Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"


Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W całej blisko 60-letniej historii konkursu Miss Stanów Zjednoczonych nie zdarzyło się, by któryś ze stanów - w regularnych zawodach - reprezentowała kobieta po korekcie płci, choć organizatorzy Miss Universe już blisko 10 lat temu dopuścili te osoby do rywalizacji.

- Jestem pierwszą transpłciową kobietą (w konkursie - przyp. red.), a w dodatku moja skóra wcale nie jest biała. Nadszedł czas, aby nasze głosy zostały usłyszane - mówi Kataluna Enriquez, zwyciężczyni w stanowym konkursie Miss Nevada. - To niesamowite tym bardziej, że to Miesiąc Dumy osób LGBT i 52. rocznica zamieszek w Stonewall. To szczególny moment dla mojej społeczności - dodaje.

Stany Zjednoczone dołączają między innymi do RPA i Hiszpanii, w których transpłciowe uczestniczki nie tylko walczą o koronę w konkursach dla najpiękniejszej, ale mogą zostać ich laureatkami. W 2018 roku Hiszpanka Angela Ponce jako pierwsza transkobieta reprezentowała kraj w wyborach Miss Universe.

- Angela, twoi ludzie są z tobą, wspierają cię. Wszyscy jesteśmy z ciebie bardzo dumni. Już przeszłaś do historii - mówiła wtedy Maria Andres, przyjaciółka Ponce.

Stała się inspiracją dla innych

Amerykanka filipińskiego pochodzenia jest gotowa, by przetrzeć szlak dla innych transkobiet.

- Kiedy byłam młoda, miałam nadzieję, że pewnego dnia na podium konkursu piękności zobaczę kogoś takiego jak ja. Udało się - mówi Kataluna Enriquez, Miss Nevady.

Selena również dokonała korekty płci. Przyznaje, że historia Kataluny jest nie tylko inspirująca, ale dla wielu może być też przełomowa. - Śledziłam jej historię w mediach społecznościowym. Ludzie pisali jej: wygrałaś dla nas. Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy - mówi Selena McAteer.

Kobieta podkreśla, że zwycięstwo Enriquez w wyborach Miss Nevady może wpłynąć na życie innych, a niektóre życia może nawet uratować.

- Gdzieś w tym kraju mogła żyć osoba transpłciowa pogrążona w depresji, bo czuła się samotna jak nigdy. Ale oglądając ten konkurs, zobaczyła kogoś takiego jak ona. Zobaczyła, że nie jest sama, to da jej nadzieję - zwraca uwagę Selena.

Nadzieję ma też nowa Miss Nevady, chociaż przyznaje, że sama nie miała łatwo. - Moje życie to była walka. Zmagałam się przemocą fizyczną i seksualną, miałam problemy ze zdrowiem psychicznym. Gdy dorastałam, nie czułam od innych wsparcia - wspomina Kataluna Enriquez.

Teraz sama chce dawać wsparcie innym. - Nie chcę, by ktoś przechodził przez to samo. Jeśli ja i moje zwycięstwo mogą komuś pomóc, to jest to właśnie ten czas - dodaje Kataluna.

Czas, by historia Kataluny i jej doświadczenie pomogły społeczności LGBT+ poradzić sobie z problemami, z którymi muszą się zmagać każdego dnia.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS