Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Dorośli kryminaliści werbują coraz więcej dzieci i nastolatków do gangów, a potem uczą je absolutnej bezwzględności - to wnioski brytyjskiej komisarz do spraw dzieci, które zostały przedstawione w najnowszym raporcie. Potwierdzają je nawet sami członkowie gangów. - Widziałem dorosłych facetów, którzy dają 5-latkom do ręki narkotyki - mówi jeden z nich.

- Nie zaskoczyło mnie, że nie doszło do porozumienia - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki", komentując brak porozumienia po drugim szczycie Donald Trump-Kim Dzong Un. Jednocześnie skrytykował amerykańskiego prezydenta, bo ustalenia podobnych szczytów zazwyczaj są wypracowywane wcześniej, przed spotkaniem na samej górze. - Byłem zaskoczony, nie że spodziewałem się jakiegoś super rezultatu, ale i jeden, i drugi, by skorzystał na jakimś porozumieniu - mówił z kolei drugi gość programu, amerykanista Zbigniew Lewicki. - Myślałem, że jakąś formę porozumienia wypracują - przyznał.

- Jeżeli ktoś go pozbawi władzy, to siły wewnętrzne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Bogdan Szafrański, amerykanista z Polonia Institute, mówiąc o dyktatorze Korei Północnej Kim Dzong Unie. - Musi dbać o równowagę wewnątrz, żeby ktoś go z siodła nie wysadził - ocenił. Zdaniem Szafrańskiego najważniejszą siłą wewnętrzną w Korei Północnej jest wojsko, dla którego program nuklearny jest ważny. Koreański program nuklearny jest jednym z głównych tematów szczytu w Wietnamie. - Gdyby tej karty przetargowej nie miał, to i pierwszego szczytu w Singapurze, i tego, by nie było - ocenił drugi gość programu, sinolog prof. Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego UW. - Żeby była jasność, nie będzie pełnej denuklearyzacji - dodał.

Córka rzecznika Putina pracuje w biurze francuskiego prorosyjskiego eurodeputowanego. Jelizawieta Pieskowa od kilku lat mieszka w Paryżu, teraz trafiła na staż do PE. Pieskow broni córki, mówiąc o zwykłym stażu zwykłej studentki, ale w to mało kto wierzy. Są nawet w europarlamencie głosy, że to zagrożenie dla instytucji i po prostu wstyd. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Z okazji przyjazdu Kima działacze (opozycyjni - przyp. red.) są znów masowo zatrzymywani i przetrzymywani, albo zamknięci w domach, aresztach domowych - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ton Van Anh, wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka z Wietnamu. - Nie rezygnujemy z naszego prawa i walczymy o nie - dodała. Jej zdaniem Wietnam nie nie jest najlepszym wzorem transformacji.

Będzie sukces, dlatego że obie strony chcą sukcesu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznego PAN. Ekspert komentował zbliżające się spotkanie Trump-Kim Dzong Un i stwierdził, że dialog uproszczono - na półmetku kadencji Trumpa nie ma już mowy o "rakietowym człowieku", ani o sztywnych terminach.

Nie ma Oscara, ale myślę, że polska obecność w Los Angeles na tej uroczystości była zauważona - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Allan Starski, polski scenograf filmowy i teatralny. Zdaniem laureata Oscara, sukces "Czarnej Pantery" w kategorii najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy to znak czasów, zwłaszcza że "mają do dyspozycji i wspaniałe środki, i dobrych artystów". Ekspert podał też receptę na oscarowy sukces - składa się na niego promocja i "dotarcie do zwykłych widzów".

W pierwszej połowie lutego "Fakty o Świecie" TVN24 BiS pokazały materiał o 10-letnim Odeyu, uchodźcy z Syrii, który w Libanie musi utrzymywać swoją całą rodzinę. Podobnych historii z Libanu jest jednak więcej. Reporterka "Faktów" TVN Monika Krajewska na granicy libańsko-syryjskiej spędziła niemal tydzień. Oto jej relacja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tydzień przed zamyka się głosowanie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sean Bobbitt, producent nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent", odnosząc się do promocji nominowanych filmów przed oscarową galą. - Jak już jest nominacja dla filmu, jak ludzie widzą, że jest szansa, że on wygra w Oscarach, to to na pewno otwiera drzwi - stwierdził i dodał, że podczas rozdania nagród "wszyscy kibicują sobie nawzajem". Na pytanie czy "Zimna wojna" wygra, producent odpowiedział: "myślę, że będzie ciężko".

Potrzeba wszystkiego, ale trzeba wiedzieć jak pomagać - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS reporterka TVN Monika Krajewska, opowiadając o swoich wrażeniach po pobycie obozie dla uchodźcach w Libanie. - Liban nie miał wyboru, został zalany falą uchodźców z Syrii - stwierdziła i dodała, że nikt się nie spodziewał, że konflikt potrwa 8 lat. Zdaniem reporterki Liban wbrew pozorom traktuje uchodźców "dość surowo", nie daje im statusu uchodźcy, przez co rośnie m.in. bezrobocie.

- Miałem w sobie poczucie winy i poczucie zagrożenia ze strony różnych osób, ale ten gest mnie wyzwolił. Przestałem się bać. To jest naprawdę nie do opisania - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezes Fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński. Podczas wizyty w Watykanie, przed otwarciem szczytu poświęconemu walce z pedofilią w Kościele, to właśnie Lisińskiego papież Franciszek w odruchu wzruszenia ucałował w ręce. Ten gest odebrano jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie zła. Lisiński podkreśla, że liczy na konkretnie działania Kościoła katolickiego w walce z molestowaniem dzieci.

Europarlament jest ważny. To nie jest tylko kwestia tego, jaką Polska będzie miała pozycję - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO, mówiąc o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. We wtorek PiS - jako pierwsza partia w Polsce - podała liderów swoich list. Nie brakuje na nich nazwisk ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. - Ja to interpretuję nie jako ucieczkę z tonącego statku, ale raczej wystawienie najsilniejszej ekipy, na jaką PiS stać - powiedział drugi gość programu, politolog doktor habilitowany Marek Migalski.

- Żyjemy w tych czasach, kiedy populizm jednak triumfuje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Witold Orłowski, główny ekonomista PWC i rektor uczelni Vistula. Skomentował w ten sposób pomysłu rumuńskich polityków, którzy chcą wprowadzenia trzech dni urlopu po rozwodzie. Jego zdaniem w krajach populistycznych takie decyzje łatwo się podejmuje. Zdaniem psychologa Andrzeja Komorowskiego, "Rumuni są od lat krajem wysoce socjalnym".

- Prawie każdy obywatel Izraela ma w rodzinie kogoś z Polski. I to jest niesamowite, bo to jest tak, że czasem się kogoś takiego spotka - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Młynarski, muzyk, a prywatnie syn Wojciecha Młynarskiego. Wypowiedział się on także na temat stereotypów o Polakach, z którymi można się zetknąć w Izraelu. - Dotyczą one głównie tego, że Polacy rzekomo nienawidzą Żydów - stwierdził i dodał od razu, że "to oczywiście jest nieprawdą".

W 2018 we Francji padł rekord liczby rezerwacji w hotelach. Było ich 35 milionów. Sytuacja pogorszyła się jednak w grudniu. Wtedy rozpoczęły się masowe protesty żółtych kamizelek. Ten trend utrzymuje się na początku roku 2019, a to władze Paryża martwi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Przede wszystkim nie zgadzać się na kłamstwo i demaskować - odpowiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 były prezes NBP Leszek Balcerowicz na pytanie, jak walczyć z populizmem. Podał też przykład, jak odpowiedzieć na często podawany przez eurosceptyków argument, że oni nie są przeciw Europie, a tylko przeciwko Unii Europejskiej. - Trzeba odpowiedzieć, co by było, gdyby nie była Unia Europejska, tylko Europa. To może Putin miałby przymierze z Niemcami? - mówił.

- Trudno to nazywać końcowym dokumentem - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując oświadczenie współprzewodniczących konferencji - Jacka Czaputowicza i Mike'a Pompeo - kończące konferencję bliskowschodnią w Warszawie. Jak powiedział, gdyby to on organizował konferencję, to najpierw poprosiłby inne strony "o program tej konferencji i projekt końcowej rezolucji". Zwrócił też uwagę na brak najważniejszej strony. - Mam rozmawiać o Iranie bez Iranu? To zaprośmy Iran - powiedział.

Zanim w środę wieczorem goście organizowanej w Warszawie bliskowschodniej konferencji usiedli do uroczystego obiadu na Zamku Królewskim, odbyli serię spotkań. Wiceprezydent Mike Pence spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, a Polska i USA podpisały umowę na zakup systemu HIMARS. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Ta konferencja jest jakimś początkiem nowej epoki na Bliskim Wschodzie, albo i nie. Jak nie będzie nowa epoka, to też będzie jakaś wiadomość - ocenił profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który był gościem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. Tematem rozmowy była konferencja bliskowschodnia, która rozpoczęła się w środę w Warszawie. Zdaniem Weissa nie wiadomo, czy Iran zgodzi się na proces pokojowy, ale konferencja jest ważna. - Każda próba jest ważna - stwierdził.

W czwartek o godzinie 9:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się konferencja na temat Bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Obrady, w których udział wezmą delegacje z około 60 państw, rozpoczną wystąpienia szefa MSZ Jacka Czaputowicza i amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Około godziny 12:00 głos mają zabrać wiceprezydent USA Mike Pence i premier Mateusz Morawiecki.

- Rosja zorganizowała inną konferencję, by pokazać, kto tu rządzi - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując konferencję bliskowschodnią, która w środę rozpoczęła się w Warszawie. - W moim przekonaniu jest to konferencja propagandowa Donalda Trumpa - ocenił. - Obiecał, że zrezygnuje z porozumienia z Iranem, zrobił to, dalej nie wiedział, co z tym fantem zrobić, więc zorganizował konferencję w Warszawie - tłumaczył były premier.

Na konferencji w polskiej stolicy będzie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i szef amerykańskiej dyplomacji. Nie będzie szefowej dyplomacji Unii, ani reprezentacji Iranu, Palestyny czy Libanu. Chociaż to właśnie o Bliskim Wchodzie i Iranie będzie mowa w Warszawie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Donald Trump w maju 2018 roku zdecydował, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia z Iranem. Negocjowane było oficjalnie przez dwa lata, ale przygotowania do niego trwały o wiele dłużej. Podpisali je Amerykanie, Rosjanie, Chińczycy, Brytyjczycy, Francuzi, Irańczycy, ale i Unia Europejska. A co właściwie w tym porozumieniu zapisano? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.