Rodzice mieli znęcać się nad czwórką swoich dziećmi. Trafili na trzy miesiące do aresztu

Dzieci w wieku 15, 11 i 8 lat były maltretowane przez rodziców w domu w Świdnicy. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia rodzeństwo nie wytrzymało i zdecydowało się poprosić swojego pełnoletniego brata o pomoc. Gdy w mieszkaniu pojawiła się policja, okazało się, że matka ma 2,5 promila alkoholu we krwi. Pijany był też ojciec, którego złapano tuż po tym, jak uciekł z domu. Niepełnoletnie dzieci, a także ich roczny braciszek, trafiły pod opiekę rodziny zastępczej, rodzice na trzy miesiące do aresztu.

Opozycja domaga się komisji śledczej w sprawie Pegasusa. Rzecznik rządu: nie widzę powodu, by miała powstawać

Opozycja domaga się powołania w Sejmie komisji śledczej oraz kontroli służb przez NIK w sprawie Pegasusa. Z informacji Citizen Lab wynika, że przed wyborami w 2019 roku inwigilowany był między innymi szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej senator Krzysztof Brejza. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że nic o tym nie wie, służby zapewniają, że nie złamały prawa, a rzecznik rządu Piotr Mueller mówi, że nie widzi powodu, żeby powstała w tej sprawie komisja śledcza.

Podwyżki cen gazu w nadchodzącym roku. W niektórych przypadkach sięgają nawet kilkaset procent

Rządowa tarcza antyinflacyjna jest dziurawa, a osłona przed wzrostem opłat za gaz nie wszystkich chroni - alarmują eksperci. W przypadkach niektórych wspólnot mieszkaniowych zdarzają się nawet podwyżki cen gazu o kilkaset procent. Zdesperowani mieszkańcy warszawskich Włoch, Ursusa czy Ursynowa pytają, kogo na to stać, a samorząd warszawski wzywa rząd, by dotrzymał słowa i wywiązał się z obietnic.

Ostatniej doby zmarły w Polsce 794 osoby z powodu COVID-19. To najwięcej w obecnej fali epidemii

15 571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 794 zgony z powodu COVID-19 odnotował w środę resort zdrowia. Lekarze podkreślają, że w czwartej fali umiera zatrważająco wiele osób, głównie niezaszczepionych. W związku z tym nasilają się pytania o obostrzenia, ale rząd czeka na rozwój wydarzeń. Ten jednak może być jeszcze gorszy, bo wariant omikron coraz szybciej rozprzestrzenia się w Europie.

Robert Lewandowski z dwiema nagrodami w plebiscycie Globe Soccer Awards

Robert Lewandowski nie otrzymał głównej nagrody w plebiscycie Globe Soccer Awards, bo najlepszym piłkarzem został Kylian Mbappe. Kapitan reprezentacji Polski jednak nie wyszedł z gali z pustymi rękami. Lewandowski został wyróżniony jako piłkarz roku według fanów na platformie TikTok oraz wręczono mu Nagrodę imienia Diego Maradony.

Zima to ciężki czas dla bezdomnych. Do ogrzewalni i noclegowni zgłasza się coraz więcej osób

Z jednej strony pandemia, z drugiej mróz - osobom w kryzysie bezdomności jest teraz wyjątkowo trudno. Do ogrzewalni i noclegowni zgłasza się coraz więcej osób. Tam jednak też obowiązują rygory reżimu sanitarnego - by spędzić noc w schronisku czy noclegowni, trzeba być nie tylko trzeźwym, ale też przejść obowiązkową kwarantannę. W wielu miastach patrole straży miejskich ciągle dyżurują, ale pomóc może każdy.

Zima pokazuje niebezpieczne oblicze. Służby apelują o rozwagę

Kruchy lód, zdradliwe zaspy, śliska nawierzchnia ukryta pod warstwą śniegu - zimowa aura może być także bardzo niebezpieczna. Ostatnie godziny przynoszą co najmniej kilka przykładów zimowych wypadków w Polsce. Ponadto synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia dotyczące marznących opadów dla 12 województw.

Weto w sprawie lex TVN. Joe Biden docenił sprzeciw Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek zawetował lex TVN, do czego z uznaniem odniósł się prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Stanowisko Białego Domu przekazał doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Za decyzję dziękują też polskie organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Paulo Sousa chce opuścić reprezentację Polski. "Okazuje się bardzo nielojalnym człowiekiem"

Jest zaskoczenie, są słowa o braku lojalności, niektórzy wprost mówią o oszustwie. Takie opinie płyną z piłkarskiego środowiska po tym, jak selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa ogłosił, że z drużyną pracować już nie chce. Zrobił to na krótko przed decydującymi meczami o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Sousa poprosił o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ale na to zgody prezesa PZPN na razie nie ma.

Po drogich świętach na Polaków czekają kolejne podwyżki cen

Święta były drogie, ale ceny w kolejnych dniach i tygodniach będą jeszcze wyższe - prognozują eksperci. Większość Polaków czeka mocne zaciskanie pasa, a po kieszeni będą biły po równi opłaty za towary, jak i za usługi. Ponadto według ekspertów dwucyfrowa inflacja w połowie przyszłego roku to realna wizja i nawet perspektywa obniżki VAT-u na żywność niewiele w tej perspektywie może zmienić.

