"O odwadze tych dziewczyn będziemy jeszcze czytać w książkach"

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że młode Ukrainki chwyciły za broń. Mają te same powody, co mężczyźni, by walczyć o swój kraj. Część żołnierek w wojsku już była, część dopiero dołączyła. Nie wszystkie mają mundur, ale bez wątpienia wszystkie są odważne i waleczne.

Sejm zajął się projektem ustawy o obronie ojczyzny

W czwartek w Sejmie odbyła się debata w sprawie ustawy o obronie ojczyzny. Jarosław Kaczyński zapowiada, że armia docelowo ma zostać zwiększona do 300 tysięcy, że zostanie stworzona dobrowolna służba zasadnicza i że wydatki na wojsko wzrosną do trzech procent PKB. Jednak te 3 procenty i tak nie wystarczą. Prezes PiS-u przyznaje, że dla wzmocnienia armii trzeba będzie się dodatkowo zadłużyć.

Ostry ostrzał Charkowa, Rosjanie zdobyli Chersoń

Prezydent Wołodymyr Zełenski w kolejnej odezwie do Ukraińców powiedział, że wróg nie robi postępów, a Kijów się broni. Rosyjskie kolumny spowalniają, a wybuchy rakiet wydają się sprawiać, że opór ukraińskich wojsk i cywilów jest coraz bardziej zażarty. Chersoń na południu kraju Rosjanie zajęli. Zastępca mera Chersonia mówił w TVN24 o katastrofie humanitarnej w tym mieście. Z kolei Charków kolejny dzień broni się przed zmasowanym atakiem. Krwawe walki są też między innymi w Mariupolu i w Sumach.

Rosyjskie wojska atakują budynki mieszkalne, szpitale i przedszkola

Niemal tydzień po rozpoczęciu brutalnej inwazji, wojska rosyjskie w Ukrainie wciąż ponoszą duże straty. Jednak eksperci zwracają uwagę, że widać zmianę podejścia agresorów. Wojska rosyjskie przegrupowują się i biorą na cel nie tylko ukraińskie wojska, ale też budynki mieszkalne, szpitale i szkoły.

Stoltenberg: NATO nie zamierza angażować się bezpośrednio w konflikt w Ukrainie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się we wtorek z prezydentem Andrzejem Dudą w bazie lotniczej w Łasku. Pokreślił, że NATO nie chce być częścią konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i nie zamierza wysyłać żadnych wojsk lub sił powietrznych do Ukrainy. Jednocześnie zaznaczył, że kraje NATO wysyłają broń i uzbrojenie Ukrainie, a także nałożyły sankcje na Rosję.

Transport, dach nad głową, gorące posiłki na granicy. Polacy nie ustają z pomocą dla Ukraińców

Polacy otwierają serca i portfele, by nikt z potrzebujących Ukraińców nie został sam. Do uchodźców płynie rzeka darów, a do organizacji - pieniądze. Transport, dach nad głową, gorące posiłki na granicy - form i sposobów pomagania jest wiele i za każdy z nich Ukraina szczerze dziękuje. Organizacje pomocowe zwracają też uwagę, że teraz, kiedy pierwsza fala akcji pomocowej za nami, warto śledzić komunikaty i odpowiadać na konkretne apele - tak, by żadna rzecz się nie zmarnowała.

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem szefowej KE w Warszawie

W piątek po południu w Warszawie odbyła się narada przedstawicieli państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Udział w szczycie wzięła również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Tematem spotkania była rosyjska agresja na Ukrainę.

Drugi dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Kijów celem ataku z obu stron Dniepru od północy

Oczy całego świata skierowane są na Ukrainę. Rosja przeprowadza ataki rakietowe na obiekty wojskowe, a także cywilne. Są ofiary śmiertelne. Ukraińskie MSW informuje o dwóch kolumnach pancernych podchodzących pod Kijów od północy, z obu stron Dniepru - od Czernihowa i Iwankowa. Ukraińcy wysadzili trzy mosty, by powstrzymać natarcie. W samym Kijowie, w dzielnicy Obołoń, doszło do walk z dywersantami. Strzały padły też w dzielnicy rządowej. Władze Ukrainy wzywają mieszkańców do obrony na ulicach, nawet za pomocą tzw. koktajli Mołotowa.

Do Polski ciągną uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy

Fala ewakuacyjna z Ukrainy już ruszyła. Do Polski docierają pierwsi uchodźcy. W tej chwili mieszka u nas i pracuje około miliona Ukraińców. Wielu z nich chce lub już ściąga do kraju swoich najbliższych. Ci, którzy nie będą się mieli gdzie zatrzymać, mogą liczyć na pomoc państwa. Dziewięć punktów recepcyjnych jest na przejściach granicznych Lubelszczyzny i Podkarpacia. Dodatkowy na dworcu w Przemyślu. Pomoc zadeklarowali wszyscy wojewodowie.

Solidarna Polska przedstawiła projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

Jest kolejny projekt zmian w sądownictwie - tym razem autorstwa Solidarnej Polski. Izba Dyscyplinarna jest kością niezgody między Warszawą a Brukselą. Jej istnienie oznacza zamrożenie unijnych pieniędzy dla Polski i dodatkowo słone kary. Prawnicy alarmują, że samo wycięcie Izby nic nie da, bo problem z praworządnością ma głębsze korzenie.

Morderstwo w zakładzie karnym w Rzeszowie. Nie żyje więzienna psycholog

W zakładzie karnym w Rzeszowie doszło do morderstwa. Nie żyje więzienna psycholog. Została zabita przez jednego z aresztowanych. Do tragedii doszło, gdy udzielała mu porady. Rzeszowska prokuratura wyjaśnia, jakie błędy popełniono. Sprawą zajmie się też specjalna komisja powołana przez ministra sprawiedliwości.