Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie


Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

CAŁA ROZMOWA Z DANIELEM FRIEDEM DOSTĘPNA JEST W TVN24 GO

Od przemówienia do amerykańskich żołnierzy w bazie Mildenhall we wschodniej Anglii prezydent USA rozpoczął swoją wizytę w Europie. - Głęboko wierzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym historii świata. W chwili, w której do nas należy, aby udowodnić, że demokracja nie tylko przetrwa, ale będzie się doskonalić - powiedział Joe Biden. Zdaniem Daniela Frieda to jest właśnie główne przesłanie wizyty prezydenta USA w Europie.

- On (Joe Biden - przyp. red.) już powiedział, że demokracja i kraje demokratyczne muszą dołączyć się do wspólnej strategii, żeby nasze kraje poprawić i potem radzić sobie dobrze, lepiej z Chińczykami i z Putinem - stwierdził Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

Fried styl działań Joe Bidena nazwał "strategią demokratycznej solidarności" i podkreślił, że takie działanie jest bardzo "dobrym znakiem dla Polaków". - Brak zasad demokracji w amerykańskiej strategii doprowadziłby nas wszystkich do klęski - dodał.

Europejskie spotkania

Były ambasador USA w Polsce był też pytany o kolejność spotkań Joe Bidena, który najpierw spotka się z sojusznikami, a dopiero na koniec z Władimirem Putinem.

- On ma najpierw spotkać się z sojusznikami, krajami demokratycznymi, włączając w to Polskę podczas szczytu NATO-wskiego, a dopiero potem - na bazie udanych rozmów taką mam nadzieję - z Putinem - podkreślił Fried.

- Za prezydentury George'a W. Busha zrobiliśmy to samo, ale wtedy mieliśmy nadzieję, że możemy współpracować z Putinem. Okazało się inaczej. Tym razem Biden będzie w lepszym miejscu dzięki udanym spotkaniom z sojusznikami - dodał.

Siła demokracji

Od początku swojej prezydentury Joe Biden podkreśla, że obecnie obserwujemy starcie demokracji z autokracją i powtarza, że trzeba dla przyszłych pokoleń udowodnić, że demokracja działa. Jednak na świecie jest coraz więcej miejsc, gdzie demokracja działa coraz gorzej.

- Musimy pokazać, że możemy radzić sobie ze wspólnymi problemami nowoczesnymi - powiedział Fried. - Demokratyczna opozycja w Polsce w latach 70. i 80. zawsze mówiła, że demokracja to pierwszy krok i musimy mieć wspólną strategię solidarności demokratycznej. Polacy wtedy mieli rację. I cieszę się, że Joe Biden tak mówi - dodał.

Zbrojenia NATO

Były ambasador USA w Polsce mówił też o tym, jak nowa administracja USA zamierza przekonać sojuszników w NATO, żeby wydawali więcej na swoje zbrojenia.

- Polska już jest wiarygodnym sojusznikiem w tej sprawie. Niemcy mają wewnętrzną debatę wobec tego - przypomniał Fried. - Sądzę, że o ile Biden będzie dobrym partnerem, możemy powoli przekonać sojuszników, żeby więcej zrobić - dodał.

- Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - podkreślił.

Zobacz całą rozmowę z Danielem Friedem w TVN24 GO

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS