Niepokojący raport WHO i Międzynarodowej Organizacji Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"

Niepokojący raport WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"
Niepokojący raport WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"
Szymon Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niepokojący raport WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy. "Wystarczy spojrzeć na liczby"Szymon Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadgodziny, praca w weekendy i stres mogą być śmiertelnie groźne. Najnowszy raport współtworzony przez WHO i Międzynarodową Organizację Pracy pokazuje dramatyczne następstwa przepracowania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Już nie tylko przy firmowym biurku, ale też przy domowym stole i na balkonie – ludzkość się przepracowuje, a najnowszy raport współtworzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) pokazuje tego dramatyczne następstwa.

- Wystarczy spojrzeć na liczby. 745 tysięcy zgonów w 2016 roku było spowodowanych bądź związanych z przepracowaniem – alarmuje Frank Pega z WHO.

- Ryzyko śmierci spowodowanej chorobą niedokrwienną serca zwiększone o 17 procent po dziesięciu latach pracy. Ryzyko udaru zwiększone o 35 procent – wylicza profesor Jian Li z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Takie są skutki pracy przez 55 lub więcej godzin tygodniowo. Eksperci przyjrzeli się danym z całego świata zebranym w 2016 roku. Statystyki porównano z wynikami badań sprzed 21 lat.

- Zaobserwowaliśmy wzrost zarówno w przypadku przepracowanych godzin, jak i zachorowań. Dla przykładu – zgony spowodowane chorobami serca wzrosły przez te 16 lat o 42 procent. W przypadku udarów mówimy o wzroście na poziomie 19 procent – mówi Frank Pega.

Zatarcie granic

Nie dysponujemy danymi za 2020 rok, ale zdaniem ekspertów ten niepokojący trend się nasilił. Paradoksalnie, pomimo pandemicznych ograniczeń średnio pracowaliśmy więcej niż przed pandemią.

- Mamy dowody wskazujące na to, że gdy w państwach zaczyna obowiązywać ogólnokrajowy lockdown, godziny pracy wydłużają się o około 10 procent – wyjaśnia Frank Pega.

Praca zdalna sprawia, że granice między naszym życiem zawodowym i prywatnym się zacierają, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Między innymi dlatego chilijska firma People & Partners postanowiła wprowadzić zmiany i skrócić tydzień pracy z pięciu do czterech dni.

- Od kilku miesięcy jesteśmy wyczerpani. Tak naprawdę przez telefon czy internet wiele osób pracuje dłużej niż przed pandemią. To ważne, byśmy stwarzali pracownikom takie warunki, które pozwolą im osiągnąć równowagę – uważa Carmen Luz Morales, prezes firmy People & Partners.

Równowaga, o której mówi szefowa chilijskiego przedsiębiorstwa, ma ogromne znaczenie. Już w 2016 roku na negatywne skutki przepracowania narażony był co dziesiąty człowiek.

Pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy tylko pogłębią ten problem. W niektórych regionach świata tak poważny, że dorobił się własnej nazwy. Karoshi – to japońskie słowo określające śmierć z przepracowania.

Według raportu najbardziej narażonymi na nią są właśnie mieszkańcy Azji Wschodniej, ale też mężczyźni i osoby starsze.

"Długie godziny pracy powodują stres"

Ale nie musi tak być. Paradoksalnie – pracując krócej, możemy zrobić więcej. - Każde działanie mające na celu poprawę warunków pracy, takich jak czas czy intensywność, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne – przekonuje psycholog Raul Berrios.

- Długie godziny pracy powodują stres. Jeśli tak pracujemy, stresujemy się bardziej i jesteśmy mniej produktywni, niż pracując w zdrowym wymiarze – dodaje Frank Pega z WHO.

Twórcy raportu podkreślają, że potrzebne są natychmiastowe działania ze strony zarówno pracodawców, jak i rządów państw. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie limitów, tak by maksymalny wymiar pracy nie przekraczał 55 godzin tygodniowo.

Jak podkreśla dyrektor WHO żadna praca nie jest warta ryzyka udaru czy choroby serca.

Autor: Szymon Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS