugiej tarczy inflacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że ograniczy ona inflacje, a w połączeniu z Polskim Ładem poprawi los większości Polaków. Zdaniem opozycji zmiany wynikające z Polskiego Ładu to tylko zamieszanie, a w tarczach rząd poprawia własne błędy.

NIK ujawnił faktury za "zakup środków techniki specjalnej" przez CBA

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła faktury za "zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości" na łączną kwotę 25 milionów złotych. Izba nie sprecyzowała, o jakie narzędzie chodzi, ale padają za to nazwiska Zbigniewa Ziobry i Michała Wosia. Ponadto finanse na zakup "środków techniki specjalnej" Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało z Funduszu Sprawiedliwości, co - jak wskazuje NIK - nie jest zgodne z ustawą o CBA.

KE chce potrącić Polsce środki z funduszy na poczet kar. Rzecznik rządu: jesteśmy w stanie ponieść ten koszt

Jesteśmy w stanie ponieść ten koszt - tak rzecznik rządu Piotr Mueller mówi o milionowych karach finansowych nałożonych na Polskę w sprawie kopalni Turów. Jeżeli Komisja Europejska zacznie po 18 stycznia potrącać miliony euro z funduszy dla Polski tytułem niepłaconych kar, orzeczonych przez TSUE, to rząd zapowiada, że uzna to za bezprawne, ale swojej postawy nie zmieni. Łączna kwota kar do zapłacenia przez Polskę w sprawie Turowa to obecnie ponad 50 milionów euro.

Gigantyczny wyciek danych polskiego wojska. MON: publikacja nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa

Licząca ponad milion 700 tysięcy wpisów baza zasobów polskiego wojska pojawiła się w internecie. Wyciek miał nastąpić 9 stycznia, co dziennikarzom Onetu potwierdził dwa niezależne źródła. Ministerstwo Obrony Narodowej w oficjalnym oświadczeniu poinformowało, że sprawa wycieku jest skrupulatnie badana. W następnym komunikacie resort obrony jednak zapewnił, że "publikacja danych nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa".

Ważą się losy lex Czarnek. Sejmowe komisje odrzuciły wszystkie poprawki opozycji

Już czwartek w Sejmie mogą się rozstrzygnąć losy lex Czarnek. Rządowy projekt zmiany ustawy Prawo oświatowe przeszedł jak burza na połączonym posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej. Poprawki opozycji zostały odrzucone, dlatego politycy mówią o centralizacji szkoły i jej możliwej ideologizacji. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnia, że kuratorzy, po zwiększeniu ich władzy, będą chronić szkoły przed ideologizacją.

Już niedługo niższe ceny za gaz? Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd ogłasza kolejne działania, które mają osłabić cios, jakim są dla Polaków podwyżki cen gazu. Ustawa rozszerzająca uprawnienie do niższej ceny to element kolejnej tarczy antyinflacyjnej. Ponadto rząd chce obniżyć VAT na paliwo do 8 procent oraz wprowadzić zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze.

Opozycja mówi o dominującym głosie antyszczepionkowców z PiS. Chodzi o projekt ustawy o weryfikacji covidowej

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński we wtorek rozmawiali z antyszczepionkową grupą posłów klubu PiS, która sprzeciwia się zapisom projektu o weryfikacji covidowej, mówiąc o "segregacji sanitarnej". Tymczasem w Sejmie ugrzęzły propozycje, by pracodawcy mogli sprawdzać certyfikaty szczepień tak, by niezaszczepionych pracowników ewentualnie oddelegować do pracy w innym dziale.

Senacka komisja nadzwyczajna do sprawy Pegasusa. Jakie będzie mieć uprawnienia?

Senat w środę zdecydował o powołaniu komisji nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Komisja ma rozpocząć pracę od przyszłego tygodnia i zająć się między innymi sprawą senatora KO Krzysztofa Brejzy. Senacka komisja nie będzie jednak miała uprawnień śledczych, jakie miałby komisja sejmowa.

Szczepionka przeciw COVID-19 chroni dzieci przed PIMS - wieloukładowym zespołem zapalnym

Zwiększa odporność przed zakażeniem, ale także może chronić najmłodszych przed PIMS. Najnowsze badania pokazują, że szczepionka przeciw COVID-19 to także parasol ochronny przed wieloukładowym zespołem zapalnym. Pojawia się on u dzieci już po zakażeniu. To nie tylko gorączka, osłabienie czy ból brzucha. PIMS może też doprowadzić do niewydolności serca dziecka.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło mieszkańców Mazowsza przed przypadkami wścieklizny

We wtorek po południu mieszkańcy Mazowsza otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczące nowych przypadków wścieklizny. Wojewoda apeluje o zachowanie ostrożności. "Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - poinformowało we wtorkowym komunikacie RCB.

Aktywiści na granicy polsko-białoruskiej uratowali 6-osobową rodzinę z Syrii

Na granicy z Białorusią cały czas trwają starania, by ocalić kolejne osoby. Aktywistom udało się uratować 6-osobową rodzinę z Syrii. Najmłodsze z dzieci ma trzy lata. Rodzina tułała się po lesie. Mogą mówić o szczęściu - żyją, są razem, nie zostali wypchnięci na Białoruś. Złożyli wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce.

Wiceminister obrony narodowej nie odpowiedział na pytania o wyciek maili. Wybuchł skandal

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Tematem był wyciek maili ze skrzynki ministra Michała Dworczyka. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz nie odpowiedział na pytania posłów opozycji. Przewodniczący komisji i poseł PiS Michał Jach uznał, że nie ma o czym debatować i posiedzenie zamknął. Były krzyki i oskarżenia o łamanie regulaminu. Opozycja zapowiedziała wniosek do prokuratury i skargę do marszałek Sejmu.

Ceny gazu uderzyły w przedsiębiorców. Wielu grozi ryzyko zamknięcia biznesu

Ceny za gaz wzrosły nawet o kilkaset procent. Wspólnoty, spółdzielnie, DPS-y, a nawet szkoły, żłobki i szpitale dostały bardzo wysokie rachunki. Premier obiecuje naprawę błędu. Rządowy projekt jest już w Sejmie, ale nie ma w nim mowy o przedsiębiorcach. Piekarnie, restauracje i hotele będą musiały zapłacić, albo zwijać interes.