Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"


Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W całej blisko 60-letniej historii konkursu Miss Stanów Zjednoczonych nie zdarzyło się, by któryś ze stanów - w regularnych zawodach - reprezentowała kobieta po korekcie płci, choć organizatorzy Miss Universe już blisko 10 lat temu dopuścili te osoby do rywalizacji.

- Jestem pierwszą transpłciową kobietą (w konkursie - przyp. red.), a w dodatku moja skóra wcale nie jest biała. Nadszedł czas, aby nasze głosy zostały usłyszane - mówi Kataluna Enriquez, zwyciężczyni w stanowym konkursie Miss Nevada. - To niesamowite tym bardziej, że to Miesiąc Dumy osób LGBT i 52. rocznica zamieszek w Stonewall. To szczególny moment dla mojej społeczności - dodaje.

Stany Zjednoczone dołączają między innymi do RPA i Hiszpanii, w których transpłciowe uczestniczki nie tylko walczą o koronę w konkursach dla najpiękniejszej, ale mogą zostać ich laureatkami. W 2018 roku Hiszpanka Angela Ponce jako pierwsza transkobieta reprezentowała kraj w wyborach Miss Universe.

- Angela, twoi ludzie są z tobą, wspierają cię. Wszyscy jesteśmy z ciebie bardzo dumni. Już przeszłaś do historii - mówiła wtedy Maria Andres, przyjaciółka Ponce.

Stała się inspiracją dla innych

Amerykanka filipińskiego pochodzenia jest gotowa, by przetrzeć szlak dla innych transkobiet.

- Kiedy byłam młoda, miałam nadzieję, że pewnego dnia na podium konkursu piękności zobaczę kogoś takiego jak ja. Udało się - mówi Kataluna Enriquez, Miss Nevady.

Selena również dokonała korekty płci. Przyznaje, że historia Kataluny jest nie tylko inspirująca, ale dla wielu może być też przełomowa. - Śledziłam jej historię w mediach społecznościowym. Ludzie pisali jej: wygrałaś dla nas. Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy - mówi Selena McAteer.

Kobieta podkreśla, że zwycięstwo Enriquez w wyborach Miss Nevady może wpłynąć na życie innych, a niektóre życia może nawet uratować.

- Gdzieś w tym kraju mogła żyć osoba transpłciowa pogrążona w depresji, bo czuła się samotna jak nigdy. Ale oglądając ten konkurs, zobaczyła kogoś takiego jak ona. Zobaczyła, że nie jest sama, to da jej nadzieję - zwraca uwagę Selena.

Nadzieję ma też nowa Miss Nevady, chociaż przyznaje, że sama nie miała łatwo. - Moje życie to była walka. Zmagałam się przemocą fizyczną i seksualną, miałam problemy ze zdrowiem psychicznym. Gdy dorastałam, nie czułam od innych wsparcia - wspomina Kataluna Enriquez.

Teraz sama chce dawać wsparcie innym. - Nie chcę, by ktoś przechodził przez to samo. Jeśli ja i moje zwycięstwo mogą komuś pomóc, to jest to właśnie ten czas - dodaje Kataluna.

Czas, by historia Kataluny i jej doświadczenie pomogły społeczności LGBT+ poradzić sobie z problemami, z którymi muszą się zmagać każdego dnia.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS