Olbrzymi chaos prawny. Sąd administracyjny: Mariusz Muszyński nie może orzekać w Trybunale Konstytucyjnym

Mariusz Muszyński jest osobą nieuprawnioną do orzekania w składzie Trybunału Konstytucyjnego - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w uzasadnieniu do jednego z wyroków. Muszyński odpowiada oskarżeniem sądu o wojnę z państwem polskim. Sprawa ma fundamentalne znaczenie. Chodzi o ważność orzeczeń, które mogą być obarczone wadą prawną. I o to, że grozi nam chaos.

Prognoza pogody na niedzielę 26 sierpnia

W niedzielę pochmurno z większymi przejaśnieniami w zachodniej części kraju. Na pozostałym obszarze Polski przelotny deszcz (do 15 mm). Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 22 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1002 hPa.

Zmiana prezesa w Michałowie. "Ardanowski naprawia błędy"

Stadnina w Michałowie będzie mieć nowego prezesa. Poprzedni, według ministra, "nie nadawał się na to stanowisko". Podczas ostatniej aukcji Maciej Grzechnik zachowywał się w mocno niekonwencjonalny sposób. Teraz pojawiają się pytania, czy teraz polskie konie mają szanse znowu dać powody do dumy?

Prognoza pogody na sobotę 25 sierpnia

W sobotę na obszarze całego kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na wschodzie i Podkarpaciu również burze. Opady mogą być intensywne. Temperatura wyniesie od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu, do 25 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr na ogół umiarkowany.

Sprawa węgla z Donbasu. Opozycja domaga się wyjaśnień

Premier mówi, że rozmawiał z ministrem energii, tylko nie mówi, co z tej rozmowy wynika. Nie wiadomo także nic o działaniach rządu w sprawie handlu węglem pochodzącym z zajętego przez separatystów ukraińskiego Donbasu. Opozycja domaga się od rządu wyjaśnień, zaś ukraińska firma, do której należą eksploatowane przez separatystów kopalnie antracytu, w wydanym oświadczeniu stwierdza, że taki handel to pranie brudnych pieniędzy, a może nawet finansowanie terroryzmu.

Zdawała egzamin na prawo jazdy, uderzył w nią pociąg

W Szaflarach na Podhalu w czwartek pociąg wjechał w samochód, w którym odbywał się egzamin na prawo jazdy. Zdająca egzamin kobieta nie zdążyła uciec z pojazdu. Z ciężkimi obrażeniami została przewieziona do szpitala. Mimo wysiłków lekarzy nie udało jej się uratować. Egzaminator, który jechał z kobietą, zdołał uciec z samochodu.

Prognoza pogody na piątek 24 sierpnia

W piątek zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże z przemieszczającymi się zachodu w głąb kraju przelotnymi opadami deszczu do 10-40 mm i burzami z gradem. Burze miejscami gwałtowne. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 29 stopni Celsjusza w centrum kraju do 32 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr południowo-zachodni i południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny do 80-100 km/h.

KRS wybierze sędziów Sądu Najwyższego szybciej niż planowano

Przyspieszenie w Krajowej Radzie Sądownictwa. Po wysłuchaniach kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego nadszedł czas na posiedzenie. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, wybrana przez polityków, sama teraz pilnie wybierze sędziów do Sądu Najwyższego. Do nowej Izby Dyscyplinarnej też.

Andrzej Duda w Nowej Zelandii. Padają kłopotliwe pytania

W środę rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Nowej Zelandii. Duda spotkał się z gubernator generalną Patsy Reddy i premier Jacindą Ardern. Prezydent zaznaczył, że wśród Polaków, którzy na przestrzeni lat przybywali do Nowej Zelandii, była ponad 700-osobowa grupa polskich dzieci, nazywanych dzisiaj "dziećmi z Pahiatua", które przybyły tam w czasie II wojny światowej i zostały przyjęte przez społeczeństwo i władze kraju. - Jak niechęć do imigrantów połączyć ze spotkaniem z imigrantami, panie prezydencie? - pyta dziennikarka przed spotkaniem Andrzeja Dudy z Polonią.