Hiszpańscy lekarze przeszczepili serce 2-miesięcznej dziewczynce. Pokonali wszystkie przeszkody


W szpitalu w Madrycie lekarze przeszczepili serce dwumiesięcznej dziewczynce - pomimo tego, że dawca miał inną grupę krwi, a samo serce przed przeszczepem musiało być reanimowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Naiara ma zaledwie dwa miesiące i właśnie dostała szansę na nowe życie. Urodzona z poważną wadą serca Naiara przeszła skomplikowaną, wielogodzinną, pionierską operację.

- To pierwszy przypadek na świecie, kiedy niemowlęciu przeszczepiono serce od dawcy z inną grupą krwi i którego narząd przestał bić - opowiada doktor Juan Miguel Gil Jaurena ze Szpitala im. Gregoria Marañóna w Madrycie.

Wadę serca u Naiary zdiagnozowano przed narodzinami. Dziewczynka urodziła się jako wcześniak, ważyła mniej niż dwa kilogramy. Jedyną szansą na jej ocalenie był przeszczep serca, ale znalezienie dawcy dla tak małego dziecka nie było łatwe. Serce pojawiło się dosłownie w ostatniej chwili.

- Dobę przed operacją jej stan bardzo się pogorszył. Gdyby serce nie dotarło na czas, możliwe, że już by jej z nami nie było - relacjonuje doktor Manuela Camino ze Szpitala im. im. Gregoria Marañóna w Madrycie.

Przed przeprowadzeniem przeszczepu zespół chirurgów z Madrytu musiał pokonać dwie przeszkody, czyli dystans i czas. Dawca przebywał w szpitalu w innej części kraju, dlatego serce zostało dostarczone drogą lotniczą. Specjaliści ze szpitala im. Gregoria Marañóna w Madrycie jeszcze nigdy nie przeszczepiali serca tak małemu dziecku.

- Wraz z upływem czasu i rozwojem pozostałych narządów, podczas badań USG, uznaliśmy, że dziecko kwalifikuje się do przeszczepu - wyjaśnia doktor Manuela Camino.

"Magia zadziałała dwukrotnie"

Serce, które otrzymała dziewczynka, przestało bić na co najmniej kilka minut. Lekarze musieli dwukrotnie pobudzać organ pozaustrojowo, a przeznaczona do tego aparatura musiała zostać specjalnie dostosowana do podłączenia tak małego serca.

- Różnica polega na tym, że w przypadku konwencjonalnych przeszczepów serce cały czas bije. W przypadku, gdy akcja zostaje zatrzymana na kilka minut, musimy to serce reanimować, by ponownie zaczęło bić - tłumaczy doktor Juan Miguel Gil Jaurena.

Od blisko trzech dekad Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie transplantologii. Mimo to niemowlęta czekające na przeszczep są szczególnie narażone na ryzyko śmierci. Trudno znaleźć dla nich dawcę. Są też za małe, by korzystać z urządzeń wspomagających pracę komór serca. Operacja Naiary, która zakończyła się sukcesem, daje nadzieję nie tylko innym rodzicom, ale też lekarzom.

- W tym przypadku magia zadziałała dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy zatrzymane serce udało się pobudzić, a po raz drugi, gdy zabiło ono w ciele Naiary - mówi doktor Juan Miguel Gil Jaurena.

Szpital nie podał dokładnej daty przeprowadzenia operacji. Wiadomo, że dziewczynka kilka tygodni spędziła na oddziale intensywnej terapii. Dziś Naiara powoli wraca do zdrowia. Ta historia nie byłaby możliwa, gdyby nie odwaga i zdecydowanie rodziców, którzy stracili swoje dziecko. Rodzina dawcy, która uratowała życie Naiary, postanowiła pozostać anonimowa.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS