Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie


Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

CAŁA ROZMOWA Z DANIELEM FRIEDEM DOSTĘPNA JEST W TVN24 GO

Od przemówienia do amerykańskich żołnierzy w bazie Mildenhall we wschodniej Anglii prezydent USA rozpoczął swoją wizytę w Europie. - Głęboko wierzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym historii świata. W chwili, w której do nas należy, aby udowodnić, że demokracja nie tylko przetrwa, ale będzie się doskonalić - powiedział Joe Biden. Zdaniem Daniela Frieda to jest właśnie główne przesłanie wizyty prezydenta USA w Europie.

- On (Joe Biden - przyp. red.) już powiedział, że demokracja i kraje demokratyczne muszą dołączyć się do wspólnej strategii, żeby nasze kraje poprawić i potem radzić sobie dobrze, lepiej z Chińczykami i z Putinem - stwierdził Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

Fried styl działań Joe Bidena nazwał "strategią demokratycznej solidarności" i podkreślił, że takie działanie jest bardzo "dobrym znakiem dla Polaków". - Brak zasad demokracji w amerykańskiej strategii doprowadziłby nas wszystkich do klęski - dodał.

Europejskie spotkania

Były ambasador USA w Polsce był też pytany o kolejność spotkań Joe Bidena, który najpierw spotka się z sojusznikami, a dopiero na koniec z Władimirem Putinem.

- On ma najpierw spotkać się z sojusznikami, krajami demokratycznymi, włączając w to Polskę podczas szczytu NATO-wskiego, a dopiero potem - na bazie udanych rozmów taką mam nadzieję - z Putinem - podkreślił Fried.

- Za prezydentury George'a W. Busha zrobiliśmy to samo, ale wtedy mieliśmy nadzieję, że możemy współpracować z Putinem. Okazało się inaczej. Tym razem Biden będzie w lepszym miejscu dzięki udanym spotkaniom z sojusznikami - dodał.

Siła demokracji

Od początku swojej prezydentury Joe Biden podkreśla, że obecnie obserwujemy starcie demokracji z autokracją i powtarza, że trzeba dla przyszłych pokoleń udowodnić, że demokracja działa. Jednak na świecie jest coraz więcej miejsc, gdzie demokracja działa coraz gorzej.

- Musimy pokazać, że możemy radzić sobie ze wspólnymi problemami nowoczesnymi - powiedział Fried. - Demokratyczna opozycja w Polsce w latach 70. i 80. zawsze mówiła, że demokracja to pierwszy krok i musimy mieć wspólną strategię solidarności demokratycznej. Polacy wtedy mieli rację. I cieszę się, że Joe Biden tak mówi - dodał.

Zbrojenia NATO

Były ambasador USA w Polsce mówił też o tym, jak nowa administracja USA zamierza przekonać sojuszników w NATO, żeby wydawali więcej na swoje zbrojenia.

- Polska już jest wiarygodnym sojusznikiem w tej sprawie. Niemcy mają wewnętrzną debatę wobec tego - przypomniał Fried. - Sądzę, że o ile Biden będzie dobrym partnerem, możemy powoli przekonać sojuszników, żeby więcej zrobić - dodał.

- Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - podkreślił.

Zobacz całą rozmowę z Danielem Friedem w TVN24 GO

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz będzie też brać udział w finansowaniu Tarczy Wschód. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS