Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę

Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie pierwszym polskim dziełem pokazywanym w The National Gallery w Londynie. Obrazy Jana Matejki mają szansę na to, żeby zostać na nowo odkryte w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W londyńskiej The National Gallery z przejęciem i entuzjazmem opowiadają o ważnej wystawie polskiego mistrza. Dla Polaków Jan Matejko to wielki malarz, który jednak większości kojarzy się z ilustracjami w podręcznikach do historii czy języka polskiego.

Za życia nagradzany w Europie, teraz niemal całkowicie nieznany poza granicami Polski. Jan Matejko ma szansę na nowo zostać odkryty, bo jego "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pokazywany będzie w jednej z najważniejszych galerii na świecie.

W Galerii Narodowej w Londynie zobaczyć będzie można też studium i autoportret Jana Matejki, przyrządy astronomiczne oraz słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".

- The National Gallery jest galerią sztuki, więc większą wagę przywiązujemy do zaprezentowania Jana Matejki, który był niezwykłym malarzem, ale, niestety, nie jest specjalnie znany poza granicami Polski. Po tym, jak zdecydowaliśmy się poświęcić naszą wystawę Matejce, postawiliśmy sobie pytanie, jaki obraz najbardziej zafascynowałby gości galerii. Jako, że Kopernik także był niesamowitą osobą, postawiliśmy na niego - wyjaśnia Cristopher Riopelle, kurator wystawy poświęconej Janowi Matejce.

Potężny obraz udało się sprowadzić do Londynu dzięki determinacji dyrektora galerii i kuratora wystawy oraz pomocy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Programu "Niepodległa" i Polskiego Instytutu Kultury.

- Matejko jest, oczywiście, wybitnym polskim malarzem, ale, niestety, w Wielkiej Brytanii nie jest rozpoznawalny, bo do tego kraju jego dzieła jeszcze nigdy nie dotarły. To pierwsza wystawa w The National Gallery poświęcona polskiej sztuce, więc dlaczego nie zacząć opowieści o tej sztuce właśnie od Matejki. Dla Polaków to możliwość przedstawienia polskiego artysty i jego dzieł brytyjskiej publiczności, ale też polskiej publiczności, zamieszkałej w Wielkiej Brytanii - mówi Gabriele Finaldi, dyrektor The National Gallery.

Najważniejsza instytucja kultury w kraju

- The National Gallery zostało ufundowane jako Galeria Narodowa, która nie jest kolekcją ani królowej, ani bogatego arystokraty, tylko jest własnością całego narodu i, zaryzykuję tę tezę, jest najważniejszą instytucją kultury w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za wspaniałą współpracę. Również Muzeum Narodowemu w Krakowie, które udostępniło szkic do obrazu. Co ciekawe, na tym szkicu jest luneta, której potem nie ma w oryginale, bo Matejko zdał sobie sprawę, że jeszcze wówczas nie została wynaleziona - opowiada Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Obraz opuścił Polskę po raz pierwszy od czasu jego powstania. Jego międzynarodowy debiut w tak prestiżowym miejscu trudno przecenić.

Otwarcie wystawy przez pandemię przekładać trzeba było dwa razy. W poniedziałek zniesiono większość obowiązujących na Wyspach restrykcji, więc Kopernika pędzla Jana Matejki oglądać można do 22 sierpnia.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Czyszczenie studzienek, sprawdzanie wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczanie posesji workami z piaskiem - tam, gdzie istnieje ryzyko wylania wody z koryt rzek. Opróżnianie parkingów i przenoszenie sprzętu na wyższe piętra. Między innymi tak na prognozowane potężne opady deszczu przygotowują się mieszkańcy terenów zagrożonymi podtopieniami.

W wielu miejscach w Polsce trwają przygotowania na podtopienia z powodu nadchodzących ulew

W wielu miejscach w Polsce trwają przygotowania na podtopienia z powodu nadchodzących ulew

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Dolny Śląsk i jego stolica szykuje się na najgorsze. To może nie być powtórka z 1997 roku, ale i na taki scenariusz służby są gotowe. Czyszczone są studzienki kanalizacyjne, udrażniane rury spustowe. Zlewnia Odry jest gotowa do przyjęcia nadmiaru wody.

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie kotów i psów w Ohio, bezdzietne kociary - skąd republikanie czerpią inspiracje na fake newsy i hejt?

Jedzenie kotów i psów w Ohio, bezdzietne kociary - skąd republikanie czerpią inspiracje na fake newsy i hejt?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. To oznacza, że będą musieli uzyskać pozwolenie na podróż. Opłata za złożenie wniosku ma wynieść 10 funtów, a sama procedura - jak zapewniają brytyjskie władze - ma być łatwa. Przepisy wejdą w życie wiosną przyszłego roku.

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS