Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Miały walczyć i ginąć dla tak zwanego Państwa Islamskiego, choć były jeszcze dziećmi. W szeregi terrorystów w Syrii trafili przez rodziców. Terroryści chwalili się nimi i nazywali "szczeniętami kalifatu". Szkolili je, by gotowe były zginąć, ale wyzwolono je. Teraz w specjalnym ośrodku w północnej Syrii próbuje się z nich znów zrobić dzieci.

Szokujące zdjęcia z policyjnego przesłuchania. Indonezyjscy policjanci doszli do wniosku, że najlepszą metodą skłonienia do zeznań było straszenie zatrzymanego wężem. Funkcjonariusze grozili, że włożą podejrzanemu węża do ust. Cała sprawa nie wyszłaby na światło dzienne, gdyby nagranie z przesłuchanie nie trafiło do internetu. Zatrzymany był Papuasem, co może mieć w tej historii znaczenie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Prawdą jest, że Ameryka chce się wycofywać z Bliskiego Wschodu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Polityki" Marek Ostrowski, komentując napięcia przed nadchodzącą konferencją w Warszawie. - To jest rozpoczęcie pewnego procesu i nie wolno być poza tym procesem. Cieszy mnie to, że to jest akurat w Warszawie, martwi mnie nieobecność UE - stwierdził z kolei amerykanista profesor Zbigniew Lewicki i dodał, że należy pracować nad "każdą próbą rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie".

To jest jeden z kluczowych sporów, bo to jest tak naprawdę spór o to, czym ma być Europa w sensie organizacji politycznej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Celiński, były minister kultury, komentując spór na linii Paryż-Rzym. Zdaniem gościa programu chodzi o kształt Unii, między innymi o to, "czy regionalizm jest jakąś odpowiedzią cząstkową na globalizację", i czy idzie za tym organizacja polityczna, czy nie. - Zachowanie włoskiej strony jest daleko przekraczające dobre obyczaje - stwierdził z kolei politolog i były eurodeputowany Marek Migalski, komentując fakt, że włoski wicepremier spotkał się z ruchem żółtych kamizelek, nie informując o tym rządu Francji. Goście programu mówili m.in. o wyzwaniach przed eurowyborami, a także o ewentualnym przetasowaniu na unijnej scenie politycznej. - Po majowych wyborach reprezentacja populistów w Parlamencie Europejskim będzie większa niż do tej pory - ocenił Migalski.

Najlepszym dowodem na to, że słowa wypowiedziane przez Donalda Tuska były przemyślane, jest to, że zostały one potem zmieszczone na Twitterze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Łukasz Pawłowski z tygodnika "Kultura Liberalna", komentując słowa szefa Rady Europejskiej o specjalnym miejscu w piekle dla osób, które chciały brexitu. - To w istocie rzeczy nie ma żadnego znaczenia. Wszyscy, i w Wielkiej Brytanii, i w Europie, wiedzą, jakie będą skutki brexitu - ocenił z kolei Marek Grela, były ambasador Polski przy Unii Europejskiej. - W tej chwili się dzieją bardzo ważne rzeczy - dodał.

- To było dobre orędzie, szczególnie na tle dosyć dziecinnych zachowań części członków Izby Reprezentantów - tak orędzie Trumpa o stanie państwa ocenia prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW. - Trump udaje człowieka, którym nie jest - powiedział z kolei w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski i sprecyzował - "mówi rzeczy absolutnie sprzeczne z polityką, którą przez ostatnie 3,5 roku prowadzi". - Te wezwania do zgody i pojednania są zabiegiem sztucznym i z jego polityką to nie ma wiele wspólnego - ocenił. Zdaniem dziennikarza "Polityki" "Trump bardzo ładnie skwitował te biało ubrane panie", na co prof. Lewicki odpowiedział: "to nie jest moment na protest, są ważniejsze rzeczy".

"Papierosów klientom poniżej 100 lat nie sprzedajemy" - już nie długo takie komunikaty mogą zawisnąć w sklepach na całych Hawajach. To nie żart, tylko propozycja nowego prawa. Od 2016 roku legalnie papierosy można tam kupić dopiero po skończeniu 21 lat. Nowa ustawa zakłada podnoszenie limitu wieku o 10 lat co roku. I tak w 2024 roku papierosy na Hawajach mogłyby kupić tylko osoby, które ukończyły setny rok życia.

Kolejny cios w wolność wypowiedzi w Rosji - tak odbierany jest projekt nowego prawa. Chodzi o walkę z mową nienawiści i fałszywymi informacjami. Na pierwszy rzut oka jest to potrzebne i słuszne. Kłopot polega na tym, że biorąc pod uwagę tamtejsze realia, istnieje obawa, że każdy obywatel będzie musiał zastanowić się kilka razy, zanim napisze choć jedno złe słowo o władzach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- To wszystko dotyczy pocisków odpalanych z lądu, nie dotyczy pocisków odpalanych z wody czy z powietrza - tłumaczył w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport Wojsko Technika Obronność", mówiąc o militarnych aspektach traktatu INF. - Gdzieś tam z tyłu jest to, że ten układ się po prostu zestarzał - ocenił. - Gdzieś tam w tle czają się zbrojenia chińskie - dodał.

- Ten reżim kontroli zbrojeń, który mieliśmy przez 40 lat, sypie się, ale trochę był anachroniczny - ocenił amerykanista Artur Wróblewski, który w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS komentował zawieszenie przez USA członkostwa w traktacie INF. Zwrócił uwagę na to, że rakiety średniego zasięgu opracowują Chiny, które nie są stroną traktatu. - Ten układ nikomu nie był na rękę. Ani Rosjanom, ani Amerykanom. Bo im wiązał ręce, a Chinom nie - stwierdził.

- Edukujmy się, zmieniajmy siebie, zmieniajmy nasze otoczenie, głosujmy na polityków, którzy prowadzą nas do przyszłości, a nie opowiadają farmazony - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Popkowicz, autor książki "Energetyczna Rewolucja" komentując ekstremalne zjawiska pogodowe, z którymi mamy do czynienia na całym świecie. - Skala i te ekstremalne zjawiska pogodowe są skutkiem gazów cieplarnianych, które emituje człowiek - stwierdził drugi gość programu, Kamil Wyszkowski, szef Global Compact Network Poland.

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że spędzanie czasu przed ekranem telewizora sprawia, że dzieci czują się samotne. I, co może zaskakiwać, kiedy da im się wybór na przykład między grą na komputerze albo grą planszową, nie wahają się - wolą spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Naukowcy więc apelują: nie narzekajmy na to, że nasze dzieci cały czas siedzą przy komputerze, tylko zaoferujmy alternatywę.

- Przede wszystkim, jeśli mówimy encyklopedycznie o stosunkach polsko-amerykańskich, to mówimy Pułaski, Kościuszko - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS, komentując stosunki między oboma krajami z okazji setnej rocznicy ich nawiązania. - Można powiedzieć, że te 100 lat świętujemy nie w ponurych nastrojach, ale optymistycznych - ocenił.

- Tak naprawdę, obserwując debatę w Izbie Gmin, widzimy, że nie ma ciągle większości za jakimś alternatywnym planem do umowy o wystąpieniu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Kamil Rosiak, radca prawny i znawca tematyki brexitu. Drugi gość programu podkreślił, że najtrudniejsze będzie przejście handlu z Wielką Brytania na zasady Światowej Organizacji Handlu. - Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak głębokie to będzie uderzenie - ocenił Jan Truszczyński, były urzędnik Komisji Europejskiej.

- Te procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta. Zemsta, którą realizują instytucje unijne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, komentując pierwsze w historii uruchomienie tzw. opcji atomowej unijnego traktatu wobec Polski. - Możecie być tego pewni, że w przypadku jakiejkolwiek procedury przeciwko Polsce, Węgry będą zdecydowanie stały po waszej stronie - podkreślił.

Klasa średnia albo uciekła, albo zniknęła, po prostu kraj przez rządzących uległ destrukcji. Jedyny przypadek w historii - żeby nie było zagrożenia z zewnątrz. Nie ma zimnej wojny, a kraj sam się wpędził w kłopoty - powiedział Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, komentując sytuację w Wenezueli, która w jego opinii dramatycznie pogorszyła się przez ostatnie cztery lata. - Sytuacja jest tragiczna - stwierdziła z kolei Francys Barraza-Sudnicka, Wenezuelka z polskimi korzeniami i dyrektor Miss Earth Poland. - Ci najbiedniejsi mają najgorzej - dodała. - Wszystkie klątwy Ameryki Łacińskiej się tam, akurat teraz spotkały. Mimo że był czas, kiedy to był raj naftowy - skwitował Kasowski i dodał: - To utracony raj.

Miał dołączyć do swojej nowej drużyny w Wielkiej Brytanii, ale samolot zaginął. Co stało się z awionetką, na pokładzie której był argentyński piłkarz Emiliano Sala? Wiadomo tylko, że kontakt z samolotem urwał się, gdy znajdował się nad kanałem La Manche. Chwilę wcześniej Sala miał wysłać swoim bliskim wiadomość: "Jestem przerażony. Lecę samolotem, który wygląda, jakby się miał za chwilę rozpaść".

Bebe Rexha jest autorką lub współautorką piosenek dla takich gwiazd jak Rihanna, Eminem czy Selena Gomez. Od kilku lat tworzy i śpiewa też na własne konto. Zaczyna odnosić coraz większe sukcesy. Wśród nich - nominacje do nagród Grammy. Niestety, niespecjalnie ma się jak z nich cieszyć. Amerykańska artystka publicznie bowiem skarży się, że wielcy projektanci nie chcą jej ubrać na wielką galę. Powód? Podobno jest ona "za duża".

- Cieszę się, że zdobył te nominacje - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Allan Starski, polski scenograf filmowy i teatralny, laureat Oscara, komentując nominacje oscarowe dla "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego. Jak powiedział, "Zimna wojna" opowiada historię uniwersalną, zrozumiałą dla widzów na całym świecie. - Groźnym konkurentem jest "Roma" - ocenił, mówiąc o meksykańskim dramacie, który w grudniu miał w Polsce swoją premierę.

26 osób ma tyle pieniędzy co pół ludzkości. Majątek wszystkich miliarderów świata zwiększa się o około 2,5 miliarda dolarów każdego dnia. Tymczasem prawie 4 miliardy najuboższych biednieje w szokującym tempie. Tak wynika z najnowszych danych organizacji humanitarnej Oxfam. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nawoływałem w ostatnich latach, żeby osoby zarabiające mniej, były zwolnione z podatku do 1000 złotych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor giełdowy, komentując najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam o rozwarstwieniu ekonomicznym na świecie. - Nie powinno być tak, że ludzie ubodzy pracują na majątki ludzi bogatych. A tak się dzieje. My uprawiamy rozdawnictwo z dołu na górę, i stąd to rozwarstwienie - zauważył z kolei Piotr Ikonowicz, drugi gość programu.

Już prawie miesiąc trwa "shutdown" amerykańskiego rządu federalnego, który jest spowodowany brakiem ustawy budżetowej. Kością niezgody między Białym Domem a Kongresem jest kilka miliardów dolarów na ogrodzenie na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Liczb, które pozwolą zrozumieć głębię i skalę problemu, jest więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Jeżeli ktoś zwyciężył politycznie, to zwyciężył Kim Dzong Un - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS spotkanie prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem prezydent Trump miał rację, kiedy powiedział, że problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu. Jego zdaniem jest wiele zaprzyjaźnionych państw, w których Trump i Kim mogą się spotkać, ale wśród tych państw nie ma Polski.

- Jak się patrzy na lata, kiedy Obama był prezydentem, to już pewne pieniądze na to, żeby wzmocnić granicę z Meksykiem, były przegłosowane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Bogdan Szafrański. - Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową - stwierdził. Drugi gość programu, amerykanista Artur Wróblewski, ocenił z kolei, że "polityka polega na szukaniu kompromisu" - Na tym polega demokracja, że chroni się prawa mniejszości różnych - dodał.