Co wpływa na wysokie ceny prądu? Eksperci tłumaczą

Prąd jest coraz droższy. Rząd przekonuje, że to unijne regulacje odpowiadają za ponad połowę sumy z naszych rachunków. Na rządową kampanię - z kalkulatorem w ręku i krytycznym okiem - spojrzeli przedstawiciele kilku organizacji i branżowych portali.

Polska zrezygnuje z Europejskiego Planu Odbudowy?

Czy Polska zrezygnuje z Europejskiego Planu Odbudowy? Pojawiają się sugestie, że takie rozwiązania mają być dyskutowane w obozie władzy. Środki wciąż są zablokowane, bo Komisja Europejska oczekuje, że Polska między innymi zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Chodzi o środki, które miały podnieść polską gospodarkę po covidowych lockdownach. Premier Morawiecki opisywał to wielokrotnie jako swój negocjacyjny sukces.

"Wyciąganie politycznych konsekwencji powinno zacząć się od premiera Morawieckiego"

Polski Ład przyniósł podatkowy chaos i dymisję ministra finansów. Tadeusz Kościński zrezygnował i - jak przekonuje rzeczniczka PiS - wziął na siebie odpowiedzialność za "pewne niedociągnięcia". Opozycja mówi, że minister stał się politycznym kozłem ofiarnym, bo był ministrem widmo, a całą odpowiedzialność za błędy ponosi premier Morawiecki, który Polski Ład zachwalał i firmował.

"Konsekwencje muszą być poważne". PiS szuka kozła ofiarnego Polskiego Ładu

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zebrał się w poniedziałek, żeby podjąć decyzję o dymisjach za Polski Ład. Według nieoficjalnych informacji stanowisko miałby stracić przede wszystkim szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński. Premier Mateusz Morawiecki - choć nieudanej reformie dał twarz - to o swoje stanowisko może być spokojny.

Silne wichury w Polsce napędzają produkcję prądu z elektrowni wiatrowych

Nawet jedna trzecia zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce w ostatnich dniach pochodzi z elektrowni wiatrowych. Jak wyjaśniają eksperci, to rekord, który zawdzięczamy wietrznej pogodzie i dodają, że takie wyniki moglibyśmy notować dużo częściej, ale od sześciu lat w Polsce praktycznie nie powstała żadna nowa elektrownia wiatrowa.

W strojach superbohaterów myją okna szpitali. "Robimy to dla dzieciaków"

Przebrani w stroje superbohaterów ruszyli, by myć okna na szpitalnych oddziałach pediatrycznych i malować uśmiechy na twarzach młodych pacjentów. To druga odsłona kolorowej akcji "Alpiniści dla WOŚP". W sobotę superbohaterowie odwiedzili szpital w Koszalinie. Alpiniści swoją akcję łączą z wirtualną zbiórką pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą wciąż można wspierać - zostało kilka dni na wylicytowanie niezwykłych przedmiotów, przeżyć i spotkań ze znanymi ludźmi.

Czechy wycofały skargę z TSUE. Dostali obiecane 45 milionów euro. Pozostaje sprawa kary

Republika Czeska wycofała swoją skargę do TSUE w sprawie kopalni Turów. To efekt zawartego porozumienia, zgodnie z którym strona polska zobowiązała się do zapłaty łącznie 45 milionów euro na rzecz Czech. To jednak nie koniec sprawy, bo Polska musi jeszcze uregulować kary nałożone przez TSUE za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Amerykańscy żołnierze przerzucani są już do Polski. Kolejny samolot wylądował na lotnisku w Jasionce

W Jasionce w piątek wylądował kolejny samolot - na razie z wyposażeniem dla amerykańskich żołnierzy, którzy mają zostać przerzuceni do Polski. W sumie z Fort Bragg do naszego kraju ma przylecieć 1700 żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. To amerykański sygnał dla Władimira Putina, który ma pokazać determinację Waszyngtonu w obronie sojuszników i zniechęcić Kreml do ataku na Ukrainę.

Opozycja chce potwierdzenia, że PiS nadal ma większość

Po tym, jak ustawa covidowa przepadła w Sejmie zdecydowaną większością głosów, także wielu posłów PiS, Donald Tusk wzywa, by rząd Mateusza Morawieckiego sprawdził, czy ma jeszcze w Sejmie większość. Władze PiS zapewniają, że rząd jest mocny i będzie rządził nadal.

Wciąż dochodzi do ataków na ratowników medycznych

Wyzwiska, przemoc, pobicia i urazy psychiczne - takie sytuacje spotykają ratowników medycznych. W ubiegły weekend doszło do kolejnego ataku. Mężczyzna, który przewrócił się w Pyrzycach w województwie zachodniopomorskim, doznał urazu głowy. Konieczne było przewiezienie go do szpitala. Gdy znalazł się w karetce, zaatakował ratowników.

54 477 nowych zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia jednak uspokaja

Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało o 54 477 nowych zakażeniach koronawirusem. Minister zdrowia pociesza, że coś drgnęło. Liczba zakażeń po raz pierwszy w piątej fali zakażeń w Polsce jest mniejsza w ujęciu tydzień do tygodnia. Z kolei udział wariantu omikron w nowych zakażeniach stale rośnie.

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak odpowiadał przed senacką komisją ws. Pegasusa

Przed senacką komisją, która bada przypadki inwigilacji przy życiu systemu Pegasus, odpowiadał w czwartek lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Miał on być kilkukrotnie inwigilowany w 2019 roku, gdy przed wyborami parlamentarnymi zapowiadał założenie partii politycznej. Powiedział, że o tym, że interesują się nim służby, słyszał wtedy od Pawła Kukiza.

Andrzej Duda chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Andrzej Duda zapowiedział złożenie w Sejmie prezydenckiego projektu ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej, której zlikwidowania domaga się Komisja Europejska. Prezydent proponuje, by sędziowie z tej izby mogli przejść do innych izb Sądu Najwyższego. Zdaniem opozycji wszystkich problemów to nie rozwiązuje.