Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę

Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie pierwszym polskim dziełem pokazywanym w The National Gallery w Londynie. Obrazy Jana Matejki mają szansę na to, żeby zostać na nowo odkryte w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W londyńskiej The National Gallery z przejęciem i entuzjazmem opowiadają o ważnej wystawie polskiego mistrza. Dla Polaków Jan Matejko to wielki malarz, który jednak większości kojarzy się z ilustracjami w podręcznikach do historii czy języka polskiego.

Za życia nagradzany w Europie, teraz niemal całkowicie nieznany poza granicami Polski. Jan Matejko ma szansę na nowo zostać odkryty, bo jego "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pokazywany będzie w jednej z najważniejszych galerii na świecie.

W Galerii Narodowej w Londynie zobaczyć będzie można też studium i autoportret Jana Matejki, przyrządy astronomiczne oraz słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".

- The National Gallery jest galerią sztuki, więc większą wagę przywiązujemy do zaprezentowania Jana Matejki, który był niezwykłym malarzem, ale, niestety, nie jest specjalnie znany poza granicami Polski. Po tym, jak zdecydowaliśmy się poświęcić naszą wystawę Matejce, postawiliśmy sobie pytanie, jaki obraz najbardziej zafascynowałby gości galerii. Jako, że Kopernik także był niesamowitą osobą, postawiliśmy na niego - wyjaśnia Cristopher Riopelle, kurator wystawy poświęconej Janowi Matejce.

Potężny obraz udało się sprowadzić do Londynu dzięki determinacji dyrektora galerii i kuratora wystawy oraz pomocy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Programu "Niepodległa" i Polskiego Instytutu Kultury.

- Matejko jest, oczywiście, wybitnym polskim malarzem, ale, niestety, w Wielkiej Brytanii nie jest rozpoznawalny, bo do tego kraju jego dzieła jeszcze nigdy nie dotarły. To pierwsza wystawa w The National Gallery poświęcona polskiej sztuce, więc dlaczego nie zacząć opowieści o tej sztuce właśnie od Matejki. Dla Polaków to możliwość przedstawienia polskiego artysty i jego dzieł brytyjskiej publiczności, ale też polskiej publiczności, zamieszkałej w Wielkiej Brytanii - mówi Gabriele Finaldi, dyrektor The National Gallery.

Najważniejsza instytucja kultury w kraju

- The National Gallery zostało ufundowane jako Galeria Narodowa, która nie jest kolekcją ani królowej, ani bogatego arystokraty, tylko jest własnością całego narodu i, zaryzykuję tę tezę, jest najważniejszą instytucją kultury w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za wspaniałą współpracę. Również Muzeum Narodowemu w Krakowie, które udostępniło szkic do obrazu. Co ciekawe, na tym szkicu jest luneta, której potem nie ma w oryginale, bo Matejko zdał sobie sprawę, że jeszcze wówczas nie została wynaleziona - opowiada Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Obraz opuścił Polskę po raz pierwszy od czasu jego powstania. Jego międzynarodowy debiut w tak prestiżowym miejscu trudno przecenić.

Otwarcie wystawy przez pandemię przekładać trzeba było dwa razy. W poniedziałek zniesiono większość obowiązujących na Wyspach restrykcji, więc Kopernika pędzla Jana Matejki oglądać można do 22 sierpnia.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS