Alkohol wpływa na zmniejszanie się mózgu. To wpływ "stosunkowo mały", ale wykrywalny


Z badań naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że alkohol zabija szare komórki, co oznacza słabsze myślenie, niższą inteligencję, gorszą pamięć, a nawet zaburzenia emocjonalne. - Rozmiar mózgu zmniejsza się z wiekiem i poważnie nasila to demencja. W skutek zmniejszania mózgu, pogarszają się wyniki w testach pamięci. Chociaż alkohol ma na to stosunkowo mały wpływ, to wpływa bardziej niż inne modyfikowane czynniki ryzyka, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do procesu starzenia - tłumaczy współautorka badań Anya Topiwala z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Picie alkoholu nawet w najmniejszej ilości pogarsza zdrowie mózgu - tak wynika z nowych badań naukowców związanych z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Ogólnie ujmując, alkohol zmniejsza mózg, a mniejszy mózg to mniejsza wydolność centrum dowodzenia naszego organizmu.

Szczegóły badania - na prośbę telewizji CNN - wyjaśniła główna autorka. Podkreśliła, że dla mózgu nie ma nic gorszego od alkoholu.

- Rozmiar mózgu zmniejsza się z wiekiem i poważnie nasila to demencja. W skutek zmniejszania mózgu, pogarszają się wyniki w testach pamięci. Chociaż alkohol ma na to stosunkowo mały wpływ, to wpływa bardziej niż inne modyfikowane czynniki ryzyka, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do procesu starzenia - tłumaczy współautorka badań Anya Topiwala z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Badanie przeprowadzono na grupie 25 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii. Uczestnicy mieli powiedzieć, ile alkoholu spożywają, i poddać się skanom mózgu.

Analiza wykazała, że alkohol zmniejsza w mózgowiu istotę szarą, czyli zabija szare komórki. W efekcie pojawia się problem z przetwarzaniem informacji, co oznacza słabsze myślenie, niższą inteligencję, gorszą pamięć, a nawet zaburzenia emocjonalne.

- Ten mózg emocjonalny tak jakby traci swoje możliwości operacyjne. Nie jesteśmy w stanie być wrażliwi, nie jesteśmy w stanie być dostosowani do szybko zmieniającej się sytuacji emocjonalnej - wyjaśnia prof. Janusz Heitzman, były dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Wpływa na cały organizm

Brytyjscy naukowcy uważają, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu i nie ma dowodów na to, że piwo lub wino - napoje niskoprocentowe - byłyby bezpieczniejsze niż napoje wysokoprocentowe.

Lekarze zauważają, że zmiany w pracy mózgu początkowo mogą być nieodczuwalne, ale z czasem dadzą się we znaki.

- Z wcześniejszych badań wynika, że drobne zmiany, które prowadzą do uszkodzeń mózgu, nie zawsze dają się wykryć natychmiast w rutynowych badaniach funkcji intelektualnych i mogą postępować poza kontrolą, aż do wystąpienia bardziej zauważalnych problemów z pamięcią - tłumaczy Tony Rao z Kolegium Królewskiego w Londynie.

Eksperci zwracają uwagę na to, że alkohol krąży we krwi średnio kilkanaście godzin, więc ma czas poważnie zaszkodzić też innym narządom. Najbardziej obciążona jest wątroba, która go rozkłada. Grozi jej stłuszczenie, zniszczenie struktury lub nawet rak.

- Alkohol działa na serce, na ten narząd, który odpowiada za utrzymanie nas w zdrowiu, ponieważ wpływa na układ przewodzący. Statystycznie osoby uzależnione przewlekle od alkoholu żyją krócej - mówi prof. Janusz Heitzman.

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol przyczynia się do śmierci około trzech milionów osób rocznie.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS