Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Zapominamy, że my jesteśmy zależni od tego ekosystemu"

Nikt nie patrzy w przyszłość - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS doktor Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku. Swoją wypowiedział odniósł się do ogólnej sytuacji ekologicznej na świecie, a w szczególności do wydarzeń z Indonezji, w której prezydent zdecydował o przeniesieniu stolicy kraju z powodu ogromnej ilości śmieci. - Człowiek jest najgorszym zwierzęciem ze wszystkich zwierząt, jakie żyją na ziemi i najbardziej szkodliwym - dodał. - My zapominamy, że my jesteśmy zależni od tego ekosystemu - zwróciła z kolei uwagę Areta Szpura, aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat?".

"Rosyjska propaganda działa przede wszystkim na użytek wewnętrzny"

Mamy cały korowód tego co zawsze - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji Krystyny Kurczab-Redlich, komentując politykę Kremla w sprawie ostatniego wybuchu rakiety z napędem jądrowym. - Musimy pamiętać ciągle, że rosyjska propaganda działa przede wszystkim na użytek wewnętrzny - zwrócił z kolei uwagę Michał Broniatowski z redakcji "Politico".

Był najemnikiem w Grupie Wagnera. "To oddział bojowy, który zrobi dla Putina wszystko"

- Grupa Wagnera jest instrumentem, za pomocą którego Putin rozwiązuje problemy siłą. W momentach, w których trzeba zrobić coś szybko i precyzyjnie - mówi "Oleg", były najemnik, który był członkiem Grupy Wagnera. Dotarli do niego dziennikarze CNN. Udzielił on wyjątkowego wywiadu o grupie najemników, która była aktywna między innymi w Syrii i we wschodniej Ukrainie. Jak powiedział, Grupa Wagnera istnieje jako specjalna grupa, która "zrobi wszystko" dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Rzeczywistość wyprzedziła prawo w bardzo dużym stopniu"

- Rzeczywistość wyprzedziła prawo w bardzo dużym stopniu no i dzisiaj z tymi hulajnogami jest spory problem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Mariusz Sokołowski były rzecznik Komendy Głównej Policji. Dodał też, że skalę problemu widać po liczbie wykroczeń. Zdaniem Jakuba Dymowskiego, instruktora nauki jazdy i eksperta tygodnika "Prawo Drogowe News" - zmiany w prawie są ważne, ale najważniejsza jest edukacja.

"Putin stara się straszyć Amerykę"

Putin stara się straszyć Amerykę - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Michał Kacewicz, dziennikarz "Newsweeka", komentując rozwój przez Rosję nowych rakiet. 8 sierpnia jedna z nich eksplodowała na Morzu Białym koło Archangielska. Jego zdaniem Rosjanie zazwyczaj zakładają, że władze nie mówią im wszystkiego o wypadkach związanych z technologią nuklearną. - W Rosji bardzo często podczas testowania najnowszego typu uzbrojenia, którymi Putin chce przestraszyć Amerykę i NATO, dochodzi do tego typu zdarzeń i to jest naturalne - uznał.

Protesty w Hongkongu. "Nie ma dobrego finału"

- Ludzie mają coraz mniej cierpliwości, bo protesty zmierzają donikąd - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS japonista Rafał Tomański, komentując antyrządowe protesty w Hong Kongu. Podkreślił, że niektórzy mieszkańcy Hongkongu nie mogą się pogodzić z tym, że kontynentalne Chiny powoli to miasto, formalnie oddzielne, wchłaniają. - Hongkong miał być samodzielny, jest coraz mniej, ludziom to przeszkadza - ocenił. - Wszyscy się zastanawiamy, kiedy to chińskie wojsko wejdzie - dodał.

"To, co jest dobre dla Salviniego, niekoniecznie jest dobre dla Włoch"

- Dla Salviniego, dla Ligi, koalicjant, czyli Ruch Pięciu Gwiazd, jest bardzo niewygodny i rzeczywiście ta koalicja nie działa - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych z uczelni Vistula. Rozmówczyni dodała jednak, że to, co jest dobre dla Salviniego, niekoniecznie jest dobre dla Włoch. "We Włoszech opinia publiczna jest bardzo podzielona" - stwierdziła.

"Mechaniczne zabezpieczenie jest najtrudniej sforsować"

- To jest trochę tak, że to właśnie ta technologia, rozwój tej technologii, ułatwił zadanie złodziejom - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Krystian Plato z programu "Raport Turbo" TVN Turbo. - Mechaniczne zabezpieczenie jest najtrudniej sforsować - dodał Roman Dębecki z czasopisma "Auto Świat".

Zaczęło się od "zmiany obrazu" władzy. Dwie dekady rządów Putina

W Rosji końca lat 90. panowała ogromna bieda. Elity polityczne i biznesowe bały się społecznego gniewu i uznały, że czas na zmianę władzy. Na nowego premiera wskazano człowieka z doświadczeniem w wywiadzie i administracji państwowej. Tym kimś był Władimir Putin. 9 sierpnia mija 20 lat odkąd prezydent Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera Federacji Rosyjskiej.

"To najczęściej społeczność lokalna protestuje przeciwko turystyce"

- Francja zapewnia sobie 7 procent PKB z właśnie z turystyki - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. Odniósł się do turystycznych obostrzeń, które są wprowadzane w wielu europejskich miastach. Jednak, jego zdaniem, francuski rząd robi wszystko, żeby podtrzymać turystyczne zainteresowanie krajem. - To najczęściej społeczność lokalna protestuje przeciwko turystyce - ocenił Sergiusz Pinkwart, podróżnik z magazynu "Read&Fly".

Kanony piękna na miarę XXI w. "Każdego roku zabierają się za ten kalendarz najsłynniejsi artyści"

Każdego roku zabierają się za ten kalendarz najsłynniejsi artyści - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny plejada.pl, komentując nowy trend w kultowym kalendarzu Pirelli. - Za każdym razem jest to inny motyw przewodni, i za każdym razem jest to celebracja kobiecości - dodał i zaznaczył, że "powoli odchodzimy od szokowania". - To, co jest niezwykle ważne, to że Pirelli w ostatnich swoich kalendarzach próbuje wyciągnąć z tego, co robił dotąd, bardzo ważne przesłanie, że nie jesteśmy przedmiotami, że jesteśmy czymś znacznie więcej - stwierdziła z Katarzyna Pawlikowska, ekspertka ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet. - Ta ewolucja się odbywa w sposób powolny - dodała, odnosząc się publikowanej nagości. - Wracamy do korzeni - sztuka od zarania dziejów była naga, bo ciało jest piękne - skwitował Cejrowski.

Żałoba po masowych strzelaninach. "Kupić broń jest łatwo, więc to się nie skończy"

Po tej tragedii nic się nie zmieni - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Lewicki z UKSW. - Kupić broń jest łatwo, więc to się nie skończy. Nie ma takiej możliwości - ocenił i dodał "to jest codzienność". - Są stany, gdzie to jest element cywilizacyjny - stwierdził z kolei prof. Marek Wierzbowski z UW. Goście programu zaznaczyli, że w USA nie ma granicy, jeśli chodzi o możliwość kupna broni. - Jak ktoś mówi: "musimy", to znaczy: "nie mam pojęcia jak" - tak prof. Lewicki odniósł się do słów amerykańskich polityków, którzy po każdej masowej strzelaninie mówią o konieczności rozwiązania problemu powszechnego dostępu do broni dzień po 250. strzelaninie w USA.

Bieniek: wypowiedzenie układu INF nakręca nowy wyścig zbrojeń

- Źle się stało, że strony dzisiaj wypowiedziały ten układ, gdyż to nakręca tak jakby kolejny wyścig zbrojeń - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji. Odniósł się w ten sposób do faktu, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF. - To są Stany Zjednoczone, które zaczynają wiązać problem porozumień o ograniczeniu tego rodzaju rakiet i broni jądrowej z Chinami - ocenił Jan Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO i profesor Uczelni Vistula. Jego zdaniem też - z punktu widzenia polskiego to jest jeszcze odległy temat.

"Woodstock był wyjątkowy", "istniała potrzeba spotykania się ludzi"

Woodstock z 1969 roku był wyjątkowy z bardzo wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że istniała potrzeba wówczas spotykania się ludzi. Nam się to wydaje dzisiaj niemożliwe, ale nie było social mediów, a tymi social mediami były m.in. koncerty i opowiadali sobie, że wojna jest niedobra - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny i historyk muzyki Hirek Wrona, komentując sukces Woodstocku oraz fakt, że 50. edycja amerykańskiego festiwalu nie odbędzie się. - To była oaza wolności - stwierdził i dodał, że "przez cały czas słyszeliśmy hasła: pokój", bo toczyła się wojna w Wietnamie. - W Polsce ludzie nie wiedzieli o tym festiwalu wtedy - dodał.

Ważne słowa niemieckiego ministra. "Chciałbym prosić naród polski o przebaczenie"

Tak wysokiego rangą niemieckiego polityka nie było w Polsce z okazji obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego od lat. Heiko Maas wykonał szereg gestów - wziął udział w apelu poległych, mszy świętej za powstańców, złożył wieńce pod pomnikiem ofiar rzezi Woli. Ale od gestów ważniejsze były te słowa: "Chciałbym prosić rodziny zabitych i rannych, chciałbym prosić naród polski o przebaczenie. Wstyd mi za to, co Niemcy, działając w imieniu Niemiec, wyrządzili Polsce. Wstyd mi też, że wina ta po wojnie była zbyt długo przemilczana". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Życie rodzinne "Króla Lwa". "Rdzeniem stada są samice"

Film "Król Lew" Walta Disneya, choć został zrealizowany z dużą dbałością o szczegóły, nie jest dokumentalnym filmem przyrodniczym. Gdyby był bliższy rzeczywistości, to Sarabi, mama Simby, miałaby większą rolę, a czarnogrzywy Skaza byłby samcem alfa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jesteśmy u progu rewolucji, w której nasze ciała będą mogły być doposażane w dodatkowe funkcje"

Będzie można aktami woli sterować różnego rodzaju urządzeniami i ewentualnie komunikować się z otoczeniem. To jest jeszcze przyszłość - powiedział w "Faktach o Świecie" profesor Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej, komentując testy urządzenia, które czyta myśli. Profesor zaznaczył, że "nie chcemy, by człowiek był przybudówką do maszyny", ale "człowiek z czipem w mózgu to będzie kawałek cyborga". - Perspektywy rysują się naprawdę imponujące - ocenił profesor. - Ludzi, którzy mają zainstalowane takie płytki jest co najmniej 60 na całym świecie - stwierdził ekspert ds. neuronawigacji Paweł Soluch i dodał, że potrafią oni ramieniem robotycznym sięgnąć po jakiś przedmiot. - Jesteśmy u progu kolejnej rewolucji, w której nasze ciała będą mogły być doposażane w różnego rodzaju czipy i dodatkowe funkcje. Z resztą to się już dzieje - ocenił.

Donald Trump przyjedzie do Polski. "Tego typu spotkanie wskazuje na silne związki"

- My sobie nie zdajemy sprawy, jak wyjątkowym wydarzeniem jest obecność prezydenta Stanów Zjednoczonych gdziekolwiek pierwszego września - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Skomentował w ten sposób informację o udziale prezydenta USA Donalda Trumpa w dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Tego typu spotkanie wskazuje na silne związki - dodał. - Wolałbym od amerykańskiego prezydenta nie gestów, ale czegoś więcej - mówił z kolei amerykanista Marcin Wojciechowski. - Gestów to my od niego dostajemy całkiem sporo. Z tym "czymś więcej" jest słabo - dodał.

"Protesty są sygnałem, że nie da się dalej w Rosji utrzymywać ułudy państwa prawa"

Być może jest to sygnał, że przynajmniej w Moskwie następuje pewne zmęczenie materiału grupą, która jest teraz u władzy - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując nasilające się protesty w Moskwie. - Prowincji daleko do takich nastrojów - dodała. - Protesty są pewnym sygnałem tego, że nie da się dalej w Rosji utrzymywać ułudy państwa prawa - stwierdził z kolei Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Zdaniem gościa jesteśmy świadkami "dokręcania śruby tej władzy". Jakie jest więc znaczenie wyborów w Moskwie? - Te wybory mają charakter bardzo symboliczny - ocenił Eberhardt i dodał, że "obawa dotyczy tego, że klęska kandydatów partii władzy będzie budowała poczucie, że ta władza się kończy". - Alternatywa dla władz się wyłoni, gdy dojdzie do wewnętrznych pęknięć - ocenił.

"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"

Amerykanista Marcin Wojciechowski wyjaśnił w "Faktach o świecie" TVN24 BiS, że różnice w postrzeganiu kary śmierci w Europie i USA wynikają m.in. z uwarunkowań historycznych. - Zakładało się, że ludzie, którzy są osadnikami (...) mają bronić się sami. Stąd zagwarantowane konstytucyjnie prawo do posiadania broni - mówił, wyjaśniając, że w środku kraju "nie było nacisku, by to państwo zapewniało bezpieczeństwo". Głównym elementem odstraszania miało być również nie to, że "na każdym rogu stoi policjant", ale to, że kara jest niezwykle surowa. Odnosił się do informacji, że Departament Sprawiedliwości USA przywrócił możliwość stosowania kary śmierci przez federalny wymiar sprawiedliwości. - Kara śmierci jest dozwolona w 29 stanach - przypomniał drugi z gości programu, Roman Rewald, prawnik, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej. - Od 2000 roku populacja USA zmienia zdanie. Teraz większość jest przeciwko karze śmierci - zauważył. Zdaniem Wojciechowskiego "kierunek jest oczywisty". - Kolejne stany odchodzą od kary śmierci - zauważył.

Szczerski kandydatem na komisarza UE. "To jest po prostu kiepska kandydatura"

To jest po prostu kiepska kandydatura - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ i były eurodeputowany Dariusz Rosati, komentując kandydaturę szefa gabinetu prezydenta Dudy na stanowisko komisarza UE. - Mamy z Krzysztofem Szczerskim właściwie trzy problemy - stwierdził i wyliczył "on się do końca nie zna na UE", jest "eurofobem" i "z wykształcenia jest politologiem". - Polska polityka zagraniczna to katastrofa na wielu frontach - skomentował Rosati, odnosząc się do faktu, że Krzysztof Szczerski doradza prezydentowi w zakresie polityki zagranicznej. - Niezależnie od tego, w jakiej komisji będzie przesłuchiwany myślę, że będzie miał bardzo trudne zadanie, żeby przekonać słuchaczy, że on chce konstruktywnie pracować na rzecz silnej UE, bo po to jest Komisja Europejska - ocenił. - Gdyby rząd PiS zdecydował się na kobietę, byłoby o wiele łatwiej - skwitował.

"Prosimy zwracać się w sytuacji, kiedy pani będzie zabita"

"Nie chciałam umrzeć" - pod takim hasłem Rosjanki prowadzą akcję internetową, w ramach której chcą nagłośnić problem przemocy domowej. Publikują także wstrząsające historie swoje i innych kobiet. Według raportu Human Rights Watch przemocy domowej doświadcza co piąta Rosjanka, a po zmianie przepisów sprawcy są karani symbolicznie.

"Jeszcze w tym roku możemy mieć bardzo poważnie kłopoty"

- Uruchamiamy całą serię procesów, które coraz trudniej powstrzymać i odwrócić - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Szymon Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery UW, komentując zmiany klimatyczne. Jego zdaniem ludzie nie zauważają w życiu codziennym skutków zmian klimatu. Wśród zmian dotykających Polskę wymienił upały i susze. - Jeszcze w tym roku możemy mieć bardzo poważnie kłopoty - przestrzegł.

"Może się okazać, że kadencja Borisa Johnsona będzie należeć do najkrótszych"

- Może się okazać, że kadencja Borisa Johnsona będzie należeć do najkrótszych, że on swego rodzaju rekord pobije, dlatego iż po pierwsze nie ma żadnej woli w Brukseli, ani w Strasburgu, ani w UE do renegocjacji umowy - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowany Bogusław Liberadzki, komentując zapowiedź wynegocjowania lepszej umowy brexitowej. - Te zapowiedzi Borisa Johnsona są niewiele warte na razie - dodał, komentując zapowiedź daty nowej umowy 31 października. Zdaniem drugiego gościa programu, byłego europosła Pawła Zalewskiego, Boris Johnson po serii prób może się odbić od zjednoczonego muru unijnego, który broni interesu Irlandii, a zarazem może stracić większość w parlamencie. - Nie wykluczam sytuacji, w której wcześniejsze wybory (na Wyspach - przyp. red.) będą konieczne. Brexit to lekcja olbrzymiej pokory - skwitował.

"W jakiejś mierze Johnson jest podobny do Trumpa"

- Wszyscy ekonomiści brytyjscy uważają, że brexit to jest tragedia - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC News. Odniósł się on także do przemówienia Borisa Johnsona, które, jego zdaniem, było spontaniczne. - W jakiejś mierze Johnson jest podobny do Trumpa - dodał Marek Ostrowski, dziennikarz tygodnika "Polityka".

Mikroplastik to megaproblem. "Idzie gra o zdrowie ludzi"

Plastik powoduje negatywne skutki jeżeli chodzi o płodność, długość życia - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ewa Chodkiewicz z WWF, komentując problem mikroplastiku zalewającego świat. - To jest ogromny problem. Szczególnie w Polsce. Nasze zapotrzebowanie krajowe na tworzywa sztuczne to 3,5 mln ton rocznie, to jest 8 tys. firm, 80 mld zł obrotu i to jest 160 tys. pracowników - przybliżyła. - Trzeba się wziąć za ten problem - stwierdziła i dodała "idzie gra o zdrowie ludzi".

"Potężne" zwycięstwo w wyborach. "Zełenski zagrał na zmęczeniu wojną"

Poprawa życia jest jednym z ważniejszych priorytetów większości Ukraińców - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog Nedim Useinov, komentując zwycięstwo Sługi Ludu w wyborach parlamentarnych. - Zełenski zagrał na zmęczeniu wojną, na zmęczeniu panowaniem starych klanów oligarchicznych - dodał. - Zełenski wygrał potężną większością - stwierdził redaktor "Politico" i współtwórca Espresso TV Michał Broniatowski i dodał, że "może podzielić los Janukowycza".