Prochy 11-latka polecą na Księżyc. "Spełniamy jego marzenie"


11-letni Matthew z Florydy zmarł niespodziewanie. Chłopiec chciał zostać astronautą, teraz rodzice spełnią jego marzenie. Zaplanowali wysłanie prochów swojego syna tam, gdzie pragnął dotrzeć - na Księżyc. Pieniądze na ten cel udało im się zebrać w internecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zostanie astronautą było największym marzeniem 11-letniego Matthew. Chłopiec zmarł niespodziewanie w maju 2022 roku.

- Matthew był niezwykle otwartym dzieckiem. Nie miało znaczenia, kim jesteś, skąd pochodzisz, co zrobiłeś, czy ile masz lat. Matthew stawał się od razu twoim przyjacielem - wspomina Cori Gallagher, mama Matthew.

Od najmłodszych lat chłopiec interesował się kosmosem. Przyświecał temu jeden cel - lot na orbitę. Teraz rodzice chłopca - państwo Gallagher z Florydy - planują spełnić jego marzenie i wyślą prochy Matthew na srebrny glob.

- Od zawsze powtarzaliśmy synowi, że kochamy go jak stąd do Księżyca i z powrotem. Po drugie, prawie co wieczór widzimy Księżyc, możliwość spojrzenia na rozgwieżdżone niebo i spoglądanie na srebrny glob, na którym będą prochy naszego syna, to wypełnienie jego woli. Jaki rodzic nie chciałby spełnić marzenia swojego dziecka? - pyta mama chłopca.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie życzliwość ludzi. Taki lot kosztuje 14 tysięcy dolarów. Dlatego rodzina z Florydy założyła internetową zbiórkę. W niespełna miesiąc uzbierali całą kwotę.

- Nie spodziewaliśmy się, że ta historia będzie miała takie zasięgi. Jesteśmy także w kontakcie z Centrum Lotów Kosmicznych i reszta pieniędzy z tej zbiórki zostanie przeznaczona na specjalne obozy dla dzieci. Matthew miał w te wakacje uczestniczyć w takim wyjeździe. Te pieniądze mają pomóc dzieciom, które kochają kosmos, a nie stać ich, żeby pojechać na taki wyjazd. Nasz syn na pewno poprałby ten pomysł - mówi Cori Gallagher.

Trzy firmy oferują kosmiczne pochówki

Kosmiczne pochówki są organizowane w Stanach Zjednoczonych od 30 lat. Taką usługę na ten moment oferują trzy firmy - najdłużej na rynku działa Celestis, i to z usług tego przedsiębiorstwa skorzystają państwo Gallagher.

- Oferujemy kosmiczny pochówek, dzięki któremu ludzie są w stanie spełnić swoje największe marzenie, którym często jest podróż w kosmos - podkreśla Emily Carney z Celestis.

Prochy w kosmos można wysłać na kilka sposób - doczepić do balonu stratosferycznego i rozsypać je w górnych partiach atmosfery lub wysłać na orbitę. Tor lotu takiej sondy można śledzić przy pomocy specjalnej aplikacji.

Firma Celestis poszerza zakres swoich usług i planuje pochówki na Księżycu, a także wysłanie sond w głąb kosmosu - to mają być takie cmentarne voyagery.

"Spełniamy jego marzenie"

Do tej pory na orbitę wysłano tysiące takich kapsuł z ludzkimi szczątkami. W kosmos wystrzelono między innymi prochy scenarzysty Star Treka Gena Roddenberry'ego, amerykańskiego astronauty Gordona Coopera czy Clyde'a Tombaugh - astronoma, który odkrył Plutona.

Szczątki Matthew mają trafić na Księżyc pod koniec 2023 roku. Prochy wyniesie rakieta Falcon 9. Ceremonia pożegnania syna państwa Gallagherów ma trwać trzy dni, a potem rodzina z Florydy będzie mogła wieczorami spoglądać w niebo i wspominać swojego ukochanego syna.

- Matthew chciał zostać astronautą i polecieć w kosmos. My spełniamy jego marzenie. Muszę dodać, że chciał także polecieć na Marsa, ale żadna firma tego nie oferuje - dodaje mama zmarłego chłopca.

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS