Ciągnął psa za autem, zwierzę nie przeżyło. Były senator PiS Waldemar Bonkowski skazany

Były senator Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Bonkowski w poniedziałek został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad swoim psem i doprowadzeniem do jego śmierci. Oskarżony wiosną ubiegłego roku ciągnął zwierze na haku za samochodem. Prokuratura domagała się surowszej kary, a oskarżony uniewinnienia. Wyrok nie jest prawomocny, obie strony zapowiadają apelację.

Rząd proponuje wsparcie dla kredytobiorców. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pakiet pomocowy dla tych, których najbardziej dotknęły podwyżki stóp procentowych. Rządowy plan zakłada między innymi likwidację wskaźnika WIBOR, wakacje kredytowe, dopłaty do rat dla osób w trudnej sytuacji i nowy fundusz pomocowy, na który będą musiały się zrzucić banki.

Impas między kontrolerami a PAŻP trwa. Polacy obawiają się odwołanych lotów

Kontrolerzy lotów i przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wciąż nie doszli do porozumienia. Jak mówią kontrolerzy, przełom w rozmowach pogrzebał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Po słowach, jakie padły w poniedziałek podczas sejmowej podkomisji do spraw transportu, znowu impas, a planowanych na godzinę 14 rozmów nie wznowiono. Tymczasem Polacy, którzy kupili bilety lotnicze na majówkę, wciąż nie mają pewności, czy będą mogli z nich skorzystać.

Tragiczny bilans wypadków w kopalniach Pniówek i Zofiówka. Łącznie zginęło 12 osób

W ciągu kilku ostatnich dni doszło do dwóch poważnych wypadków w polskim górnictwie. Najpierw w kopalni Pniówek w Pawłowicach, a kilka dni później w kopalni Zofiówka. Do poniedziałku potwierdzono śmierć łącznie 12 osób w obu tych tragediach. Nadal poszukiwanych jest czterech pracowników kopalni Zofiówka, a los siedmiu osób z kopalni Pniówka nie jest znany - uznano ich za zaginionych. Premier Matusz Morawiecki zapewnia o pomocy dla wszystkich rodzin i drobiazgowej kontroli procedur. W przypadku Zofiówki gliwicka prokuratura wszczęła śledztwo.

Prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc

24 kwietnia w Kościele prawosławnym obchodzona jest Niedziela Wielkanocna. Dla obywateli Ukrainy to trudne świętowanie. Z powodu wojny wielu spędza Wielkanoc z dala od rodziny. Ponad dwa miliony uchodźców jest w Polsce. Dlatego w cerkwiach było więcej wiernych niż zwykle. Były też organizowane śniadania wielkanocne.

Pani Eugenia trafiła do szpitala. Ruszyła akcja wysyłania pocztówek

Kiedy ludzie dowiedzieli się, że babcia Eugenia trafiła do szpitala, nastąpiło pospolite ruszenie. Cała Polska wzięła długopisy w dłoń i zaczęło się pisanie i wysyłanie "uścisków na odległość". Pani Eugenia jest twarzą kampanii "Wyślij pocztówkę do babci", a jej podobizna zdobiła ścianę wieżowca w Białymstoku. Teraz to ona potrzebuje wsparcia.

Prawosławni przygotowują się do Wielkanocy

Prawosławne święta wielkanocne odbędą się w cieniu wojny. Dla Ukrainy to będą święta inne niż wszystkie. Wielu Ukraińców spędzi święta z dala od domu i w żałobie po stracie najbliższych. W części kraju zrezygnowano z nocnych nabożeństw i przywrócono godzinę policyjną. Najważniejsze jest bezpieczeństwo - podkreślają władze. Prezydent Wołodymyr Zełenski w przeddzień Wielkanocy powiedział, że Rosja przyniosła na Ukrainie śmierć, ale śmierć nie ma szans na zwycięstwo z życiem.

W niedzielę kolejna runda negocjacji kontrolerów z PAŻP

Wciąż nie ma przełomu w rozmowach Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z kontrolerami ruchu lotniczego. Pod znakiem zapytania są zatem wyloty na majówkę. Na polskim niebie już są utrudnienia - opóźnienia i odwołane rejsy. A może być jeszcze gorzej, bo jeśli do maja nie będzie porozumienia, to lotniska Okęcie i Modlin będą działać niecałe 8 godzin dziennie. Czasu jest coraz mniej - kolejne rozmowy mają odbyć się 24 kwietnia. Premier apeluje o porozumienie, ale mówi też o planach awaryjnych.

Pat w rozmowach kontrolerów z PAŻP. Na stole plany awaryjne

Cały czas toczą się rozmowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami kontrolerów lotów. W związku tym Eurocontrol nie zdecydował się uruchomić procedury kasowania połączeń lotniczych. Jednocześnie Eurocontrol przygotowuje plan awaryjny, gdyby porozumienie nie zostało zawarte i od 1 maja w Polsce zabrakłoby kontrolerów ruchu lotniczego.

Kolejne wybuchy w kopalni Pniówek. Zdecydowano wstrzymaniu akcji ratowniczej

W czwartek wieczorem w kopalni Pniówek w Pawłowicach, gdzie trwała akcja ratownicza po środowych wybuchach metanu, doszło do kolejnych wybuchów. Do zdarzenia doszło podczas pracy ratowników górniczych przy wydłużaniu lutniociągu. Poszkodowanych zostało 10 ratowników. Przedstawiciele JSW i kopalni podjęli decyzję, że do czasu ustabilizowania sytuacji wentylacyjnej nie będą wysyłać na dół kolejnych ratowników.

Akcja ratownicza w kopalni Pniówek. Poszukiwanych jest siedem osób, trwa budowa lutniociągu

Trwa druga doba akcji ratunkowej w kopalni Pniówek w Pawłowicach, gdzie doszło do dwóch wybuchów metanu. Pod ziemią uwięzionych jest 7 osób. Ratownicy koncentrują się na budowie lutniociągu, czyli rurociągu doprowadzającego powietrze. W wyniku wybuchów zginęło lub odniosło rany i zmarło 5 osób, a rannych zostało w sumie 25 osób. W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich przebywa dziesięciu górników, połowa z nich jest na intensywnej terapii.

Oświadczenia majątkowe Julii Przyłębskiej i części sędziów TK utajnione. "Chcemy wiedzieć, czego się obawiają"

Zdaniem opozycji utajnienie majątku Julii Przyłębskiej to kolejny dowód na nieczystą grę w Trybunale Konstytucyjnym i jego całkowite podporządkowanie partii rządzącej. Podstawą prawną utajnienia oświadczeń majątkowych prezes Trybunału Konstytucyjnego i kilku innych sędziów jest przepis, który zezwala na to w przypadku, gdyby "jawność miałaby zagrozić ich bezpieczeństwu".

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin spotka się z Mariuszem Błaszczakiem

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Ma spotkać się z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim sytuacji w Ukrainie, a także polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, sytuacji na wschodniej flance NATO i obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Uchodźcy z Ukrainy próbują w Polsce zacząć nowe życie

Uchodźcy z Ukrainy próbują w Polsce zacząć nowe życie. Wiele osób wciąż potrzebuje pomocy finansowej, ale nie chce siedzieć bezczynnie. Uchodźczynie z Ukrainy - Natalia, Ludmiła, Katia i Olga w budynku teatru na Dolnym Śląsku przygotowują pierożki gruzińskie na zamówieni.