Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"


Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W całej blisko 60-letniej historii konkursu Miss Stanów Zjednoczonych nie zdarzyło się, by któryś ze stanów - w regularnych zawodach - reprezentowała kobieta po korekcie płci, choć organizatorzy Miss Universe już blisko 10 lat temu dopuścili te osoby do rywalizacji.

- Jestem pierwszą transpłciową kobietą (w konkursie - przyp. red.), a w dodatku moja skóra wcale nie jest biała. Nadszedł czas, aby nasze głosy zostały usłyszane - mówi Kataluna Enriquez, zwyciężczyni w stanowym konkursie Miss Nevada. - To niesamowite tym bardziej, że to Miesiąc Dumy osób LGBT i 52. rocznica zamieszek w Stonewall. To szczególny moment dla mojej społeczności - dodaje.

Stany Zjednoczone dołączają między innymi do RPA i Hiszpanii, w których transpłciowe uczestniczki nie tylko walczą o koronę w konkursach dla najpiękniejszej, ale mogą zostać ich laureatkami. W 2018 roku Hiszpanka Angela Ponce jako pierwsza transkobieta reprezentowała kraj w wyborach Miss Universe.

- Angela, twoi ludzie są z tobą, wspierają cię. Wszyscy jesteśmy z ciebie bardzo dumni. Już przeszłaś do historii - mówiła wtedy Maria Andres, przyjaciółka Ponce.

Stała się inspiracją dla innych

Amerykanka filipińskiego pochodzenia jest gotowa, by przetrzeć szlak dla innych transkobiet.

- Kiedy byłam młoda, miałam nadzieję, że pewnego dnia na podium konkursu piękności zobaczę kogoś takiego jak ja. Udało się - mówi Kataluna Enriquez, Miss Nevady.

Selena również dokonała korekty płci. Przyznaje, że historia Kataluny jest nie tylko inspirująca, ale dla wielu może być też przełomowa. - Śledziłam jej historię w mediach społecznościowym. Ludzie pisali jej: wygrałaś dla nas. Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy - mówi Selena McAteer.

Kobieta podkreśla, że zwycięstwo Enriquez w wyborach Miss Nevady może wpłynąć na życie innych, a niektóre życia może nawet uratować.

- Gdzieś w tym kraju mogła żyć osoba transpłciowa pogrążona w depresji, bo czuła się samotna jak nigdy. Ale oglądając ten konkurs, zobaczyła kogoś takiego jak ona. Zobaczyła, że nie jest sama, to da jej nadzieję - zwraca uwagę Selena.

Nadzieję ma też nowa Miss Nevady, chociaż przyznaje, że sama nie miała łatwo. - Moje życie to była walka. Zmagałam się przemocą fizyczną i seksualną, miałam problemy ze zdrowiem psychicznym. Gdy dorastałam, nie czułam od innych wsparcia - wspomina Kataluna Enriquez.

Teraz sama chce dawać wsparcie innym. - Nie chcę, by ktoś przechodził przez to samo. Jeśli ja i moje zwycięstwo mogą komuś pomóc, to jest to właśnie ten czas - dodaje Kataluna.

Czas, by historia Kataluny i jej doświadczenie pomogły społeczności LGBT+ poradzić sobie z problemami, z którymi muszą się zmagać każdego dnia.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS