Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Unijny Trybunał zdecydował w sprawie Sądu Najwyższego

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego i stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się już wcześniej z kwestionowanych rozwiązań jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten wyrok ma daleko idące konsekwencje"

- Z prawnego punktu widzenia ten wyrok ma daleko idące konsekwencje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, mówiąc o poniedziałkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że zasady wyrażone w wyroku dotyczą wszystkich krajów członkowskich. Jednocześnie wyraził obawy, że pomimo wyroku PiS może mniej szanować unijne instytucje, jeśli wygra następne wybory do Sejmu. - Myślę, że PiS nie będzie specjalnie liczył się z Komisją Europejską w następnej kadencji, jeśli wygra - powiedział. Ponadto Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że opozycja powinna zwracać uwagę na kwestie klimatyczne, bo to jest jego zdaniem ważne dla młodych wyborców. - Opozycja popełnia błąd, nie czyniąc ekologii jednym z głównych haseł - ocenił.

"Iran jest zainteresowany zaostrzaniem tej sytuacji"

- Niezależnie od tego, czy ten dron przekroczył granice Iranu, czy też został zestrzelony na terenie poza Iranem, to jednak za mały powód, aby przywódcy państw z takiego powodu wywoływali wojny - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał profesor Bogusław Pacek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Iran jest zainteresowany zaostrzaniem tej sytuacji - dodał generał Stanisław Kozieł, były szef BBN. Jego zdaniem - bardzo marne są nadzieje, że nie dojdzie tam do konfliktu zbrojnego.

Zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność szczepień. Konsekwencje mogą być fatalne

To globalny kryzys - mówią naukowcy na temat badań dotyczących podejścia ludzi na całym świecie do szczepień. Autorzy sprawdzili opinie 140 tysięcy ludzi z ponad 140 państw i wyniki muszą niepokoić. Ciągle zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. W efekcie mieliśmy w ostatnim czasie na kilku kontynentach epidemie odry. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Przestańcie się bawić swoimi telefonami komórkowymi, bo od tego zależy wasze życie"

- Proszę państwa: personel pokładowy, jeśli się do was zwraca na samym początku i przekazuje wam naprawdę ważne informacje, że trzeba zapiąć pasy, że tu są awaryjne drzwi, to wyjmijcie te słuchawki z uszu, przestańcie się bawić swoimi telefonami komórkowymi, bo od tego zależy wasze życie, albo kondycja. To, w jakim stanie wyjdziecie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. - Nie bez powodu w każdej linii lotniczej zaraz po starcie samolotu, kiedy wznosimy się na wysokość przelotową, rekomendujemy, bo nie możemy nikomu nakazać, zapięcie pasów na wypadek niespodziewanej turbulencji - tłumaczyła instruktorka personelu pokładowego Małgorzata Chojnacka.

Pediatra: ludzi po podstawówce łatwiej się edukuje o szczepionkach niż tych wykształconych

- Jeśli przychodzi do mnie środowisko o wykształceniu podstawowym i średnim zawodowym, to moje tłumaczenie na ogół jest skuteczniejsze i dużo łatwiej jest mi osobiście powstrzymać emocje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Andrzej Radzikowski, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kiedy opowiadał, jak czasami musi przekonywać rodziców o tym, że trzeba zaszczepić dzieci. - Ale jak ludzie wykształceni mówią ex cathedra absurdy, to trzeba wtedy zachować wielką cierpliwość. Staramy się pokazać, jak bardzo dużo dały szczepienia - mówił.

"To ma wpływ na nasze życie, na społeczeństwo i gospodarkę"

To zdjęcie powinno stać się symbolem tego, czego doświadczamy, czyli bezprecedensowych zmian klimatu, które przyspieszają w ostatnim czasie. I to jest zdjęcie przestroga - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak, komentując zdjęcie topniejącego lądolodu na Grenlandii. - Ten rok jest bezprecedensowy na całym świecie - dodała. - Najważniejszą lekcją z tego wszystkiego jest zdanie sobie sprawy, że to ma wpływ na nasze życie, na społeczeństwo i gospodarkę - stwierdził Oskar Kulik z WWF Polska.

Gwiazdy i dane na celowniku hakerów. "Każda usługa będzie kiedyś złamana"

Możemy bezpiecznie założyć, że każda usługa będzie kiedyś złamana, bo tak będzie. Pytanie czy się w ogóle o tym dowiemy. Bardzo często dane wyciekają, ale często dla włamywaczy jest bardziej opłacalne ukryć to - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Gnyp, ekspert ds. nowych technologii i gier firmy Walkabout, komentując fakt, że haker szantażował publikacją intymnych zdjęć Bellę Thorne. Artystka - jak mówi - "odebrała kontrolę" szantażyście i opublikowała je sama.

"Kiedy jest cieplej, mamy więcej ekstremalnych zjawisk"

W latach 70. średnio w Polsce mieliśmy trzy dni upalne, powyżej 30 stopni. Teraz mamy ich około dziesięciu, więc trzy razy więcej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu "Nauka o Klimacie". Zdaniem eksperta temperatura Polski podniosła się średnio o 2 stopnie, a do tego "stosujemy działania antyadoptacyjne, bo miasta betonujemy, wycinamy stare drzewa". - Strefy klimatu przesuwają się nam na oczach - stwierdził i dodał "kiedy jest cieplej, mamy więcej ekstremalnych zjawisk".

"Mieszkańcy wiedzą, kiedy słońce najbardziej operuje". Podróżnik radzi, jak sobie radzić z upałem

Oczywiście trzeba dużo pić, oczywiście trzeba sobie oszczędzić ekspozycji słonecznej od godziny 11-16 - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS podróżnik i autor bloga "Świat na raty" Robert Szulc, radząc jak znieść upały. - Najbardziej bolą poparzone uszy, a często zapominamy je smarować - dodał. - Łatwiej się znosi temperatury w naturalnym otoczeniu - stwierdził.

"Taki jest pomysł amerykański. Rzucić Irańczyków na kolana"

- Trump chciałby drugiego porozumienia z Iranem - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Patrycja Sasnal, kierowniczka Biura Badań i Analiz PISM, komentując napięcie pomiędzy USA i Iranem, które wzrosło jeszcze po ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej. - Taki jest pomysł amerykański. Rzucić Irańczyków na kolana, nie tylko wypowiadając porozumienie, ale przede wszystkim wprowadzając sankcje ekonomiczne - ocenił z kolei Marcin Wojciechowski, amerykanista.

"Nie rodzimy się fryzjerką czy mechanikiem"

- Myśmy nigdy jeszcze w historii, jako kobiety, nie mogły tak wiele - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pawlikowska, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich kobiet . - Nie rodzimy się fryzjerką czy mechanikiem, inżynierem budującym mosty czy informatyczką, rodzimy się dziećmi i dopiero społeczeństwo wzbudza w nas, lub hamuje, talenty - dodała. Razem z Piotrem Kuczyńskim - analitykiem rynków finansowych - rozmawiała na temat protestów kobiet w Szwajcarii i sytuacji kobiet na rynku pracy.

Terapia konwersyjna? "Jest po prostu nieetyczna"

- Terapia, która by miała zmienić orientację homo na hetero, jest po prostu nieetyczna, jest niezgodna ze współczesnym stanem wiedzy i stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Zbigniew Lew-Starowicz. Razem z drugim gościem - doktor Agatą Loewe - rozmawiali na temat planów zakazania w Niemczech terapii konwersyjnej.

F-35. Jest bardziej zaawansowany niż prom kosmiczny. Co jeszcze kupiliśmy od Amerykanów?

F-35 to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych myśliwców na świecie. Jednosilnikowy, jednoosobowy, wyposażony w najnowocześniejszą elektronikę - wielokrotnie bardziej skomplikowaną niż ta, która wykorzystywana była w promach kosmicznych. F-35 to myśliwiec wielozadaniowy - może być wykorzystywany do wsparcia, walki powietrznej i niszczenia celów naziemnych. Co jeszcze kupiliśmy od Amerykanów? Największym do tej pory kontaktem zbrojeniowym w historii Polski był zakup systemu Patriot. Na początku tego roku Polska podpisała także umowę na dostawę systemu rakietowego HIMARS. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Amerykańscy żołnierze służą z Polakami ramię w ramię. Gdzie stacjonują?

Są tu dla Polaków, dla sojuszników z NATO. Chronią wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego samą swoją obecnością. Oto amerykańscy żołnierze na polskiej ziemi. Amerykańskich żołnierzy w Polsce jest ponad 4 tysiące. Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych stacjonują w Łasku, Powidzu, Mirosławcu. Amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa rozlokowana jest w Żaganiu, Skwierzynie, Świętoszowie i Bolesławcu. Element Dowodzenia Misją Armii ma siedzibę w Poznaniu. Wojskowi z amerykańską flagą na mundurze w ramach misji NATO są jeszcze w Orzyszu, Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Redzikowie i Szczecinie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Konkludujemy pierwszy etap". Błaszczak o porozumieniu Trump-Duda

W środę w Białym Domu spotkają prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych. Wśród spodziewanych tematów będzie zwiększenie obecności wojska amerykańskich w Polsce. - Porównałbym porozumienie prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem do wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego - stwierdził w Waszyngtonie minister obrony Mariusz Błaszczak. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Błędem podstawowym jest zmuszanie się do spania"

- Ludzie wymyślają sobie, że zaczną kłaść się wcześniej spać i doświadczają porażki. To pora wstawania determinuje porę zaśnięcia. Sen następuje po pewnym okrasie aktywności - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS dr Tadeusz Piotrowski z Pracowni Badań nad Snem WUM. - Błędem podstawowym jest zmuszanie się do spania - zgodził się drugi gość programu, dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu WUM.

Tysiące zatruć, jedna śmiertelna ofiara. Z kranów poleciała skażona woda

Tysiące osób chorych i jedna ofiara śmiertelna - w Norwegii trwa bezprecedensowy kryzys z powodu skażenia wody na południowym zachodzie kraju. Sprawa jest niezwykle poważna, bo nie wiadomo, co jest źródłem skażenia. Cały kraj czeka na odpowiedź, bo do tej pory tamtejsza woda z kranów miała doskonałą opinię, a picie jej było naturalne i oczywiste.

"Po raz pierwszy od wielu lat władza rosyjska poniosła jakąś porażkę"

- Widać, że sprawa jest szyta grubymi nićmi - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji, komentując sprawę oskarżenia rosyjskiego dziennikarza śledczego o posiadanie narkotyków. - To zrobiło pewne wrażenie i rosyjskie społeczeństwo obywatelskie się ocknęło. Mówią, że po raz pierwszy od wielu lat władza rosyjska poniosła jakąś porażkę i cofnęła się - ocenił drugi gość programu, Wiktor Ross, politolog i były dyplomata.

Książęca kolekcja z długą tradycją. Najpiękniejsze auta ze wszystkich epok

Pod koniec lat 50. książę Rainier zapoczątkował kolekcję pojazdów ze wszystkich epok. Po latach książę zdecydował się zaprezentować swoją kolekcję szerszej publiczności. Dzisiaj kolekcja należy do księcia Alberta II, który kontynuuje tradycję i rozbudowuje kolekcję. W ostatnim czasie nabył samochody wyścigowe z Formuły1. A wszystko to dlatego, że dla Monako historia motoryzacji jest bardzo ważna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Siła nawyku powstaje od dziecięctwa"

- My z tego miejsca nic nie zmienimy niestety, bo żaden rządzący się nie porwie na lobby alkoholowe - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Robert Rutkowski, psychoterapeuta. - Siła nawyku powstaje od dziecięctwa, takiego bardzo wczesnego - dodał. - Przestańmy myśleć o tym, że piwo bezalkoholowe, jak najbardziej napojem dla dzieci być może - stwierdziła Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Wydziału Pedagogicznego UW.

"Zieloni tworzą tamę przeciwko populizmowi"

- Wejście w politykę to jest wejście w taki obszar, do którego większość społeczników nie jest przygotowana - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia. Jak powiedział, jego organizacja woli być zapleczem eksperckim dla polityków. Tymczasem Zieloni w Europie Zachodniej odnieśli duże zwycięstwo w wyborach do PE. - Zieloni tworzą tamę przeciwko populizmowi - stwierdził drugi gość programu, prof. Arkadiusz Stempin z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie.

"Bez tej operacji niemożliwe byłoby zakończenie II wojny światowej w takim czasie"

To są bohaterowie, to są niezwykli ludzie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były zastępca dowódcy NATO ds. transformacji gen. Mieczysław Bieniek, komentując świętowaną przez weteranów rocznicę D-Day, czyli lądowanie aliantów w Normandii. - Z prawdziwym podziwem trzeba patrzeć na to, w jaki sposób to udało się przygotować - stwierdził gen. prof. Bogusław Pacek, UJ. - Bez tej operacji niemożliwe byłoby zakończenie II wojny światowej w takim czasie i w taki sposób - ocenił generał i dodał, że ta operacja desantowa jest niedoceniana historycznie.

"Wielkie zwycięstwo Solidarności". Polska na łamach światowych gazet 30 lat temu

Na początku czerwca 1989 gazety na całym świecie żyły śmiercią ajatollaha Chomeiniego, maskarą na Placu Tiananmen i pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w komunistycznej Polsce. "Naszą siłą jest to, że wiemy jak rozmawiać z ludźmi. Wyjaśniamy im, że alternatywą dla Okrągłego Stołu może być Pekin i chcemy tego uniknąć. Polski nie stać na wojnę domową" - tak zwycięstwo Solidarności tłumaczył we francuskiej gazecie "Le Monde" 7 czerwca 1989 roku Adam Michnik. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wizyta w cieniu tarć. Trump w Wielkiej Brytanii

Od odwiedzin w Pałacu Buckingham prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Elżbieta II oprowadziła go po królewskiej rezydencji. Prezydent odwiedził też księcia Karola i wypił z nim herbatę. Wieczorem odbędzie się zaś bankiet, którego goście uczczą trwające od wieków relacje między dwoma krajami. W sali balowej królewskiej rezydencji zasiądzie do stołu 170 osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.