Jak rozpoznać stan zdrowia kota? Powstała specjalna aplikacja


Skąd właściciele kotów mają mieć pewność, czy ich zwierzę jest szczęśliwe? Kanadyjczycy twierdzą, że znaleźli rozwiązanie - wystarczy jedno zdjęcie i specjalna aplikacja. Oprogramowanie, korzystając ze sztucznej inteligencji, analizuje między innymi pozycję głowy, uszu i napięcie mięśni pyszczka kota. Aplikację przetestowali już kanadyjscy weterynarze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Właścicielom kotów często trudno jest stwierdzić, w jakiej kondycji są ich zwierzęta, bo sygnały, które wysyłają, są bardzo subtelne. By ułatwić im to zadanie, z pomocą rusza specjalna aplikacja, opracowana przez Kanadyjczyków.

- Aplikacja wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy. Wystarczy zrobić zdjęcie kotu, a aplikacja zaprezentuje wyniki - wyjaśnia Miche Priest z sylvester.ai

Jak twierdzą pomysłodawcy, aplikacja, wykorzystując sztuczną inteligencję, jest w stanie stwierdzić, czy dany kot jest szczęśliwy, czy odczuwa ból. Oprogramowanie analizuje napięcie mięśni pyszczka kota, pozycje uszu, głowy i wibrysów. Wykorzystuje do tego tak zwaną kocią skalę grymasów.

- Kocia skala grymasów została uznana przez naukowców. Na jej temat opublikowano wiele artykułów. Dzięki niej weterynarze są w stanie określić poziom bólu, jaki odczuwa kot - mówi Miche Priest.

Twórcy aplikacji twierdzą, że może być ona przydatna w monitorowaniu zdrowia kotów, które otrzymują mniej pomocy medycznej niż psy ze względu na to, że dobrze ukrywają ból.

Podobnego zdania są weterynarze z kliniki w Calgary, którzy testowali oprogramowanie. Według nich aplikacja sprawdzi się nie tylko wśród właścicieli kotów, ale też początkujących absolwentów weterynarii.

- Uwielbiam pracować z kotami. Dorastałam z nimi, jestem prawdziwą kociarą. Jestem całkiem biegła w odczytywaniu ich mowy ciała, ale moi koledzy, którzy są nowi w zawodzie, nie mają tyle doświadczenia. Nie są pewni, czy ich pacjent cierpi. Często zastanawiają się, czy dobrze wykonują swoją pracę - dr Liz Ruelle, weterynarz.

Problemy techniczne

Aplikacja nie jest wolna od wad i wymaga dopracowania przed oficjalnym wejściem na rynek. Dziennikarz technologiczny Stephan Boissonneault przetestował wersję beta i natrafił na kilka problemów. Aplikacji trudno było odczytać dane ze zdjęcia przedstawiającego czarnego kota.

- Aplikacja ciągle się uczy i to jest akurat fantastyczne w sztucznej inteligencji. Ludzie nie są w stanie uczyć się tak szybko jak maszyny. Nigdy nie będą w stanie. Dlatego tego typu aplikacje będą nam potrzebne - podkreśla Stephan Boissonneault.

Alice Potter z brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt uważa, że aplikacja może być pomocnym narzędziem. Jednak właściciele powinni zwracać uwagę nie tylko na pyszczek kota, ale na całe jego ciało i zmiany w zachowaniu.

- Ludzie powinni myśleć o zachowaniu kotów, o tym, jak piją, jedzą, załatwiają się, śpią. Czy robią to tak, jak zwykle, czy przejawiają agresywne zachowania, czy zaczęły się ukrywać - wymienia Alice Potter.

Według ankiety przeprowadzonej wśród osób testujących pilotażową wersję aplikacji, właściciele kotów najczęściej korzystali z niej z dwóch powodów: by zrozumieć, dlaczego kot stale się ukrywa, oraz by monitorować stan zwierzęcia po zabiegu.

Jedna z osób zauważyła, że jej kot nie czuje się dobrze, co skłoniło ją do wizyty u weterynarza. Okazało się, że zwierzak miał niedostrzegalną na pierwszy rzut oka infekcję ucha.

Twórca kociej skali grymasu zaznacza jednak, że ważny w ocenie stanu pupila jest ogólny kontekst i aplikacja, nawet bardzo obiecująca, nie powinna być jedynym wyznacznikiem.

Autor: Justyna Kaziemierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS