"Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"


W Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku w katolickich szkołach z internatem umieszczano dzieci z rodzin rdzennych mieszkańców. W szkołach miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z placówek. Władze Kanady oczekują przeprosin ze strony władz Kościoła katolickiego. Zaapelował o to do papieża Franciszka premier Justin Trudeau. Materiał "Faktów o Świecie".

Czerwone dłonie odciśnięte na pomniku Jana Pawła II mają zapewne symbolizować cierpienie dzieci, które trafiły do szkół z internatem prowadzonych przez Kościół katolicki w Kanadzie.

Policja w Edmonton w Kanadzie sprawdza, kto zdewastował pomnik.

Nie ma jednak wątpliwości, że ten protest ma bezpośredni związek z najnowszymi, tragicznymi odkryciami - kilka dni temu ujawniono 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z przymusowych szkół dla rdzennych mieszkańców Kanady.

- Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo. Mieliśmy tu obozy koncentracyjne, które nazywały się "szkoły z internatem" - mówi Bobby Cameron, szef Federacji Suwerennych Rdzennych Narodów.

Na przełomie XIX i XX wieku w Kanadzie zaczęły powstawać katolickie szkoły z internatem, do których przymusowo kierowano dzieci z rdzennych rodzin. Przez kilka dziesięcioleci w tych szkołach powszechnie dochodziło do przemocy, wykorzystywania seksualnego, znęcania się fizycznego i psychicznego. Oprawcami byli przede wszystkim księża i siostry zakonne.

- To rodzice zaprowadzili mnie do tej szkoły. W tamtych czasach, jeśli by odmówili, to jedno z nich trafiłoby do więzienia. By utrzymać rodzinę razem, wysłali nas do tych szkół, a tam przekazywano nam wiedzę. Wbijali nam ją do głów. Dosłownie wbijali - wspomina Florence Sparvier, była uczennica katolickiej szkoły z internatem.

Apel do papieża Franciszka

W ostatnich latach w Kanadzie odnajdywane są nieoznakowane, czasem zbiorowe groby dzieci, które zmarły w katolickich szkołach z internatem w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie wiadomo, ile dokładnie było ofiar, ale z niektórych szacunków wynika, że nawet 30 tysięcy.

- Nie możemy odwrócić przeszłości, ale możemy się zobowiązać do naprawienia teraźniejszości i do zadbania o przyszłość. Musimy uznać dokonane krzywdy, które doprowadziły do wielopokoleniowej traumy - podkreśla Justin Trudeau, premier Kanady.

Władze Kanady przepraszały już kilkakrotnie, bo to właśnie państwo zezwoliło na przymusową edukację i asymilację rdzennych mieszkańców. Jednak najbardziej oczekiwane są przeprosiny ze strony władz Kościoła katolickiego.

- Osobiście rozmawiałem z papieżem Franciszkiem, by zrozumiał, jak ważne jest, by przeprosił rdzennych Kanadyjczyków na kanadyjskiej ziemi - zaznacza premier Kanady.

Dotychczas takie apele pozostały bez odpowiedzi.

Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu wydarzeń z przeszłości, ale za grzechy Kościoła wobec rdzennych mieszkańców nie przeprosił.

- Niech polityczne i religijne władze Kanady dalej współpracują, by rzucić światło na tę smutną historię. Niech dalej podążają drogą pojednania - powiedział 6 czerwca papież Franciszek.

W ciągu ostatniego tygodnia w pięciu kościołach katolickich na terenie Kanady wybuchły pożary. Kanadyjska policja sprawdza, czy były to podpalenia i czy są one ze sobą powiązane.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS