Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii"

Ostatnie przedwyborcze starcie Donalda Trumpa i Joe Bidena. Kandydaci w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego zmierzą się w telewizyjnej debacie. - Nie mam za dużych oczekiwań, co od nadchodzącej debaty. Myślę, że prezydent Trump nie będzie kimś więcej niż sobą i jak dotychczas będzie pokazywał swój temperament - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. - Jeżeli Donald Trump nie zrobi czegoś niekonwencjonalnego, to nie odwróci niekorzystnej dla siebie dynamiki wyborczej - zauważył doktor Marcin Zaborowski z "Res Publica Nowa". - Wszystko będzie jeszcze w grze póki te wybory nie nastąpią - skomentowała doktor Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK, Centrum Stosunków Międzynarodowych. Z kolei Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji zwrócił uwagę, że zwycięzcę wyborów może czekać trudna kadencja. - To będzie bardzo trudna prezydentura, być może najtrudniejsza w amerykańskiej historii - powiedział gość programu.

Chcą zakazić wolontariuszy koronawirusem. "Będziemy obserwować rozwój choroby od samego początku"

Ochotnicy w Wielkiej Brytanii mają zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem zwolenników pomoże w szybszym opracowaniu szczepionki. W badaniu wezmą udział osoby w wieku od 18 do 30 lat. Żaden z uczestników nie może cierpieć na schorzenia, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gospodarka w czasach epidemii. "Z lockdownem czy bez lockdownu i tak ucierpimy"

Druga fala epidemii COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Istnieje ryzyko wprowadzenia ponownego lockdownu w naszym kraju. Jak gospodarka sobie z nim poradzi? Czy warto w czasach kryzysu się zadłużać? Jak obecna sytuacja wpłynie na portfele Polaków? Na te pytanie pytania odpowiadali goście rozmowy "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tejchman, redaktor naczelny "Subiektywnie o finansach" Maciej Samcik i dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.

Francuskie kina i teatry wznowiły działalność

W czasie pandemii w wielu miejscach na świecie życie kulturalne dosłownie zamarło. Kina, teatry czy sale koncertowe zostały zamknięte. Gdy wreszcie można było je otworzyć - zarówno artyści, jak i publiczność zareagowali na to z radością. Przykładem może być działający w Paryżu polski teatr. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych"

Kilka dni temu we Francji zamordowano nauczyciela, który prowadził lekcje na temat wolności słowa, na temat tolerancji, na temat granic wolności słowa. Nauczyciel został zabity przez 18-letniego imigranta pochodzenia czeczeńskiego. Sytuacja wywołała w kraju ogromne poruszenie. - Niewątpliwie trzeba ograniczyć język nienawiści w mediach społecznościowych - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Na pewno Francja jest na celowniku organizacji terrorystycznych - dodał doktor Łukasz Jurczyszyn, dyrektor brukselskiego biura PISM. - Są przedmieścia, są dzielnice we Francji, gdzie faktycznie te zasady republikańskie nie są przestrzegane. Gdzie dziewczynki w wieku sześciu lat do szkoły chodzą w chustach, gdzie nie mogą bawić się lalkami, gdzie nie mają wstępu na basen - powiedziała Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS we Francji. - W tej chwili te radykalne nurty Islamu dają ideologię, dają podstawę prowadzącą do zbrodni, ale w pewien sposób nobilitują gniew, bunt i wrogość wobec państwa i jego kultury - zaznaczył profesor Aleksander Hall, historyk, publicysta, autor książek o Francji.

"Ta pandemia ma w Rosji olbrzymią skalę"

Jak druga fala zachorowań na COVID-19 przebiega na Ukrainie, Białorusi i w Rosji? Czy kryzys wywołany pandemią wpływa na społeczeństwa i politykę tych państw? W rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali o tym dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Anna Łabuszewska, Wiktoria Bieliaszyn - dziennikarka "Gazety Wyborczej", dziennikarz telewizji Biełsat Michał Kacewicz i dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.

"Będzie więcej biedy, więcej nierówności i więcej głodu"

Koronawirus to śmiertelne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla gospodarki. Najbardziej odczują to najubożsi. Wkrótce ubóstwo może dotknąć nawet 52 miliony ludzi w Ameryce Łacińskiej, w tym tych, którzy do niedawna byli klasą średnią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Przez okres wakacji trwało wielkie rozluźnienie"

Pandemia COVID-19 w Europie nie zwalnia. Sytuacja staje się coraz poważniejsza, a kolejne kraje zaostrzają obowiązujące od kilku miesięcy obostrzenia. Jak społeczeństwa, elity polityczne i systemy ochrony zdrowia radzą sobie z pandemią? Gośćmi programu "Fakty o Świecie. Rozmowa" TVN24 BiS byli Bartosz Dudek - kierownik redakcji polskiej "Deutsche Welle", Wojciech Przybylski - redaktor naczelny "Visegrad Insight", Piotr Moszyński - korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji i Maria Mikołajewska, dziennikarka TVN24 i autorka vloga VITAlia Mikołajewskiej.

Doradca Joe Bidena: myślę, że Polsce potrzeba broni o większym zasięgu

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwraca się do Polonii i Polaków. W wydanym oświadczeniu zapewnia, że odbuduje jego zdaniem nadwątlone w czasie rządów Donalda Trumpa relacje z europejskimi sojusznikami w NATO. Joe Biden podkreśla też, że będzie zawsze przyglądał się przestrzeganiu rządów prawa. Marcin Wrona rozmawiał z doradcą Joe Bidena do spraw międzynarodowych, Michaelem Carpenterem. - Myślę, że Polsce potrzeba broni o większym zasięgu, mobilnych stanowisk obrony przeciwlotniczej. Te komponenty potrzebne są jako element odstraszania. Nie chodzi tylko o żołnierzy, ale o wyposażenie, które skutecznie odstraszy potencjalną rosyjską agresję - powiedział Carpenter. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jesteśmy szczęśliwi z prezydentem Trumpem, że tak dużo zrobił dla Polski i dla Polonii"

O wsparcie pochodzących z Polski Amerykanów zabiega także ubiegający się o reelekcję Donald Trump. Marcin Wrona rozmawiał z szefową oficjalnego komitetu "Polish Americans for Trump" - Łucją Świątkowską-Cannon. - Wszystkie te nasze nadzieje były spełnione. Jesteśmy szczęśliwi z prezydentem Trumpem, że tak dużo zrobił dla Polski i dla Polonii - oceniła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Negocjacje w sprawie budżetu UE. "Bardzo trudno znaleźć tu kompromis"

W Unii Europejskiej trwają negocjacje budżetowe. Chodzi między innymi o tak zwany mechanizm kontroli praworządności. - Sytuacja wyrwała się spod kontroli - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jędrzej Bielecki z "Rzeczpospolitej". - Mamy dwie skrajne pozycje, bardzo trudno znaleźć tu kompromis - oceniła doktor Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. W regulacjach pomiędzy sferą wspólnotową a sferą państw członkowskich nastąpiły przesunięcia, które są niekorzystne - powiedziała Doktor Justyna Schultz, dyrektor Instytutu Zachodniego. Doktor Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej uważa, że większość zarzutów, które są formułowane pod adresem Węgier, nigdy się nie sprawdza.

"Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje"

Odwołane koncerty, przesunięte premiery, niezrealizowane projekty. Pandemia uderzyła w branżę artystyczną. Koncerty czy przedstawienia mogą się odbywać przy ograniczonej widowni, a niektórzy artyści decydują się na występy w formie online. Sytuację kultury w Polsce w czasie pandemii skomentowali goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. - Nagle okazuje się, że kontakt z artystami, z muzyką na żywo działa terapeutycznie - stwierdziła Bela Komoszyńska, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka zespołu Sorry Boys. - Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje - dodała Mery Spolsky, wokalistka, gitarzystka, producentka i projektantka. - Widzowie w czasie pandemii odzwyczaili się od chodzenia do kina - oceniła Gabriela Muskała, aktorka, scenarzystka i dramatopisarka. - Środowisko się zjednoczyło i bardzo chcemy sobie nawzajem pomagać - powiedziała Joanna Jabłczyńska, aktorka i radca prawny.

"Naprawdę obiecujący" postęp prac przy szczepionkach

- Polacy, ale nie tylko (...), pofolgowali sobie z SARS-CoV-2, przestali traktować go poważnie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS wirusolog, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. - W tej chwili oddziały zakaźne przestały być wydolne - oceniła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. - To, co w tej chwili nastąpiło, nie powinno nas dziwić. To, że jest tak dużo zakażeń, jest normalne dla tej pory roku - stwierdził Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. - Czekamy na dalszy postęp pracy przy szczepionkach, on jest naprawdę obiecujący - powiedział prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

"Nie osiągniemy nic, jeżeli nie mamy ludzi, którzy pracują z nami"

Iga Świątek jest tematem numer jeden w polskim sporcie, odkąd wygrała French Open. - Niesamowite wrażenie na mnie zrobiło to, jak ona była skupiona na tym, co się dzieje na korcie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Daniel Krokosz, psycholog sportu. - Myślę, że najbardziej kluczową rolę odegrał tata Igi, który zaszczepił w Idze miłość do sportu - powiedziała polska tenisistka Klaudia Jans-Ignacik. - Im lepszy mamy team wokół, tym łatwiej jest nam potem dokonywać dobrych wyborów na korcie - zgodził się Adam Romer, redaktor naczelny magazynu "Tenisklub". - Zawsze byłem zaskoczony, że zainteresowanie tenisem w Polsce było sporadyczne - skomentował Marek Furjan, komentator tenisa w Eurosporcie.

"Łukaszenka pokazuje, że źródła problemów nie są tak naprawdę wewnętrzne"

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści w piątek terytorium Białorusi - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. To reakcja na wezwanie białoruskiego MSZ, które zażądało ograniczenia liczby polskich i litewskich dyplomatów w związku z ich rzekomo "destrukcyjną działalnością" w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi. - To jest paraliż polskiej dyplomacji - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Witold Jurasz z portalu Onet i Ośrodka Analiz Strategicznych. - Łukaszenka pokazuje, że źródła problemów nie są tak naprawdę wewnętrzne - dodała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Moskwie. Zdaniem Wacława Radziwinowicza, wieloletniego korespondenta "Gazety Wyborczej" z Rosji - Łukaszenka nie pierwszy raz stosuje takie metody. - Z pewnością Łukaszenka będzie próbował wzmocnić się wewnętrznie - powiedziała Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Dodała również, że wewnętrzną siłą Łukaszenki są jego struktury siłowe.

"Nie jestem do końca przekonana, czy planeta wytrzyma następne cztery lata Donalda Trumpa"

Wybory prezydenckie w USA zbliżają się wielkimi krokami. Zmierzą się w nich Joe Biden i urzędujący prezydent Donald Trump jak i również kandydaci na urząd wiceprezydenta, którzy już zdążyli stanąć na przeciwko siebie w debacie. - Zarówno Mike Pence jak Kamala Harris unikali odpowiedzi na pytania trudne - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego. - To wszystko spada do poziomu bardzo prymitywnego w Ameryce - dodał Marek Ostrowski z "Polityki". - Nie jestem do końca przekonana, czy planeta wytrzyma następne cztery lata Donalda Trumpa - oceniła Katarzyna Wężyk z "Gazety Wyborczej". - Plan Bidena jest naprawdę bardzo ambitny - stwierdził doktor Łukasz Pawłowski, socjolog i współprowadzący "Podkast Amerykański".

