Z takimi zagrożeniami mierzą się na co dzień górnicy

Ostatnie tygodnie to tragiczny czas dla polskiego górnictwa. W katastrofach w kopalniach Pniówek i Zofiówka zginęło łącznie 19 górników. O zdrowie i życie kolejnych walczą lekarze z Siemianowic Śląskich. Pod ich opieką jest 20 górników. Mimo, że od dawna robi się wiele, by zwiększyć bezpieczeństwo w kopalniach, to i tak ta praca wiąże się z ryzykiem.

Gaz wraca do gmin, gdzie działała firma Novatek

Gaz wraca do kolejnych gmin - tam, gdzie działała firma Novatek. Problem powstał po tym, jak koncern został objęty sankcjami przez polski rząd. Mieszkańcy zostali bez gazu, wielu także bez ciepłej wody. Sytuacja wraca już do normy.

"Nie ma nawet emocji, aby wyrazić wściekłość przeciwko Rosji"

Mija 65. dzień rosyjskiej agresji w Ukrainie. W czwartek, 28 kwietnia w rejonie szewczenkowskim w Kijowie doszło do ataku rakietowego, wskutek którego zginęła dziennikarka Wira Hyrycz, związana z ukraińską sekcją Radia Swoboda. O tym, jak wyglądał atak rakietowy, opowiedziała TVN24 mieszkająca w Kijowie Tetiana Chmelnycka.

Inflacja w kwietniu wyniosła prawie 12,3 procent rok do roku

Inflacja w Polsce jest coraz groźniejsza. W kwietniu wyniosła prawie 12,3 procent. To są wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Najbardziej podrożały paliwa, energia i żywność. To najwyższa inflacja od 24 lat. Będzie jeszcze wyższa i trudno będzie z niej wyjść.

Kurator Barbara Nowak zorganizowała defiladę klas mundurowych. "To nie jest patriotyzm"

"Razem pilnujemy Polski" - pod takim hasłem ulicami Krakowa w czwartek przeszła defilada klas mundurowych. Marsz został zorganizowany z inicjatywy małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Dyrektorzy szkół i przedszkoli dostali wcześniej list z kuratorium z prośbą, by oddelegować na marsz uczniów. W trakcie wydarzenia odbyła się kontrmanifestacja przeciw działalności małopolskiej kurator.

Fuzja Orlenu i Lotosu zostanie zablokowana? Senat przyjął projekt ustawy

Senat przyjął w czwartek projekt ustawy, która ma zablokować możliwość fuzji Orlenu z Lotosem. Ustawa trafi teraz do Sejmu. W ramach fuzji węgierski MOL miałby przejąć ponad 400 stacji paliw w Polsce. Sytuacja ta budzi poważne wątpliwości polityków opozycji ze względu na postawę Węgier wobec wojny w Ukrainie. Posłowie opozycji chcieli, żeby informację o fuzji i jej konsekwencjach przedstawił w Sejmie premier. Wniosek przepadł jednak w głosowaniach.

Konflikt w Zjednoczonej Prawicy narasta. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej

Ciąg dalszy przepychanek w Zjednoczonej Prawicy. Chodzi o uchwalenie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. PiS chciałby ustawę przyjąć jak najszybciej, ale Solidarna Polska do projektu prezydenta zgłasza szereg poprawek, co zdecydowanie spowalnia prace nad jego procedowaniem. Na dodatek Zbigniew Ziobro proponuje, by Polska zawiesiła wpłacanie składek członkowskich do Unii Europejskiej.

Część polskich gmin została odcięta od gazu. To skutek sankcji

W kilkunastu gminach w Polsce w czwartek zabrakło gazu. Dostawy wstrzymała spółka Novatek z rosyjskim kapitałem, która została wpisana na listę firm objętych sankcjami. Rząd zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu problem będzie rozwiązany i zapewnia, że ta sytuacja nie ma nic wspólnego z odcięciem dostaw gazu do Polski przez Gazprom.

Spór kontrolerów z PAŻP. Linie lotnicze będą zwracać pieniądze za bilety

Nowe regulacje na lotniskach w Warszawie i Modlinie, które - jeśli nie dojdzie do porozumienia - wejdą w życie 1 maja - zaskoczyły nie tylko podróżnych, ale też linie lotnicze i biura podróży. Jeśli okaże się, że opłacone już loty się nie odbędą, to linie lotnicze zwrócą pasażerom pieniądze za bilety. To samo dotyczy wykupionych wycieczek, które z powodu paraliżu nieba nad Polską nie odbędą się.

Polska bez gazu z Rosji. Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy

O 8 rano Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Moskwa zażądała bowiem, by opłaty za gaz były przekazywane w rublach. Polska się na to nie zgodziła. Rząd zapewnia, że z końcem 2022 roku i tak mieliśmy odciąć się od rosyjskiego gazu, więc decyzja Gazpromu nie sprawi, że nagle w naszych domach gazu zabraknie.

Co z likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN? Solidarna Polska złożyła poprawki do ustawy

Bez rozstrzygnięć zakończyło się wtorkowe posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie projektów ustaw o zmianach w Sądzie Najwyższym. Chodzi przede wszystkim o likwidację Izby Dyscyplinarnej, co pomogłoby odblokować pieniądze z unijnego funduszu odbudowy. Swoje poprawki do prezydenckiego projektu ustawy zgłasza Solidarna Polska, bo zdaniem Zbigniewa Ziobry może on doprowadzić do całkowitego paraliżu sądownictwa. Tymczasem każdy dzień działalności Izby kosztuje nas milion euro dziennie.

Afera hejterska w resorcie sprawiedliwości. Kolejni sędziowie przerywają milczenie

Kolejni sędziowie przerywają zmowę milczenia w sprawie afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Chodzi o nieformalną grupę, której celem było oczernianie sędziów, którzy bronili niezależności sądów. We wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ma ocenić kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa - wśród nich są między innymi sędziowie, których nazwiska pojawiają się w aferze hejterskiej.

Nowy wskaźnik referencyjny i wakacje kredytowe. Pomysły rządu dla kredytobiorców

Rząd planuje od przyszłego roku zastąpienie w kredytach hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem, korzystniejszym dla kredytobiorców. Ponadto padła propozycja ustanowienia wakacji kredytowych. Według obietnicy premiera w każdym kwartale tego i kolejnego roku będzie można przełożyć spłatę jednej raty. To łącznie 8 rat, których wysokość zostanie zamrożona i przełożona na koniec harmonogramu spłat.

Ministrowie obrony obradują w bazie wojskowej w Ramstein. Celem omówienie sytuacji w Ukrainie

W amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein we wtorek rozpoczęło się spotkanie 40 ministrów obrony z państw NATO i nie tylko. Rozmowy dotyczą kolejnego wsparcia wojskowego Ukrainy. Obradom przewodniczy amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin. Jednocześnie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzega, że w związku z pomocą zachodu dla Ukrainy eskalacja konfliktu i użycie broni nuklearnej nie są wykluczone.

Wybuchy metanu w kopalni Pniówek. Zmarł kolejny górnik, trwa walka o życie dwóch innych

W katastrofach górniczych, do których doszło w minionym tygodniu w dwóch kopalniach, zginęło w sumie 13 osób. Po wybuchach metanu i pożarze w kopalni Pniówek siedmiu pracowników uznano za zaginionych. Po wstrząsie w kopalni Zofiówka nadal poszukiwane są cztery osoby. W Centrum Oparzeniowym w Siemianowicach Śląskich zmarł jeden z poparzonych górników. Trwa walka o życie dwóch innych.

Konflikt w PAŻP. Od 1 maja część lotów z Warszawy może być anulowana

Trwają negocjacje kontrolerów lotów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Jeśli do 1 maja strony nie osiągną porozumienia, w życie wejdzie rządowe rozporządzenie, zgodnie z którym lotniska w Warszawie i Modlinie mają działać między godziną 9:30 a 17:00. Jednocześnie prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogłosił listę tras lotniczych i przewoźników obsługiwanych po 1 maja. Są na niej 32 trasy i 11 przewoźników.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego chce ujawnić swoje oświadczenie majątkowe

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska chce ujawnić swoje oświadczenie majątkowe. Przekazała, że złożyła do pierwszej prezes Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie klauzuli "zastrzeżone". Opozycja jednak zwraca uwagę, że pozostają wciąż utajone oświadczenia majątkowe pięciorga innych sędziów zasiadających w Trybunale.

Iga Świątek wygrała finał WTA w Stuttgarcie

Każdym kolejnym występem umacnia swoją pozycję niekwestionowanej królowej kortu. Iga Świątek w niedzielnym finale turnieju WTA pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 6:2, 6:2. Był to 23. z rzędu wygrany mecz przez Polkę.