Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Gorąca dyskusja po nominowaniu Romana Polańskiego do Cezarów

Najnowszy film Romana Polańskiego "Oficer i Szpieg" otrzymał najwięcej, bo aż 12 nominacji Francuskiej Akademii Filmowej, która przyznaje Cezary. Decyzję Akademii skrytykowała francuska sekretarz stanu, uznając, że francuskie kino nie dokończyło rewolucji w sprawie przemocy seksualnej. Przedstawiciele Akademii już odpowiedzieli, że do nich należy ocena filmów, a nie moralności. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

20 tysięcy żołnierzy z USA będzie ćwiczyło w Europie. Największa operacja od 25 lat

Aż 20 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych zostanie w 2020 roku przerzuconych na ćwiczenia w Europie, w tym również do Polski. Będzie to największa tego typu operacja od 25 lat. Ćwiczenia są zaplanowane na kwiecień i maj, ale - głównie ze względu na skalę przedsięwzięcia - pierwsze transporty mają dotrzeć do Europy już w lutym, a ostatni żołnierze wrócą do domów w USA dopiero w lipcu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wszyscy starają się współpracować i pomagać rządowi Chin"

Metamorfoza, jak zaszła wśród władzy w Chinach jest spektakularna - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Magdalena Rybicka, zastępca dyrektora Instytutu Badań Azjatyckich Akademii Finansów i Biznesu Vistula, nawiązując do epidemii SARS sprzed 17 lat. - Wszyscy starają się razem współpracować i pomagać rządowi Chin, żeby tę epidemię opanować - dodała doktor Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

"Nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych"

- Z takim wirusem trudniej jest walczyć, bo nie zawsze można wyłapać wszystkich chorych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. Rozmówcy wypowiadali się na temat chińskiego koronawirusa, który rozprzestrzenia się po świecie. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zaapelował, żeby unikać podróży do miejsc, w których występuje największe zagrożenie związane z wirusem.

"Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

- Nie ma zakazu podróży na świecie, poza tym rejonem, gdzie ten koronawirus występuje najczęściej. Natomiast należy monitorować to co się dzieje. Jednym z objawów zarażenia jest wysoka gorączka, dlatego w tym momencie wykorzystanie kamer termowizyjnych na lotniskach pozwoli na szybką identyfikację osób, które potencjalnie mogą przenosić tego wirusa pomiędzy krajami i między kontynentami - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. dr. hab Krzysztof Pyrć wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Odniósł się w ten sposób do zaostrzonych środków bezpieczeństwa wprowadzanych na lotniskach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna wyspa, natomiast trzeba pamiętać, że my tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali zagrożenia. Nie można mówić, że to będzie pandemia stulecia - dodał Pyrć.

"Pamięć Holokaustu nie umrze"

- Nie ma miejsca na strach, u nas ocalonych, ten strach istnieje w genach, bo tego nie można wymazać. Jak podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda "pamięć Holokaustu nie umrze", u nas ten strach nie umrze - on umrze z nami - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce. W tych słowach odniósł się do 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. - Trzeba dać młodym ludziom trochę pokoju, poczucia nadziei i tolerancji - dodał Weiss.

Leczenie choroby Parkinsona? "Myślę, że to jest kwestia tego roku"

- Nie wiemy, jaki czynnik prowadzi do degeneracji istoty czarnej śródmózgowia - przyznał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego, mówiąc o chorobie Parkinsona. Obecnie choroba ta jest nieuleczalna. - Przyszłość to będzie terapia genowa. Ona już w zasadzie jest na progu do zastosowania. Myślę, że to jest kwestia tego roku - wytłumaczył prof. Ząbek.

Co z zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach? "Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno"

- Patrzyłam na to, jak niedźwiedź pierwszy raz wychodzi do lasu, jak pierwszy raz je arbuza, jak pierwszy raz kąpie się we własnym basenie, i to rzeczywiście było wzruszające - wyznała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Plaszczyk z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, mówiąc o interwencji w jednym z cyrków. - Wciąż ten zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach nie jest na tyle ważny, by Sejm się nim zajął, co nas bardzo smuci - powiedziała. - Wciąż są osoby, którym jest wszystko jedno, co się z tym zwierzętami dzieje - dodała.

Na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wiele o klimacie

W Davos rozpoczęło się 50. Światowe Forum Ekonomiczne. Do Szwajcarii przyjechało 53 szefów państw i rządów, a wśród nich prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, czy brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Tegoroczne forum w Davos to nie tylko politycy i biznesmeni. "Głos młodych ludzi nie jest, a powinien być w centrum rozmowy" - uważa szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która wystąpiła we wtorek w Davos. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Polska nie jest na razie graczem w Davos"

- Polska nie jest na razie graczem w Davos - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Klesyk, były prezes PZU. Dodał też, że żeby zaistnieć w Davos, to trzeba być bardzo konsekwentnym. Wskazał też, że jedynymi zauważalnymi w Davos Polakami byli były prezydent Aleksander Kwaśniewski i profesor Marek Belka.

Koronawirus pojawił się tuż przed wielką migracją ludności. "Działamy wspólnie, by zapobiec epidemii"

W Chinach pojawił się nowy tajemniczy wirus, który wywołuje chorobę płuc. Władze chińskie informują o kilkuset chorych i trzech ofiarach śmiertelnych. Brytyjscy naukowcy twierdzą z kolei, że dane są niedoszacowane, bo chorych może być już blisko 2000 osób. Problem w tym, że zbliża się Chiński Nowy Rok, który jest największą doroczną migracją ludności na świecie. Na lotniskach, między innymi w Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Chin już przechodzą badania. Chińczycy uspokajają, że kontrolują sytuację.

Wyszkowski: kryzys klimatyczny najsilniej uderzy w najbiedniejszych

Z czego wynikają nierówności? Są dwie przyczyny. Z jednej strony z niepokojów społecznych, których przyczyną są wojny domowe, konflikty. Z drugiej strony zmiany klimatyczne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Polska. Dodał, że zmiany klimatyczne w najbliższych dziesięcioleciach będą powodem wojen, migracji i biedy

"Mówimy o potężnym wirusie, aczkolwiek nie wszystko jeszcze o nim wiemy"

- Wczoraj władze chińskie potwierdziły, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Tego dotychczas nie byliśmy tacy pewni - podkreślił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Sutkowski, prezes lekarzy rodzinnych w Warszawie, mówiąc o groźnym koronawirusie, który grasuje w Chinach. - Zwraca uwagę fakt, że na szczęście władze chińskie reagują stanowczo - dodał, porównując obecne działania chińskich władz do tych sprzed kilkunastu lat, kiedy wybuchła epidemia SARS, a Pekin początkowo to ukrywał. - Mówimy o potężnym wirusie, aczkolwiek nie wszystko jeszcze o nim wiemy - zaznaczył Sutkowski.

Oda do Czerwonej Planety. Oscar Castellino stworzył hymn Marsa

Jeśli już ludzkość pojawi się na Marsie, to przynajmniej będzie miała hymn. A mówiąc dokładniej - to Mars będzie miał swój hymn. Hymn to nie pierwsza taka inicjatywa The Mars Society. W 1999 roku ta sama organizacja stworzyła flagę czerwonej planety. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Żyjemy w świecie, w którym walczymy o uwagę"

- Ważne jest uczenie dzieci, jak bronić się przed presją internetu - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog Joanna Heidtman, mówiąc o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą internet. - Żyjemy w świecie, w którym walczymy o uwagę - stwierdził drugi gość programu i ekspert ds. nowych technologii Piotr Gnyp. - Internet to jest takie pierwsze takie wielkie badanie ludzkiej psychiki - dodał.

Opinia Komisji Weneckiej. Co rekomendują eksperci?

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, wydała opinię w sprawie projektu ustawy, dzięki której posłowie PiS chcą wprowadzić nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. Co dokładnie Komisja Wenecka zarzuca zmianom proponowanym przez PiS? Co proponuje? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rezolucja europarlamentu. "Chodzi o obronę obywateli Polski"

Respektowanie zasad państwa prawa jest ogromnie istotne w stosunkach między państwami Unii Europejskiej, ale przede wszystkim tu chodzi o obronę obywateli Polski przed nadużyciem, przed arbitralnością władzy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Skomentował w ten sposób przyjętą w czwartek przez Parlament Europejski rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech. Drugi gość programu zauważył, że państwa podpisując traktat zobowiązują się do przestrzegania określonych postępowań i osiągania pewnych standardów. - To są po prostu zobowiązania prawa międzynarodowego - podkreślił były wiceminister spraw zagranicznych profesor Artur Nowak-Far.

Orłowski: to może być początek długiego procesu odchodzenia Putina

Dmitrij Miedwiediew poinformował, że rosyjski rząd podał się w środę do dymisji. Putin zaproponował na stanowisko szefa rządu Michaiła Miszustina, który jest obecnie szefem Federalnej Służby Podatkowej. - Putin myśli już o roku 2024, kiedy stanie przed nim pytanie: co dalej? - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". - Obecnie myśli on o wzmocnieniu roli parlamentu i - być może - roli premiera - dodał. - Ja nie wiem, czy to nie jest początek długie procesu, rozłożonego na lata, procesu odchodzenia Putina - powiedział drugi gość programu profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PWC i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Komisja Europejska chce zablokowania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

We wtorek Komisja Europejska podjęła decyzję, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jeżeli Trybunał ten wniosek przyjmie, będzie to oznaczać zawieszenie pracy Izby. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zapewniała, że bardzo jej zależy na dialogu z polskim rządem w tej sprawie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

FC Barcelona zarobiła prawie miliard euro w sezonie. "Rzeczywiście, ogromne pieniądze"

- Wszyscy wiemy, ile kosztują w tej chwili piłkarze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz sportowy Sergiusz Ryczel, komentując to, jak szybko wzrosła wartość FC Barcelona. - Rzeczywiście, ogromne pieniądze - dopowiedział. - To jest kwestia zarządzania klubem sportowym. Tu nie wystarczą umiejętności czysto menedżerskie - skomentował Grzegorz Kita, prezes firmy Sport Management Polska. Podkreślił, że właściciel klubu sportowego musi na bieżąco wiedzieć, jak wyglądają nastroje w jego drużynie.

Światowe media komentują "Marsz Tysiąca Tóg"

W sobotę w Warszawie odbył się "Marsz Tysiąca Tóg". Maszerujący manifestowali w obronie praworządności. O działaniach polskiego rządu wobec sędziów ma dyskutować Komisja Europejska i Parlament Europejski. Amerykańska prasa spekuluje, czy Kongres uzależni współpracę wojskową od przestrzegania przez Warszawę świętej dla Ameryki zasady, która mówi, że władza wykonawcza powinna być rozdzielona od władzy sądowniczej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten atak trwał wieczność. Spodziewaliśmy się wielkiej tragedii"

Błąd irańskiej armii i zestrzelenie samolotu pasażerskiego to skutek napięcia i nerwowego wyczekiwania na odwet Amerykanów po tym, jak Iran ostrzelał irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami. Do bazy Al Asad w Iraku pojechała ekipa telewizji CNN, by dowiedzieć się od żołnierzy, jak wygląda życie w oczekiwaniu na uderzenie rakiety.

Partnerka potrzebna od zaraz. Miliarder poszukuje towarzystwa do lotu wokół księżyca

Japoński miliarder szuka towarzyski do lotu wokół księżyca. Nazywa się Yusaku Maezawa, a ręczy za niego sam Elon Musk, który szykuje rakietę na tę podróż. Pan Maezawa pieniędzy dorobił się na sprzedaży ubrań przez internet. W kosmiczny lot, oprócz poszukiwanej partnerki, chce wziąć artystów, bo kocha sztukę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Dla mojej rodziny to bardzo skomplikowana i trudna do rozwiązania sprawa"

W poniedziałek w królewskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk odbyło się spotkanie Elżbiety II z następcą tronu księciem Karolem oraz jego synami Williamem i Harrym. Brytyjska królowa Elżbieta II zgodziła się na "okres przejściowy", w którym książę Harry i księżna Meghan będą dzielić czas między Wielką Brytanię a Kanadę. - Dla mojej rodziny to bardzo skomplikowana i trudna do rozwiązania sprawa - oświadczyła królowa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Czy "Boże Ciało" wygra w starciu z "Parasite"? "Wbrew pozorom są szanse"

- Wbrew pozorom są szanse - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS krytyk filmowy Tomasz Raczek, oceniając szanse filmu Jana Komasy "Boże Ciało" na otrzymanie Oscara. - Wbrew pozorom, bo pozory są takie, że musi wygrać "Parasite" - dodał. "Parasite" to południowokoreański film, który wygrał Złote Globy. Oba filmy zostały nominowane do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. - Istnieje pewna okoliczność, która daje nam nadzieję. (...) "Parasite" jest też nominowany w kategorii najlepszy film - zauważył Tomasz Raczek. Jak wytłumaczył krytyk filmowy, jeśli "Parasite" zwycięży w kategorii najlepszy film, to raczej nie dostanie statuetki w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

"Już wiemy, że królowa pozwoli na to, bo prawdopodobnie nie ma innego wyjścia"

- Więcej usłyszymy do końca środy, bo w czwartek książę Harry pokazuje się publicznie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC, komentując sytuację w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Książę Harry i księżna Meghan ogłosili, że nie chcą już pełnić obowiązków członków rodziny królewskiej. W poniedziałek, po spotkaniu rodzinnym, królowa Elżbieta ogłosiła, że wspiera ich decyzję i że teraz czeka ich "okres przejściowy". - Już wiemy, że królowa pozwoli na to, bo prawdopodobnie nie ma innego wyjścia - ocenił Maciej Czajkowski.