"Życie bez niego jest dziwne. Brakuje mi jego obecności"

Ta historia nie ma happy endu. Opowiada o chorobie człowieka, która zakończyła się tragicznie. I choć śmierć Gino nie była spowodowana koronawirusem, to według jego najbliższych pandemia przyśpieszyła jego odejście. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Oglądamy wierzchołek góry lodowej zmian i kryzysów"

Jakie będą długoterminowe gospodarcze skutki pandemii COVID-19? - Tworzą się nowe nierówności społeczne, dynamicznie się zmieniają - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog prof. Radosław Markowski. - Jestem zdania, że oglądamy wierzchołek góry lodowej zmian i kryzysów - oceniła psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman. - Wydaje mi się, że świat jest dużo lepiej przygotowany dzisiaj na reagowanie na tego rodzaju sytuacje kryzysowe - skomentował Michał Broniatowski, dziennikarz "Politico". - Mam nadzieję, że pod wpływem tego szoku pożegnamy się z paroma dogmatami neoliberalnymi - podkreślił z kolei Rafał Woś, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego".

"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Hanna Liubakova, białoruska dziennikarka i stypendystka Atlantic Council. Goście programu rozmawiali na temat protestów opozycji na Białorusi, które trwają już od prawie dwóch miesięcy. Chociaż reżim Alaksandra Łukaszenki wciąż nie zamierza oddawać władzy, to zdaniem gości "Faktów o Świecie" TVN24 BiS jest to tylko kwestia czasu.

Chiny utrzymują, że wygrały z epidemią. Oficjalne dane trudno zweryfikować

Chiny były pierwszym krajem, w którym epidemia COVID-19 wybuchła na wielką skalę. Jeszcze na początku tego roku codziennie informowano o tysiącach zakażonych i setkach osób zmarłych po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2, Od kilku miesięcy chińskie władze przekonują jednak, że pokonały epidemię i chwalą się dobrze działającą gospodarką i kulturą. Oficjalne dane trudno zweryfikować, bo władze wciąż przetrzymują niezależnych dziennikarzy, którzy informowali o przebiegu epidemii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W USA "podejście do epidemii stało się kwestią polityczną"

Świat walczy walczy z pandemią COVID-19. W niektórych krajach wracają ograniczenia. W Stanach Zjednoczonych koronawirusem zakaził się prezydent Donald Trump. Goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS opowiedzieli, jak sytuacja pandemiczna wyglądała w poszczególnych krajach. Zdaniem mecenasa Romana Rewalda w Stanach Zjednoczonych "podejście do epidemii stało się kwestią polityczną". O o tym jak wygląda walka z koronawirusem w Hiszpanii opowiadała Roksana Guillen Ortega, we Włoszech - Sylwia Pruszak, w Szwecji - Michał Ględała, a w Szkocji - Aleksandra Mergo.

Zjednoczenie Niemiec 30 lat później. "Są jeszcze wyraźne różnice wschód-zachód"

Czy po 30 latach od zjednoczenia Niemiec występują nadal różnice pomiędzy wschodem i zachodem kraju? - Historia zostawia na każdym z nas taki balast w postawach, w sposobie myślenia i to jest również dzisiaj odczuwalne pomiędzy obiema częściami zjednoczonych Niemiec - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji. - Są obszary, gdzie można powiedzieć, że jest jeszcze dużo przed Niemcami, przed niemieckim społeczeństwem - powiedziała doktor Agnieszka Łada z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. - Nie udało się wykreować jednej tożsamości niemieckiej - stwierdził profesor Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. - Ocena zjednoczenia Niemiec musi dzisiaj uwzględniać zmiany w tym świecie dookolnym: w Europie i na całym zachodzie - zwrócił uwagę czwarty z gości publicysta "Polityki" Adam Krzemiński.

Do czego doprowadzi spór o praworządność? "To nie jest tylko kwestia interpretacji"

Czy dyskusja na temat praworządności w Unii Europejskiej skończy się wychodzeniem państw członkowskich ze wspólnoty? - To będzie skutkowało jakimiś konsekwencjami w rzeczywistości, to nie jest tylko wyłącznie otwarcie dyskusji - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, prof. Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych. - Wydaje się, że intuicyjnie czujemy, że praworządność jest częścią naszego dorobku - powiedziała drugi gość programu, Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Jeżeli na podstawie tak ogólnych pojęć (...) mielibyśmy zacząć odcinać państwa członkowskie od środków, to zaczyna się to robić "terror" tych, którzy mają władzę definiowania tych pojęć - powiedział dziennikarz "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha. - To nie jest tylko kwestia interpretacji jakiegoś jednego zapisu traktatowego, tylko jest to kwestia oceny organizacji międzynarodowych, OBWE, Rady Europy, Komisji Weneckiej, organizacji pozarządowych - skomentował czwarty gość, politolog Marcin Bużański

"Wujek Joe bardzo dobrze to wytrzymał. Mógł dużo gorzej wypaść"

Za nami pierwsza debata prezydencka Donalda Trumpa i Joe Bidena. - Oglądałem wiele debat i to była najciekawsza debata - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. - Miałam wrażenie, że Amerykanie chcieli tej debaty, (...) ale niewiele mogli z niej zrozumieć - oceniła druga gość programu, dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Sławińska. - W kontekście tej debaty przyszło mi na myśl, że było to starcie ideologiczne: demokracji liberalnej z nieliberalną - skomentował trzeci gość, politolog prof. Bogdan Góralczyk. - Wujek Joe bardzo dobrze to wytrzymał. Mógł dużo gorzej wypaść - powiedział czwarty gość, ekspert od wizerunku Mirosław Oczkoś.

"Erdogan próbuje odbudować coś w rodzaju dawnego kalifatu"

W rejonie Górskiego Karabachu doszło do starć zbrojnych między armią azerską a armią ormiańską. - Zwykli ludzie wojny nie chcą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Górecki, historyk specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej. - Mamy bardzo proturecki Azerbejdżan i Azerów bardzo wspieranych przez Turcję, natomiast Ormianie są wspierani przez Rosję - skomentował drugi gość programu, Michał Niewiadomski, dziennikarz "Rzeczpospolitej". - Często słyszymy od polityków tureckich, że mamy jeden naród zamieszkujący Azerbejdżan i Turcję, tylko w dwóch państwach - powiedział trzeci gość, Adam Balcer, dyrektor programowy w Kolegium Europy Wschodniej. - Turcja rozpycha się na terenie Libii, Turcja rozpycha się na terenie Syrii, Turcja rozpycha się w Karabachu. (...) Erdogan próbuje odbudować coś w rodzaju dawnego kalifatu z różnymi skutkami - ocenił czwarty gość, prof. Daniel Boćkowski, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.

"Przypadek zadecyduje o tym, który z tych kandydatów wygra"

Już we wtorek w Stanach Zjednoczonych w telewizyjnej debacie zmierzą się urzędujący prezydent Donald Trump i jego konkurent Joe Biden. Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. - Oni bardziej boją się przegrać tę debatę, niż chcą ją wygrać - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Marcin Wojciechowski. - Hillary Clinton była dużo trudniejszym przeciwnikiem w takiej debacie niż jest teraz Joe Biden - dodał doktor Bogdan Szafrański, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Przypadek zadecyduje o tym, który z tych kandydatów wygra - oceniła z kolei Małgorzata Zawadka, antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w USA. Doktor Łukasz Gajewski, amerykanista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, wskazał, że nadchodzące wybory mogą ukształtować Stany Zjednoczone na co najmniej dekadę.

"Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego"

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban w ostatniej publikacji na łamach prorządowej gazety "Magyar Nemzet" stwierdził, że "zachód stracił swoją atrakcyjność w oczach Europy Środkowej" i nie da się pogodzić modelu życia liberalnego i chrześcijańsko-konserwatywnego. - To jest próba zbudowania takiego poczucia, że "nikt nas nie rozumie" - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej. - Orban spogląda w tę epokę, kiedy Węgry były środkowoeuropejskim mocarstwem - zwrócił uwagę drugi gość programu, Wojciech Maziarski z "Gazety Wyborczej". - Orban bardzo świadomie buduje alternatywę dla modelu zachodniego - stwierdził trzeci z gości programu, Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). - Viktor Orban mówi o osi Berlin-Moskwa-Istambuł i dla niego pewnego rodzaju gra z tymi podmiotami, które przez nas (Polskę - przyp. red.) są nieuznawane za partnerów, są wyznacznikiem i kierunkiem jego polityki - dodał czwarty gość programu, Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Insight", prezes fundacji Res Publica.