Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
W całej blisko 60-letniej historii konkursu Miss Stanów Zjednoczonych nie zdarzyło się, by któryś ze stanów - w regularnych zawodach - reprezentowała kobieta po korekcie płci, choć organizatorzy Miss Universe już blisko 10 lat temu dopuścili te osoby do rywalizacji.
- Jestem pierwszą transpłciową kobietą (w konkursie - przyp. red.), a w dodatku moja skóra wcale nie jest biała. Nadszedł czas, aby nasze głosy zostały usłyszane - mówi Kataluna Enriquez, zwyciężczyni w stanowym konkursie Miss Nevada. - To niesamowite tym bardziej, że to Miesiąc Dumy osób LGBT i 52. rocznica zamieszek w Stonewall. To szczególny moment dla mojej społeczności - dodaje.
Stany Zjednoczone dołączają między innymi do RPA i Hiszpanii, w których transpłciowe uczestniczki nie tylko walczą o koronę w konkursach dla najpiękniejszej, ale mogą zostać ich laureatkami. W 2018 roku Hiszpanka Angela Ponce jako pierwsza transkobieta reprezentowała kraj w wyborach Miss Universe.
- Angela, twoi ludzie są z tobą, wspierają cię. Wszyscy jesteśmy z ciebie bardzo dumni. Już przeszłaś do historii - mówiła wtedy Maria Andres, przyjaciółka Ponce.
Stała się inspiracją dla innych
Amerykanka filipińskiego pochodzenia jest gotowa, by przetrzeć szlak dla innych transkobiet.
- Kiedy byłam młoda, miałam nadzieję, że pewnego dnia na podium konkursu piękności zobaczę kogoś takiego jak ja. Udało się - mówi Kataluna Enriquez, Miss Nevady.
Selena również dokonała korekty płci. Przyznaje, że historia Kataluny jest nie tylko inspirująca, ale dla wielu może być też przełomowa. - Śledziłam jej historię w mediach społecznościowym. Ludzie pisali jej: wygrałaś dla nas. Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy - mówi Selena McAteer.
Kobieta podkreśla, że zwycięstwo Enriquez w wyborach Miss Nevady może wpłynąć na życie innych, a niektóre życia może nawet uratować.
- Gdzieś w tym kraju mogła żyć osoba transpłciowa pogrążona w depresji, bo czuła się samotna jak nigdy. Ale oglądając ten konkurs, zobaczyła kogoś takiego jak ona. Zobaczyła, że nie jest sama, to da jej nadzieję - zwraca uwagę Selena.
Nadzieję ma też nowa Miss Nevady, chociaż przyznaje, że sama nie miała łatwo. - Moje życie to była walka. Zmagałam się przemocą fizyczną i seksualną, miałam problemy ze zdrowiem psychicznym. Gdy dorastałam, nie czułam od innych wsparcia - wspomina Kataluna Enriquez.
Teraz sama chce dawać wsparcie innym. - Nie chcę, by ktoś przechodził przez to samo. Jeśli ja i moje zwycięstwo mogą komuś pomóc, to jest to właśnie ten czas - dodaje Kataluna.
Czas, by historia Kataluny i jej doświadczenie pomogły społeczności LGBT+ poradzić sobie z problemami, z którymi muszą się zmagać każdego dnia.
Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS