Prezydent Krakowa chce mediować w sprawie Teatru Słowackiego

Teatr to nie miejsce na eksperymenty nieudaczników - tak procedurę odwołania dyrektora krakowskiego Teatru Słowackiego komentuje szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dyrektor naraził się PiS-owi listopadową premierą "Dziadów". Do sprawy włączył się także prezydent Krakowa.

Trwa liczenie strat po potężnych wichurach

Trwa szacownie strat po wichurach, które przeszły przez Polskę w ostatnich dniach. Poszkodowani liczą na odszkodowania. Wiatr trochę osłabł, ale miejscami nadal bywa silny. Pogoda może się poprawić w czwartek.

Uczniowie wrócili do zajęć stacjonarnych

Uczniowie szkół ponadpodstawowych i starszych klas w podstawówkach wrócili po przerwie do zajęć stacjonarnych. Pojawiają się obawy, czy powrót do szkół nie pogorszy epidemicznych statystyk.

Polacy coraz mocniej w portfelu odczuwają skutki inflacji

GUS podał dane o wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia rok do roku. Wzrost jest niewiele większy niż inflacja. Ekonomiści wskazują, że w 2022 roku de facto stracimy jedną miesięczną pensję albo emeryturę. Premier po raz kolejny za wysoką inflację wini ceny gazu i politykę europejską.

Zbigniew Ziobro kreśli czerwone linie, Mateusz Morawiecki to znosi

Z jednej strony jest ryzyko utraty setek miliardów złotych z Unii, z drugiej strony widmo utraty większości w Sejmie. Czego bardziej boją się rządzący? Na odpowiedź może wskazywać pokorne znoszenie przez premiera ostrej krytyki ze strony ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro wie, ile ważą głosy Solidarnej Polski i wygląda na to, że zamierza to wykorzystać.

Wichury w Polsce. Cztery osoby zginęły

Po sobotnim wichurach docierają tragiczne informacje. Cztery osoby zginęły, sześć zostało rannych. Są tysiące uszkodzonych budynków, samochodów i połamanych drzew. Strażacy interweniowali ponad 23 tysiące razy. Godzinami trzeba było sobie radzić bez prądu, zerwane trakcje utrudniały jazdę pociągom, piloci samolotów lądowali w trudnych warunkach.

Poszukiwania 45-letniej Aleksandry Wieczorek i jej 15-letniej córki Oliwi nie ustają

Z udziałem służb i blisko setki wolontariuszy trwają poszukiwania 45-letniej Aleksandry Wieczorek i jej 15-letniej córki Oliwi. Niestety - na razie bez przełomu. Mieszkanki Częstochowy zaginęły ponad tydzień temu. Swoje działania prowadzi policja, ale teraz poszukiwania organizuje też ojciec 15-latki. Zarzut zabójstwa dziewczyny i jej matki usłyszał zatrzymany 52-letni Krzysztof R..

"Minister Ziobro mówi wprost, że polski premier jest zdrajcą"

Zbigniew Ziobro na konferencji mówił o "czerwonych liniach" dotyczących jego obecności w rządzie. Szef Solidarnej Polski wskazał, ile głosów ma do stracenia Zjednoczona Prawica bez jego poparcia. Po słowach o historycznym błędzie premiera, teraz są trzy konkretne warunki.

"Władysław Bartoszewski jest ojcem naszej przyzwoitości"

100 lat temu, 19 lutego 1922 roku, urodził się Władysław Bartoszewski. Były więźniem Auschwitz, podporucznikiem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, działaczem "Żegoty", opozycjonistą w czasach PRL, a po 1989 roku dwukrotnym minister spraw zagranicznych. Jego pamięć przez cały 2022 rok chce pielęgnować Warszawa. Trwa zbiórka na wyjątkowy pomnik.

Ostrzeżenia dla całego kraju w związku z wichurami

Wichury nad Polską są śmiertelnie niebezpieczne. Dwie osoby zginęły przygniecione drzewami. Są setki zniszczonych domów i innych budynków, były opóźnione pociągi, samoloty miały poważne problemy z lądowaniem. Są czerwone alerty dla północy kraju, ale fatalna sytuacja jest też w innych regionach.

Wichura przewróciła dźwig w Krakowie, dwie osoby zginęły. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące wypadku na budowie w Krakowie. W czwartek wichura przewróciła dźwig budowlany, w wyniku czego cztery osoby zostały ranne, dwie z nich zmarły. Na miejscu śledczy przeprowadzili oględziny, przesłuchani zostali też pierwsi świadkowie. Ponadto wojewoda małopolski w trybie pilnym zlecił kontrolę wszystkich placów budowy w województwie, na których wykorzystywane są dźwigi.

Rusza procedura odwołania dyrektora krakowskiego teatru, który wystawił "Dziady"

Zarząd województwa małopolskiego rozpoczął procedurę odwołania dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztofa Głuchowskiego. Zdaniem pracowników i samego zainteresowanego to odwet za wystawienie "Dziadów" - sztuki, którą skrytykowała między innymi małopolska kurator oświaty. Oficjalny powód podany przez zarząd to naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych.

Trwa liczenie start po czwartkowych wichurach. Zniszczone domy, przerwy w dostawach prądu

Zerwane i uszkodzone dachy, zniszczone elewacje budynków, powybijane okna, tysiące osób wciąż bez prądu - to skutki wichur, które w czwartek przetoczyły się przez Polskę. W wielu miejskościach trwa sprzątanie i liczenie start. W całym kraju strażacy odnotowali blisko 14 tysięcy zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru. IMGW ostrzega przed kolejnymi wichurami, wydał alerty dla całego kraju.

Afera Pegasusa. Kolejni politycy mogli być inwigilowani przez służby

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", telefony prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy - ojca senatora Krzysztofa Brejzy - mógł być inwigilowany za pomocą systemu Pegasus. Ofiarą miała też paść obecna posłanka KO Magdalena Łośko. W ich telefonach eksperci Amnesty International znaleźli kilkanaście podejrzanych SMS-ów z linkami. Po kliknięciu w nie system Pegasus mógł rozpocząć inwigilację.

Prezes PiS zapowiada kolejne poprawki Polskiego Ładu

Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 zapowiedział kolejne poprawki Polskiego Ładu. Ponadto stwierdził, że przygotowanie zmian w systemie podatkowym powierzono "ludziom, którzy byli całkowicie niezainteresowani tym, żeby to przedsięwzięcie się udało".

Co z koncesją TVN7? "Do tej pory nie było w Polsce takiej sytuacji"

Obecna koncesja kanału TVN7 wygasa za 8 dni, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż trzyma właściciela, pracowników i widzów w niepewności. Podobnie było z koncesją dla TVN24. KRRiT w ostatniej chwili podjęła decyzję o jej przedłużeniu. Eksperci zwracają uwagę, że sytuacja własnościowa rożnych stacji TVN Grupa Discovery niczym się od siebie nie różni. Rada w sprawie TVN7 ma głosować ponownie w czwartek.

O bezpieczeństwie narodowym i sytuacji na Ukrainie. Donald Tusk spotkał się z byłymi prezydentami

Polscy politycy cały czas przyglądają się sytuacji wokół Ukrainy. W czwartek na specjalnym spotkaniu, które zorganizował lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, dyskutowano na temat bezpieczeństwa narodowego w obliczu kryzysu. W rozmowach wzięli udział między innymi byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że NATO i Unia Europejska to sojusze, które są gwarantem bezpieczeństwa i stabilizacji.

Rozłam w koalicji rządzącej? Ziobro: w sobotę Solidarna Polska zakreśli swoje czerwone linie

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uderza w premiera Mateusza Morawieckiego po decyzji TSUE, a europoseł Patryk Jaki w prezydenta Andrzeja Dudę i jego inicjatywę w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Politycy PiS zapewniają jednocześnie, że koalicjanci nie muszą się we wszystkim zgadzać, a spory są łagodzone. Jednak Solidarna Polska zapowiada, że w sobotę zakreśli "czerwone linie".

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Polski i Węgier

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniesione przez Polskę i Węgry skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia wypłacanie funduszy europejskich z poszanowaniem praworządności przez państwo członkowskie. Na ten mechanizm zgodziły się rządy wszystkich unijnych państw - w tym Polski, co minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał za "historyczny błąd" premiera Mateusza Morawieckiego.

Ostatnie dni na przedłużenie koncesji TVN7. KRRiT otrzymała ponad 15 tysięcy maili w obronie stacji

Wciąż bez decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN7. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w środę - zgodnie z planem - zebrała się, ale nie głosowała. Posiedzenie Rady jest dwudniowe i głosowanie ma odbyć się w czwartek. Na tę przewlekłość postępowania płyną protesty z wielu stron - też skargi od widzów. Do wtorkowego popołudnia wpłynęło ich ponad 15 tysięcy.

Koncesja TVN7 wygasa za 10 dni. Kolejne głosowanie KRRiT w środę

Obecna koncesja TVN7 na nadawanie naziemne wygasa za 10 dni. W środę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma podjąć kolejną próbę głosowania w sprawie jej przedłużenia. Dotychczas brakowało wymaganej większości głosów. Od złożenia wniosku przez TVN Grupa Discovery minął ponad rok.

O Pegasusie w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowani chcą powołania komisji śledczej

We wtorek na forum Parlamentu Europejskiego debatowano na temat afery związanej z nadużywaniem przez służby specjalne oprogramowania inwigilacyjnego Pegasus. Na wniosek części grup politycznych w Parlamencie Europejskim powstanie komisja śledcza, która ma odpowiedzieć na pytania związane z wykorzystaniem systemu Pegasus w krajach europejskich, w tym w Polsce i na Węgrzech. Taka komisja będzie mogła na przykład wezwać na przesłuchanie członków polskiego rządu.