Tak protestowały małe miasteczka w obronie wolnych mediów

Wielka siła w małych miasteczkach. Gryfice, Gorlice, Namysłów, Lubin, Oława, Puszczykowo, Tomaszów Mazowiecki, Radomsko - to tylko kilka z wielu mniejszych miejscowości, które przyłączyły się do protestu o wolne media. Mieszkańcy wyszli na rynki, place, ulice, żeby pokazać swoje niezadowolenie, ale też apelować do prezydenta o zawetowanie ustawy nazywanej lex TVN.

Inwigilacja Pegasusem. Krzysztof Brejza skierował wniosek o kontrolę do NIK

Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza chce, by NIK prześwietliła działania polskich służb. Ma to związek z informacjami o inwigilowaniu go za pomocą systemu Pegasus w trakcie kampanii wyborczej 2019 roku. Brezja wnioskuje o "pilną kontrolę legalności i celowości zastosowania cyberbroni". Czy na jej celowniku znaleźli się także inni polityczni oponenci władzy i kto o tej inwigilacji zdecydował - pytań jest zdecydowanie więcej. Opozycja chciałaby je zadać na jawnym posiedzeniu Sejmu.

Zawetowanie lex TVN to przede wszystkim sukces społeczeństwa obywatelskiego

Tydzień temu w ponad stu miastach - tych największych i całkiem małych - Polacy protestowali po tym, jak Sejm głosami klubu PiS, trzech posłów Kukiz'15 i niezrzeszonego Łukasza Mejzy przepchnął lex TVN. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, co jest przede wszystkim zwycięstwem Polaków, którzy nie bali się walczyć o wolne media.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu lex TVN

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek poinformował, że zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną lex TVN. Ustawę 17 grudnia przyjęła sejmowa większość, odrzucając tym samym sprzeciw Senatu. Przepisy ustawy autorstwa posłów PiS wymierzone są w niezależność stacji TVN.

Liczne zarzuty konstytucjonalne wobec lex TVN. Szef Gabinetu Prezydenta RP też je wysuwa

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot zwraca uwagę, że "wprowadzone poprawki stanowią naruszenie prerogatyw pana prezydenta", jeśli chodzi o mianowanie członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Chodzi o tzw. poprawkę Konfederacji "wrzuconą" do lex TVN przez Sejm. Konstytucjonaliści zwracają jeszcze uwagę na to, że lex TVN ogranicza pluralizm mediów, a także w sposób nieuzasadniony interesem społecznym narusza prawo własności oraz swobodę działalności gospodarczej. Wątpliwości prawne budzi też tryb uchwalenia ustawy oraz fakt, że dotyka tylko jednego podmiotu na rynku.

Tak amerykańscy żołnierze spędzają święta w Polsce. "Nigdy nie widziałem śniegu w Portoryko"

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w bazie w wielkopolskim Powidzu nie mogą narzekać na brak świątecznej atmosfery, chociaż są daleko od domu. Słychać tam teraz świąteczne brzmienia rodem z Portoryko, bo to stamtąd pochodzi wielu z nich. Świąteczny czas amerykańscy żołnierze spędzają nie tylko w bazie. Żołnierze z batalionu Dark Rifles pojawili się na jarmarku w Suwałkach. W Polsce w systemie rotacyjnym stacjonuje około 4,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy.

Dla nich "magia świąt" może być problemem. Specjalna kampania Fundacji "JiM"

Dla niektórych Boże Narodzenie to wcale nie jest dobry czas. Osoby ze spektrum autyzmu wyjątkowo źle znoszą święta i wszystko, co z nimi związane. Stąd kampania społeczna Fundacji "JiM". Cztery filmy i cztery przykłady zachowania, które drażnią najbardziej. Bo to, co widzą czy słyszą, odczuwają bardziej. Dla nich im mniej, znaczy więcej.

Okradziono i zdewastowano szkołę dla niepełnosprawnych dzieci

Ten akt wandalizmu zasługuje na wyjątkowe potępienie. Złodzieje okradli szkołę we Wrocławiu dla dzieci z porażeniem mózgowym. Zabrali specjalistyczny sprzęt, bez którego terapia i rehabilitacja dzieci jest niemożliwa. Policja szuka sprawców, a nauczyciele i rodzice darczyńców.

Wzrost cen przekłada się na świąteczne zakupy Polaków

Rozpędzająca się inflacja bezpośrednio uderza w tegoroczne święta. Coraz wyższe ceny mogą mieć swoje odzwierciedlenie w skromniejszej kolacji wigilijnej. Są jednak też dobre informacje - rząd obniżył akcyzę na paliwo, co poskutkowało spadkiem cen za litr benzyny o dwadzieścia, trzydzieści groszy.

Prawnicy Łukasza Mejzy mieli pisać do rodziców ciężko chorych dzieci

Łukasz Mejza po głosowaniu za lex TVN dostał urlop w Sejmie, a zdaniem marszałka Ryszarda Terleckiego nie wróci też do rządu. Tymczasem prawnicy Mejzy mieli próbować wpłynąć na rodziców ciężko chorych dzieci, by wycofali swe relacje o tym, jak obecny wiceminister namawiał ich do korzystania z potwornie drogich i nieskutecznych kuracji.